Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Lidská mysl téměř nikdy neutichne. Otázky, myšlenky a plány se nám v mysli vynořují bez ohledu na to, zda jsou smysluplné, nebo mají svůj účel. Někdy je to dobré, ale někdy to může být nepříjemné a otravné. Když budete vědět, jak si vyčistit mysl, pomůže vám to zbavit se úzkosti, deprese a dokonce i problémů se spánkem. Zde je několik ověřených triků a technik, které vám umožní pročistit si mysl.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:

Najděte vnitřní klid

 1. 1
  Vyjadřujte své myšlenky psaním. Pokud máte hlavu plnou myšlenek, je dobré si je všechny zapsat. Začněte volným psaním – zapište si své pocity, zapište si proč je cítíte a zapište si, co s tím chcete udělat. Až si všechny tyto informace zapíšete, budete mít něco konkrétního, nad čím se budete moci zamyslet. Pomůže vám to dosáhnout pocitu zadostiučinění, i když v podstatě nic neuděláte.
  • Tento zajímavý trik vám pomůže doslova zahodit své myšlenky. Zapište si své problémy na kousek papíru a napište si také to, proč vás trápí. Potom papír zmačkejte a zahoďte ho. Udělejte to! Výzkumy prokázaly, že lidé, kteří takto zahazují své obavy a problémy, se jimi zbytečně nezabývají. [1]
 2. 2
  Vyjádřete své myšlenky malováním. Nemusíte být Van Gogh, abyste mohli malovat. Vytvářejte umění! Jediné, co budete potřebovat, je médium a papír. Můžete si kreslit voskovkami, experimentovat s olejovou malbou, nebo si kreslit uhlem. Zbavte se svých úzkostí a pročistěte si mysl – malování vám v tom může značně pomoci.
 3. 3
  Promluvte si s někým.[2] Možná jste typ člověka, který si nechává své myšlenky a pocity pro sebe. Není na tom nic špatného, ale někdy to znamená, že se vám pocity a myšlenky mohou nahromadit a budete se jich potřebovat zbavit. Pokud se chcete zbavit obav z lásky, stresu kvůli zdraví, pochybností o vaší práci atd., naučte se o svých pocitech mluvit s ostatními lidmi.
  • Nejprve se zkuste obrátit na rodinu a přátele. Vaše rodina a vaši přátelé vás milují a rozumějí vám. Nepotřebují vaše problémy racionalizovat a rádi vám upřímně poradí. Řekněte jim, čím si procházíte a nechejte si od nich poradit.
  • Pokud se nemůžete obrátit na své přátele a na svoji rodinu, najděte si psychologa. Terapeut je vyškolen k tomu, aby vám naslouchal a pomohl vám najít řešení vašich problémů na základě výzkumů a zkušeností.
  • S někým si hluboce promluvte. Zní to sice jednoduše, přestože to není snadné, ale rozhodně to bude stát za to. Výzkumy prokázaly, že hluboké rozhovory, ve kterých překonáte povrchní témata a sdílíte s druhou osobou intimní nebo zajímavé informace, dělají lidi šťastnějšími. [3] [4]
 4. 4
  Travte čas se zvířaty. Neexistují sice žádné vědecké důkazy o tom, že vlastnit domácí zvíře vám pomůže pročistit mysl, ale existuje spousta jiných výzkumů, na které stojí za to se zaměřit. Když budete mít domácí zvíře, snížíte tím riziko deprese, snížíte svůj krevní tlak, zvýšíte hladinu serotoninu a dopaminu a snažíte riziko různých nemocí, pokud jste starší 65 let.[5] Když budete šťastnější a zdravější, bude pro vás jednodušší zbavit se věcí, které vás trápí a věnovat se tomu, čeho jste v životě dosáhli.
 5. 5
  Připomínejte si, co je v životě skutečně důležité. Někdy se naše mysli zaplní myšlenkami, které ve skutečnosti nejsou příliš důležité. Možná jste přišli o práci, nebo se s vámi rozešla vaše přítelkyně. Tyto věci sice nejsou příjemné, ani nejde o maličkosti, ale rozhodně nejde o konec světa. Připomínejte si, na kterých věcech v životě skutečně záleží:
  • Přátelé a rodina
  • Zdraví a bezpečí
  • Jídlo a střecha nad hlavou
  • Příležitosti a svoboda
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 3:

Najděte klid díky meditaci

 1. 1
  Zkuste meditaci za chůze. Meditace za chůze vám umožní využít otevřenost a krásu přírody k nalezení klidných a pozitivních myšlenek. Buďte jako Henry David Thoreau a procházejte se divočinou a plánujte si, kde bude stát váš srub. Můžete si také představovat, že jste Carl Linnaeus, švédský vědec, který vynalezl systém klasifikace rostlin a zvířat. Když si za slunečného dne vyrazíte ven, s vaším vnitřním klidem to udělá zázraky.
 2. 2
  Zklidněte oči. Tato meditační technika vám umožní pročistit si mysl tím, že ovlivní váš smysl pro čas. Zde je návod:
  • Zaměřte se očima na jeden vzdálený bod. Jakýkoli bod vzdálený alespoň 3 m vám bude stačit – na předměty, které jsou příliš daleko je těžké se soustředit delší dobu. Může jít o vázu, kousek prachu, nebo cokoli jiného. Jde jen o to, abyste si vybrali nehybný předmět.
  • Zklidněte svoji mysl a stále se soustřeďte na daný předmět. Koncentrujte svoji sílu mysli na tento jediný úkol. Soustřeďte se na tento předmět, i když budete mít chuť se dívat jinam, nebo se vám do hlavy dostanou myšlenky.
  • V určitou chvíli se čas začne zpomalovat a vy se dostanete do jakéhosi transu. Budete se silně soustředit a nebudete se zabývat svými starostmi, protože budete 100% zaměření na předmět, na který se díváte. Až budete připraveni, přestaňte se soustředit. Vaše mysl by měla být trochu unavená, jako kdybyste si zrovna procvičili mozek. Budete se cítit o něco lépe.
 3. 3
  Zkuste dechová cvičení. Dýchání je nedílnou součástí meditace, která vám může značně pomoci pročistit si mysl. Když se naučíte několik dechových cvičení, pomůže vám to dosáhnout čisté mysli, která přichází s transcendencí. Naučte se následující rychlé metody dýchání – kompletní dýchání, [6] — které vám pomůže dosáhnout při meditaci lepších výsledků:
  • Stoupněte si rovně a vydechněte všechen vzduch.
  • Uvolněte břišní svaly a začněte se nadechovat. Soustřeďte se na to, abyste se nadechovali přímo do břicha.
  • Až budete mít břicho plné vzduchu, nadechujte se dále a zaplňte si také plíce a hrudník.
  • Na malou chvíli dech zadržte a odolejte pokušení vydechnout.
  • Pomalu vydechněte – co nejpomaleji to půjde. Vnímejte, jak vám vzduch vychází z těla.
  • Uvolněte hrudník a žebra a zpevněte břišní svaly, abyste vydechli veškerý vzduch, který v sobě máte.
  • Zavřete oči, soustřeďte se na to, abyste dýchali opět normálně a pročistěte si mysl.
  • Tento postup opakujte 5-30 minut v kuse.
 4. 4
  Zkuste si různé formy meditace. Existuje spousta způsobů, jak stáhnout kočku z kůže a některé z nich nezahrnují použití nože! Naučte se různé druhy meditace, například meditaci s mantrou, nebo zenovou meditaci.
 5. 5
  Až se naučíte meditovat, pracujte na rozvoji svých schopností. [7] Až se naučíte základy meditace, naučte se své schopnosti zlepšovat a posilovat. Existuje několik způsobů, jak toho dosáhnout:
  • Uvolněte celé své tělo. Ujistěte se, že při meditaci nemáte tělo na žádném místě zpevněné. Zkuste vědomě zpevnit celé tělo a potom se úplně uvolněte. Opakujte toto cvičení tak dlouho, dokud nebudete naprosto uvolnění.
  • Zkuste při meditaci zůstat naprosto nehybní. Není snadné dosáhnou stavu zvýšené vnímavosti, když se vaše tělo hýbe a vyžaduje od mozku reakce. Při meditaci byste se měli snažit být naprosto nehybní.
  • Dýchejte přirozeně. Po chvíli dechových cvičení zapomeňte na vědomou snahu soustředit se na svůj dech a nechejte ho dělat si co chce. Zaměřte se na vzdálenější body svého těla a díky tomu přestaňte myslet na svůj dech.
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 3:

Najděte si produktivní způsoby, jak se zabavit

 1. 1
  Věnujte se sportům, nebo hrajte hry. Někdy je nutné si vyčistit mysl tím, že odvedete svoji pozornost od negativních myšlenek, které se vám derou do hlavy. Není nic lepšího, než si zahrát nějakou hru, nebo si trochu zasportovat a vyhnout se stereotypu.
  • Když budete sportovat nebo cvičit, umožní vám to cítit se lépe a zapomenout na to, co vás trápí. Kromě toho je fyzická aktivita skvělým způsobem, jak se zbavit fyziologických nemocí a zmírnit psychologické poruchy. [8]
  • Udělejte si z toho, co zrovna děláte, hru. Musíte si uklidit v pokoji? Udělejte si z toho hru, například házejte špinavé prádlo do koše na prádlo a počítejte si body. Musíte vyřídit nějaké pochůzky a nákupy? Řekněte si, že budete šetřit a utratíte polovinu toho, co utrácíte běžně.
 2. 2
  Věnujte se otevřeným úkolům. Říká se, že když člověk nemá co dělat, je to cesta do pekel, takže to nejlepší, co můžete udělat, abyste si pročistili mysl, je mít stále co dělat. Můžete si vybrat nějaký otevřený úkol, který vám to umožní. Zde je několik tipů na činnosti, které vám pomohou mít stále co na práci:
  • Rok v kuse se každý den foťte. Jistě znáte videa z internetu, která jsou složená z fotek lidí doprovázených hudbou. Tyto fotografie dokumentují určité období v životě daného člověka. Je to skvělý nápad a může to zkusit každý. Budete ovšem potřebovat trpělivost a vytrvalost, abyste to vydrželi dělat celý rok.
  • Udělejte něco, čeho se bojíte – každý den! Tuto dobrou radu lidem dala Eleanor Roosevelt. Jde o radu, která se hodí mnoha lidem. Možná se bojíte komunikovat s cizími lidmi (mnoho lidí má tento problém). Jděte ven a zastavte nějakého kolemjdoucího a zeptejte se ho na cestu, nebo se s ním dejte jen tak do řeči. Pomalu se vám podaří se svého strachu zbavit a uvědomíte si, že se můžete zbavit i ostatních svých obav.
  Reklama

Tipy

 • Když uvolníte svaly, zbavíte se napětí, pročistíte si mysl a bude se vám snáze usínat.
 • Když budete příliš často přemýšlet, mohli byste si způsobit migrénu. Je to jako připojit zářivku k atomové elektrárně. Musíte se naučit pročistit si mysl.
 • Nemusíte si dělat starosti s tím, že vám trvá dlouhou dobu vyčistit mysl. Soustřeďte se jen na to, abyste našli vnitřní klid.
 • Mějte jasný záměr a využijte ho k tomu, abyste si pročistili mysl.
 • Jděte si zaběhat. Pomůže vám to vyčistit si hlavu. Poslouchejte při běhu hudbu.
 • Odpouštějte sami sobě i ostatním a mějte se rádi.
Reklama

O tomto wikiHow

Michelle Shahbazyan, MS, MA
Spoluautorem článku je :
Životní kouč
Tento článek spoluautorem článku je Michelle Shahbazyan, MS, MA. Michelle Shahbazyan je zakladatelkou LA Life Coach, služby kariérního, životního a rodinného koučování se sídlem v Kalifornii v Los Angeles. Má více než 10 let zkušeností s životním koučingem, poradenstvím, motivačním mluvením a vztahovým poradenstvím. Má bakalářský titul v oboru Aplikovaná psychologie a MS v oboru Stavební konstrukce a management technologií na Georgia Tech University a magisterský titul v psychologii s důrazem na manželskou a rodinnou terapii na Phillips Graduate University. Tento článek byl zobrazen 10 594 krát
Kategorie: Citové zdraví
Stránka byla zobrazena 10 594 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama