Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Culík je nejuniverzálnější ze všech účesů. Je jednoduchý, elegantní a praktický pro všechny generace, nosí ho dívky, ženy, i dámy zralého věku. S trochou praxe a času se stanete mistrem tohoto všestranného účesu.

Metoda 1
Metoda 1 ze 4:

Různé styly

 1. 1
  Učešte si culík inspirovaný padesátými lety. Elegantní culík vykouzlíte ve třech jednoduchých krocích. Nejprve si vlasy natočte a pak je velmi zlehka pročešte. Vaším cílem jsou pevné a lesklé kudrny. Stáhněte si vlasy poměrně vysoko na temeni hlavy. Můžete je buď nechat v kudrnách nebo, až budou v culíku, je rozčesat kartáčem, aby vznikly bohaté prameny.
 2. 2
  Učešte si culík inspirovaný šedesátými lety. Další elegantní variantu culíku zvládnete podle třech základních kroků. Až se dostanete ke kroku číslo čtyři (tupírování vlasů), natupírujte horní čtvrtinu vlasů. Snažte se o co největší objem. Přehoďte natupírovanou část vlasů zpátky a vzadu na hlavě stáhněte vše do culíku (natupírovanou přední část velice jemně uhlaďte). Spodní část vlasů bude volně splývat dolů. Naberte zbytek vlasů a opět je dejte do culíku, těsně pod prvním, horním culíkem. Spodní culík rozdělte na poloviny a zatáhněte za konce opačným směrem, abyste culík posunuli výše a utáhli ho. Pokud je to zapotřebí, udělejte gumičkou ještě jednu otáčku. Pak vytáhněte tenký pramínek vlasů, obtočte ho okolo obou culíků a zajistěte pinetkou.
 3. 3
  Zkuste natupírovaný a zapletený culík. Oddělte horní čtvrtinu vlasů a tu spodní natupírujte. Přehoďte zpátky a horní část uhlaďte. Pak vzadu na hlavě udělejte culík a zajistěte ho gumičkou. Následně na obou stranách hlavy zapleťte francouzské copy směrem k místu, kde jste uvázali culík. Až pletení dokončíte na obou stranách, naberte všechny vlasy a stáhněte je do jednoho culíku.
 4. 4
  Zkuste protažený culík. Začněte s velmi volným culíkem, nejlépe to funguje s takovým, který je posazený nízko na zátylku. Ze spodní strany culíku sáhněte skrze vlasy nahoru, uchopte celý culík a protáhněte ho vzniklým otvorem.
  • Tento účes můžete nosit také jako půlculík. Udělejte culík pouze z horní části vlasů a protáhněte skrz – nechte spodní část vlasů volně splývat.
 5. 5
  Učešte si dva culíky. Rozdělte vlasy na dvě části tak, že uděláte pěšinku přesně uprostřed hlavy a každou polovinu stáhněte do culíku. Pozice a umístění culíků je jen na vás: experimentujte s nízkými, volnými culíky (budou přibližně za ušima), i s utaženými, vysoko vyčesanými culíky (budou na temeni hlavy nad ušima).
  • Klasické culíky jsou symetrické (na každé straně hlavy je stejný objem vlasů).
  • Tento hravý styl nejlépe vypadá na kratších vlasech, které nejdou úplně utáhnout.
  • Experimentujte s rovnou pěšinkou, ale nebojte se ani učesat ji vtipně cik-cak.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 4:

Česání elegantního culíku

 1. 1
  Začněte s neumytými vlasy. Můžete si samozřejmě učesat culík i z čerstvě umytých vlasů, ale tento účes se hodí na druhý nebo třetí den od umytí – to platí i v případě, že se pokoušíte o elegantní, upravený vzhled. Vlasy nebudou z culíku vypadávat a přirozený lesk, který získají bez mytí pomůže tomu, aby vypadaly jako natřené pomádou.[1]
  • Netrapte se, pokud jste si umyli hlavu a přesto toužíte po elegantním culíku – můžete si ho bez problémů učesat, jen budete nejspíš muset použít stylingový přípravek, který dodá požadovaný objem a strukturu vlasů.
 2. 2
  než začnete, použijte sprej pro zvětšení objemu nebo suchý šampon. Nastříkejte na vlasy trochu spreje nebo suchého šamponu, soustřeďte se zejména na kořínky. Vlasům tak dodáte pevnost a objem.
  • Pokud žádný z těchto přípravků nemáte po ruce, poslouží i špetka dětského pudru. Naneste trochu pudru na dlaň a vmasírujte do kořínků vlasů. Dětský pudr absorbuje část mastnoty, dodá vlasům strukturu a nadzdvihne kořínky.
  • Nezapomeňte pudr důkladně vyčesat, abyste v culíku neměli šedobílé pramínky.
  • Suchý šampon si můžete také namíchat doma. Máte-li tmavší vlasy, přidejte trochu kakaa, které výsledný přípravek ztmaví – připravte se ale na to, že okamžitě dostanete chuť na sušenky!
 3. 3
  Natočte si vlasy. Kulmou vytvořte měkké vlny nebo kudrny (kulmujte vlasy v pěticentimetrových pruzích). Vlny vydrží déle, pokud každou část před kulmováním lehce postříkáte lakem na vlasy nebo přetřete malým množstvím tužící pěny či gelu.
  • Můžete si také vlasy natočit na elektrické natáčky. Nechte je na vlasech, dokud úplně nevychladnou.
  • Pokud máte delší vlasy, můžete si je stáhnout do culíku vysoko na temeni hlavy a teprve pak na ně dát natáčky. Nebude to ještě konečná verze culíku, ale pomůže vám to natočit vlasy rychleji a účinněji.
  • Až kudrny (nebo natáčky) úplně vychladnou, lehce si vlasy prohrábněte prsty nebo pročešte hřebenem se širokými zuby. Nepoužívejte klasický hřeben ani kartáč, jinak se vlny příliš rozvolní a zkrepatí.
  • Chlazení můžete uspíšit, když na vlasy fouknete trochu studeného vzduchu z větráku či fénu (pokud váš fén tot nastavení má). Vlny pak vydrží déle.
 4. 4
  Lehce si natupírujte vlasy na vršku hlavy. Zdvihněte asi 10 centimetrů širokou část vpředu na hlavě a lehce ji natupírujte směrem k pokožce hlavy hřebenem s úzkými zuby. Pak přední část vlasů jemně uhlaďte kartáčem.
 5. 5
  Můžete vlasy přehodit obráceně a vykartáčovat, abyste vytvořili hezký účes. Pak vlasy stáhněte do culíku, buď prsty nebo s pomocí kartáče. Buďte opatrní, abyste nerozčesali vlny a vlasy neztratily objem. Pro klasický vzhled culík vycentrujte přesně mezi temeno a zátylek (měl by se nacházet asi v úrovni vašich uší).[2]
 6. 6
  Zajistěte culík gumičkou, která má podobný odstín, jako vaše barva vlasů. Aby vám účes vydržel a neuvolňovaly se z něj pramínky, lehce ho přestříkejte lakem ve spreji.
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 4:

Culík na straně

 1. 1
  Přestříkejte vlasy sérem nebo sprejem s leskem. Vlasy by ideálně měly vypadat hebké a přesto lesklé, před česáním je proto ošetřete přípravkem, který zvyšuje lesk.
 2. 2
  Vytvořte na straně pěšinku. Je na vás, na které straně tváře si budete chtít culík učesat. Většině lidí přirozeně vlasy spadají přes jedno rameno častěji, než přes druhé. Pokud toužíte po přirozeném vzhledu, zvolte tuto stranu. Pro extra objem si culík učešte na druhé straně.
  • Dobrým vodítkem je začít vlasy oddělovat na nejvyšším bodě pomyslného oblouku, který prochází přes vrchol obočí obočím.[3]
 3. 3
  Naberte vlasy na druhé straně. Například, jestliže jste vlasy rozdělili na levé straně, naberte je na pravé straně.
 4. 4
  Zajistěte cop na straně elastickou gumičkou nízko za uchem. Vyberte si gumičku, která ladí s barvou vašich vlasů a chcete-li, můžete gumičku obtočit pramínkem vlasů (zajistěte ho skrytou pinetkou).
  • Můžete si také naopak vybrat výraznou a barevnou stuhu, nebo do gumičky zapíchnout květinu.
 5. 5
  Dokončete culík. Narovnejte si vlasy žehličkou, pokud máte rovné (nebo téměř rovné vlasy) – budou pak ještě lesklejší a hladší. Pokud máte vlnité nebo kudrnaté vlasy, použijte krém či sérum na jejich zvýraznění.
  Reklama
Metoda 4
Metoda 4 ze 4:

"Rozčepýřený" culík

 1. 1
  Začněte s neučesanou hlavou. Pro tento styl nemusí být vlasy příliš hladké. Tak jako u jiných typů culíku, i tento se hodí pro neumyté vlasy. I za předpokladu, že jste si vlasy nedávno umyli, je vaším cílem ležérní, jakoby neupravený vzhled.
  • Jednoduchý způsob, jak získat měkké, přirozené vlny, je zaplést si ještě vlhké vlasy do drdolu a vyspat se v nich přes noc. Vyžaduje to trochu plánování dopředu, ale ráno vám to ušetří spoustu drahocenného času, protože budete připraveni na jednoduchý účes.
 2. 2
  Nahrňte si všechny vlasy na zátylek. Rukama nebo kartáčem pak vlasy lehce prohrábněte, ale jen abyste zjistili, zda v nich nejsou příliš zacuchaná místa. Nečešte je, cílem je vzhled, jako kdybyste právě vstali z postele.
 3. 3
  Rozdělte vlasy na dvě stejné části. Pak je k sobě svažte, jako kdybyste si zavazovali tkaničky u bot.
 4. 4
  Zavažte vlasy ještě dvakrát nebo třikrát. Jakmile uzly dokončíte, omotejte culík volně gumičkou.
 5. 5
  Pod zavázané uzly zasuňte pinetky a pak odstraňte gumičku. Pokud máte obavy, že účes nebude držet tvar, můžete gumičku na vlasech ponechat, ale když ji sundáte, bude účes působit opravdu rozevlátě a ležérně.
 6. 6
  Jako variaci zkuste zauzlovaný culík na straně. Místo toho, abyste vlasy svazovali na zátylku, svažte je těsně za uchem. Rozdělte je na dvě části a dvakrát zauzlujte. Gumičkou pak vlasy zajistěte hned pod uzly.
 7. 7
  Hotovo.
  Reklama

Tipy

 • Pokud chcete romantičtější vzhled, nechte z culíku vykukovat ofinu, případně i několik pramínků, které vám budou splávat okolo obličeje.
 • Pokud máte málo času, upravte si jen přední část vlasů. Culík je sice skvělou volbou pro všední dny, ale pokud nemáte čas trávit hodiny před zrcadlem, upravte si jen ofinu a/nebo vlasy vpředu, než je svážete do culíku. Vlasy budou objemnější a lesklejší a všechny případné pramínky, které vypadnou, nebudou divoce poletovat, ale udělají, co po nich budete chtít.
 • Pokud si vlasy natáčíte, nakulmujte je všechny, jestliže máte dost času. Výsledný dojem pak bude upravenější. Co víc, pokud si budete potřebovat vlasy opět rozpustit, všechny vaše pramínky budou nadýchané a vlnité. Jestliže ale máte málo času, natočte celý culík najednou až poté, co ho upevníte gumičkou.
 • Dokončete všechny účesy s culíkem přestříkáním lakem na vlasy. Zkoušejte různé značky a stupně tužení, dokud nenajdete ten, který vám vyhovuje nejlépe a po kterém nejsou vlasy tvrdé a těžké. Příliš mnoho přípravku může vlasy zatěžovat a vlny roztáhnout, nebo může vlasy příliš mastit.
 • Navlhčete si kartáč trochou vody nebo tužidla na vlasy, pokud toužíte po hladkém účesu. Pokud máte ofinu a chcete, abyste měli odkryté čelo, můžete ji připevnit pinetkami nebo si vzít čelenku, která zabrání, aby vám vlasy padaly do očí.
 • Když shrabujete vlasy do culíku, nahněte se a zakloňte hlavu dozadu. Dodáte tak vlasům objem a zabráníte zacuchaným místům.[4] Můžete vlasy přehodit dopředu (hlavou dolů), abyste je stáhli do culíku, obzvlášť, pokud si chcete učesat vysoko posazený culík, ale nemusíte nutně přidávat objem. Také není úplně snadné culík utáhnout přesně uprostřed temena hlavy.[5]
Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 78 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 9 366 krát
Kategorie: Nehty a vlasy
Stránka byla zobrazena 9 366 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama