Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Kolová sukně je na ušití jeden z nejsnadnějších kousků oblečení, takže se velmi hodí jako projekt pro začátečníky nebo pro každého, kdo si potřebuje rychle ušít něco nového.Sukně je tvořená jednoduše kruhem. Od pasu pak krásně splývá v hladkých záhybech a můžete ji ušít v jakékoliv délce, od minisukně po maxisukni až na zem.

Metoda 1 ze 6:
Měření délky

Jak už bylo napsáno, sukně tohoto střihu může mít libovolnou délku, od mini až po maxi. Koneckonců, spodní lem ani nemusí být celý v jedné délce, můžete popustit uzdu své fantazii a vytvořit asymetrické cípy, vrstvy nebo další zajímavé kreace. Pro základní návod budeme prozatím předpokládat, že chcete lem ve stejné délce. Návod si samozřejmě můžete upravit podle toho, jak dlouhou sukni chcete a právě od toho je tato část, kde se naučíte jak požadovanou délku změřit.

 1. 1
  Postavte se před zrcadlo. Rozhodněte se kde chcete, aby spodní lem sukně končil. Použijte krejčovský metr a změřte se od pasu až po tento bod (ještě lepší je, pokud vám může pomoci kamarádka). Teď máte změřenou délku. (Pojmy, psané kurzívou nebo tučným písmem si zapamatujte, pomohou vám v dalších bodech návodu.)
  Reklama

Metoda 2 ze 6:
Stříhání dvou půlkruhů

 1. 1
  Položte vybranou látku na rovnou pracovní plochu. Měla by být ideálně taková, aby se do ní daly zapichovat špendlíky a aby vydržela tahy tužkou, takže nejlépe se hodí například filcová podložka, korková deska nebo něco podobného, co pod sukni podložíte. Zkontrolujte že látka je rovná a nikde nejsou záhyby a sklady.
 2. 2
  Použijte změřenou délku kterou jste si vybrali, podél delšího okraje látky (horizontální rovina). Poznačte si ji krejčovskou křídou nebo zapíchnutím špendlíku.
 3. 3
  Změřte si svůj poloměr pasu. K tomu budete potřebovat trochu matematiky, ale nebojte se, vždycky můžete použít kalkulačku!
  • Změřte si obvod svého pasu nebo obvod boků (tedy bod, na kterém bude hotová ušitá sukně spočívat).
  • Vydělte toto číslo 3,14 (pí).
  • Výsledné číslo vydělte dvěma. To je poloměr pasu.
 4. 4
  K tužce uvažte provázek nebo silnou nit. Délka provázku by měla být o pár centimetrů větší než vámi spočítaný poloměr pasu.
 5. 5
  Poznačte si začátek linie na straně půlkruhového tvaru:
  • Volný konec provázku dejte na místo, které jste si na látce poznačili špendlíkem nebo krejčovskou křídou. Připravte si také fix na látku nebo krejčovskou křídu.
  • Natáhněte přivázanou tužku horizontálně, dokud nebude provázek napnutý. Zatlačte špičkou tužky tam, kde provázek končí. Tak vám vznikne střed půlkruhu.
  • U volného konce provázku přidržte fix na látku nebo krejčovskou křídu a opište jí kruh. Po celou dobu držte provázek napnutý. Jak budete pohybovat provázkem a fixem, nakreslíte půlkruh na látce.
  • Pokračujte, dokud fixem nebo křídou nedokončíte čáru až na druhý konec, zpátky na horizontální okraj látky. Teď byste měli vidět na látce úhledný půlkruh.
 6. 6
  Nakreslete si první velký půlkruh:
  • Od nového konce malého půlkruhu, který jste právě nakreslili si odměřte změřenou délku směrem ven (jinými slovy pokračujte podél horizontálního okraje látky).
  • V místě, kde změřená délka končí zapíchněte špendlík nebo ho označte krejčovskou křídou.
  • Odstřihněte kus provázku. Tentokrát bude délka provázku součtem změřené délky délky sukně, a poloměru pasu. K provázku přivažte tužku stejně, jako jste to udělali předtím.
  • Umístěte tužku do středu malého půlkruhu. Volný konec provázku natáhněte nalevo od tužky a přidržte u něj krejčovskou křídu nebo fix na látku.
  • Opište půlkruh nataženým provázkem a při tom kreslete fixem nebo křídou na látku, tak jako předtím. Skončíte na opačné straně horizontálního okraje látky a budete mít na látce nakreslený velký půlkruh.
 7. 7
  Ustřihněte látku podle obou nakreslených linií. Vznikne vám první polovina budoucí sukně. Měla by vypadat trochu jako tvar duhy.
 8. 8
  Vyrobte si druhou polovinu sukně. Druhou polovinu sukně získáte jednoduše tak, že první vzniklý kruh použijete jako šablonu a obkreslíte ho. Přišpendlete ho na jiný velký kus látky a pak druhý půlkruh rovněž vystřihněte.
 9. 9
  Rovné okraje obou vystřižených půlkruhů zapošijte pružným cik cak stehem. Zabráníte tak párání látky.
  Reklama

Metoda 3 ze 6:
Spojení dvou půlkruhů do kruhu

 1. 1
  Jeden z vystřižených půlkruhů položte na rovnou pracovní plochu. Lícová strana látky musí směřovat nahoru.
 2. 2
  Druhý vystřižený půlkruh položte na první. Tentokrát bude lícová strana látky směřovat dolů.
 3. 3
  Pokud chcete k sukni přišít I zip, položte ho podél jedné z rovných, ustřižených stran. Konec zipu bude uprostřed tohoto okraje, těsně u místa, kam později přijde pásek.
 4. 4
  Sešpendlete okraje látky nebo pouze okraj se zipem. Dvěma špendlíky zajistěte spodní konec zipu, protože první steh bude zatím přesně v tomto místě končit.
 5. 5
  Rovným stehem sešijte sešpendlený okraj sukně až po místo, kde začíná zip.
 6. 6
  Rozevřete kruh. Položte ho naplocho rubovou stranou nahoru. Rozřehlete šev, aby vznily dva rovné, pevně sevřené okraje.
 7. 7
  Sežehlené okraje (se zipem) prošijte rovným předním stehem. Šijte co nejblíže k okrajům zipu a zatím jeho poloviny nezapínejte.
 8. 8
  Sešpendete druhý nesešitý okraj sukně. Pak ho celý prošijte rovným předním stehem /tentokrát to můžete udělat najednou a nikde nezastavovat). Když teď sukni rozevřete, uvidíte, že místo dvou půlkruhů máte jeden celý sešitý kruh.
 9. 9
  Vyzkoušejte si sukni, zda vám padne. Rozhodně nic nezkazíte, když si v tuto chvíli sukni zkusíte. Okraje zipu držte prozatím sevřené v prstech.
  • Pokud zjistíte, že vám sukně padne: Skvělé! Jde vám to báječně.
  • Pokud zjistíte, že je příliš těsná: Odstřihněte trochu látky z malého kolečka obvodu pasu.
  • Pokud zjistíte, že je sukně příliš volná: Udělejte nové švy trochu blíže středu kruhu, tam kde si myslíte, že sukně bude sedět lépe. Až sukni vyzkoušíte, můžete přebytečnou látku odstřihnout, pokud model sedí. Nezapomeňte okraje zapošít pružným stehem cik cak, aby se netřepily a nepáraly (tento střih sukně je poměrně velkorysý a podobných nezbytných úprav v něm není mnoho).
  Reklama

Metoda 4 ze 6:
Ušití pásku

 1. 1
  Použijte stejnou látku, ze které jste ušili sukni a udělejte z ní pásek. Jedinou výjimkou je, pokud jste si předem pečlivě promysleli nějakou barevnou kombinaci. Druh a typ látky by měl ovšem být co nejpodobnější látce sukně.
 2. 2
  Určete si délku. Pásek by měl být asi o 8 centimetrů delší než je délka obvodu pasu sukně. Změřte si obvod menšího kruhu a pak si délku na látce poznačte křídou nebo zapíchnutím špendlíku.
 3. 3
  Přeložte horizontální okraj látky nahoru. Překlad musí být tak široký, jak široký plánujete mít pásek a navíc musí zahrnovat švový přídavek na volnost asi 3 centimetry, kde zapošijete lemy.
 4. 4
  Odstřihněte z látky material na pásek. Rozložte ho na pracovní plochu rubovou stranou nahoru.
 5. 5
  Kratší strany taktéž zahněte.
  • Každý kratší konec asi o půl centimetru zahněte směrem dovnitř.
  • Sklady sežehlete naplocho.
  • Rovným předním stehem sešijte blízko okrajů.
 6. 6
  Udělejte záložku lemu.
  • Dlouhé okraje na obou stranách přeložte dolů. Založte asi 1,5 centimetru z každého.
  • Každý sklad naplocho sežehlete.
  • Celý pruh látky přeložte podélně napůl. Sežehlete naplocho. Teď máte jakýsi “kryt”, který nasadíte na okraj pasu sukně.
 7. 7
  Sesaďte pásek se sukní.
  • Jeden kratší konec pásku sesaďte s okrajem zipu.
  • Přišpendlete přední polovinu pásku k sukni a k jeho zadní části.
  • Pokračujte a postupně přišpendlete pásek po celém obvodu sukně.
  • Výsledkem by měl být úhledně připevněný pásek. Malý kousek by měl přesahovat a být delší, než obvod sukně. Použijte ho k přišpendlení přední části pásku.
 8. 8
  Našpendlený okraj pásku přistehujte k sukni v ruce. Použijte dlouhé, velké stehy, které jen přidrží pásek na místě – jde především o to, aby se nepohnul při konečném šití na stroji. Pokud chcete tento krok přeskočit pamatujte, že místo hladkého šití budete pravděpodobně bojovat se špendlíky.
 9. 9
  Vytáhněte špendlíky. Rovným předním stehem teď pásek přišijte na stroji. Šev musí procházet oběma stranami pásku I lemem sukně, který je zasunutý mezi ně.
  • Páráčkem pak vypárejte dočasné nastehování.
  Reklama

Metoda 5 ze 6:
Všívání zipu

 1. 1
  V mezeře, kterou jste pro zip vytvořili, ho nestavte do správné polohy. Zip musí sedět za páskem.
 2. 2
  Přišpendlete zip na místě. Obě strany látky by měly zip zakrývat, když se na sukni podíváte zvenčí.
 3. 3
  Obraťte sukni naruby. Teď uvidíte naopak jen zip. Stejně jako v případě písku jej přistehujte v ruce – přitom jeden po druhém vytahujte špendlíky.
 4. 4
  Přišijte zip na místo na šicím stroji. Použijte rovný přední steh až na okraj zipu na pásku. Tady raději opět vezměte jehlu do ruky, abyste zajistili, že stehy nebudou na lícu sukně v pásku příliš viditelné.
 5. 5
  Přidejte hezký knoflík. Pokud chcete zip ještě zabezpečit, přidejte nad něj knoflík, který sukni v pase pomůže zajistit. Nebo sáhněte například po patentu, čtverečku suchého zipu nebo čemkoli jiném, co obvykle pro tyto účely používáte.
 6. 6
  Hotovo! Právě jste ušili základní kolovou sukni a můžete si ji obléknout. Chcete-li, klidně ji ještě ozdobte. Přidejte například mašli, stuhu, krajků, výšivku atd. Nebo ji nechte jednoduše tak, jak je.
  Reklama

Metoda 6 ze 6:
Další variance základní kolové sukně

Tento střih sukně můžete mnoha způsoby obměňovat, například:

 • Měnit její délku
 • Přidat na pásek stuhu (dozadu nebo dopředu)
 • Použijte různou barvu látky na přední a zadní díl sukně (nebo kontrastní pásek)
 • Spodní lem sukně udělejte asymetrický
 • Přidejte vrstvy (provedení je náročnější, ale výsledný model je velmi roztomilý)
 • Použijte látky o různé gramáži a tloušťce (pro letní a zimní modely)
 • Hrajte si s délkou a měňte ji – experimentujte s různou délkou sukně a najděte tu, která vám nejlépe sluší. Myslete take na to, jak se který material při určité délce chová a jak splývá.

Tipy

 • Šijte nití stejné barvy, jakou má látka, pokud tedy nemáte promyšlenou nějakou kontrastní kombinaci, při které mají stehy vyniknout.
 • Zkuste lemovat okraje sukně čikmým proužkem, je to snazší, než se snažit sešít zakulacené okraje.
 • Když nejprve sešijete polovinu pásku do půlkruhu předtím, než půlkruhy sešijete k sobě, práce pro vás bude snazší.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Zrcadlo
 • Krejčovský metr
 • Podložka na šití/kreativní tvoření/korková deska
 • Velké kusy kvalitní látky, vhodné na ušití sukně. Přesná velikost závisí na požadované délce sukně a na vaší konfekční velikosti, počítejte ale předem s několika metry
 • Tužka
 • Provázek
 • Fix na textile nebo krejčovská křída
 • Nůžky (kvalitní na stříhání látky)
 • Jehla a nit
 • Zip
 • Knoflík nebo jiný spojovací material (nepovinné)
 • Šicí stroj a nitě
 • Šikmý proužek

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku pracovali dobrovolní autoři, kteří jej v průběhu času upravili a vylepšili. Tento článek byl zobrazen 13 732 krát
Stránka byla zobrazena 13 732 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama