Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Už jste někdy viděla nějaké krásné šaty, které jste si nemohla dovolit? Nebo jen sníte o šatech, které nemůžete nikde najít? Zde je několik tipů na to, jak si vyrobit vlastní šaty a také odkazy na články s detailnějšími instrukcemi ke konkrétním technikám.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:
Začínáme

 1. 1
  Vyberte si látku. Na šaty můžete použít jakoukoli látku, ale nejlepší je začít s bavlnou nebo jinou poddajnou látkou. Najděte si hezkou látku v příjemné barvě a s hezkým vzorem. Když budete chtít šít z hedvábí nebo velmi tuhách látek, bez dostatečných zkušeností vám to nepůjde. Pokud máte tenkou látku, kupte si jí dost na dvě vrstvy. Budete potřebovat několik metrů látky, záleží na vaší velikosti a na střihu šatů.
  • Zkuste si vzít nějaké staré velké tričko. Najdete je v secondhandech, ale jistě i ve své vlastní skříni.
  • Buďte kreativní a vyberte si nějakou zajímavou látku. Můžete si v secondhandu koupit staré oblečení a použít látku z něho.
 2. 2
  Vyperte látku. Aby se odstranily všechny sklady a nerovnosti, je nutné látku vyprat. Po vyprání a usušení ji vyžehlete a připravte na šití.
 3. 3
  Vyberte si šablonu. Šaty se šijí vcelku složitě a nejlepší je použít na to šablonu. Šablony jsou tvary různých částí šatů ke střihu. Koupíte je za malý obnos v obchodě s látkami. Vyberte si šablonu podle střihu šatů, jaké chcete šít.
 4. 4
  Vyrobte si vlastní šablonu. Pokud si nechcete kupovat šablonu v obchodě, můžete si ji vyrobit sami pomocí šatů, které již máte. Najděte si nějaké své oblíbené šaty a použijte je jako šablonu. Finální šaty budou mít stejný střih jako ty původní.
 5. 5
  Změřte se. Pokud používáte šablonu, dodržujte postup a změřte se krejčovským metrem. Pokud používáte jako šablonu jiné šaty, přeložte je napůl. Položte je na látku (také přeloženou) a obkreslete na ni jejich obrys. Později můžete změnit celkovou délku šatů. [1]
  Reklama

Metoda 2
Metoda 2 ze 3:
Jak si ušít šaty

 1. 1
  Nastříhejte si látku. Položte si látku na zem nebo podložku a šablonu si dejte na ni. Stříhejte podél šablony a naznačených linií a vystřihněte z látky správné kusy. Pokud používáte šaty jako šablonu, stříhejte látku přeloženou na polovinu podle této šablony a nakonec ji rozevřete.
  • Přidejte několik centimetrů látky okolo krajů, abyste měli dost místa na záševky. Většina šablon již zahrnuje tyto centimetry, ale pokud obkreslujete šaty, nesmíte na to zapomenout.
  • Pokud chcete k šatům přidat rukávy, musíte je vystřihnout zvlášť. Nejprve vystřihněte šaty jako tílko bez rukávů a později přišijte rukávy.
  • Nyní vystřihnete zadní část šatů a dodržujte při tom stejný postup.
 2. 2
  Dejte se do šití. Dodržujte instrukce uvedené na vaší šabloně. Většinou se nejprve šijí strany šatů. Obraťte si látku naruby a přeložte asi 1cm na každé straně a zažehlete. Potom sešijte přední a zadní stranu k sobě a připojte nové stehy k šatům. Horní steh zajistí, že bude látka hezky držet a šaty budou vypadat profesionálněji.
  • Při šití dalších částí šatů dodržujte instrukce uvedené na šabloně.
  • Pokud pokyny říkají, že máte začít jinou částí, udělejte to.
 3. 3
  Zašijte krk. Jednoduše obraťte kousek látky a zažehlete ho. Pomocí jednoduchého stehu obšijte límec a začistěte okraje. Můžete upravit hloubku výstřihu a nastavit podle toho látku.
 4. 4
  Přidejte lemy. Na spodní straně šaty zahněte o centimetr a zažehlete. Pokud nemáte žehličku, použijte špendlíky, aby se vám látka neobracela. Potom hladkým stehem připojte ohnutý okraj ke spodnímu lemu šatů.
 5. 5
  Zakončete šaty. Pokud chcete, přidejte na boční stranu šatů zip, aby se snadněji oblékaly. Můžete také přidat trochu krajky, zajímavé lemy nebo průstřihy a ozdobit látku korálky nebo pajetkami. Jsou to vaše šaty, tak si je upravte podle svého.
  Reklama

Metoda 3
Metoda 3 ze 3:
Jak ušít jiné styly šatů

 1. 1
  [[Ušijte si šaty z povlečení|Pokud máte hezké povlečení, které už nepotřebujete a chcete ušetřit za látku, můžete si šaty ušít z něho. Elasticita povlečení je pro šaty vhodná a díky velikosti látky nebudete muset šetřit.
 2. 2
  [[Udělejte si šaty ze své oblíbené sukně|Pokud chcete mít hezké šaty rychle, vezměte si nějakou sukni a přišijte si k ní halenku. Můžete si vybrat i nějaké jednoduché tílko a přišít ho k sukni.
 3. 3
  Jak si ušít šaty ve stylu 20. let WAť už se chystáte na maškarní večírek nebo prostě máte rádi 20. léta, můžete si velmi snadno vyrobit šaty v tomto stylu. Zkombinujte základní šaty s několika vrstvami volánů a máte hotovo!
 4. 4
  Ušijte si vlastní šaty na ples Ušetřete peníze a ušijte si úžasné šaty, které nebude mít nikdo jiný. Najděte si hezký vzor, vhodnou látku a dejte se do toho. Na plese svými dovednostmi jistě všechny ohromíte.
  Reklama

Tipy

 • Dvakrát měřte, jednou řežte. Je lepší mít jistotu a chvíli si počkat, než spěchat a zničit si látku na nové šaty.
 • Nespěchejte, je mnohem lepší šít hezky čistě a nemuset látku trhat a začínat znovu.
 • Požádejte o pomoc s měřením někoho dalšího.
 • Na internetu najdete spoustu šablon zdarma.


Reklama

O tomto wikiHow

Kpoene Kofi-Bruce
Spoluautorem článku je :
Luxusní svatební návrhář
Spoluautorem tohoto článku je Kpoene Kofi-Bruce, jeden z našich spoluautorů. Spoluautoři článků na wikiHow úzce spolupracují s našimi editory, aby se docílilo toho, že obsah našich článků je maximálně přesný a srozumitelný. Tento článek byl zobrazen 24 305 krát
Stránka byla zobrazena 24 305 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama