Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Vést si deník je skvělým způsobem, jak si zapisovat své pocity, aniž byste se museli obávat kritiky ostatních lidí. Když si budete psát deník, snáze se vypořádáte se složitými životními situacemi a lépe jim porozumíte. Jde také o skvělý způsob, jak se zbavit stresu a nevylévat si zlost na ostatních lidech. V tomto článku se dozvíte, jak si psát deník.

Metoda 1
Metoda 1 ze 2:
Začněte si vést deník

 1. 1
  Najděte si něco, do čeho si budete své myšlenky zaznamenávat. Lidé si většinou deníky píšou rukou do malých notesů. Můžete použít spirálový blok, nebo pevný notes. V dnešní době je ale možné si deník psát i digitálně. Jakýkoli textový editor vám umožní zaznamenat si vše, co máte na srdci. Můžete použít i cloudový program, jako je Google Docs.
  • Pokud si chcete psát deník do počítače, můžete si založit blog – online deník, který si lidé mohou číst. Existuje spousta blogových stránek zdarma. Na některých z nich je dokonce možné nastavit, kdo si váš blog smí číst.
 2. 2
  Začněte psát deník tím, že uvedete informace o scéně. Nejprve si napište datum, čas a pokud chcete, také lokalitu. Můžete napsat například: Pondělí, 1. ledna, 13.00, ložnice. Pod tyto údaje můžete napsat oslovení – někteří lidé si záznamy uvádějí slovy „Milý deníčku.“ Pokud ovšem nic takového psát nechcete, nemusíte.
  • Pokud si píšete blog, měli byste příspěvky začínat oslovením čtenářů.
 3. 3
  Začněte psát! Dejte volný průchod svým emocím. Neexistuje žádný správný způsob, jak si psát do deníku – pište to, co momentálně cítíte. Co se týče témat, nemusíte se vůbec držet zpátky. Pište o svých pocitech, o svých snech, o svých idolech, o svém rodinném životě a o dalších tématech, kterým se chcete věnovat. Pokud máte pocit, že jste na tom dost průměrně, můžete pouze popsat svůj den. Prostě se do toho pusťte a pište. Vypusťte ze sebe své skutečné pocity.
  • Pokud si píšete blog a chcete být otevření ohledně svých emocí, měli byste se zamyslet nad svými čtenáři. Možná si budete chtít některé věci nechat raději pro sebe.
 4. 4
  Zvykněte si na psaní. Do deníku byste si měli zapisovat co nejčastěji. Když si budete psát každý den, budete mít dobré záznamy o svých myšlenkách a pocitech. Neměli byste psaní vynechávat. Je snadné ztratit chuť po několika nadšených záznamech, ale největší výhody deníku plynou z toho, že si zapisujete často.
  • Mnoho lidí, kteří si vedou deník, si do něho zapisují každý den před spaním. Je to velmi zdravé, protože se při tom uvolníte a zbavíte se emocí a myšlenek, které se vás celý den držely.
 5. 5
  Po čase si pročítejte starší záznamy v deníku, abyste lépe porozuměli sami sobě. Proč byste si do deníku měli něco psát, kdybyste si to nikdy nepřečetli? Vždy je dobré si pročíst staré záznamy. Možná vás překvapí, jaké pocity jste v minulosti měli. Když budete schopni zhodnotit své pocity a myšlenky z minulosti objektivně, bude pro vás snazší zjistit, jak byste se v budoucnu měli chovat.
  • Využívejte starší záznamy k přemýšlení o svém životě. Zamýšlejte se nad tím, zda jste stále stejní, jako jste byli v době, kdy jste si tyto záznamy vedli a zda žijete stále stejný život. Starší záznamy z deníku vám pomohou čelit těžkým situacím v budoucnu.
 6. 6
  Dejte do deníku něco ze sebe. Každý záznam ve vašem deníku by měl odrážet vaši osobnost. Pokud si nevedete deník jen proto, abyste si mohli zaznamenávat, co se vám ten den stalo (kolik jste ušli kroků, kolik jste splnili úkolů atd.), měli byste se u toho bavit! Můžete si do deníku kreslit, zapisovat si texty písní, které jste poslouchali, nebo si do něho můžete lepit vstupenky z akcí, které jste navštívili.
 7. 7
  Pokud cestujete, berte si deník s sebou. Když nebudete mít deník u sebe, nebudete si do něho moci nic zapsat. Cestování je jednou z nejlepších příležitostí k psaní deníku – dlouhé hodiny v letadlech, vlacích a automobilech vám dají spoustu příležitostí k tomu, abyste si mohli psát vše, co vás napadne. Pište si při cestování do deníku co nejčastěji a stále sledujte vše, co se děje kolem vás – mějte otevřené oči a vnímejte všechny nové pocity a zážitky, abyste si je mohli zapsat.
  • Zážitky, které prožijete na cestách, vás v životě ovlivní nejvíce. Objevujte krásu přírody, seznamujte se s lidmi z dalekých zemích a umožněte světu, aby vás měnil.
 8. 8
  Upravujte si deník podle sebe. Pokud nechcete mít nudný a strohý deník (což je v pořádku pokud se například bojíte, že by ho někdo mohl najít), experimentujte a vyzdobte si ho podle sebe. Je jen na vás, jak to uděláte. Pokud si píšete například do sešitu, můžete si ho vyzdobit obrázky, samolepkami, nebo třeba fotografiemi, či slisovanými květinami.
  • Pokud používáte digitální deník, přidávejte si k příspěvkům fotografie, odkazy na zajímavé články a videa a používejte barevné šablony.
  Reklama

Metoda 2
Metoda 2 ze 2:
Jak si správně vést deník

 1. 1
  Berte svůj deník jako svého důvěrníka. Pokud nemáte deník ve formě blogu, který si může přečíst kdokoli, měli byste předpokládat, že se k němu dostanete pouze vy. Když ho budete chtít později s někým sdílet, budete ho moci upravit, ale prozatím byste si ho měli vést s myšlenkou, že ho budete číst pouze a jen vy. Svůj deník byste měli brát jako bezpečné místo pro zapisování všech svých myšlenek a pocitů. Měl by být místem, na kterém se budete moci svěřit naprosto se vším a nebudete muset mít strach, že vaše pocity někdo odhalí.
 2. 2
  Pište přesně to, co si myslíte. Většina lidí má myšlenky, které při komunikaci s ostatními lidmi filtrují. Pokud například na ulici potkáte někoho ošklivého, nikdy byste se nezastavili a neřekli mu, že si myslíte, že je ošklivý – tyto myšlenky si lidé nechávají pro sebe. Při psaní deníku byste tento filtr měli vypínat. Někdy to není snadné, protože s tím lidé nemají zkušeností a neumějí to.
  • Pokud neumíte svůj filtr vypnout, zkuste se naučit volné psaní – pište bez přestání vše, co vás v danou chvíli napadne, ať už to dává smysl, nebo ne.
 3. 3
  Komentujte své staré záznamy. Měli byste sice psát do deníku jednotlivě každý den, ale někdy je dobré pročíst si starší záznamy a dopsat si k nim poznámky, nebo se na ně odkazovat v novějších záznamech. Když například budete hledat vysvětlení toho, co jste si napsali před delší dobou, lépe porozumíte svým emocím.
  • Měli jste včera špatnou náladu, ale dnes se cítíte skvěle? Napište o tom! Když to uděláte, budete svým pocitům z předešlého dne lépe rozumět.
 4. 4
  Když nebudete mít co napsat, zkuste něco vymyslet. Ne všechny dny budou plné zážitků a pocitů, které si budete chtít zapsat. Někdy není snadné do deníku něco přidat. Místo toho, abyste si řekli, že si daný den nebudete zapisovat nic, vyzkoušejte si nějaké akademické cvičení. Existují stovky cvičení určených pro tvůrčí psaní. Nějaké takové cvičení vám může pomoci dosáhnout skvělých výsledků.
  • Možná zjistíte, že když vyzkoušíte nějaké cvičení, začnete psát o něčem, co by vás jinak nikdy nenapadlo. Buďte dobrodružní a zkoušejte nová témata a nové věci!
 5. 5
  Učte se od mistrů! Mnoho slavných knih je psaných formou deníku skutečných lidí, nebo smyšlených postav. Tyto knihy vám mohou pomoci stát se skvělým spisovatelem deníků. Zde uvádíme několik slavných deníků, které vám mohou pomoci načerpat inspiraci:
  • Deník Samuela Pepyse
  • Deník Anny Frankové
  • Deník Jemimy Conductové
  • Deník Franze Kafky
  • Deník Bridget Jonesové
  • Deník Wimpy Kida
  • Barva nachu
  • Květy Algernonu
  • Drákula
  • Muži mají raději blondýny
  Reklama

Tipy

 • Nejlepší je, když je deník tajný. Nikdo nechce, aby si lidé četli o jeho nejniternějších myšlenkách a pocitech.
 • Je lepší psát perem, protože tužka časem vybledne.
 • Najděte si klidné místo, na kterém budete moci psát (například u sebe v pokoji za zamčenými dveřmi).
 • Pokud si chcete do deníku zapisovat i ve škole, dejte si pozor, aby vás nikdo neviděl. Najděte si nějaké klidné místo.
 • Pište si deník až do konce života. Když dokončíte jeden notes, vezměte si další.
 • Pokud si píšete blog, můžete si ho nastavit tak, aby ho nemohl číst nikdo jiný, než vy.
 • Sdílejte svá tajemství s nejbližšími kamarády nebo sourozenci.
 • Deník si můžete schovat pod matraci, pod polštář, za skříň, do šuplíku, nebo třeba do kredence.
Reklama

Varování

 • Pokud váš deník někdo najde a přečte si ho, postavte se mu a dejte mu jasně najevo, že si nepřejete, aby si četl vaše osobní záznamy. V případě potřeby si pořiďte deník se zámkem.
 • Mějte deník stále na bezpečném místě, aby ho nikdo nenašel. Nejlepší je mít deník se zámkem.
 • Uvědomte si, že by váš deník mohl někdo najít.
 • Když si nedáte pozor při psaní blogu, někdo by vaše tajemství mohl zjistit a sdílet je na internetu.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Deník nebo sešit
 • Pero nebo tužka
 • Barevné pastelky nebo fixy

O tomto wikiHow

Catherine Boswell, PhD
Spoluautorem článku je :
Licencovaná psycholožka
Spoluautorem tohoto článku je Catherine Boswell, PhD, jeden z našich spoluautorů. Spoluautoři článků na wikiHow úzce spolupracují s našimi editory, aby se docílilo toho, že obsah našich článků je maximálně přesný a srozumitelný. Tento článek byl zobrazen 24 663 krát
Kategorie: Psaní
Stránka byla zobrazena 24 663 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama