X
wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 10 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili.
Tento článek byl zobrazen 24 061 krát
Člověk se učí celý život. Jeden ze způsobů, jak zkultivovat křupana, který funguje jak u puberťáka tak u osmdesátníka - je, rozšířit slovní zásobu.Vytvořit si návyky, které vám pomohou naučit se používat ta správná slova ve vašem jazyce vám ulehčí komunikaci, psaní i myšlení. Čtěte dál a naučte se tipy jak na to, abyste obohatili svůj slovník.
Postup
Část 1
Část 1 ze 3:
Učení nových slov
-
1Buďte vášnivým čtenářem. Po odchodu ze školy člověk vypadne z drilu domácích úkolů a učení se na zkoušky a tak je lehké přestat s pravidelným čtením a učit se tak nová slova. zařaďte čtení do svého každodenního programu a držte se ho.
- Můžete vyzkoušet přečíst každý týden jednu knihu, nebo číst každé ráno noviny. Najděte si, co vám nejvíce vyhovuje a pokuste se, aby se pravidelné čtení stalo součástí každého vašeho dne.
- Každý týden se začtěte alespoň do jedné knihy a do několika časopisů. Buďte konzistentní. nezlepší se vám jen slovník, ale zároveň i povědomí o aktuálním i minulém dění. Získáte všeobecný rozhled a pozvedne to vaší inteligenci.
-
2Čtěte klasickou literaturu. Dávejte si cíle a čtěte co nejvíc knih, co to půjde. Nebojte se klasické, náročné literatury. Čtěte nové i staré romány, od českých i zahraničních autorů. Čtěte poezii. Nezval, Goethe, Jirásek, Faulkner, Virginia Woolfová, to vše je tu pro vás.
- Zkuste číst literaturu faktu nebo odborné knihy: ty vás rychle naučí nejenom nvému způsobu vyjadřování, ale také novému způsobu myšlení. Čtěte o všem možném, co vás baví - filozofii, náboženství, vědě, zdraví...
- Pokud čtete jen místní bulvární plátek, vyzkoušejte dlouhé a složité články v celorepublikovém tisku, obchodních a odborných časopisech.
- Klasiky si nejlépe můžete vypůjčit v knihovně.
-
3Čtěte online publikace a články. Vyhledejte si eseje, úvahy, studie a blogy na nejrůznější témata. Čtěte recenze filmů a módní nebo jídelní blogy. Dobrý slovník není jen rychlá dikce. Mít bohatý slovník znamená vědět co to znamená vnitřní monolog i obyčejné plkání. Sečtělý člověk ví, kdo to byl Geoffrey Chaucer stejně jako Rosamunda Pilcher.
-
4Vyhledejte si slova, která neznáte. Když vidíte slovo, jehož význam neznáte, nepřeskakujte jej. Snažte se uhádnout, co může znamenat v kontextu věty a pak si jej vyhledejte ve slovníku a význam si ověřte.
- Zvažte pořízení malého notýsku, do kterého si budete zapisovat nová slova, se kterými se setkáte, abyste si je mohli později dohledat. Pokud uvidíte nebo uslyšíte neznámé slovo, vyhledejte si jeho význam.
-
5Čtěte slovníky. Jednoduše otevřete slovník a ponořte se do něj. Čtěte si význam slov, která vám nejsou známa. Vyžaduje to pořízení kvalitního slovníku, aby vás čtení bavilo - vyberte si tedy takový, který má podrobné vysvětlivky významu slov, tak si je lépe zapamatujete a čtení vás bude bavit.
-
6Čtěte v tezauru. Vyhledejte si slova, která hodně používáte a naučte se jejich synonyma, která budete používat.Reklama
Část 2
Část 2 ze 3:
Používání nových slov
-
1Stanovte si cíl. Pokud se rozhodnete obohatit svou slovní zásobu, stanovujte si cíle. Zkuste se naučit každý týden tři nová slova a zapracovat je do svého mluveného i psaného projevu. Pokud se budete stále snažit, můžete se tak naučit i několik tisíc nových slov, která si zapamatujete a budete je používat. Pokud nedokážete slovo zařadit efektivně a správně do věty, není součástí vaší slovní zásoby.
- Pokud vám nedělá potíže naučit se tři nová slova týdně, zvyšte počet. Klidně vyzkoušejte třeba deset slov týdně.
- Pokud si každý den vyhledáte ve slovníku 20 cizích slov, bude náročné naučit se je správně používat ve větách. Buďte realističtí a vybudujte si praktickou slovní zásobu, kterou budete moci normálně používat.
-
2Po domě můžete používat lepící štítky a poznámkové papírky. Pokud si chcete zvyknout na učení nových slov, vyzkoušejte techniky pro lepší paměť, jako když se žák učí na zkoušku. Pověste si slovíčko, které se chcete naučit i s vysvětlením významu nad kávovar, takže se vám dostane do povědomí každé ráno. Další slovíčka nalepte na pokojové květiny, budete se učit při zalévání, nebo třeba do koupelny.
- I když se díváte na televizi nebo provozujete jiné aktivity, můžete mít při sobě kartičky se slovy a učit se. Nepřestávejte.
-
3Víc pište. Pokud to ještě neděláte, pište si deník, nebo si založte blog. Když své psací svaly nenecháte zakrnět, vaše slovní zásoba se bude utužovat.
- Napište dopis starému známému a jděte do podrobností. Pokud jsou vaše běžné dopisy krátké a stručné, změňte to a napište delší dopis nebo email, než jste normálně zvyklí. Dávejte si na dopisech záležet, jako kdybyste psali esej ve škole. U psaní přemýšlejte.
- Zvažte převzít v práci větší odpovědnost za psané úkoly. Pokud se vyhýbáte psaní úředních emailů a vzkazů pro zaměstnance, neradi se pouštíte do diskusí a tak dále, změňte to a zapojte se. Je možné, že za zlepšení slovní zásoby dostanete zaplaceno.
-
4Používejte správná přídavná jména a příslovce. Ti nejlepší spisovatelé jsou přesní. Vyzkoušejte tezaurus a ve větách používejte co nejpřesnější vyjádření. nepoužívejte tři slova, pokud je možné vyjádřit se jedním. Nástroje programu Word vám mohou pomoci nahradit tři přídavná jména jedním.
- Například spojení "delfíni a velryby" je přece možné nahradit pojmem "kytovci". "Kytovci" vám tak přibudou do slovníku jako užitečné slovo.
- Slovo se stane užitečným také tehdy, když je popisnější než to, které jím nahrazujete. například mnoho lidí má hlas, který by se dal označit jako "příjemný", ale někdo s "velmi příjemným hlasem" může mít hlas třeba "sametový".
-
5Nepřehánějte to. Nezkušení spisovatelé mají tendenci používat funkci tezaurus ve Wordu dvakrát v každé větě a myslí si, že jejich psaní bude lepší. Nebude. Používání vzletných slov vypadá kýčovitě a nafoukaně. A co víc, psaní bude hůře srozumitelné, než za použití normálních slov. Znát hranici, to je znakem bohaté slovní zásoby a dobrého spisovatele.
- Můžete říct, že "Železná lady" bylo přízvisko Margaret Thatcherové, ale přezdívka v tomto případě vyzní lépe a je to přesnější. Přízvisko je ve slovníku skoro nepoužitelné.
Reklama
Část 3
Část 3 ze 3:
Budování slovní zásoby
-
1Používejte nejrůznější online slovníky. Můžete si také sestavit kalendář, kam si na každý den zapíšete jedno slovo i s vysvětlením jeho významu a pokusíte si jej zapamatovat.
- Učte se při každodenních činnostech. Můžete také navštěvovat různé stránky pro studenty a žáky.
- Existuje mnoho online slovníků a stránek s vysvětlením cizích, složitých nebo starobylých slov. Usaďte se k prohlížeči a začněte podobné stránky vyhledávat. Máte-li internet v mobilu, je to skvělé ukrácení dlouhé chvíle například při čekání na autobus nebo ve frontě.
-
2Hrajte hry se slovy a luštěte křížovky. Hry jsou skvělým a zábavným způsobem, jak si rozšířit slovní zásobu, protože jejich vynálezci často používají složitá a neobvyklá slova. Staňte se vášnivým hráčem - ve volných chvílích luštěte křížovky a pořiďte si například Scrabble, Boggle nebo Activity. Rozšiřujte svou slovní zásobu zábavnou formou.
-
3Naučte se základy latiny. I když se může zdát jako mrtvý a neužitečný jazyk, mít základní znalosti latiny vám velmi usnadní učení cizích slov, protože mají kořeny právě v tomto jazyce. Hledejte na internetu, nebo si zajděte například do antikvariátu a pořiďte si učebnici z druhé ruky.Reklama
Tipy
- Existuje spousta webových stránek pro zlepšení slovní zásoby. najděte si vaše nejoblíbenější a vytěžte z nich pro sebe maximum.
- Oslí můstky a slovní vata, všelijaké "jako", "ehm", "mmmm", "vlastně" a tak dále mohou způsobit, že i člověk s bohatou slovní zásobou působí nevzdělaně. Držte se od těchto slov raději dál.
- Stáhněte si na internetu některý ze slovníků zdarma.
- Můžete si také pořídit prázdné kartičky, na které si budete zapisovat nová slova a budete je nosit všude s sebou. Pročítejte si je, až budete čekat na autobus, ve frontě, na setkání s někým a pilujte svou slovní zásobu.
Reklama
Varování
- Mějte na paměti, že používání slov, která ostatní okolo vás neznají může vytvářet komunikační bariéru a vzájemná nedorozumění. Buďte připraveni používat jednodušší synonyma a jinou stavbu věty, abyste těmto problémům předešli. Jinými slovy - nebuďte za náfuku.
Reklama
Věci, které budete potřebovat
- Slovník
- Kartičky na slovíčka a propiska
- Notýsek a fix
- Klasické romány, náročná literatura
- Široká škála materiálu na čtení
O tomto wikiHow
V jiných jazycích
English:Expand Your Vocabulary
Nederlands:Je woordenschat uitbreiden
Deutsch:Den Wortschatz erweitern
Français:enrichir votre vocabulaire
中文:建立你的词汇库
Bahasa Indonesia:Membangun Kosa Kata Bahasa Inggris
Italiano:Arricchire il proprio Vocabolario
Português:Construir seu Vocabulário
Русский:расширить свой словарный запас
Español:aumentar tu vocabulario
العربية:زيادة مفرداتك اللغوية
Stránka byla zobrazena 24 061 krát.
Pomohl vám tento článek?
Reklama