Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Vodopád může být dokonalou ozdobou vaší zahrady. Uklidňující zvuk tekoucí vody, která naráží na kameny, vyváží hlučící auta a přenese vás na chvíli do tropického ráje. A pro domácího kutila je zábavou už jen samotná stavba vodopádu.

Část 1
Část 1 ze 4:

Plánujeme vodopád

 1. 1
  Vyberte si vhodné místo. Vodopád můžete postavit na přírodním svahu či kopečku, nebo si můžete vykopat vlastní svah. Pokud je půda příliš tvrdá a nemůžete do ní kopat, postavte si vyvýšený vodopád z kamenů a štěrku.
  • Jak vysoký svah potřebujete? Absolutně minimální sklon je 5 cm na každé 3 metry vodního proudu.[1] Samozřejmě, čím strmější svah, tím rychleji voda poteče a tím silnější zvuk bude vydávat.
 2. 2
  Postavte vodopád poblíž zdroje elektřiny. Spodní část pumpy, která čerpá vodu nahoru, musí být umístěna u zdroje elektřiny. Pozor tedy na to, abyste nemuseli natahovat prodlužovačku přes půl zahrady.
 3. 3
  Naplánujte si sílu proudu vody. Když budte vědět, kolik vody vodopádem proteče, budete moci lépe odhadnout potřebnou velikost horního i spodního jezírka (nechcete, aby byla vaše zahrada pod vodou, až pumpu vypnete.) Tady je návod jak na to:
  • Nejprve odhadněte, kolik vody proteče na lineární výšku vodopádu. Je-li vodopád relativně malý, 0,6 - 0,9 cm široký a 5 - 10 cm hluboký, počítejte s asi 19 litry na každých 30 cm lineární výšky. Vynásobte nebo vydělte podle předpokládané výšky vodopádu.
  • Spočítejte celkovou kapacitu proudu. Změřte si lineární výšku vodopádu (je to výška, měřená po kolmici mezi spodním a horním jezírkem). Pak se jednoduše ujistěte, že se do horního nebo dolního jezírka tento objem vody vejde. Pokud má tedy váš vodopád celkovou kapacitu proudu 275 litrů, postačí vám horní jezírko o objemu 180 l a spodní 750 litrů.
 4. 4
  Sežeňte si balvany, kameny a štěrk. Vodopády byste měli stavět ze tří velikostí kamení - balvanů nebo velkých kamenů, které vytvoří kostru vodopádu, středně velkých kamenů, které balvany propojí, a drobných oblázků nebo štěrku, který vyplní spodní část a ucpou pukliny a mezery.
  • Zajděte si do zahradnického centra nebo kamenictví, případně si kameny opatřete z přírody. Vybírejte kameny, které se hodí k vaší zahradě.
  • Tady je množství, které budete potřebovat:
   • 1,5 - 2 tuny velkých (asi 30 x 60 cm) balvanů na horní a spodní jezírko, plus 0,6 - 2 tuny navíc na každý metr nadzemní výšky vodopádu.
   • 0,25 tuny středně velkých (15 x 30 cm) na každý metr vodopádu
   • 0,15 tuny oblázků (1 x 5 cm) na každý metr výšky vodopádu, plus 1-2 tuny každé z jezírek.
  Reklama
Část 2
Část 2 ze 4:

Stavíme základy

 1. 1
  Připravte se na kopání a barvou ve spreji si na určené místo vyznačte tvar jezírka i vodopádu. Podle velikosti vodopádu můžete potřebovat stavební povolení. Nakreslení vodicí linie vám velmi pomůže, až přijde na kopání. Ujistěte se předem na územních plánech, že kopáním nepoškodíte potrubí nebo jiné rozvody.[2]
 2. 2
  Začněte kopat základy. Vykopejte všechny části vodopádu, které mají být pod povrchem. Pak pokračujte kopáním spodního jezírka a nezapomeňte ponechat dostatek místa na balvany a kameny. Až budete hotovi, naskládejte po obvodu jezírka a vodopádu balvany a středně velké kameny.
 3. 3
  Změřte a odřízněte si podložku a nepropustnou plachtu. Začněte nejdříve podložkou, kterou natáhněte po celém dně horního jezírka, pak po svahu vodopádu, a nakonec po celém dně spodního jezírka. Ty pak překryjte nepropustnou plachtou vhodné barvy, a zatižte několika kameny nebo balvany, aby se nepohybovala. Můžete také použít prefabrikované umělé panely, pokud chcete ušetřit čas.
  • Když budete natahovat podložku a plachtu, nezapomeňte nechat pod každým ohybem dostatek místa. Nikdy plachtu nenapínejte - když pak do ohybů dáte těžké kameny, namáhaná plachta se v těch místech může snadno protrhnout.
 4. 4
  Připravte si sací pumpu. Vyvrtejte otvory do krytu pumpy, pokud v něm už nejsou (přečtěte si instrukce níže.) Vložte sací pumpu do jamky, kterou jste vykopali pod vodopádem a předem vyložili podložkou a fólií. Zkontrolujte, že hadice dosáhne až k hornímu jezírku. Až bude pumpa na místě, zajistěte ji po obvodu několika středně velkými kameny (ne štěrkem). Přiklopte kryt.
  • Některé sací pumpy se vyrábějí již perforované, ale většina nikoliv. Do krytu je nezbytné udělat otvory, aby dovnitř mohla voda. Není to obtížná práce, začněte na spodní části krytu a vyvrtáte dvoupalcovým vrtákem otvor. Asi 10 cm od něj, stále po obvodu krytu pumpy, vyvrtejte další otvor. Až budete mít otvory po celém obvodu, posuňte se asi o 2 - 5 cm nahoru a vyvrtejte další, rovnoběžnou řadu otvorů.
  • Až provrtáte spodní třetinu výšky, vezměte si jednopalcový vrták a opět vyvrtejte po obvodu několik řad. na poslední třetinu vám pak postačí vrták o velikosti 3/8 palce.
  Reklama
Část 3
Část 3 ze 4:

Jak postavit jednotlivá patra vodopádu

 1. 1
  Začněte odspoda a nejprve naskládejte velké balvany. Vždycky začínejte z nižšího bodu a postupně se propracovávejte výš. Dobrý začátek je položit ty největší balvany na místo, kde vyniknou a budou s okolím kontrastovat. Vyhrabejte pod balvany hlínu, pokud je to zapotřebí a věnujte pozornost především balvanům, umístěným ve vodopádu na vyvýšených místech.
  • Když položíte velký, výrazný kámen za místo, kde vodopád skutečně začíná, přidáte celému dílu rozměr a hloubku. Výrazné kameny na stranách vodopádu fungují obdobně.
 2. 2
  Pokud je to možné, nějaký velký balvan by měl být základem každého patra vodopádu. Menší kameny nebo štěrk by mohl proud vody snadno spláchnout. Velké balvany v blízkosti jezírek vypadají lépe. Volte vyváženou kombinaci menších a větších kamenů, aby vodopád vypadal přirozeněji, pokud se vám zdá, že působí moc uměle.
 3. 3
  Čas od času od vodopádu odstupte a zadívejte se na něj z jiného úhlu. Získáte tak lepší přehled o tom, jak postupujete a jak bude výsledek asi vypadat. Neváhejte proto občas poodstoupit, prohlédnout si svou práci a hlavně zhodnotit, jak se vám kameny na kterých místech líbí. Je možné, že budete jeden kámen třeba pětkrát přesouvat na jiné místo, než budete s výsledkem spokojeni.
 4. 4
  Kameny, o které se bude voda tříštit, vybírejte s rozmyslem. Vynikající volbou jsou větší, placaté kameny, ale nebojte se ani menších kamenů nebo drobných oblázků. Tady je několik dalších nápadů na vybudování stupňů vodopádu:
  • Pokud máte problém s tím, abyste udrželi kameny, které vedou proud vody, na místě, někdy pomůže, když je zatížíte větším, plochým kamenem.
  • Vždycky vodováhou změřte úhel, pod kterým leží kámen, ze kterého vodopád stéká. Je to důležité ze dvou důvodů. Zaprvé - kámen by měl být buď rovný, nebo lehce ukloněný směrem dolů - když bude nakloněný nahoru, voda po něm nebude stékat rovně. Za druhé je to důležité proto, aby voda stékala po všech stranách vodopádu a nehromadila se jen na jednom místě.
  • Malé kamínky nebo oblázky, které vyčuhují zpod kamene, odkud vodopád stéká, mohou jednoduchému vodopádu dodat šmrnc.
  Reklama
Část 4
Část 4 ze 4:

Dokončovací práce

 1. 1
  Stabilizujte velké balvany maltou. Pokud máte opravdu velkou skupinu kamenů a stavíte větší vodopád, nezdráhejte se použít maltu a kameny zpevnit. Kameny tak budou stabilní a nepřevalí se, když se terén trochu pohne.
 2. 2
  Vyplňte malými oblázky nebo štěrkem všechny mezery, aby voda neprosakovala. Vodopád tak navíc bude vypadat přirozeněji, protože nikde nebude prosvítat fólie nebo podložka.
 3. 3
  Malé praskliny a mezery můžete vyplnit izolační pěnou, speciálně vyrobenou pro tyto účely. Nejlépe tato speciální pěna funguje na vlhké, studené povrchy, vodopád proto poprašte vodou. S pěnou to nepřehánějte, může se nafouknout víc, než čekáte, a jakmile ji jednou nanesete, není lehké se jí zbavit.
  • Můžete sice použít i jiné druhy izolační pěny, ale často obsahují toxické látky, které jsou škodlivé pro ryby a jiné živočichy. Pokud tedy chcete v jezírku ryby, vyberte si pěnu, která je nezávadná.
  • Nechte pěnu asi 30 minut až hodinu zaschnout. Pokud máte všechno ostatní připravené, můžete vodopád utěsnit pěnou a v ten samý den uvést do provozu.
  • Zvažte zakrytí pěny neutrálně zbarveným pískem. Černá pěna pak nebude tak nápadná, když ji těsně po nanesení pokryjete vrstvičkou písku. Navíc tak bude působit přirozeněji.
  • Při práci s pěnou noste ochranné rukavice a oblečení, které vám nebude líto vyhodit. Pokud omylem nanesete pěnu na kámen, počkejte, až ztvrdne, a pak ji oškrábejte nožem.
 4. 4
  Chcete-li pěstovat rybičky, nainstalujte filtr (nepovinné). Pokud chcete raději koi-kapry, budete potřebovat bakteriální filtr, aby ryby neuhynuly.
 5. 5
  Na dno a jiná místa, kde je odhalená plachta, nanášejte oblázky a štěrk velmi opatrně.
 6. 6
  Zahradní hadicí napusťte spodní jezírko až po okraj.
 7. 7
  Zapněte pumpu do elektřiny a zkontrolujte, zda voda správně teče. Zapojte ji a nechte ji sát vodu do horního jezírka. Tam posuňte hubici pumpy k začátku vodopádu a pak vypněte hadici, kterou jste jezírko naplnili. Aby nebyla pumpa tak nápadná, zakryjte ji kameny nebo trsem vodních rostlin.
 8. 8
  Zkontrolujte, jak voda po vodopádu teče. Vodopád by teď měl začít proudit i bez pomoci zahradní hadice. Po všech stupních vodopádu by měla téct voda. Nic by nemělo šplouchat mimo prostor jezírka a kamenů.
 9. 9
  Dokončete vodopád a odstřihněte všechnu přebytečnou fólii. Do zákrut vysaďte vodní nebo vlhkomilné rostliny, a zvažte pořízení rybiček. Chcete-li, můžete vodopád ozvláštnit podvodním nebo zahradním osvětlením.
  Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 11 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 15 209 krát
Stránka byla zobrazena 15 209 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama