Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Někdy se nám zdá, že se celý svět hroutí. Práce do školy přibývá, nestíháme domácí práce a další povinnosti, nemáme čas na rodinu a přátele – jednoduše nám každý den schází spousta hodin. Když se naučíte stanovovat si priority, budete pracovat efektivněji, ušetříte čas i energii a zbavíte se stresu. Naučte se uspořádat si své úkoly do různých kategorií pole obtížnosti a plnit je jako profesionál. V tomto článku se dozvíte, jak na to.

Část 1 ze 3:
Napište si seznam úkolů

 1. 1
  Určete si dobu, kdy musíte všechny úkoly splnit. Čeká vás těžký týden? Nebo jen nabitý den? Nebo myslíte na to, co vše musíte stihnout do konce roku? Určete si dobu, kdy budete chtít mít všechny své úkoly splněné a bude pro vás snadnější stanovit si priority a místo stresu se věnovat plnění těchto úkolů. [1]
  • Krátkodobé cíle často zahrnují věci z mnoha různých kategorií. Pravděpodobně musíte každý den udělat několik různých věcí, po práci stihnout nakoupit a po příchodu domů ještě uklidit. Můžete si napsat seznam věcí, které vás stresují a které musíte všechny splnit během několika následujících hodin.
  • Dlouhodobé cíle mohou zahrnovat větší ambice, které si musíte rozdělit do několika kroků. Můžete si napsat například „přihlásit se na univerzitu“, což bude zahrnovat několik menších kroků. Když si své dlouhodobé cíle rozdělíte, bude pro vás snadnější jich dosáhnout.
 2. 2
  Napište si vše, co musíte udělat. Začněte si větší úkoly dělit na menší úkoly a napište si úplně vše, co musíte udělat. Vyberte si všechny úkoly, které musíte splnit v určité časové lhůtě a zapište si je. Nezapomeňte na projekty, rozhodnutí a pochůzky.
 3. 3
  Uspořádejte si své úkoly do kategorií. Je dobré si vše rozdělit do různých kategorií a vytvořit si pro každou oblast života jeden seznam úkolů. Můžete si například napsat seznam domácích prací, seznam školních prací atd. Pokud máte rušný společenský život, budete se muset připravit i na to, co vás čeká o víkendu. Pro každou oblast si vytvořte jeden seznam.
  • Pokud máte raději vše na jednom místě můžete si vytvořit jeden velký seznam domácích prací, pracovních úkolů a dalších povinností. Když budete mít pocit, že jste zavaleni úkoly, pomůže vám uspořádat si všechno podle důležitosti a odložit méně podstatné úkoly na později. [2]
 4. 4
  Seřaďte si svůj seznam. Určete si ty nejdůležitější činnosti a úkoly a přepište si svůj seznam tak, abyste měli tyto úkoly nahoře. Záleží jen na vás, co pro vás bude důležitější. Můžete si nahoru napsat projekty do školy, nebo třeba pracovní záležitosti.
  • Pokud jsou všechny úkoly stejně důležité, nemusíte si seznam nijak seřazovat. Záleží jen na tom, abyste všechny úkoly aktivně plnili.
 5. 5
  Seznam si dejte na nějaké dobře viditelné místo. Hlavně seznamy dlouhodobých úkolů si dejte někam, kde na ně dobře uvidíte, abyste nezapomněli na to, co máte dělat. Po splnění každého úkolu si ho ze seznamu vyškrtněte.
  • Pokud máte ručně napsaný seznam na kusu papíru, pověste si ho někam, kde ho budete mít stále na očích, například na lednici, nebo na nástěnku do předsíně, nebo v kanceláři na zeď.
  • Můžete si také napsat seznam do počítače a mít ho na ploše, abyste na něho nikdy nezapomněli. Hotové úkoly si potom můžete ze seznamu mazat.
  • Využijte lepících papírků. Když si napíšete své úkoly na lepící papírky a přilepíte si je na televizi, nebo na počítač, nezapomenete, že máte stále co na práci a nebudete se věnovat ničemu neproduktivnímu.
  Reklama

Část 2 ze 3:
Určete si prioritu každého úkolu

 1. 1
  Každému úkolu určete prioritu. Co je na vašem seznamu nejdůležitější? Obecně většinou platí, že pracovní a školní úkoly jsou důležitější, než domácí práce a společenské události, ale existují výjimky. Je například jasné, že si budete muset připravit večeři a jít se osprchovat, ale vyprat si třeba můžete až následující den.
  • Určete si několik základních úrovní priorit a ke každému úkolu si přiřaďte jednu z nich. Nejlepší je „vysoká priorita,“ „střední priorita“ a „nízká priorita.“
 2. 2
  Každému úkolu stanovte také naléhavost. Zamyslete se nad nadcházejícími termíny úkolů a nad tím, jak s nimi dokážete pracovat. Co musíte udělat nejdříve? Co musíte udělat do večera? Které úkoly budete moci odložit na další den?
  • Je důležité si uvědomit, jak dlouho vám bude trvat každý úkol splnit a vyhradit si na to dost času. Pokud je pro vás prioritou každý den cvičit, ale máte spoustu práce, vyhraďte si na cvičení 30 minut a najděte si způsob, jak ho do svého denního plánu zařadit.
 3. 3
  Určete si, kolik úsilí bude každý úkol vyžadovat. Možná musíte v práci něco dokončit do večera, ale nejde o nich extra namáhavého. Všechny úkoly na svém seznamu si označte podle obtížnosti, abyste věděli, v jakém pořadí je máte plnit.
  • Můžete si ke každému úkolu připsat například „obtížné,“ „středně obtížné“ nebo „jednoduché.“ Nemusíte si úkoly seřazovat podle obtížnosti, ale pokud to pro vás bude jednodušší, klidně to udělejte.
 4. 4
  Porovnejte si všechny úkoly a seřaďte si seznam. Nahoru si napište ty nejdůležitější úkoly, které musíte splnit nejdříve a které nevyžadují příliš mnoho času a úsilí, abyste udělali co nejvíce práce v co nejkratším čase.
  Reklama

