Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Uvažujete o zdroji dostupné, čisté a obnovitelné energie? Omezte svůj měsíční účet za elektřinu a postavte si vlastní solární panel. Náklady na jeho výrobu jsou zlomkem komerční ceny a zaručeně se vám zhodnotí. Panel do každé rodiny!

Část 1
Část 1 ze 6:

Potřebné části

 1. 1
  Zakupte články. Ačkoliv je na trhu nemalý výběr, jako nejvhodnější se dle poměru cena/výkon jeví články vyrobené polykrystalinovou technologií. Jelikož záleží na příkonu, jež budete chtít produkovat, jejich celkový počet konzultujte s prodejcem.
 2. 2
  Připravte podpůrnou desku. Jelikož je třeba solární moduly zafixovat vedle sebe, obstarejte si desku z nevodivého materiálu, která poslouží jako základna. Tu poté seřízněte tak, aby se na ni v požadovaném složení vešly a vznikla mezi nimi drobná mezera.
 3. 3
  Připravte sběrnicové pásky. Pokud si moduly pečlivě prohlédnete, uvidíte tenké bílé proužky běžící napříč panelem a dvě sběrnicové drážky, jež je na kratší straně protínají. Do těchto drážek bude v následujících krocích třeba napájet tzv. sběrnicové pásky. Poskládejte vedle sebe požadovaný počet modulů a změřte jejich délku. Pro každý řádek modulů seřízněte dvě pásky o stejné vzdálenosti.
 4. 4
  Do drážek naneste tavidlo, jehož úkolem je působit jako čistidlo odstraňující zoxidované kovy z míst, která se spojují.
 5. 5
  Pokud nejsou sběrnicové pásky již předpájené z obchodu, je třeba na nich nyní roztavit tenkou vrstu.
 6. 6
  Lehce natavte vrchní vrstvu pásky tak, aby se spojila se sběrnicovou drážkou. Postup opakujte u všech ostatních řad.
  Reklama
Část 2
Část 2 ze 6:

Spojení modulů

 1. 1
  Moduly spojte s podpůrnou deskou. Na zadní strany všech modulů naneste tenkou vrstu vteřinového lepidla. Jakmile budete hotovi, opatrně celou řadu otočte a přilepte k desce tak, jak jste si v úvodu rozvrhli. Nyní by sběrnicová páska měla probíhat pod články po celé jejich délce zleva doprava a na stranách lehce přečnívat. Mezi jednotlivými moduly však zůstane viditelná.
 2. 2
  Moduly přiletujte k desce. V mezerách mezi moduly v sériích je stále viditelný sběrnicový pásek. Do těchto míst naneste tavidlo a natavte je pájkou, čímž celou řadu připevníte k desce. Ujistěte se, že pásek není nikde poškozený a všechny moduly jsou jím bezpečně spojené.
 3. 3
  Spojte sérii modulů vodivým drátem. Nyní bude třeba spojit více řad do jednoho obvodu. V každé řadě přebývají dvě sběrné pásky na jedné či druhé straně. Vyberte si pravou nebo levou a přiložte k nim kousek vodivého drátu. Všech střídající se spoje poté sletujte. V případě potřeby použijte tavidlo.
 4. 4
 5. 5
  Ve spojování pokračujte. Dejte však pozor, aby docházelo ke střídání připojených řad zleva doprava, jak jsme to popsali výše. Postup opakujte tak dlouho, dokud nebudou všechny sběrnicové pásky vlevo i vpravo připojené ke dvěma vodivým drátům.
  Reklama
Část 3
Část 3 ze 6:

Ochranný box

 1. 1
 2. 2
  Vyřízněte desku z překližky. Ta bude sloužit jako zpevnění pro desku podpůrnou a celou sestavu zafixuje. V tomto kroku může být užitečná pila.
 3. 3
  Připravte krajnice. Z překližky bude třeba vyříznout i čtyři krajnice, které k sobě připevněte pomocí šroubů. Vznikne tak rám ochranného boxu.
 4. 4
  Krajnice připevněte. Vzniklý rám nyní do překližkové základy připevněte několika vruty. Tři pro každou stranu by měly stačit.
 5. 5
  Ochranný box natřete. Barva může být libovolná, ale měla by být pro vnější použití, což zvýší životnost boxu. Zvažte použití čistě bíle nebo barev v reflexním spektru, které budou světlo odrážet, nikoliv jej pohlcovat. Pokud jsou ochlazovány, panely fungují lépe.
 6. 6
  Box spojte s podpůrnou deskou. Na dno boxu naneste dostatek vteřinového lepidla a poté opatrně vložte podpůrnou desku se solárními panely.
  Reklama
Část 4
Část 4 ze 6:

Instalace

 1. 1
  K zápornému vodivému drátu přidejte diodu. Opatřete si diodu, která bude odpovídat napětí vašeho panelu a silikonem ji připevněte ke konci vodivého drátu. Světlá proužkovaná část diody by měla směřovat k zápornému konci baterie či zařízení, které bude energii využívat. Druhý konec pak k zápornému vodivému drátu. Součástka tak napomáhá směřování proudu, který se nebude vracet do panelu zpět.
 2. 2
  Instalujte vedení. Na diodu nyní napojte potřebnou kabeláž, jež povede do svorkovnice, kterou bude třeba připevnit k boční straně boxu. Druhý vodivý drát, který není s diodou spojený, připojte na opačné straně svorkovnice.
 3. 3
  Zapojte regulátor. Kupte si regulátor nabíjení a propojte jej se svorkovnicí. Dbejte na kladné a záporné nastavení, čemuž může pomoci barevné rozlišení kabelů.
  • V případě, že vyrobíte solárních panelů více, měli by vždy ústit do svorkovnice a ve výsledku mít pouze dva kabely směřující do regulátoru.
 4. 4
  K regulátoru připojte baterii. Podle napětí a výkonu odpovídajících vyrobenému panelu kupte vhodné baterie a spojte je dle instrukcí výrobce s regulátorem.
 5. 5
  Užijte si uloženou energii. Jakmile elektromagnetická energie poprvé nabije baterie, můžete ji začít používat ve vašich zařízeních. Přejeme trvale udržitelnou zábavu!
  Reklama
Část 5
Část 5 ze 6:

Zakrytí modulů

 1. 1
  Pořiďte si plexisklo. Kupte si plexisklo o odpovídajících rozměrech a seřízněte jej tak, aby zapadlo do rámu ochranného boxu. Při návštěvě obchodu se ovšem ujistěte, že nekupujete obyčejné sklo, které se může lehce rozbít.
 2. 2
  Připevněte spárovací křížky. Do rohů vložte a přilepte spárovací křížky, které zajistí, aby sklo neleželo přímo na citlivých solárních modulech. Pokud nebudou k dispozici, vyřízněte dostatečně velké kusy překližky.
 3. 3
  Vložte plexisklo. Jakmile plexisklo zapadne na své místo, do spárovacích křížků či překližky navrtejte šrouby. I při manipulaci s plexi však není opatrnosti nazbyt.
 4. 4
  Box utěsněte. Dle instrukcí výrobce naneste v místech, kde plexisklo přiléhá k rámu boxu, vrstu silikonu. Solární články tak ochráníte před vlhkostí.
  Reklama
Část 6
Část 6 ze 6:

Umístění panelu

 1. 1
  Existuje celá řada řešení, jak a kam váš solární panel umístit.

Tipy

 • Výrobní process solárního panelu
 • Zařízení je automatizovanou jednotkou osazenou fotovoltaickými články, jejíchž výkon se měří následujícím výpočtem: výkon = napětí x proud (P = U x I). Při výrobě se za pomocí tohoto testu upravuje charakteristika panelů tak, aby generovaly elektrický proud o různém napětí. Pro zvýšení účinnosti celého panelu jsou však jednotlivé moduly vybírány tak, aby vždy vykazovaly stejné výsledky. V dnešní době se tak prefabrikované panely nabízejí v osmi různých stupních výkonnosti.
 • Při spojování svorkovnice a rámu solárního boxu lze využít silikonové pasty.
 • K propojujení svorkovnice s regulátorem jsou třeba kabely s charakteristikou MC4.
 • V průběhu výroby panelu je tou nejdelikátnějším operací letování sběrnicových pásků na křehké články. V zásadě jde o výrobu modulární jednotky, která se sestává z řady jednotlivých článků spojených sběrnicovými pásky. Skrze tyto pásky je následně vygenerovaná elektrická energie přenášena do svorkovnice, regulátoru a baterie.
 • Další funkcí sběrnicové pásky je propojení kladných a záporných pólů na sériově spojených modulech. Funkci pásků spojených s vodivými dráty, jež poté vedou nahromaděnou elektrickou energii do regulátoru, lze přirovnat k dálnici spojující jednotlivé malé energetické ostrovy. Alternativní variantou k podpůrné desce z překližky, níž se poté série instalují, může být skleněná tabulka o příslušných rozměrech.
 • Než přistoupíte k přilepení článků na podpůrnou desku, doporučujeme je vystavit slunečnímu záření a za pomocí ampérmetru změřit, zda bezvadně produkují elektrickou energii.
 • řezání a rámování
 • Standardní velikosti článku jsou 156x156 mm a 125x125 mm. V případě, že budete potřebovat jinou velikost, je nutné domluvit tuto úpravu s majitelem speciálního stroje na laserový řez solárních článků.
 • Sluneční energie je obnovitelným zdrojem energie, jehož využívání prospěje nejenom vám, ale i životnímu prostředí.
 • Výrobou vlastního panelu a jeho následným používáním přispíváte k omezení ekologicky problematických fosilních zdrojů energie.
 • Tak na co ještě čekáte? Sežeňte si pájku, balíček článků a můžete začít.
Reklama

Varování

 • Při manipulaci s nástroji buďte opatrní.
 • Pokud si nejste jisti s elektroinstalací, přizvěte si na pomoc odborníka.
Reklama

Things You’ll Need

 • solární články
 • sběrnicové pásky (doporučujeme již předpájené)
 • špulku vodivého drátu
 • tavidlo (chlorid amonný nebo kalafuna pro pájení cínovou pájkou)
 • pájka


O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautorem článku je :
Spisovatel na wikiHow
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 7 581 krát
Stránka byla zobrazena 7 581 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama