Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Úklid pokoje vám zabere spoustu času, protože budete muset uklidit pořádně. Pokud chcete vědět, jak to udělat efektivně a rychle, přečtěte si tento článek.

Část 1
Část 1 ze 3:

Pusťte se do toho

 1. 1
  Pusťte si nějakou hudbu (Spotify nebo Youtube jsou skvělé webové stránky, pokud si chcete hudbu pouštět přes internet). Když se při úklidu budete moci něčím alespoň částečně rozptýlit, bude vám to rychleji utíkat. Měli byste si pustit hudbu, u které se vám chce zpívat a tančit.
 2. 2
  Roztáhněte si žaluzie nebo rolety a pusťte do pokoje světlo. Dodá vám to více energie a budete lépe vidět na to, co děláte.
 3. 3
  Začněte tím, že vyhodíte odpadky. Všechny odpadky v pokoji vyhoďte do koše, nebo si udělejte hromádku, kterou odnesete do koše v kuchyni. Odpadky najdete snadno i v nepořádku a když se jich zbavíte, váš pokoj bude hned vypadat o něco lépe.
 4. 4
  Odneste špinavé nádobí. Pokud v pokoji jíte, odneste si všechno špinavé nádobí do kuchyně a uvidíte, že váš pokoj bude hned vypadat lépe. Nádobí byste měli hned umýt, nebo ho alespoň naskládat do myčky.
 5. 5
  Ukliďte si oblečení. Rozdělte si oblečení na čisté a špinavé a špinavé dejte rovnou do koše na prádlo, nebo do pračky. Čisté oblečení si pověste nebo poskládejte a dejte ho do skříně. Pokud si oblečení skládáte do komody, poskládejte si ho co nejpečlivěji, abyste měli místo i na ostatní oblečení.
  • Odneste všechny boty, jinak byste o ně mohli zakopnout.
  • Nezapomeňte ani na pásky, kravaty a kabelky. Pověste si je na ramínka do skříně.
 6. 6
  Ukliďte nepořádek. Neměli byste uklízet pouze viditelný nepořádek, jako jsou odpadky, nebo oblečení. Měli byste si uklidit také všechen nepořádek a všechny povrchy. Ukliďte si v zásuvkách, na komodě, na nočním stolku, na stole a na všech ostatních místech. Také se nezapomeňte podívat pod postel.
  • Věci, které nepotřebujete, nebo nechcete, můžete darovat charitě. Pokud máte oblečení, ze kterého jste vyrostli, staré hračky, nebo knihy, dejte je všechny do pytlů a do krabic a požádejte své rodiče, aby je odvezli do charity, nebo je schovali pro mladšího sourozence, který je bude moci využít. Budete díky tomu mít více místa na věci, které skutečně používáte a bude pro vás snadnější si je uspořádat.
  • Všechny papíry, které nepotřebujete, vyhoďte do kontejneru na papír a zbytek si uspořádejte.
  • Pokud studujete, můžete si pořídit speciální krabici nebo složku na sešity a poznámky, abyste je mohli snadno procházet a postupně vyhazovat ty, které nebudete potřebovat. Složku si dejte poblíž dveří do pokoje, abyste ji každé ráno mohli jednoduše strčit do tašky a vyrazit do školy.
  • Menší věci skladujte v krabicích nebo pytlích. Krabice potom můžete uložit do skříně, rozmístit po pokoji jako dekorace, nebo je schovat pod postel.
  • Ukládejte si do krabic vždy podobné věci, abyste je později snáze našli.
 7. 7
  Ustelte si postel. Neustlaná postel způsobí, že budete mít v pokoji nepořádek, i když bude jinak uklizený. Sundejte z postele všechny deky a vraťte je tam tak, aby byly ustlané. Můžete si také převléct povlečení a otočit si matraci – na nepoužívané straně se spí lépe. Ložní prádlo dejte do pračky. Je dobré si ustlat postel jako první, aby vám to dodalo motivaci.
  • Pokud chcete na své rodiče udělat dobrý dojem, ustelte si postel nemocničním způsobem, aby vypadala ještě lépe.
  • Když si postel ustelete jako první, budete mít čistou plochu, na které budete moci skládat oblečení, organizovat si papíry atd.
 8. 8
  Všechny věci, které do vašeho pokoje nepatří odneste na správné místo. Věci, které do vašeho pokoje nepatří si dejte do jedné krabice a odneste je tam, kam patří. Můžete tedy například vrátit hračky svého sourozence, deku, která patří do obývacího pokoje, nebo knihy, které jste si vypůjčili z pracovny rodičů.
 9. 9
  Pokud spěcháte, nastavte si budík. Soustřeďte se na ten největší nepořádek a nezastavujte se, dokud budík nezazvoní. Většinou je nejlepší uklidit prádlo (které můžete hodit do koše na prádlo), ustlat postel a vyhodit všechny odpadky.
  Reklama
Část 2
Část 2 ze 3:

Uklízejte jako profík

 1. 1
  Ukliďte všechny povrchy nábytku a utřete z nich prach. Když si utřete prach, budete mít pokoj skutečně čistý a jistě tím ohromíte své rodiče. Vezměte si mokrý hadr nebo papírový ubrousek a čistící prostředek a otřete všechny špinavé, mastné, nebo zaprášené povrchy.
 2. 2
  Vytřepejte všechny koberečky a dejte je na čerstvý vzduch. Pokud máte malé koberečky, důkladně je venku vytřepejte a pokud neprší, pověste je na zahradu, aby se provětraly. Vysavačem se vám nepodaří je vyčistit dostatečně, ale když je dáte na vzduch, zaznamenáte velký rozdíl v tom, jak budou vypadat i jak budou vonět.
  • Koberečky vytřepejte dříve, než budete zametat nebo vysávat, abyste se mohli zbavit špíny, která z nich opadá.
 3. 3
  Vysajte si! Nezapomeňte na všechny rohy a okraje pokoje a důkladně si vysajte také pod postelí. Váš pokoj díky tomu bude vypadat ještě čistěji, protože se špinavým kobercem vypadá i uklizený pokoj neuklizeně.
  • Pokud máte tvrdou podlahu, místo vysávání byste měli zametat a vytírat mopem, protože vysavač vás nezbaví všech nečistot.
 4. 4
  Provoňte svůj pokoj. Otevřete všechna okna a dveře a vpusťte do pokoje čerstvý vzduch. Až budete mít vyvětráno, nastříkejte do pokoje trochu osvěžovače vzduchu. Hezky voňavý pokoj vypadá čistěji, i když ve skutečnosti čistý není.
  • Je důležité nejprve vyprat špinavé prádlo. Pokoje totiž většinou zapáchají právě kvůli špinavému prádlu.
 5. 5
  Ujistěte se, že je každá věc na svém místě. Všechny věci ve vašem pokoji by měly mít své místo. Pokud je nemají, vyhoďte je – pokud máte tolik věcí, že je nemáte kam dát, znamená to, že jich máte příliš mnoho. Je tedy na čase začít třídit! Když bude mít každá věc své místo, bude se vám příště uklízet mnohem snadněji.
  • Označte si krabice, pořadače a další organizéry, abyste věděli, kam jste si dali které věci.
  • Pokud máte hodně malých předmětů, jako jsou šperky, nechejte si je až na konec, abyste měli čas je hezky uložit. Tyto malé věci vám zaberou více času.
  • Než si koupíte něco nového, zamyslete se nad tím, zda to potřebujete a zda to máte kam dát. Když budete mít příliš mnoho věcí, nebudete schopni mít doma uklizeno.
 6. 6
  Udělejte si místo na čisté oblečení. Ukliďte si ve skříni a v komodě. Všechno čisté oblečení si poskládejte nebo pověste. Když si oblečení uspořádáte efektivně, budete mít hned více místa na čisté oblečení a nové oblečení. Můžete také nenošené oblečení uskladnit v krabicích a v pytlech. Všechny krabice si označte a odneste je do sklepa nebo na půdu a vytáhněte je, až je budete opět potřebovat.
 7. 7
  Udržujte si v pokoji stále pořádek. Když budete mít všechny věci stále na svém místě a budete si je pravidelně uklízet, nebude vám úklid příště trvat tak dlouho. Také tím uděláte dojem na své rodiče a zlepšíte jim náladu. Když budete mít v pokoji stále hezky uklizeno, můžete s nimi vyjednávat o vyšším kapesném a jiných výhodách.
  Reklama
Část 3
Část 3 ze 3:

Mějte motivaci

 1. 1
  Pusťte si svoji oblíbenou písničku. Když budete při úklidu poslouchat nějakou rychlou a pozitivní hudbu, bude vás to více bavit. Budete chtít slyšet další podobné písničky a než se nadějete, budete mít uklizeno. Pouštějte si rychlé písničky se silným beatem, abyste se dostali do té správné nálady.
  • Zkuste například: znělku ze seriálu Pacific Rim, "Harder, Better, Faster, Stronger" od Daft Punk, "Happy Little Working Song" od Disney's Enchanted, nebo "I'll Make a Man out of You" z Disneyho filmu Mulan.
  • Pokud si můžete hudbu pustit například z hi-fi věže, nepouštějte si ji z telefonu ani z počítače (nebo pokud máte telefon připojený k sociálním sítím, vypněte si zvuk), abyste se zbytečně nerozptylovali. Když nebudete sedět u počítače a nebudete si hrát s telefonem, nebudete se rozptylovat a budete se soustředit na úklid.
  • Nejprve se zeptejte rodičů, zda si můžete pustit hudbu.
 2. 2
  Přeorganizujte si věci a ozdobte si pokoj. Když budete pravidelně přeorganizovávat věci a nábytek a vytvářet si nové dekorace, budete mít větší motivaci si v pokoji uklízet. Jednou za čas změňte umístění nábytku v pokoji, nebo si věci uspořádejte trochu jinak. Budete mít z úklidu mnohem lepší pocit, protože budete produktivnější.
  • Na wikiHow najdete spoustu článků na podobná témata, ze kterých můžete načerpat inspiraci.
 3. 3
  Naplánujte si na později nějakou činnost. Pokud nemáte motivaci si uklidit v pokoji, zamyslete se nad tím, jak se v něm budete cítit, až si uklidíte. Když si naplánujete nějakou činnost v uklizeném pokoji, například setkání s kamarády, nebo filmový maraton se svým partnerem, budete mít větší motivaci si pokoj uklidit a udržovat ho stále čistý.
 4. 4
  Začněte s těmi nejtěžšími úkoly. Někteří lidé si začnou v pokoji uklízet, ale nakonec úklid nedokončí, protože si nechávají ty nejvíce nepříjemné úkoly až na konec. Začněte tím, do čeho se vám chce nejméně a potom pokračujte s dalšími úkoly. Pomůže vám to dotáhnout úklid až do konce.
  • Až dokončíte první úkol, který vás nebaví, odměňte se. Budete díky tomu mít větší motivaci pokračovat v úklidu.
  • Můžete také začít s úkolem, který vám nejvíce pomůže. Pokud nemáte dostatek času na pořádný úklid, tato možnost je nejlepší. Je dobré si ustlat postel, ať už si na ni budete odkládat jiné věci, které si budete chtít uspořádat, nebo ji necháte pouze ustlanou. Kromě toho díky tomu bude váš pokoj vypadat dříve mnohem lépe.
 5. 5
  Zahrajte si hru. Z úklidu pokoje si můžete udělat hru, která vám dodá motivaci úklid dokončit a uklízet si častěji. Existuje spousta způsobů, jak si z úklidu udělat hru – zde jsou dva z nich:
  • Pomocí švihadla nebo smetáku si rozdělte pokoj na sekce. Potom si je označte čísly a hoďte si kostkou. Číslo, které vám padne, bude číslo sekce, kterou budete uklízet jako první. Pokud to zvládnete dříve než za 4 minuty, zasloužíte si odměnu. Házejte si kostkami dále, dokud nebudete mít pokoj uklizený.
  • Napište si na malé papírky všechny oblasti, které musíte uklidit, například postel, prostor pod postelí, komoda, stůl, police, knihovna, noční stolek atd. a dejte je do klobouku. Potom si tahejte postupně papírky a vždy ukliďte jen tu oblast, kterou jste si vytáhli.
  • Pokud máte kancelářskou židli, na které se můžete točit, sedněte si na ni a roztočte se, dokud se nezastavíte. Potom ukliďte část pokoje, na které jste se zastavili. Můžete použít také lahev a uklízet pokoj podle toho, na které místo po roztočení ukáže.
  • Udělejte si z toho výzvu. Pokud máte sourozence, se kterým nesdílíte pokoj, můžete si oba zároveň uklidit své pokoje a soutěžit o to, kdo bude dřív hotov, nebo kdo bude mít pokoj uklizenější. S rodiči se potom můžete domluvit na odměnách.
  • Většina populárních písní je 3-4 minuty dlouhá. Pokud posloucháte hudbu, zkuste uklízet co nejrychleji a zjistit, kolik toho stihnete během jedné písničky.
  • Zahrajte si na semafor, ale s úklidem.
  • Měřte si čas. Až budete příště uklízet, změřte si čas a zjistěte, zda dokážete pokořit svůj čas z minula. Nesmíte ale podvádět – uklízejte pořádně.
 6. 6
  Uklízejte s kamarádem. Požádejte kamaráda, zda by vám přišel pomoci s úklidem. Řekněte svým rodičům, že budete uklízet oba, jinak by kamaráda mohli chtít poslat domů. Je dobré si vybrat kamaráda, kterému uklízení jde a baví ho. Možná vás naučí nějaké triky, které vám pomohou v budoucnu uklízet efektivněji. Až bude potřeba uklidit zase kamarádův pokoj, měli byste mu na oplátku také pomoci.
  • Pokud sdílíte pokoj se sourozencem, zapojte ho do úklidu a spravedlivě si práci rozdělte.
  • Pokud vám přátelé a sourozenci nebudou chtít pomoci, nepouštěje je k sobě do pokoje – jen vy vás rozptylovali.
 7. 7
  Dejte si pozor, aby vás uklízení nepřestalo bavit. Je snadné nechat se úklidem zahltit a ztratit motivaci, zejména pokud máte pokoj ve velmi špatném stavu. Existuje několik věcí, které vám pomohou se tomuto problému vyhnout.
  • Zkuste postupovat po malých kouscích a uklízejte všechny věci postupně, nebo uklízejte vždy jen pět minut v kuse a dávejte si pauzy. Za den budete díky tomu mít uklizený celý pokoj. Nebude to sice rychlé, ale dosáhnete lepších výsledků a nevyčerpáte se.
  • Snažte se uklízet si v pokoji častěji, abyste ho neměli příliš špinavý a plný nepořádku. Každý večer si v pokoji lehce ukliďte, abyste se vyhnuli zbytečně zdlouhavému úklidu.
  Reklama

Tipy

 • Vyberte si vždy jeden typ věcí, který budete uklízet. Pokud máte například vybavení na malování, ukliďte si ho jako první.
 • Udělejte si na zemi hromadu oblečení a jiných věcí a celou ji postupně ukliďte.
 • Pokud máte na zemi velké věci, ukliďte je jako první. Až budou všechny velké věci na svém místě, přesuňte se ke středně velkým věcem. Nakonec přejděte k malým věcem a postupně ukliďte všechno tak, aby bylo vše na správném místě. Až budete mít všechny věci uklizené nebo vyhozené, budete moci utřít prach, zamést a vysát pokoj.
 • Používejte přírodní čistící produkty a vyhýbejte se chemikáliím.
 • Zbavte se zdrojů rozptýlení, jako je televize, nebo internet, abyste se mohli soustředit a uklidili si pokoj rychleji.
 • Pokud si chcete měřit čas, dělejte si přestávky, abyste načerpali více energie.
 • Každý den ukliďte alespoň 20 věcí, nebo každý večer pět minut uklízejte, abyste neměli v pokoji stále nepořádek. Potom už budete moci dělat velký úklid například jen jednou za měsíc.
 • Nestresujte se, jinak brzy přijdete o motivaci.
 • Pokud sdílíte svůj pokoj s někým jiným, měli byste ho do úklidu zapojit.
 • Udělejte si z toho zábavu a myslete na to, jak skvěle se v pokoji budete cítit, až budete mít uklizeno. Uvidíte, že se sebou budete spokojení a budete se cítit mnohem lépe. Až budete mít pokoj uklizený, budete moci pozvat kamarády, nebo budete moci přestavět nábytek.
 • Pokud jste silně frustrovaní, zastavte se. Dejte si menší pauzu a načerpejte energii, abyste mohli pokračovat.
 • Je dobré mít váleček na oblečení a očistit si všechny oděvy, které se vám válely na zemi.
 • Neschovávejte věci do skříní nebo pod postel. Dejte vše na správné místo – pomůže vám to udržet pokoj stále uklizený.
 • Udělejte si hromádky – věci, které chcete darovat, věci, které chcete vyhodit a věci, které si chcete nechat. Poslední hromádku můžete později rozdělit ještě na kategorie.
Reklama

Varování

 • Pokud máte v pokoji hlodavce nebo hmyz, požádejte rodiče, aby je bezpečně odstranili.
 • Počítá se jak rychlost, tak efektivita. Neměli byste uklízet příliš rychle na úkor kvality práce.
 • Dávejte si pozor na malé střepy skla z rozbitých věcí, nebo na trny a ostny rostlin, které vám do pokoje mohla přinést vaše domácí zvířata. Tyto věci najdete většinou na místech, kde byste to nečekali.
 • Dávejte si při úklidu pozor, abyste něco neshodili a nezničili.
 • Nepouštějte si hudbu příliš nahlas, abyste nerušili rodiče nebo sousedy.
 • Pavouci vám většinou neublíží. Pokud se s nimi ovšem nedokážete vypořádat sami, požádejte o pomoc rodiče.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Rádio, telefon, iPod, nebo počítač (na poslech hudby)
 • Pytle na odpadky (zejména pokud nemáte poblíž odpadkový koš)
 • Osvěžovač vzduchu (volitelné)
 • Smeták
 • Vysavač
 • Hadra na prach
 • Čistící prostředek na nábytek
 • Ramínka na šaty
 • Mop a kbelík
 • Svačina (volitelné)
 • Lahev na vodu
 • Krabice na skladování věcí

Související články

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 416 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 20 108 krát
Kategorie: Úklid
Stránka byla zobrazena 20 108 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama