X
wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 164 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili.
Tento článek byl zobrazen 64 023 krát
Náušnice v uších vypadají skvěle, ale propíchnout si ucho je trochu riskantní. Pokud ale opravdu chcete mít uši propíchnuté, v tomto článku najdete informace o tom, jak to provést jednoduše a bezpečně.
Postup
Část 1
Část 1 ze 3:
Připravte se na propichování
-
1K čištění ucha použijte předem zabalené tampony se 70% isopropylalkoholem. Musíte to udělat tak, aby vaše ucho bylo zcela otřeno od všech bakterií, které se mohly dostat do vašeho piercingu. Počkejte, až ucho uschne, než začnete propichovat. [1]
- Ke sterilizaci ucha můžete také použít peroxid vodíku nebo líh.
-
2Označte si místo, kde chcete piercing (y) mít. Je důležité plánovat dopředu, kde chcete piercing mít; jinak by váš piercing mohl skončit křivý, příliš vysoko nebo příliš nízko. Pokud si propichujete obě uši, podívejte se do zrcadla a ujistěte se, že značky, které jste si udělali na uších, jsou stejné.
- Pokud máte jiný piercing a provádíte druhý nebo třetí piercing, ujistěte se, že mezi piercingy necháte dostatek místa, abyste mohli nosit uzávěry v obou otvorech, aniž by se náušnice překrývaly. Stejně tak nedělejte dírky příliš daleko od sebe, jinak mohou vypadat divně.
-
3Kupte si sterilní propichovací jehlu. Tyto jehly jsou duté, takže do nich můžete po propíchnutí vložit náušnici. Nikdy si nepůjčujte jehlu od nikoho jiného, jinak byste mohli chytit infekci. Jehly seženete levně na internetu, nebo v piercingových salonech. [2]
- Použijte trochu větší jehlu, než je průměr vaší náušnice. Nejlepší je vzít si jehlu o jedno číslo větší.
- Můžete si také koupit hotový balíček na propichování, který obsahuje dvě sterilizované náušnice, které jsou připojeny k propichovací jehle. Seženete je v každém lepším obchodě s náušnicemi a piercingy. Vždy dodržujte pokyny uvedené na obalu.
-
4Vyberte si náušnice. Nejlepší pro čerstvě propíchnuté uši jsou náušnice s rovnou tyčinkou. Nejlepší je koupit si náušnice s tyčinkou dlouhou alespoň 1 cm. Díky tomu vám uši budou moci trochu natéct a náušnice nebude krátká.
- Některé prodejny prodávají piercingové náušnice, které mají velmi ostrý konec. Jsou skvělé, protože při vkládání do ucha propíchnou vaše ucho znovu a vklouznou do jehly snadno.
- Pokud je to možné, kupte si kvalitní náušnice ze stříbra nebo titanu. Kvalitnější kovy mají menší riziko alergie a infekce. Někteří lidé jsou alergičtí na nekvalitní kovy. Doporučujeme také chirurgickou ocel.
-
5Sterilizujte jehlu v ohni. Nepoužívejte jehlu, kterou už před vámi někdo použil, vždy si kupte novou sterilizovanou. Podržte ji v plamenu ohně, dokud nebude červená. Měli byste si na to vzít sterilní latexové rukavice, aby se na jehlu nedostaly bakterie z vašich rukou. Popel z jehly potom setřete. Umyjte jehlu v lihu nebo v peroxidu. Uvědomte si ale, že tento druh sterilizace není stoprocentní a nezabije úplně všechny mikroby, které mohou na jehle být. Jediným způsobem, jak sterilizovat jehlu dokonale, je použít autokláv. [3]
- Můžete jehlu sterilizovat také ve vařící vodě. Až bude voda vařit, vložte do ní jehlu a nechejte ji tam 5-10 minut. Vyndejte ji pinzetou a manipulujte s ní pouze ve sterilních latexových rukavicích. Očistěte ji peroxidem nebo lihem. [4]
-
6Důkladně si umyjte ruce mýdlem a vodou, abyste omezili riziko šíření bakterií. Potom si natáhněte sterilní latexové rukavice. [5]
-
7Stáhněte si vlasy, aby se vám žádné nedostaly na místo, které chcete propichovat. Vlasy by se vám mohly dostat mezi ucho a náušnici, nebo byste je mohli omylem protlačit jehlou do ucha. Měli byste si je tedy stáhnout a dát co nejdál od ucha.Reklama
Část 2
Část 2 ze 3:
Propichování ucha
-
1Vezměte si něco pevného, čím si podložíte ucho. Budete si muset dát za ucho něco pevného, abyste mohli protlačit jehlu silně, ale neporanili si krk. Nejlepší je kousek mýdla nebo korku. Nepoužívejte jablka ani brambory. Různé druhy jídla mohou obsahovat bakterie, které by vám mohly způsobit infekci. [6]
- Pokud máte tu možnost, požádejte kamaráda, aby vám ucho propíchl. Buď vám může držet korek za uchem, nebo pokud mu opravdu věříte, může vám ucho sám propíchnout. Je to mnohem jednodušší, když máte někoho, kdo vám pomůže.
-
2Umístěte jehlu do správné polohy. Jehla musí být kolmo k ušnímu lalůčku. Měla by s ním svírat zhruba pravý úhel, aby mohla hladce projít uchem a vám se neudělala křivá dírka.
-
3Zhluboka se nadechněte a protlačte jehlu uchem. Dejte si pozor, aby prošla přesně místem, které jste si označili tečkou. Možná uslyšíte křupavý zvuk – nebojte se! Trochu s jehlou zakruťte a potom ji nechejte mírně ohnutou. Pokud máte dutou jehlu, vložte do její dutiny náušnici. [7]
-
4Vložte dovnitř náušnici. Po propíchnutí ucha si vezměte náušnici a vložte její tyčinku do dírky v jehle a protlačte ji až na konec, aby seděla na svém místě.
-
5Vyndejte jehlu z ucha. Pomalu vytáhněte jehlu z ucha a dejte pozor na to, aby vám náušnice zůstala na místě. Pravděpodobně to bude bolet, ale neměli byste spěchat, aby vám náušnice nevypadla a nemuseli jste celý postup opakovat znovu.
- Když do dírky nevložíte náušnici, za několik minut začne zase zarůstat. Pokud vám náušnice vypadne, ihned ji znovu sterilizujte a snažte se ji vložit zpět do dírky. Pokud se to nepovede, budete si muset ucho propíchnout znovu.
Reklama
Část 3
Část 3 ze 3:
Jak pečovat o propíchnuté uši
-
1Nechejte si náušnici v uchu alespoň 6 týdnů. V žádném případě byste ji neměli vytahovat. Po šesti týdnech si ji můžete vyměnit, ale nahraďte ji hned novou náušnicí. Trvá většinou asi půl roku, než se dírka vytvaruje a nebude zarůstat, když ji necháte bez náušnice. [8]
-
2Každý den si piercing myjte. Používejte mořskou sůl nebo tea tree olej. Solí vyčistíte piercing od bakterií a zabráníte infekci. Denně si dírku s náušnicí čistěte minimálně 6 týdnů. Po propíchnutí už si na ucho nedávejte líh. [9]
- Můžete si vzít malý kalíšek a naplnit ho roztokem soli nebo oleje z čajovníku. Pod kalíšek si dejte ručník a lehněte si na bok. Vložte ucho pomalu do slané vody na asi 5 minut a budete ho mít krásně čisté! Bude vám stačit malý kalíšek o objemu 100-200 ml.
- Můžete si také namočit vatovou tyčinku do solného roztoku a očistit si s ní okolí náušnice.
- V dnešní době existují i antibakteriální roztoky určené speciálně pro mytí piercingu a náušnic. Koupíte je v každé lepší drogerii. Namočte si do tohoto roztoku vatovou tyčinku a jemně si s ní jednou denně otírejte okolí vpichu.
-
3Při čištění náušnicí pohybuje a kružte. Chytněte si jednou rukou náušnici a při čištění ji protáčejte, abyste trochu roztáhli dírku a umožnili dokonalé vyčištění náušnice a jejího okolí. [10]
-
4Vyndejte si z ucha náušnici a vložte tam novou. Neměli byste to ale dělat dříve, než po šesti týdnech. Nové náušnice vložte do ucha co nejdříve po vytažení těch původních a důkladně si dírku vyčistěte.
- Nejlepší je koupit si náušnice z chirurgické oceli, titanu nebo niobia, protože tyto materiály nejsou tak náchylné k přenášení infekcí, jako levnější materiály.
Reklama
Tipy
- Používejte povlečení, které není z volných vláken. Kdyby se v noci uvolnilo vlákno například od povlaku na polštář a zachytilo se vám v náušnici, hodně by to bolelo.
- Asi hodinu před propichováním ucha si vezměte lék proti bolesti, abyste trochu omezili bolest, kterou ucítíte. Někteří lidé si ale myslí, že tyto léky omezují schopnost těla zacelit rychle ránu, takže si je vezměte pouze na vlastní nebezpečí.
Reklama
Varování
- Nechat si ucho propíchnout od profesionála je většinou mnohem lepší a také mnohem méně děsivé.
- Snažte se nechytit do ucha infekci. Když se to stane, nevyndávejte si náušnici! Kdybyste to udělali, infekce by se zacelila v uchu a mohlo by to dopadnout mnohem hůř. Umývejte si ucho teplou slanou vodou a když infekce nezmizí, zajděte si k lékaři.
- Nikdy si sami nepropichujte ucho pistolí, zavíracím špendlíkem nebo starou náušnicí. Špendlíky nejsou vyrobené z materiálů vhodných na tyto úkony. Propichovací pistole nemusejí být dobře sterilizované a mohly by vám způsobit zranění, které by vám vážně poškodilo ucho.
- Pokud si nejste jistí tím, co děláte, jděte si ucho nechat propíchnout profesionálně!
Reklama
Reference
- ↑ http://www.medicalearpiercing.com/faqs/
- ↑ http://en.amerikanki.com/how-to-pierce-your-ears-painlessly/
- ↑ http://www.buzzle.com/articles/how-to-sterilize-piercing-needles.html
- ↑ http://www.buzzle.com/articles/how-to-sterilize-piercing-needles.html
- ↑ http://en.amerikanki.com/how-to-pierce-your-ears-painlessly/
- ↑ http://www.medicalearpiercing.com/faqs/
- ↑ http://www.happynews.com/living/bodyart/care-ear-piercing.htm
- ↑ http://kidshealth.org/kid/grow/girlstuff/pierced_ears.html
- ↑ http://kidshealth.org/kid/grow/girlstuff/pierced_ears.html
O tomto wikiHow
V jiných jazycích
English:Pierce Your Ear
Español:perforar tu oreja
Português:Furar Suas Próprias Orelhas
Français:percer vos oreilles
Deutsch:Ohrringe selber stechen
Italiano:Fare il Buco all'Orecchio
Русский:проколоть себе ухо
中文:自己穿耳洞
Bahasa Indonesia:Menindik Telinga Anda
Nederlands:Je oor piercen
हिन्दी:अपने कान छेदें
العربية:ثقب الأذنين
한국어:집에서 귀 뚫는 방법
Tiếng Việt:Tự Xỏ Lỗ tai
ไทย:เจาะหู
日本語:耳にピアス穴を開ける
فارسی:گوشمان را سوراخ کنیم
Türkçe:Kulak Nasıl Delinir
Stránka byla zobrazena 64 023 krát.
Pomohl vám tento článek?
Reklama