Část 3 ze 3:
Pusťte se do toho

 1. 1
  Udělejte vždy jeden úkol od začátku až do konce. Bylo by obtížné prodírat se seznamem úkolů tak, že byste si náhodně vybírali úkoly a snažili se udělat od každého trochu. Po několika hodinách by váš seznam vypadal úplně stejně – neměli byste nic hotové. Místo toho byste se vždy měli pustit do jednoho úkolu a udělat ho od začátku až do konce. Potom si vyberte další úkol a také ho splňte celý. Nedělejte nic dalšího, dokud nebudete mít hotové to, co jste začali.
  • Můžete si také hledat úkoly z různých seznamů, které budete moci efektivně zkombinovat. Není sice dobré učit se matematiku a zároveň psát esej do dějepisu, ale můžete jít do prádelny a během čekání si můžete číst například doporučenou četbu do školy a ušetřit tak čas. [3]
 2. 2
  Rozhodněte se, které úkoly budete dělat sami a které můžete delegovat na jiné lidi. Pokud nemáte doma funkční internet, může být lákavé si zajít do knihovny a snažit se na internetu vyčíst, kde je problém. Neměli byste to ale dělat dříve, než budete mít uvařenou večeři, připravené všechny věci do práce na další den atd. Nebylo by lepší raději zavolat svému internetovému poskytovateli a nechat ho, aby za vás problém vyřešil?
  • Je v pořádku se rozhodnout, že něco nestojí za váš čas, nebo že by bylo vhodnější to zadat někomu jinému, abyste měli čas se věnovat jiným věcem. Můžete se snažit opravit si doma nějaký rozbitý spotřebič, ale pokud to znamená, že budete trávit hodiny studiem a hledáním vhodných součástek, nejlepší bude ušetřit čas a jednoduše si koupit nový spotřebič.
 3. 3
  Střídejte úkoly, kterým se budete věnovat. Když se budete věnovat pokaždé něčemu jinému, budete mít stále dost energie a podaří se vám splnit všechny úkoly rychleji. Střídejte školní úkoly s domácími pracemi. Dělejte si krátké přestávky a po dokončení jednoho úkolu si vyberte nějaký úplně jiný úkol. Díky tomu budete mít dost síly a budete pracovat efektivně.
 4. 4
  Začněte s těmi nejnepříjemnějšími a nejobtížnějšími úkoly. Většinou je dobré nejprve splnit úkoly, na které se nejméně těšíte. Nemusí to nutně být ty nejobtížnější, ale když se jich zbavíte, zbydou vám pouze méně nepříjemné úkoly, které nebudete mít problém splnit.
  • Esej do angličtiny je možná důležitější, než úkol do matematiky, ale pokud nesnášíte matematiku, měli byste se jí zbavit nejdříve, abyste měli čistou hlavu a mohli se později věnovat pouze eseji do angličtiny.
 5. 5
  V některých případech byste měli dát přednost úkolům, které jsou důležitější. Možná máte jen deset minut na to, abyste si zaskočili do knihovny a půjčili si svoji oblíbenou knihu, takže jde o nejnaléhavější úkol z vašeho seznamu, ale pravděpodobně byste tento čas mohli využít mnohem lépe, kdybyste začali pracovat na nějakém důležitějším úkolu. Když se zbavíte důležitých úkolů, budete mít později více času na čtení vaší oblíbené knihy.
 6. 6
  Po dokončení každého úkolu si ho ze seznamu vyškrtněte. Gratulujeme! Užijte si ten skvělý pocit z vyškrtnutí úkolů ze seznamu. Dejte si malou pauzu a odměňte se za to, že se vám podařilo úkol splnit. Jde vám to skvěle!
  Reklama

Potřeby

 • Tužka
 • Papír
 • Zvýrazňovač

Tipy

 • Mějte realistická očekávání ohledně toho, jak rychle stihnete své úkoly splnit.
 • Školní úkoly, které jsou důležité z hlediska vaší celkové známky, by měly být v seznamu hned nahoře.
 • Pokud máte více úkolů, které jsou stejně důležité, splňte je v pořadí podle jejich obtížnosti.
 • Na úkoly, které vám zaberou více času a jsou obtížnější, si nezapomeňte vyhradit dostatek času.
 • Počítejte ve svém plánu také s neočekávanými událostmi.
 • Měli byste pracovat alespoň půl hodiny nebo hodinu a potom si můžete udělat přestávku.
 • Delší úkoly si rozdělte na menší části. Bude se vám pracovat lépe.
 • Nezapomeňte si udělat čas i na relaxaci a uvolnění.
 • Nebojte se požádat o pomoc. Některé úkoly za vás mohou udělat i členové rodiny.
 • Pište si své úkoly do tabulkového procesoru v počítači, abyste si je nemuseli každý den přepisovat.
 • Pomáhejte ostatním. Když dokončíte své úkoly v předstihu, nabídněte pomoc přátelům nebo rodině. Když uděláte doma něco navíc, možná vám rodiče zvýší kapesné.
 • Nedůležité úkoly můžete prozatím vynechat, nebo odsunout.
 • Musíte se naučit zvládat svůj čas a plánovat. Také nesmíte být leniví a odkládat svoji práci.
Reklama

Další tipy

 • Plánujte si svůj čas a nebuďte líní.
 • Nezapomeňte na to, že byste měli udělat vše, co stihnete. Nestěžujte si na to, kolik máte práce a pusťte se do toho.
 • Trpělivost a tvrdá práce se vám rozhodně vyplatí.

Varování

 • Nejdůležitější by pro vás mělo být vaše bezpečí a bezpečí ostatních.
 • Vaše štěstí, osobní život a integrita by měly být hlavními prioritami.
Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 31 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 4 430 krát
Kategorie: Obecné zdraví
Stránka byla zobrazena 4 430 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama