Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Náušnice v uších vypadají skvěle, ale propíchnout si ucho je trochu riskantní. Pokud ale opravdu chcete mít uši propíchnuté, v tomto článku najdete informace o tom, jak to provést jednoduše a bezpečně.

Část 1 ze 3:
Připravte se na propichování

 1. 1
  Uvědomte si, že domácí propichování ucha doma se těžko dělá správně. Mnohem bezpečnější a hygieničtější je využít služeb profesionála. Propichování uší doma zvyšuje riziko infekce. Dobře si to promyslete a pokud se i přesto rozhodnete propíchnout si ucho doma, dodržujte přesně postup, který uvádíme níže.
 2. 2
  Kupte si sterilní propichovací jehlu. Tyto jehly jsou duté, takže do nich můžete po propíchnutí vložit náušnici. Nikdy si nepůjčujte jehlu od nikoho jiného, jinak byste mohli chytit infekci. Jehly seženete levně na internetu, nebo v piercingových salonech. [1]
  • Použijte trochu větší jehlu, než je průměr vaší náušnice. Nejlepší je vzít si jehlu o jedno číslo větší.
  • Můžete si také koupit hotový balíček na propichování, který obsahuje dvě sterilizované náušnice, které jsou připojeny k propichovací jehle. Seženete je v každém lepším obchodě s náušnicemi a piercingy. Vždy dodržujte pokyny uvedené na obalu.
 3. 3
  Vyberte si náušnice. Nejlepší pro čerstvě propíchnuté uši jsou náušnice s rovnou tyčinkou. Nejlepší je koupit si náušnice s tyčinkou dlouhou alespoň 1 cm. Díky tomu vám uši budou moci trochu natéct a náušnice nebude krátká.
  • Některé prodejny prodávají piercingové náušnice, které mají velmi ostrý konec. Jsou skvělé, protože při vkládání do ucha propíchnou vaše ucho znovu a vklouznou do jehly snadno.
  • Pokud je to možné, kupte si kvalitní náušnice ze stříbra nebo titanu. Kvalitnější kovy mají menší riziko alergie a infekce. Někteří lidé jsou alergičtí na nekvalitní kovy. Doporučujeme také chirurgickou ocel.
 4. 4
  Sterilizujte jehlu v ohni. Nepoužívejte jehlu, kterou už před vámi někdo použil, vždy si kupte novou sterilizovanou. Podržte ji v plamenu ohně, dokud nebude červená. Měli byste si na to vzít sterilní latexové rukavice, aby se na jehlu nedostaly bakterie z vašich rukou. Popel z jehly potom setřete. Umyjte jehlu v lihu nebo v peroxidu. Uvědomte si ale, že tento druh sterilizace není stoprocentní a nezabije úplně všechny mikroby, které mohou na jehle být. Jediným způsobem, jak sterilizovat jehlu dokonale, je použít autokláv. [2]
  • Můžete jehlu sterilizovat také ve vařící vodě. Až bude voda vařit, vložte do ní jehlu a nechejte ji tam 5-10 minut. Vyndejte ji pinzetou a manipulujte s ní pouze ve sterilních latexových rukavicích. Očistěte ji peroxidem nebo lihem. [3]
 5. 5
  Důkladně si umyjte ruce mýdlem a vodou, abyste omezili riziko šíření bakterií. Potom si natáhněte sterilní latexové rukavice. [4]
 6. 6
  Stáhněte si vlasy, aby se vám žádné nedostaly na místo, které chcete propichovat. Vlasy by se vám mohly dostat mezi ucho a náušnici, nebo byste je mohli omylem protlačit jehlou do ucha. Měli byste si je tedy stáhnout a dát co nejdál od ucha.
 7. 7
  Umyjte si ucho vatovými tamponky namočenými v lihu. Je nutné, aby bylo ucho naprosto čisté a zbavené všech bakterií, které by se mohly dostat do piercingu. Po vyčištění počkejte, až bude ucho úplně suché. [5]
  • Ucho můžete sterilizovat také pomocí peroxidu.
 8. 8
  Označte si na uchu místo, kde bude vpich. Je důležité si přesně naplánovat, kam budete chtít strčit jehlu, jinak byste mohli skončit s křivou dírkou, nebo s dírkou na špatném místě. Pokud si chcete propíchnout obě uši, podívejte se do zrcadla a lihovým fixem si tečkou označte místa vpichu, abyste je měli na obou stranách na stejném místě. Pokud máte už jiné dírky a chcete si propíchnout uši podruhé nebo potřetí, dejte si pozor, abyste mezi dírkami měli dost místa na to, abyste mohli nosit více náušnic. Neměli byste ale dělat dírky příliš daleko od sebe, nevypadá to dobře.
  Reklama

Část 2 ze 3:
Propichování ucha

 1. 1
  Vezměte si něco pevného, čím si podložíte ucho. Budete si muset dát za ucho něco pevného, abyste mohli protlačit jehlu silně, ale neporanili si krk. Nejlepší je kousek mýdla nebo korku. Nepoužívejte jablka ani brambory. Různé druhy jídla mohou obsahovat bakterie, které by vám mohly způsobit infekci. [6]
  • Pokud máte tu možnost, požádejte kamaráda, aby vám ucho propíchl. Buď vám může držet korek za uchem, nebo pokud mu opravdu věříte, může vám ucho sám propíchnout. Je to mnohem jednodušší, když máte někoho, kdo vám pomůže.
 2. 2
  Umístěte jehlu do správné polohy. Jehla musí být kolmo k ušnímu lalůčku. Měla by s ním svírat zhruba pravý úhel, aby mohla hladce projít uchem a vám se neudělala křivá dírka.
 3. 3
  Zhluboka se nadechněte a protlačte jehlu uchem. Dejte si pozor, aby prošla přesně místem, které jste si označili tečkou. Možná uslyšíte křupavý zvuk – nebojte se! Trochu s jehlou zakruťte a potom ji nechejte mírně ohnutou. Pokud máte dutou jehlu, vložte do její dutiny náušnici. [7]
 4. 4
  Vložte dovnitř náušnici. Po propíchnutí ucha si vezměte náušnici a vložte její tyčinku do dírky v jehle a protlačte ji až na konec, aby seděla na svém místě.
 5. 5
  Vyndejte jehlu z ucha. Pomalu vytáhněte jehlu z ucha a dejte pozor na to, aby vám náušnice zůstala na místě. Pravděpodobně to bude bolet, ale neměli byste spěchat, aby vám náušnice nevypadla a nemuseli jste celý postup opakovat znovu.
  • Když do dírky nevložíte náušnici, za několik minut začne zase zarůstat. Pokud vám náušnice vypadne, ihned ji znovu sterilizujte a snažte se ji vložit zpět do dírky. Pokud se to nepovede, budete si muset ucho propíchnout znovu.
  Reklama

Část 3 ze 3:
Jak pečovat o propíchnuté uši

 1. 1
  Nechejte si náušnici v uchu alespoň 6 týdnů. V žádném případě byste ji neměli vytahovat. Po šesti týdnech si ji můžete vyměnit, ale nahraďte ji hned novou náušnicí. Trvá většinou asi půl roku, než se dírka vytvaruje a nebude zarůstat, když ji necháte bez náušnice. [8]
 2. 2
  Každý den si piercing myjte. Používejte mořskou sůl nebo tea tree olej. Solí vyčistíte piercing od bakterií a zabráníte infekci. Denně si dírku s náušnicí čistěte minimálně 6 týdnů. Po propíchnutí už si na ucho nedávejte líh. [9]
  • Můžete si vzít malý kalíšek a naplnit ho roztokem soli nebo oleje z čajovníku. Pod kalíšek si dejte ručník a lehněte si na bok. Vložte ucho pomalu do slané vody na asi 5 minut a budete ho mít krásně čisté! Bude vám stačit malý kalíšek o objemu 100-200 ml.
  • Můžete si také namočit vatovou tyčinku do solného roztoku a očistit si s ní okolí náušnice.
  • V dnešní době existují i antibakteriální roztoky určené speciálně pro mytí piercingu a náušnic. Koupíte je v každé lepší drogerii. Namočte si do tohoto roztoku vatovou tyčinku a jemně si s ní jednou denně otírejte okolí vpichu.
 3. 3
  Při čištění náušnicí pohybuje a kružte. Chytněte si jednou rukou náušnici a při čištění ji protáčejte, abyste trochu roztáhli dírku a umožnili dokonalé vyčištění náušnice a jejího okolí. [10]
 4. 4
  Vyndejte si z ucha náušnici a vložte tam novou. Neměli byste to ale dělat dříve, než po šesti týdnech. Nové náušnice vložte do ucha co nejdříve po vytažení těch původních a důkladně si dírku vyčistěte.
  • Nejlepší je koupit si náušnice z chirurgické oceli, titanu nebo niobia, protože tyto materiály nejsou tak náchylné k přenášení infekcí, jako levnější materiály.
  Reklama

Tipy

 • Používejte povlečení, které není z volných vláken. Kdyby se v noci uvolnilo vlákno například od povlaku na polštář a zachytilo se vám v náušnici, hodně by to bolelo.
 • Asi hodinu před propichováním ucha si vezměte lék proti bolesti, abyste trochu omezili bolest, kterou ucítíte. Někteří lidé si ale myslí, že tyto léky omezují schopnost těla zacelit rychle ránu, takže si je vezměte pouze na vlastní nebezpečí.


Reklama

Varování

 • Nechat si ucho propíchnout od profesionála je většinou mnohem lepší a také mnohem méně děsivé.
 • Snažte se nechytit do ucha infekci. Když se to stane, nevyndávejte si náušnici! Kdybyste to udělali, infekce by se zacelila v uchu a mohlo by to dopadnout mnohem hůř. Umývejte si ucho teplou slanou vodou a když infekce nezmizí, zajděte si k lékaři.
 • Nikdy si sami nepropichujte ucho pistolí, zavíracím špendlíkem nebo starou náušnicí. Špendlíky nejsou vyrobené z materiálů vhodných na tyto úkony. Propichovací pistole nemusejí být dobře sterilizované a mohly by vám způsobit zranění, které by vám vážně poškodilo ucho.
 • Pokud si nejste jistí tím, co děláte, jděte si ucho nechat propíchnout profesionálně!
Reklama

Související články

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 164 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 45 377 krát
Kategorie: Piercing uší
Stránka byla zobrazena 45 377 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama