Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Ložnice by ideálně měla vonět jako místo klidu a odpočinku. Jakmile se v ní nahromadí zápach, je těžké se tam cítit uvolněně. Běžné osvěžovače vzduchu jsou často plné jedovatých chemikálií, které mohou při vdechnutí poškodit zdraví (například o ftalátech se tvrdí, že mohou poškozovat funkci štítné žlázy u lidí i zvířat).[1] [2] Naštěstí existuje spousta možností, jak si ložnici provonět aniž byste ohrozili zdraví své nebo svých blízkých.

Část 1
Část 1 ze 3:

Ukliďte si v ložnici

  1. 1
    Otevřete okna. Neexistuje nic lepšího, než čerstvý vzduch – sluneční záření navíc účinně hubí plíseň a bakterie, způsobující zápach. Navzdory oblíbenému mýtu je venkovní vzduch zdravější, než vzduch v místnostech, kde se může hromadit prach, radon a další jedovaté látky. Každý den alespoň na pět minut otevřete okna a vyvětrejte.[3]
  2. 2
    Ukliďte si postel. Jednou týdně vyperte povlečení i prostěradlo a alespoň jednou za čtvrt roku vyčistěte také přehoz přes postel. Povlečení může zapáchat, pokud ho pravidelně neperete.
    • Místo toho, abyste postel ustlali hned poté, co vstanete, shrňte peřinu dolů a nechte matraci s prostěradlem alespoň půl hodiny větrat. Lidské tělo během spánku vylučuje pot, který se může vsáknout do matrace a povlečení, a pak se stane živnou půdou pro bakterie a plísně.
  3. 3
    Otřete všechny povrchy. Použijte prachovku z mikrovlákna, případně si vyrobte domácí hadříky, napuštěné citronovou šťávou, která osvěží vzduch. Vyrobte si je předem a pak jimi oprašte poličky v knihovně, okenní parapety, elektroniku atd.
    • Smíchejte 1 šálek (240 ml) vody, 1 šálek (240 ml) bílého octa a 1 lžíci olivového oleje.
    • V roztoku namočte několik hadříků (stará trička, prádlo a ponožky mohou posloužit velmi dobře!)
    • Pověste hadříky a nechte napůl uschnout. Pak je dejte do velké sklenice, kde je budete prokládat kolečky nakrájeného citronu. Sklenici pevně uzavřete.[4]
  4. 4
    Používejte vysavač s HEPA filtrem. Po základním úklidu v pokoji vysajte. Uklidíte tak úplně všechno smetí z podlahy. Nezapomeňte na rohy, na místa pod postelí, na polstrovaný nábytek a také na zdi, kde se rovněž může hromadit prach.
    • HEPA filtr pohlcuje alergeny jako je prach a hlína, a zabraňuje jejich opakovanému návratu do vzduchu.
    • Pokud můžete, vysávejte alespoň 2 – 3 krát týdně a HEPA filtr pravidelně čistěte.[5]
  5. 5
    Naneste na zeď ocet. Zdi pokoje mohou zachycovat mnoho pachů, se kterými si ocet dokáže poradit. Smíchejte ¼ šálku (60 ml) octa se 2 litry vody. Namočte do směsi houbičku nebo hadřík, a omyjte stěny.
    • Nebojte se zápachu octa – jakmile ocet zaschne, odér rychle zmizí.
    Reklama
Část 2
Část 2 ze 3:

Zbavte se pachů

  1. 1
    Přestaňte v ložnici kouřit. Cigaretový kouř ulpívá na oblečení, čalounění a nábytku a je hlavním zdrojem znečištění vzduchu v domě. Buď přestaňte kouřit úplně, abyste udělali něco pro zdraví své i svých blízkých, nebo alespoň choďte kouřit ven.[6]
  2. 2
    Máte-li v ložnici odpadkový koš, nezapomínejte ho pravidelně vynášet a pak ho vždy vytřít starým hadrem s čistícím prostředkem. Také do něj tu a tam nastříkejte osvěžovač vzduchu, který si poradí se zápachem.
  3. 3
    Nechoďte do ložnice v botách. Na podrážkách můžete do ložnice donést spoustu ne zrovna příjemných věcí, od výkalů až po stopy toxických chemikálií, které nasbíráte na chodníku. Když se budete před dveřmi do ložnice zouvat, budete v ní mít zdravější prostředí, o voňavějším vzduchu nemluvě.[7]
  4. 4
    Používejte osvěžovač koberců. Koberce mohou být často zdrojem zápachu. Posypejte koberec komerčně prodávaným osvěžovačem a vysajte (řiďte se konkrétním návodem pro daný výrobek, který používáte). Můžete si také namíchat domácí osvěžovač, díky kterému bude koberec čistý a bez zápachu prakticky okamžitě.
    • Smíchejte v plastové misce 1/2 šálku (110 g) jedlé sody s 1/2 šálkem (100 g) boraxu a přidejte 20 – 25 kapek svého oblíbeného esenciálního oleje (pomeranč přirozeně odpuzuje blechy) nebo lžičku mleté skořice či hřebíčku (ten odpuzuje moly). Promíchejte, dokud směs nebude hladká a bez hrudek.
    • Nasypejte směs na koberec a nechte 15 – 20 minut působit. Pak vysajte.
    • Pokud máte obavu, že ušpiníte světlý koberec, skořici nebo hřebíček jednoduše vynechejte. Místo nich vyzkoušejte esenciální olej ze skořice nebo hřebíčku, který je bezbarvý.
    • Pokud vy, nebo někdo blízký, je citlivý na pachy, použijte pouze čistou jedlou sodu. Jednoduše ji nasypejte na koberec, nechte 15 – 20 minut působit a pak vysajte.[8]
  5. 5
    Zvířecí pelíšky udržujte v čistotě. Pokud máte domácího mazlíčka, který smí k vám do ložnice, nezapomínejte čistit ani jeho místo. Vyhazujte pevný odpad každý den a pravidelně čistěte kočičí záchody, klece i akvária.
    Reklama
Část 3
Část 3 ze 3:

Přírodní osvěžovače vzduchu

  1. 1
    Pořiďte si do ložnice živou rostlinu. Nejen, že rostliny pokoj zkrášlí, ale výzkumy ukazují, že také filtrují nečistoty, které se odpařují ze syntetických materiálů.
    • Pokud máte zvířata nebo malé děti, vyberte si rostlinu, která není jedovatá.[9]
    • Vybírejte si rostliny, které se hodí do podmínek, které panují u vás v místnosti. Některé rostliny potřebují hodně přímého světla, jiné mají raději stín. Zkontrolujte také teplotu a vlhkost vzduchu. Potřebné informace zpravidla najdete na kartičce, která bývá přivázána u rostliny.
  2. 2
    Na studenou žárovku naneste pár kapek vanilkového extraktu. Až žárovku rozsvítíte, díky teplu se uvolní příjemná vůně.[10]
  3. 3
    Připravte si domácí přírodní osvěžovač vzduchu. Komerčně prodávané osvěžovače mohou obsahovat škodlivé chemikálie, zatímco jednoduchá směs esenciálních olejů a vody je skvělá alternativa. Smíchejte ¼ šálku (60 ml) destilované vody a 10 – 15 kapek vašeho oblíbeného esenciálního oleje a nalijte do čisté lahve s rozprašovačem.
    • Levandule má uklidňující účinky, zatímco citrusové vůně, například pomeranč, mandarinka, citron či grapefruit jsou velmi osvěžující.[11]
    • Další možností je přidat do směsi 1 lžičku (4 g) jedlé sody – vznikne vám skvělý deodorant na nábytek.[12]
  4. 4
    Vyzkoušejte přírodní svíčky ze včelího nebo sojového vosku. Svíčky dodávají příjemnou atmosféru a navíc vzduch decentně provoní. Při výběru svíček nespěchejte a buďte nároční. Mnoho svíček obsahuje parafín, který při hoření vylučuje karcinogenní látky, navíc v materiálu knotu je často olovo a samotné umělé vůně obsahují škodlivé chemikálie. Hledejte proto svíčky s přírodními esenciálními oleji ze sojového nebo včelího vosku, které uvolňují jemnou, příjemnou vůni.[13] [14]
    • Můžete si také vyrobit své vlastní domácí svíčky!
  5. 5
    Ozdobte si ložnici miskou s potpourri. Potpourri je směs aromatických věcí jako jsou sušené okvětní plátky, listy a koření, které místnost dlouhodobě provoní. Potpourri si můžete koupit v drogerii, v obchodech s dekoracemi a dárkovými předměty nebo na internetu. A samozřejmě si ho můžete namíchat i sami: smíchejte hvězdičky anýzu, ruličky skořice a hřebíček a dejte vše do skleničky nebo na talířek. Pak postavte někde v místnosti.
    • Pokud se na to cítíte, můžete si usušit jablka a pomeranče a přidat je ke směsi. Nakrájejte pomeranče a jablka na velmi tenké plátky, rozprostřete je na pečicí plech v jedné vrstvě a pečte asi 1 a půl hodiny v troubě na 120°C, nebo dokud nebudou plátky suché.[15]
    Reklama

Tipy

  • Když budete při úklidu poslouchat svou oblíbenou hudbu, bude vás práce bavit a lépe vám půjde od ruky.
  • Do rohu místnosti můžete postavit hrnek jedlé sody, která pohlcuje pachy. Jednou za čas sodu vyměňte.
Reklama

Varování

  • Pokud se vůně ve vaší ložnici nezlepší, raději zkuste zavolat instalatéra. Je možné, že se něco stalo s trubkami ve zdi, například v nich uhynulo nějaké zvíře.
Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 32 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 4 770 krát
Kategorie: Úklid
Stránka byla zobrazena 4 770 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama