Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Nikdy není vhodnější doba pro plnění snů, než nyní. Můžete si splnit každý svůj sen, stačí jen vymyslet si rozumný plán a snažit se. Musíte vědět, jak se správně snažit, a postupně se propracovávat až k dosažení svých cílů. Jistě se budete potýkat s překážkami, ale když se z nich poučíte, budete mít větší šanci, že nakonec získáte to, co jste vždy chtěli. Pokud si chcete splnit všechny své sny, v tomto článku se dozvíte, jak na to.

Část 1
Část 1 ze 2:
Připravte si plán

 1. 1
  Buďte konkrétní. To první, co budete potřebovat, je určit si konkrétní sny, abyste na nich mohli začít pracovat. Připravte si deník a zapište si do něj všechno, čeho chcete dosáhnout. Pokud nevíte přesně, co chcete, bude pro vás těžké si to splnit. Můžete ale začít i s tím, že nevíte úplně jistě, jakého výsledku chcete docílit. Musíte jen mít představu o tom, čeho chcete dosáhnout a najít si způsoby, jak to udělat, abyste se svému cíli přiblížili.
  • Pokud například rádi píšete a chcete se stát úspěšným spisovatelem, zatím ani nemusíte vědět, zda chcete psát romány, novinové články, nebo jen blogy. Zatím alespoň více, co byste chtěli obecně a můžete se vydat správným směrem.
  • Nedělejte si starosti s tím, že nemáte vymyšlené všechno do detailů. Pokud je například vaším cílem najít si práci, ve které budete prospěšní světu, existuje spousta způsobů, jak toho dosáhnout a i takový obecný cíl je možné vypilovat a splnit si ho.
 2. 2
  Udělejte si ze svých snů touhy. Budete muset své sny uvnitř svého srdce přetvořit na spalující touhy. Když budete mít pevnou vůli a sebevědomí, budete mít dost síly na to, abyste se poprali i s těmi nejtěžšími fázemi svého snažení. Musíte věřit, že je možné dosáhnout toho, co chcete a že to dokážete. Když budete svůj sen brát jen jako přání, například „zhubnout 10 kg do konce roku", nebo „být někde na pláži, kde nemusíte vůbec nic dělat", nebudete ho brát dostatečně vážně.
  • Až se váš sen stane spalující touhou, nebudete o něm muset přemýšlet jako o snu, protože samotná definice snu je to, že není skutečný. Musíte ho brát jako něco více.
 3. 3
  Udělejte si z touhy dosažitelné cíle. Nyní budete muset své spalující touhy přetvořit na cíle. Své sny jste změnili na touhy, protože jste věřili tomu, že jsou dosažitelné a že jich skutečně dokážete dosáhnout. Pokud ale chcete mít skutečné cíle, budete muset věřit tomu, že na to máte. Musíte být odhodlaní svých cílů dosáhnout a vědět, že si dokážete své sny splnit. Cíle jsou omezeny časově, takže když si určíte nějakou dobu, během které je chcete zvládnout, pomůže vám to udržet si motivaci.
  • Až ze své touhy uděláte konkrétní cíle, nebudete o nich muset přemýšlet jako o snech nebo touhách – budete mít konkrétní životní cíle, kterých budete muset sami dosáhnout.
 4. 4
  Plánujte. Vymyslete si strategický plán pro své cíle. Budete si muset vymyslet strategii, která vám pomůže dosáhnout toho, čeho chcete dosáhnout. Neexistuje žádný univerzální plán, který by platil pro každého. Každá strategie závisí na tom, čeho chcete dosáhnout a jak toho chcete dosáhnout. Kvůli tomu si musíte uvědomit, že váš plán je jen váš a musíte si ho vymyslet a upravit podle sebe.
  • Napište si každý krok svého plánu. Když si to napíšete, uvidíte to konkrétněji. Uvědomte si, že život není jednoduchý a že je možné, že se vám nepovede dokončit každý krok svého plánu tak, jak jste si ho určili. Možná budete muset svůj plán měnit a přizpůsobovat ho průběžně okolnostem.
 5. 5
  Pusťte se do toho. Až budete mít konkrétní plán, můžete se do toho pustit a využít každé příležitosti. Je na čase přestat se vymlouvat a přestat odsouvat povinnosti a úkoly na další den, když je možné je splnit dnes. Jistě existují dobré důvody pro odložení svých cílů, jako je například plánování svatby, důležitý projekt v práci, nebo zapletení se do složitého vztahu. Když ale budete vše odkládat, nakonec se budete vymlouvat na všechno a nikdy svých cílů nedosáhnete.
  • Vesmír funguje tak, že přitahuje to, co zrovna potřebujete. Když něco hodně chcete, vesmír najde způsob, jak vám to poskytnout. Musíte být připraveni na každou příležitost, která vám přijde do cesty, abyste dosáhli všech svých cílů a splnili si své sny.
 6. 6
  Určete si krátkodobé cíle. Rozdělte si svůj hlavní cíl na menší cíle a určete si časové lhůty pro jejich splnění. Jde o to dělat malé krůčky. Například pokud chcete napsat román, začněte tím, že si uděláte nějaký kurz tvůrčího psaní, nebo si zkusíte napsat krátkou povídku. Když skočíte rovnou k románu, bude pro vás problém ho napsat bez kvalitních základů, které vám poskytnou znalosti, které potřebujete.
  • Při určování krátkodobých cílů ale i při snaze dosáhnout těch dlouhodobých myslete na to, že byste si měli nechat poradit o expertů v daném oboru, nebo i od přátel a známých, kteří něco podobného dokázali. Pomůže vám to získat představu o tom, jaké cíle byste si měli určit a jako realistické budou.
 7. 7
  Pravidelně sledujte své pokroky. Když se pustíte na cestu za splněním svých snů, je důležité stále sledovat, jak vám to jde. Ničeho sice nedosáhnete přes noc a možná nebudete postupovat tak rychle, jak byste si představovali, ale je nutné sledovat, jakým způsobem svých cílů dosahujete. Zde je několik věcí, které byste měli mít na paměti:
  • Dosáhli jste svého dílčího cíle za dané období?
  • Máte stále touhu dosáhnout svých snů?
  • Neodbočili jste z cesty za dosažením svých cílů?
 8. 8
  Užívejte si to. To nejdůležitější je nemyslet na to, jak je váš život špatný a neužírat se myšlenkou, že budete šťastní, jen když dosáhnete svého cíle. Pokud se váš sen splní a euforie vás opustí, možná zjistíte, že je vše při starém a budete se moci připravovat na dosažení nového cíle. Je naprosto normální takto přemýšlet, takže byste si měli užívat každý krok a nepřemýšlet nad tím, že budete šťastní a že bude váš život mít smysl jen tehdy, pokud dosáhnete svého cíle. Užívejte si každý krok na své cestě a buďte na sebe pyšní.
  Reklama

Část 2
Část 2 ze 2:
Udržte si motivaci

 1. 1
  Představujte si úspěch. Čas od času zavřete oči a představujte si, jaké to bude, až svého cíle dosáhnete. Říkejte si, že se vám to již povedlo a představujte si, jak se budete cítit a jaké myšlenky se vám budou honit hlavou. Jde o skvělou motivační taktiku zejména v době, kdy se cítíte špatně a máte pocit, že si své sny nikdy nesplníte. Představujte si, jak nadšení budete, až se vám to povede a bude pro vás mnohem snadnější na tom pracovat.
 2. 2
  Udržujte si sebevědomí. Pokud chcete uspět a dosáhnout svých cílů, nesmíte myslet negativně, kdykoli se vám něco nepovede a říkat si, že svých snů nakonec nedosáhnete. Musíte si udržet chladnou hlavu a důvěřovat svým schopnostem. Je v pořádku někdy pochybovat, ale nakonec budete muset věřit ve své schopnosti, protože když si nebudete důvěřovat, nebude vám důvěřovat nikdo.
  • Když budete mít pozitivní přístup, dosáhnete mnohem větších úspěchů. Když si budete představovat jen to nejhorší, co by se mohlo stát, bude mnohem pravděpodobnější, že se to nakonec stane.
 3. 3
  Udělejte si čas na odpočinek. Je sice důležité vytrvale pracovat na dosažení svých cílů, ale nesmíte zapomínat na to, že je také důležité si dávat pauzy a čas od času se úplně uklidnit. Neměli byste být úzkostliví, málo spát nebo se zapomínat bavit s přáteli. Když zpomalíte a budete si čas od času jen užívat, budete mít potom více síly pro práci na dosahování svých cílů.
  • Meditace vám pomůže zůstat klidnými a pracovat na vizualizaci svých cílů.
  • Jóga je také skvělým způsobem, jak propojit svoji mysl a své tělo. Pomůže vám zbavit se negativních myšlenek, které vám brání dosáhnout vašeho potenciálu.
  • Je důležité zůstat zdraví a šťastní v průběhu celého dosahování svých snů. Musíte o sebe pečovat bez ohledu na to, jak tvrdě musíte pracovat. Každý den alespoň 7-8 hodin spěte, jezte zdravě a nepřehánějte to s alkoholem. Budete tak mnohem stabilnější a budete mít větší šanci, že se vám podaří splnit si své sny.
 4. 4
  Poučte se z chyb. Pokud si chcete splnit sny, budete se muset poučit ze všech chyb a překážek, se kterými se setkáte a budete je muset využít k tomu, abyste se odrazili a šli dál. Pokud se vám něco nepovede, musíte se nad tím zamyslet a zjistit, proč se to stalo a co jste mohli udělat jinak. Někdy jednoduše nemáme štěstí a jediné, co můžeme udělat, je nedívat se zpět a jít dál, ale většinou se z každé chyby můžeme něco naučit. Koneckonců šílenost byla definována jako dělání stále stejných věcí dokola a očekávání jiných výsledků a vy se jistě nechcete chovat šíleně.
  • Místo abyste se překážkami zatěžovali a dovolili, aby vás stahovaly k zemi, je využijte a posuňte se díky nim blíže ke svému cíli.
 5. 5
  Akceptujte konstruktivní kritiku. Je důležité myslet na svůj cíl a nedovolit nikomu, aby vám stál v cestě, ale je také důležité naslouchat lidem, kteří se vám snaží pomoci. Jistě můžete mávnou rukou nad všemu, kteří vám nevěří a snaží se vám zkazit vaši radost, ale když se vám bude snažit poradit nějaký kamarád nebo někdo, kdo vašemu cíli skutečně rozumí, měli byste se nad tím zamyslet a zhodnotit, zda jsou jejich rady myšleny vážně a co si z nich můžete odnést.
  • Samozřejmě to, že na vás někomu záleží, nebo tématu rozumí, nemusí znamenat, že bude vědět, jak byste měli svých cílů dosahovat. Je jen na vás, abyste zhodnotili, které rady byste měli poslouchat a kterým byste neměli věnovat pozornost.
 6. 6
  Připravte se na oběti. Možná se budete muset vzdát spousty věcí, abyste svého snu dosáhli. Budete muset tvrději pracovat a budete muset omezit zábavu, ať už půjde o kino s přáteli, nebo čas strávený s rodinou. Možná budete muset i odložit svůj sen účastnit se maratonu, protože se budete věnovat něčemu jinému a nebudete mít čas trénovat. Sepište si seznam všeho, co vám zabírá čas a zjistěte, kterých věcí se dokážete na nějakou dobu vzdát.
  • Nikdo neříkal, že to bude jednoduché. Je těžké vzdát se času stráveného s rodinou, ale musíte si připomínat, že až svého cíle dosáhnete, budete si moci znovu užívat to, co si nyní musíte odepřít.
 7. 7
  Zbavte se všech překážek, které vám stojí v cestě. Zamyslete se nad tím, co vám brání v dosažení svých snů. Je to nějaký toxický kamarád, který vás ponižuje a tvrdí vám, že na to nemáte? Je to nefunkční vztah, který vám bere všechnu energii, kterou byste měli věnovat sobě? Je to práce, kvůli které jste tak vyčerpaní, že nezvládáte nic jiného? Nebo je to vaše záliba v alkoholu, která vám způsobuje těžké kocoviny? Ať už jde o cokoli, je na čase vymyslet si plán a systematicky se těchto věcí zbavovat.
  • Napište si seznam všeho, co vám stojí v cestě. Můžete požádat nějakého kamaráda o pomoc. Možná si ani neuvědomujete, že vás brzdí třeba něco tak triviálního, jako je závislost na sledování televize.
 8. 8
  Přestaňte se vymlouvat. Jedním z nejdůležitějších znaků úspěšných lidí je to, že jsou schopni se vykašlat na výmluvy a pracovat na svých snech bez ohledu na to, jaké překážky musejí řešit. Možná máte pocit, že vás vaši rodiče nepodporovali a že nemáte dostatečné sebevědomí, že máte smůlu, nebo že se k vám všichni stále chovají špatně. To všechno může být pravda, ale neměli byste to využívat k tomu, abyste se na to mohli vymlouvat.
  • Je pravda, že ne každý má v životě štěstí. Můžete se litovat a řešit problémy, které vás brzdí, ale když budete mít pocit, že jste stále jen obětí, nebudete schopni uspět.
 9. 9
  Pokud si svůj sen nedokážete splnit, přehodnoťte ho. Neměli byste se kvůli tomu cítit špatně. Pokud pracujete tvrdě a máte správný plán, bude pro vás snadnější dosáhnout svých cílů. Jde ale o to, že některým lidem se nemohou splnit všechny sny. Pokud se například chcete stát slavným hercem, nebo spisovatelem bestsellerů, není jisté, že se vám to povede. I ty nejtalentovanější celebrity a úspěšní lidé měli štěstí a někdy jde právě pouze o štěstí. Pokud je to váš případ a vy už jste vyčerpali všechny možnosti, je možné, že si budete muset upravit své cíle, nebo si vymyslet nové, abyste mohli žít šťastně a měli naplněný život.
  • Není možné vsadit úplně vše na splnění jednoho snu, jinak riskujete, že když se vám to nepodaří, prožijete obrovské zklamání. Raději se snažte žít šťastně a užívat si život co nejvíce, místo abyste všechno sázeli na jednoho koně. Budete muset upravit svá očekávání, ale nakonec se budete cítit úspěšnější a budete ve svém životě spokojenější.
  Reklama

Tipy

 • Správný přístup je vědět, že nic není nemožné. Musíte důvěřovat svým schopnostem.
 • Musíte mít správný přístup a uvědomovat si, že jediné překážky jsou ty, které si vytváříte sami.
 • Musíte si nejen určit, zda je váš sen spalující touhou, ale spíše zjistit, zda je to skutečně něco, co si přejete a z čeho pramení vaše největší radost a potěšení.
 • Spalující touha automaticky zaseje sémě splněného snu a pomůže vám dosáhnout vašich cílů. Vaše cíle se potom stanou vašimi touhami a umožní vám vymyslet si plán, díky kterému si své sny splníte.
 • Od prvního kroku až k samotnému dosažení svých snů musíte věnovat velkou pozornost meditaci – ta bude hrát důležitou roli v dosahování vašich snů a cílů, přetváření touhy na cíle a cílů na plány. Není možné kopírovat metody ostatních lidí, protože každý má své vlastní metody. Budete si také muset vymyslet svoji vlastní metodu. Meditace je skvělým způsobem, jak toho dosáhnout. Meditace znamená hluboké přemýšlení. Když se nad něčím hluboce zamyslíte, spojíte se s moudrostí a uvnitř svojí mysli najdete odpovědi na všechny své otázky. Odpovědi najdete uvnitř sebe, protože je v sobě máte.
 • Sny jsou sny. Pokud chcete, aby se vám vaše sny splnily, budete na tom muset pracovat – to je klíčem k úspěchu. Buďte pozitivní a nedovolte, aby vám ostatní lidé bránili dosáhnout svých cílů. Důvěřujte si!
Reklama

Varování

 • Když na svých snech budete pracovat, budete mít velkou šanci, že se vám splní.
 • Budete muset důvěřovat sami sobě a svým schopnostem.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Disciplína
 • Trpělivost
 • Vytrvalost
 • Odhodlání


O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 26 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 8 405 krát
Kategorie: Zdraví
Stránka byla zobrazena 8 405 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama