Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Provádět piercing svépomocí je levné a snadné, ale také potencionálně velmi nebezpečné, pokud nevíte, co děláte. I přesto, že je vždy mnohem lepší vyhledat pomoc profesionála, některá místa jsou na domácí propichování bezpečnější než jiná a můžete se tak o piercing pokusit sami. Rty jsou jedním z takových míst. Pokud si chcete sami propíchnout ret, musíte si být jisti, že máte vhodné vybavení, správně postupujete a dodržujete hygienické podmínky.

Postup

  1. 1
    Než začnete dělat cokoli, buďte si stoprocentně jistí, že opravdu chcete propíchnout ret. I když dírka může zarůst, stejně to bude hodně bolet. Pokud bolest nezvládáte snadno, piercing do rtu není pro vás.
  2. 2
    Použijte vhodné pomůcky. Obzvláště správnou jehlu pro piercing. Měli byste použít profesionální jehlu nebo kanylu. Nikdy nepoužívejte šicí jehly![1]
  3. 3
    Vyčistěte jehlu. Čištění jehly je velmi důležitý krok. Nikdy nevíte, kde jehla ležela nebo jestli není nějak infikovaná. Ideální je, pokud použijete sterilní zabalenou kanylu, u té se nemusíte ničeho obávat, protože byla pravděpodobně důkladně dezinfikována už při výrobě.
    • Důkladně očistěte také svůj šperk. I přesto, že výrobce pravděpodobně na čistotu také myslel a provedl nutné hygienické zákroky, opatrnosti není nikdy dost!
  4. 4
    Připravte se na propíchnutí. Osušte ret zevnitř suchým ubrouskem nebo hadříkem, abyste si neslintali po celé ruce, kterou budete piercing provádět. Nejdříve si označte místo, kde chcete vpich provést, abyste věděli, kam jehlu přiložit. Potom se ujistěte, že místnost, kde budete piercing provádět, je čistá a uklizená. Rozhodně není vhodné stát při aplikaci piercingu v nějaké zaprášené koupelně nad zaneřáděným umyvadlem. Připravte si všechny pomůcky a položte je na čistý ručník. Snažte se je držet dál od jakékoli nečistoty.
  5. 5
    Navlékněte si čisté gumové rukavice. Jakmile máte rukavice navlečené, nedotýkejte se ničeho jiného než jehly a svorky.
  6. 6
    Začněte z vnitřní strany rtu. Procházet jehlou svalovou tkání z vnitřní strany rtu je mnohem snazší než se snažit propíchnout nejprve silnou kůži a následně svalovou tkáň. Povedete-li jehlu z vnějšku, bude vás to mnohem víc bolet, protože vpich na kůži ucítíte, na rozdíl od vpichu přes vnitřní svalovinu, přes kterou je to popravdě ale o něco těžší. Přidržte místo, které se chystáte propíchnout a protlačte jehlu první vrstvou svaloviny a snažte se prvním přitlačením dostat do poloviny rtu, potom už vás bude čekat jen kousek svalové tkáně a kůže, což je ta snazší část. Opět se pohledem přesvědčte, že propichujete skutečně správné místo a pod správným úhlem. Místo, abyste tlačili na jehlu, zatáhněte za ret, jehla skrze něj projde samovolně. Snížíte tak bolest a celý proces tak bude mnohem hladší. Další možností je přimáčknout prst na místo, kudy bude jehla vycházet a tlačit proti ní. Ucítíte méně bolesti, celé místo ztenčíte a bude ho tak snazší propíchnout. To je také důvod pro použití svorky-nejen že pevně ret uchytí, ale zároveň ho natáhne, ztenčí, sníží tak celkovou bolest a celou proceduru značně usnadní.
  7. 7
    Projděte skrz. Pokud použijete kanylu, jednoduše do jejího konce vložte svůj šperk a společně ho s kanylou protáhněte skrze nový otvor. Voilà!
  8. 8
    Jděte, a ukažte svou novou ozdobu všem přátelům! Tím to ale nekončí. Dobře se o svůj nový piercing starejte, čistěte ho a nevyndavejte, dokud se vpich úplně nezahojí nebo dokud to není nezbytně potřeba (donutí vás k tomu rodiče-pokud jste mladiství, nadřízení v práci nebo učitelé ve škole). Prostě ho nevyndavejte jen tak pro nic za nic. Vystavili byste se tím velkému riziku infekce a navíc hrozí, že dírka mezitím zaroste a šperk už se do ní pak nevejde. Dobrá, efektivní a snadná cesta, jak piercing brzy zhojit je potírat ho solným roztokem. Smíchejte prostě čtvrt litru destilované vody se čtvrtkou lžičky mořské soli bez jódu. Nedotýkejte se piercingu, dokud není důkladně vyčištěný. Používejte ústní vodu bez obsahu alkoholu a vyhněte se pálivým, kořeněným jídlům. Pomůžete tak celému procesu hojení. Dejte tomu čas, piercing se sám plně zahojí. Doba hojení se liší člověk od člověka.
  9. 9
    První tři týdny budete pozorovat určitý výtok z piercingu. To je ale úplně v pořádku, jedná se o známku správného procesu hojení. Vystrašit by vás mělo jedině to, kdyby měl výtok žlutou nebo zelenou barvu. To by pak znamenalo infekci. V takovém případě piercing už vůbec nevyndavejte, akorát byste tím infekci uvěznili uvnitř své kůže. Měli byste zajít do piercingového studia a požádat o pomoc. Hnis v prvních dvou dnech po propíchnutí je normální, pokud se objevuje déle, měli byste zpozornět. Znovu-důkladně ho od začátku čistěte! Nepijte alkohol, nekuřte a nechoďte do bazénů alespoň několik týdnů po aplikaci piercingu. Udává se, že obvyklá doba hojení je 2 měsíce, ale většina piercingů se zhojí do 6 týdnů.
  10. 10
    Hotovo.]
    Reklama

Tipy

  • NECHLAĎTE LEDEM! Svalovina by po přiložení ledu akorát ztuhla a celé propichování by pro vás bylo mnohem bolestivější a jehla by procházela kůží mnohem hůř. Ret by měl být před propíchnutím teplý, jehla jím pak projde snadno.
  • Bezpečnost nadevše. V tomto případě to znamená dobře si rozmyslet, jaké pomůcky k domácímu piercingu použijete. Nikdy nepoužívejte nesterilní jehly, spínací špendlíky ani nastřelovací pistoli. Takové pomůcky (pokud nejsou vydezinfikované) budou pokryté bakteriemi a velmi pravděpodobně po jejich použití chytnete infekci.
  • Nasviťte svá ústa silným světlem. Uvidíte tak všechna místa, která by mohla potencionálně způsobit krvácení. Také se můžete podívat do zrcadla na vnitřní stranu rtu a zjistit, kudy probíhají žilky.
  • Ústní voda může čerstvý piercing podráždit. Pokud ji používáte, nařeďte ji vodou.
  • Mezi preventivní opatření patří i čištění piercingu po každém jídle.
  • I přesto, že je poměrně bezpečné propichovat podomácku tradiční místa (nos, ret, ucho atd.), měli byste být velmi opatrní! Piercing rtu je díky enzymům ve vaší puse mnohem méně náchylný k infekcím, ale nějaké riziko přesto existuje.
  • První piercing, který do čerstvého propíchnutí umístíte, by měl být z titanu, niobu nebo chirurgické oceli. Plast je porézní a poskytuje bakteriím dostatek prostoru pro zanesení infekce. Ujistěte se, že váš šperk má správnou velikost, aby zbyl prostor pro případný otok.
  • Vyvarujte se nechráněnému orálnímu sexu, dokud se piercing zcela nezahojí. Otevřená rána vystavená tělesným tekutinám zvyšuje riziko přenosu vážných pohlavních nemocí.
  • Piercing můžete v případě potřeby zakrýt náplastí.
  • Používáte-li šperk primárně určený do ucha a ne správnou labretu, měli byste ho co nejdříve vyměnit, pokud vám způsobuje velkou bolest. Jinak ho nechte několik dní po aplikaci na místě a pak ho vyměňte.
  • Neměňte šperk, dokud není piercing dobře zahojený. Pokud byste se o to pokoušeli brzy, podráždili byste místo vpichu a zvýšili tak riziko infekce.
  • Nepoužívejte k čištění vatové tampony ani hadříky a podobné věci. Mohli by na piercingu zanechat vlákna nebo jiné částečky a způsobit tak infekci.
  • Čistěte sterilní vatovou tyčinkou namočenou v alkoholu. Jazykem jí přitlačte proti vpichu a celou oblast i šperk důkladně vyčistěte.
  • Nepokoušejte se piercing provádět za zády rodičům. Také si dávejte dobrý pozor a nepropíchněte žádné žíly.
Reklama

Varování

  • Pamatujte, že profesionální piercing je vždy mnohem bezpečnější.
  • Rána by měla krvácet jen velmi málo nebo vůbec. Pokud vyteklo nebo vytéká více než několik kapek, pravděpodobně se něco nepovedlo. Při vážném krvácení okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc! Existuje reálná možnost, že jste propíchli žílu.
  • Neočekávejte, že všechno proběhne tak hladce jako profesionálně provedené piercingy. Děláte si vše sami, proto musíte být velmi opatrní, pomalí a přesní a to také znamená mnohem větší bolest.
  • Opět opakujeme, že jste se rozhodli vše provést na svou zodpovědnost. Ret propíchněte jen v případě, že jste k tomu skutečně odhodlaní. Také by o vašich úmyslech měli vědět rodiče, stejně na vaši novou ozdobu později přijdou.
  • Nikdy ke sterilizaci jehel a šperků nepoužívejte mikrovlnnou troubu. Kov do ní nepatří.
  • Pokud se do piercingu dostane infekce, nevyndavejte šperk. Mohli byste tak infekci uzavřít pod kůží. Raději okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc.
  • Nikdy si nenechávejte dělat piercing od kamaráda. Bude lepší, když všechno provedete sami. Budete tak postupovat svým vlastním tempem a jen vy sami víte, co vám pocitově připadá v pořádku a co už ne. Pokud by se něco pokazilo, váš kamarád by mohl mít vážně potíže (a to nejen ze strany vašich rodičů, pokud jste teenager).
Reklama

Věci, které budete potřebovat

  • Sterilní kanylu
  • Šperk podle vašeho výběru (labretu, kroužek apod.)
  • Čistící prostředky
  • Gumové rukavice
  • Čistý ubrousek nebo kus hadříku
  • Dezinfekce na alkoholové bázi
  • Hojivý gel
  • Převařenou vodu (část sterilizace)
  • Něco, co budete moc mačkat v případě bolesti
  • Svorka (volitelně)
  • http://beautyhows.com/lip-piercing/how-to-pierce-your-lip-painlessly-at-home-needles-kits-and-gauge/
  • O tomto wikiHow

    wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 141 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 6 574 krát
    Stránka byla zobrazena 6 574 krát.

    Pomohl vám tento článek?

    Reklama