Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Známe to všichni. Váš pokoj z nějakého důvodu páchne a vy se ne a ne toho problému zbavit. Čisté věci by zapáchat neměly, ale některé pachy jsou úporné a těžko se jich zbavuje. Tento článek vám vysvětlí několik způsobů, které opravdu fungují a které vám pomohou k tomu, aby váš byt svěže voněl. Použijte takový, který se hodí pro vaši situaci, ale pro zvlášť obtížné zápachy jich budete možná muset vyzkoušet více, abyste zjistili, který u vás zabírá. S trochou snahy se zápachu zbavíte za několik málo dní.

Část 1 ze 9:
Přírodní osvěžovače vzduchu

 1. 1
  Otevřete okno. Pokud zápach nevychází zvenku, pusťte do bytu čistý vzduch a slunce. Spolu pomohou zmírnit silný zápach. A kdyby nic jiného, uklízení a čištění pak bude snazší. je to velmi důležitý krok, protože nic tak nepomáhá proti zápachu, než čistý vzduch.
  • Pokud počasí otevření okna nedovoluje, zkuste místnost vyvětrat nějak jinak, například klimatizací nebo větrákem ventilace.
 2. 2
  Je-li to možné, vezměte zapáchající věci ven a nechte je vyvětrat na slunci a vzduchu. Večer je přineste zpět domů. Očichejte věc a zjistěte, zda zápach polevil. Pokud nějaké předměty pořád smrdí, nechte je venku. Vypořádejte se se situací podle potřeby - vyměňte čalounění, nechte předmět odborně vyčistit a tak dále.
  Reklama

Část 2 ze 9:
Odstraňte zdroj

 1. 1
  Zbavte se zdroje zápachu. Je zbytečné snažit se odstranit zápach, pokud je jeho zdroj stále přítomen a dál ho vytváří. Vyneste odpadky, vykoupejte psa, vyčistěte ledničku, nebo udělejte cokoliv jiného, co odstraní zdroj zápachu.
 2. 2
  Zkontrolujte ventilační šachty a rozvodné sítě. Mrtvá myš ve ventilaci dokáže způsobit zápach v celém bytě, ale je těžké si jí všimnout, pokud se nesoustředíte na hledání. V tom případě budete buď muset počkat několik měsíců, než zápach odezní, nebo se nějak dostat do ventilační šachty a zdroj odstranit. Pro jistotu také zajistěte otvor, třeba na půdě, kudy se myš do ventilace dostala.
  Reklama

Část 3 ze 9:
Uklízejte a provoňte byt

 1. 1
  Vysajte byt. Zahrnuje to nejen koberce, ale také závěsy a čalounění. Pokud chcete, můžete napřed na koberce rozprášit jedlou sodu nebo osvěžovač koberců. Nechte chvíli působit, aby se nasákly oleje a pachy a pak opatrně vysajte, textilii přejeďte několikrát. osvěžovače koberců se často vyrábějí parfémované a vydrží dlouho, vyberte si proto vůni, která vám je příjemná. Vysáváním odstraníte z koberce také prach a nečistoty.
  • Ujistěte se, že pravidelně vyměňujete pytlík ve vysavači, když čistíte zapáchající tkaniny.
 2. 2
  Omyjte pevné povrchy. Zahrnuje to lesklou malbu, podlahy, zdi (pouze pokud je malba nebo tapeta omyvatelná), kuchyňskou linku, dřez, stoly a stolky a tak dále. Jakýkoliv jemný čisticí prostředek, který rozpouští oleje a nepoškozuje tkaniny vám dobře poslouží.
  • Jednoduchá směs vody a bílého octa v poměru 1:1 funguje na odstranění zápachu velmi dobře. Pokud vám vadí zápach octa, přidejte k němu ještě pár kapek esenciálního oleje. Tea tree, citron a pomeranč také působí jako antibakteriální činidla, která pomohou odstranit zápach. Je to vlastně účinný čistič, který můžete používat pravidelně.
  • Klasické barvy a papírové tapety se čistí obtížně. Zkuste nečistoty ze stěn a stropů odstranit suchou houbičkou. [1] . Najdete je v obchodech s domácími potřebami - suchá houbička na čištění je vlastně přírodní guma, kterou se dobře čistí suché povrchy.
   • Přeložte houbičku na polovinu, aby se jen její část dotýkala zdi.
   • Až se první část houbičky ušpiní, přeložte ji na druhou stranu.
   • Až bude ušpiněná celá houbička, tedy změní barvu na černou či hnědou a přestane nasávat špínu, zahoďte ji a použijte novou. Nikdy suchou houbičku nenamáčejte a nepokoušejte se ji prát.
 3. 3
  Vyčistěte koberec, nebo to nechte na profesionální firmě. Pokud si myslíte, že zápach vychází z koberce, nebo se v něm alespoň pachy pořád drží, buď ho sami vyčistěte, nebo na to zavolejte firmu. Vychází-li zápach jen z jednoho místa, třeba skvrny, zaměřte svou pozornost na ni.
  • Přečtěte si nějaký návod na to, jak odstranit z koberce zvířecí moč, je-li právě ona zdrojem zápachu.
  • Pokud je zdrojem zápachu skutečně koberec, buď ho vyměňte, nebo alespoň odstraňte z místnosti, obzvlášť je-li hodně znečištěný, mokrý, nebo plesnivý.
 4. 4
  Vyperte všechny bytové textilie a prádlo, pokud také zapáchá. Pověste vše ven na vzduch, obzvlášť za slunečného dne to může pomoci. Nezapomeňte na rohože, přikrývky, přehozy a další textilie, které se v místnosti nacházely. To, co nemůžete vyprav v pračce, dejte do čistírny. Zeptejte se ale, zda bude možné zápach úplně odstranit, Pokud ne, rozmyslete se, zda by nebylo lepší postižené věci vyhodit.
 5. 5
  Vyčistěte svítidla a žárovky. Pokud byt páchne cigaretovým kouřem nebo něčím podobně vytrvalým, svítidla i žárovky budou potaženy nasáklou vrstvičkou. Pokaždé, když rozsvítíte světlo, žárovka se zahřeje a zápach se vrátí. Udržujte osvětlovací tělesa čistá a bude po problému.
  • Vyzkoušejte LED diody. Některé novější žárovky jsou pokryté vrstvičkou oxidu titanu, který pohlcuje pachy, když je žárovka zapnutá. [2] Ne všechny kompaktní fluorescentní žárovky tuto vrstvičku mají, takže pokud si ji chcete pořídit, vyberte si tu správnou.
 6. 6
  Nechte si pravidelně čistit čalounění, nebo ho čistěte sami. nejprve čistič ale vyzkoušejte na nenápadném místě sedačky nebo židle, abyste zjistili, zda vaše čalounění nepoškozuje. Nezapomínejte vysávat také pod sedáky a opěradly nábytku.
  • Kožený nábytek očistěte hadříkem, namočeným v olejovém mýdle, určeném speciálně na kůži.
 7. 7
  Vyměňte všechny filtry u ventilace, topení nebo klimatizace. Pokud chcete, aby systém dobře fungoval, měli byste to pravidelně dělat tak jako tak, a pokud vám jde o regulaci zápachu, nemá smysl nechávat jej proudit ve ventilační šachtě. Pokud máte podezření, že za zápachem stojí některý z těchto systémů jako takový a výměna filtrů nepomůže, nechte si je odborně vyčistit.
  Reklama

Část 4 ze 9:
Použijte ocet

 1. 1
  Bojujte proti zápachu s pomocí octa. nechte přes noc v místnosti misku s bílým octem. Ráno bude vzduch svěžejší. Totéž můžete použít i k osvěžení textilií a oblečení, pokud je není možné vyprat. Nalijte do vany ocet, smíchaný s horkou vodou a rozvěste textilie nad ni. Další využití octa v boji se zápachem je například:[3]
  • Když necháte v místnosti 24 hodin misku s octem, odstraníte zápach cigaret.
  • Pokud postříkáte krb zevnitř trochou octa, místnost nebude tolik cítit kouřem.
  • Zápach z lednice pravidelně odstraňujte omytím hadříkem, namočeným v horké vodě s trochou octa a mýdla.
  • Dejte do žáruvzdorné misky po polovině dílu octa a vody. Dejte ji dovnitř do trouby a zahřejte. Pak troubu vypněte a nechte přes noc vychladnout. Další den troubu vytřete hadříkem, namočeným ve vodě se směsí octa. Zápach by měl zmizet.
  • Nalijte 2 a 1/2 šálku octa do záchodové mísy. Nechte 30 minut působit a pak spláchněte. Toaleta bude krásně vyčištěná a svěží.
 2. 2
  Když vaříte aromatická jídla, dejte si středně velkou misku s octem ke sporáku. Ocet bude absorbovat pachy a zabrání tomu, aby se pach rozšířil po celém domě.
  Reklama

Část 5 ze 9:
Jak zamaskovat pachy

 1. 1
  Zamaskujte zápach vůní.
  Reklama

Část 6 ze 9:
Jak se zbavit zápachu plísně

 1. 1
  Zlikvidujte spory plísní oxidem chloričitým. Používá se i na lodích k eliminaci zápachu plísně a v knihovnách, aby knížky nevlhly.
  • Malé množství oxidu chloričitého se dá sehnat ve větších drogeriích. Můžete jej použít v mnoha podobách, například v sáčcích. Ke koupi jsou i na internetu.
  Reklama

Část 7 ze 9:
Malování a dekorování bytu

 1. 1
  Než se pustíte do malování, zmačkejte co nejvíc novinového papíru a nechte je několik dnů ve smradlavé místnosti. Čím více papíru, tím lépe bude zápach absorbovat. Nechcete ale zároveň nechat na ničem stopy tiskařské černi, takže raději choulostivější nábytek zakryjte starým, čistým kusem látky. Opusťte místnost a nechte ji uzavřenou několik dní. Týden nebo dav jsou ještě lepší.
  • Tento způsob také dobře funguje pro zapáchající interiér auta.
 2. 2
  Vymalujte. Pokud všechny další možnosti selžou, zkuste místnost vymalovat. Bude-li to nutné, vyměňte také koberec nebo tapety. Nové materiály budou vonět samy o sobě, to by ale mělo brzy pominout.
  • Jestli se rozhodnete kvůli zápachu nově vymalovat, dobře se na to připravte. Omyjte stěny fosforečnanem sodným, než se pustíte do malování. Nechte stěny uschnout a pak naneste podkladovou barvu, takzvaný primer.
  • Pokud zápach stále přetrvává, jako například zvířecí moč, vsáklá do koberce, budete možná potřebovat vyměnit jak koberec, tak část podlahové krytiny. Můžete také vyzkoušet natřít podlahu barvou, než se pustíte do výměny koberce.
  Reklama

Část 8 ze 9:
Použijte ozón

 1. 1
  Vytvořte ozón. Generátory ozónu vytvářejí O3, který oxiduje organické molekuly (častý zdroj zápachu). Ozón se používá v extrémních případech, například po požárech nebo povodních. Na 1-10 hodin se místnost naplní ozónem, podle typu generátoru. Ozón je považován za bezpečný, ale ve velké koncentraci může podráždit krk, způsobit slzení a kašel. Ozón zanechává svůj vlastní specifický zápach, často popisovaný jako vůně po bouři. Ovšem v závislosti na původu zápachu se to může měnit, například při použití na specifické typy plísní.
  • Přečtěte si varování níže, abyste se poučili o nebezpečí použití ozónu. Vždy si nejprve prostudujte příbalový leták.
  Reklama

Část 9 ze 9:
Jedlá soda a citron

 1. 1
  Smíchejte trochu jedlé sody a citronovou šťávu a nalijte směs do rozprašovací láhve.
 2. 2
  Nastříkejte tekutinu na zapáchající místa v místnosti. Nemusíte ho promáčet, stačí lehce poprášit. Nejlepší je, udělat to o horkém, slunečném letním dnu.
 3. 3
  Otevřete okna a nechte do místnosti proudit čerstvý vzduch.
  Reklama

Tipy

 • Používejte parní čistič na textilie a tvrdé povrchy jako jsou podlahy, hračky a lůžkoviny. Pára zabíjí bakterie, je bezpečná, bez chemikálií a efektivně osvěžuje vzduch.
 • Dejte pod křeslo nebo pohovku mističku s aviváží. Příjemná vůně se rychle rozvine. Až vůně aviváže zeslábne, vyměňte ji a čerstvou.
 • nejjednodušší je samozřejmě nedovolit zápachu, aby se ve vašem bytě usídlil. Pokud se vám podaří zápach odstranit, udělejte všechno pro to, aby se nevrátil.
 • Máte-li zvířata, udržujte je a jejich věci v čistotě. Špinaví psy, kočičí toalety a misky na jídlo mohou způsobovat nepříjemný zápach v celém domě.
Reklama

Varování

 • Některé deodoranty a osvěžovače vzduchu jsou hořlavé, pokud přijdou do kontaktu s otevřeným ohněm, dávejte při zacházení s nimi proto pozor.
 • Máte-li podezření, že zápach způsobují plísně, chemikálie, krysy, nebo jiné, zdraví škodlivé věci, budete se muset vypořádat především s nimi, a až poté se zápachem.
 • plísně mohou vydávat toxiny. Zjistěte si, zda za zápachem náhodou nestojí plíseň.
 • Ozón je pro lidi jedovatý, takže si raději dobře přečtěte instrukce výrobce, než se pustíte do čištění ozonem. Obzvlášť citlivé jsou na ozón kočky a malé děti.
 • Sloučeniny chloru jsou dráždivé. Pokud je používáte, dobře místnost vyvětrejte, než ji začnete zase obývat. Pokud čistíte například šatnu nebo koupelnu bez okna, zapněte ventilaci.
Reklama

Související články

Reference

 1. Don Aslett, Is There Life After Housework, 1981
 2. http://www.travelindustrywire.com/article25638-The_Triple_Bottomline__Fresh_Bulb_TM__Eliminates_Odors__Cuts_Energy_Costs_and_Reduces_Global_Warming.html
 3. Bridget Jones, Vinegar: 250 Practical Uses in the Home, pp. 76-77, (2011), ISBN 978-1-78019-011-2

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 42 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 6 237 krát
Kategorie: Úklid
Stránka byla zobrazena 6 237 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama