Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Výroba vlastního pracovního stolu vám může ušetřit tisíce korun. Pokud toužíte po jedinečném vzhledu, můžete si vyrobit profesionální pracovní stůl, který má navíc dostatek úložného prostoru. Změřte si pokoj, kde stůl bude, vyberte si materiál a udělejte si takový stůl, který bude odpovídat vašemu stylu. Celá práce bude samozřejmě mnohem jednodušší, pokud už máte zkušenosti s používáním elektrických nástrojů a nářadí.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:
Přizpůsobivý pracovní stůl

 1. 1
  Sežeňte si všechen materiál. Budete potřebovat desku o rozměrech asi 120 x 50 cm (nebo podobně velkou). Materiál může být různý, například MDF, překližka nebo dřevo. Potřebovat budete také dvě pohyblivé dřevěné podpěry (seženete je v obchodech jako je OBI nebo Baumax), šrouby do dřeva a barvu nebo mořidlo. Nezbytná je také kotoučová pilka, pokud vaše součásti již nejsou uříznuté z obchodu.
 2. 2
  Nařežte si materiály na požadovanou velikost pomocí kotoučové pilky. Odměřte zakoupené desky. Pamatujte - dvakrát měř, jednou řež.
  • Pokud chcete, můžete do zadní části desky vyvrtat nebo vyříznout otvor, kterým protáhnete kabely od počítače a jiných zařízení.
 3. 3
  Obruste dřevo smirkovým papírem. Pokud už nebyly vaše díly upraveny z obchodu, budete je muset zbrousit. Můžete si k tomu vypůjčit profesionální brusku, která vám ušetří práci, nebo to udělat ručně. Až budete hotovi, desku očistěte od zbytku prachu.
  • Použijte hrubý smirkový papír v případě, že potřebujete desku hodně zbrousit a zahladit velké nerovnosti.
  • Jemnější papír se hodí na drobnější nerovnosti a k vyhlazení povrchu.
  • Práci zakončete jemným brusným papírem, kterým povrch vyhladíte předtím, než ho budete natírat. [1]
 4. 4
  Natřete dřevo. Pokud chcete mít barevný stůl, pak desku i dřevěné podpory natřete. Nejrychlejší je použití barvy nebo laku ve spreji, ale můžete sáhnout i po klasické barvě v plechovce. Myslete na to, že barva na dřevo bude držet jen na neopracovaném (tedy předem nenatřeném) dřevě.
  • Při natírání můžete popustit uzdu fantazii. Nebojte se například natřít desku jinou barvou, než podpěry, dbejte ale vždy na to, aby se stůl hodil ke zbytku interiéru.
 5. 5
  Spojte všechny díly dohromady. Přineste si všechny součásti budoucího stolu do místnosti, kde ho budete mít. Ušetříte si práci se stěhováním hotového výrobku. Desku položte na dvě podpěry tak, aby byla na každé straně ve stejné výšce. Břevno každé podpěry by mělo být asi 7-10 cm daleko od každé kratší strany desky. Vodováhou zkontrolujte, zda je deska rovně. Nemusí to být na milimetr přesně, ale deska by neměla být křivá.
 6. 6
  Přišroubujte desku k podpěrám. Použijte dostatečně dlouhé a silné šrouby do dřeva, které projdou celou deskou až do podpěr a budou dobře držet. Pokud chcete, aby byla deska extra pevná, můžete ji zajistit ještě čtyřmi kovovými profily ve tvaru L, které přivrtáte zespoda k desce a podpěrám.
 7. 7
  Dokončete dílo. Tmelem na dřevo vyplňte hlavičky šroubů a pak dokončete barvou. Přidejte další dekorace podle svého uvážení. Ať se vám nový pracovní stůl líbí!
  • Pamatujte na to, že můžete výšku stolu regulovat pomocí dřevěných podpěr.
  Reklama

Metoda 2
Metoda 2 ze 3:
Pracovní stůl z nočního stolku

 1. 1
  Připravte si všechen materiál. Budete potřebovat noční stolek, který je téměř stejně tak vysoký, jako požadovaná výška vašeho pracovního stolu, desku z MDF, překližky nebo dřeva, která je stejně hluboká nebo o něco hlubší, než noční stolek, a nohy ke stolu (2, stejně vysoké jako stolek, případně 4 v různé délce, pokud chcete dvě připevnit i k nočnímu stolku). Neobejdete se také bez lepidla na dřevo, šrouby do dřeva a rohové profily.
  • Výška nohou stolu (+ nepovinné nohy k nočnímu stolku) musí být stejná. Kupte si dvě nohy ke stolu, nejlépe ze dřeva, abyste je mohli upravit na potřebnou délku.
 2. 2
  Uřízněte všechny části na potřebnou velikost. Desku pomocí lupénkové nebo kotoučové pilky uřízněte na vámi odměřenou délku. Až budete hotovi, desku obruste smirkovým papírem.
 3. 3
  Natřete stolní desku barvou. Vyberte si takovou, která se vám líbí a která bude ladit s interiérem. Barva ve spreji je nejrychlejší možnost.
 4. 4
  Připevněte k desce stolu nohy. Delší nohy připevněte k desce pomocí šroubů do dřeva. Udělejte to pouze na jedné straně, protože na druhé straně bude jako podpěra sloužit noční stolek.
 5. 5
  Dejte to všechno dohromady. Lepidlem na dřevo natřete horní plochu nočního stolku a pak na ni položte desku s nohami. Noční stolek by měl být hezky vycentrovaný.
 6. 6
  Abyste stolek zajistili ještě lépe, připevněte ho k desce čtyřmi profily ve tvaru L.
 7. 7
  Dokončete dílo. Můžete přidat další barvu a ozdoby. Užijte si svůj nový stůl!
  Reklama

Metoda 3
Metoda 3 ze 3:
Plovoucí psací stůl

 1. 1
  Připravte si vše potřebné. Budete potřebovat 150 cm dřeva o rozměru 5x25 cm a 180 cm dřeva 2,5x25 cm. Dřevo by mělo být lehké, měkké, ale kvalitní. Dále budete potřebovat lepidlo na dřevo, palcové hřebíky do dřeva a tři profily ve tvaru L. Připravte si i pilku, smirkový papír a barvu. [2]
 2. 2
  Uřízněte dřevo na potřebnou délku. Budete potřebovat dvě prkna o šířce 5 cm a dvě o šířce 2,5 cm.
 3. 3
  Připevněte desku ke stěně. Horní desku (dlouhou 150 cm, 5x25cm) pomocí šroubů do dřeva a L profilů připevněte do zdi. Vyvrtejte otvory pro hmoždinky a silnými šrouby profily přišroubujte.
 4. 4
  Teď ke stěnám přidejte ještě postranice a spodní desku. Nejprve je přilepte a pak ještě přišroubujte.
 5. 5
  Spodní část teď spojte s horní. Lepidlem na dřevo natřete spodní část a postranice, které spojte s přišroubovanou deskou. Provrtejte ji a sešroubujte.
 6. 6
  Nechte vše usadit. Zpevněte celou strukturu, dokud lepidlo nezaschne.
 7. 7
  Dokončete stůl. Můžete ho natřít barvou, chcete-li, nebo přidat další ozdoby. Myslete na to, že tento stůl unese jen notebook nebo tablet, nedávejte na něj klasický stolní počítač.
  Reklama

Tipy

 • Pokud používáte překližku nebo MDF, stůl raději nenatírejte, ale potáhněte ho látkou. Můžete jeho desku položit na kus lněného či bavlněného plátna nebo denimu. Pak látku natáhněte přes okraje a na spodní straně zajistěte sponkovačkou. Udělejte to po celém obvodu, aby to působilo profesionálně. [3]
Reklama

Varování

 • S nástroji a nářadím buďte opatrní. Vždycky noste ochranné brýle, rukavice a oděv, který zakrývá vaše nohy a předloktí.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Metr nebo pásmo
 • Prkna, dřevěné panely, staré dveře atd.
 • Skříňky nebo dřevěné podpěry
 • Hrubý, středně zrnitý a jemný smirkový papír
 • Bruska
 • Barva nebo lak na dřevo
 • Plátno, denim nebo jiná látka na čalounění
 • Kotoučová pila
 • Podložka na řezání
 • Průmyslový vysavač
 • Hadřík
 • lak na dřevo
 • Profily ve tvaru L
 • Šrouby do dřeva
 • Ochranné brýle
 • Pracovní rukavice
 • Pracovní oblečení

Související články

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautorem článku je :
Spisovatel na wikiHow
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 8 591 krát
Kategorie: Práce se dřevem
Stránka byla zobrazena 8 591 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama