Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Módní oblečení nemusí být drahé a nemusí pocházet jen z anonymních řetězců. Může být naopak velmi osobní záležitostí. Obohaťte svůj styl a ušijte si něco! Vyzkoušejte jeden z těchto tipů na sukni s gumou v pase, kolovou sukni, nebo maxisukni a užijte si obdiv okolí nad vaší zručností a citem pro módu.

Metoda 1 ze 3:
Nabíraná sukně s gumou v pase

 1. 1
  Vyberte si látku a sežeňte další potřeby. Můžete použít v podstatě jakoukoliv textilii a budete potřebovat prádlovou gumu, širokou 1,5 - 2,5 cm. Pro strukturovanější sukni se hodí pevnější materiály, chcete-li naopak vzdušnou a splývavou, sáhněte po lehkých látkách.
 2. 2
  Vezměte míry. Krejčovským metrem změřte obvod boků, obvod nejužšího místa v pase, a požadovanou délku sukně. Tu zjistíte tak, že změříte délku od pasu po požadovanou délku sukně a přidáte 7 cm na záložky a švové přídavky.
 3. 3
  Vystřihněte díly. Podle naměřených hodnot vystřihněte dva obdélníkové díly v žádané délce, široké tak, jako vaše boky. Gumu ustřihněte o 2,5 cm kratší, než je obvod vašich boků (např. máte-li obvod boků 95 cm, guma bude mít 92,5 cm).
 4. 4
  Sešijte postranní švy. Položte obdélníky na sebe lícem k líci a po stranách je sešijte, v délce asi 1,5 cm od okraje. Poté švy rozžehlete žehličkou (nebo i předtím, jestliže se látka krčí.
 5. 5
  Ušijte tunýlek pro gumu. Guma bude skryta pod látkou, musíte tedy vytvořit tunýlek, kudy bude procházet. Přeložte horní okraj v šířce 1 cm do rubu a přežehlete. Pak přeložte látku ještě o další 4 cm do rubu. Tunýlek prošijte cca 3,5 cm od okraje. Poblíž jednoho ze švů nechte asi 5 cm průchod, kudy posléze nasadíte gumu.
 6. 6
  Záložka. Spodní lem sukně založte o 1 - 2 cm. Žehličkou přežehlete pro zpevnění, případně si pomozte špendlíky. Prošijte záložku, aby držela.
 7. 7
  Vsaďte gumu. Ustřiženou gumu provlékněte vytvořeným tunýlkem. Protáhněte ji, a až se s jejím druhým koncem setkáte u jednoho ze švů, sešijte je dohromady rovným stehem. Při protahování gumy si pomozte zavíracím špendlíkem. Díru pak zašijte svrchním stehem a zadním stehem zpevněte šev.
 8. 8
  Dokončete pásek. Nabrané záhyby sukně rovnoměrně rozdělte po celém obvodu. Až budete s výsledkem spokojeni, prohlubně mezi záhyby přišijte ke gumě. Nešijte přes záhyby, příliš by je to zploštilo - šijte raději mezi nimi.[1]
  Reklama

Metoda 2 ze 3:
Kolová sukně

 1. 1
  Připravte si materiál a pomůcky. Kolové sukně jsou oblíbené pro nádhernou splývavost, látku je proto vhodné vybrat nepříliš těžkou nebo tuhou. Guma v pase bude vidět, volte proto barvu a tloušťku, která se hodí k látce. Široká guma, klidně 5 cm i víc je pěkný způsob, jak pas vyrobit.
 2. 2
  Vezměte míry. Změřte obvod místa, na kterém chcete, aby sukně seděla, obvykle nad nejširším místem boků, nebo v nejužším místě pasu. U kolové sukně je při výpočtu správné míry zapotřebí trocha matematiky. Použijte vzoreček pro vypočítání poloměru kružnice: r = o/2π (naměřenou hodnotu vydělíme číslem 6,28).
  • Například, vyjde - li vám obvod 70 cm, přidejte ještě 5 cm na záložky a výsledné číslo vydělte 6,28. Kruh v pase sukně bude tedy mít poloměr zhruba 12 cm.
  • Změřte délku gumy a přidejte na každé straně 2 cm na švové přídavky. Měří li obvod 70 cm, gumu ustřihněte 74 cm dlouhou.
  • Délku sukně změřte krejčovským metrem následujícím způsobem: od místa, kde má sukně na těle sedět, veďte metr k místu, kam až chcete, aby sukně sahala. K výsledné délce přidejte 2 cm na záložku.
 3. 3
  Vyrobte si papírový střih. Bude vám stačit střih pouze na 1/4 sukně, vyberte tedy dostatečně velký papír, na který se vejde. Použijte váš krejčovský metr a do otvoru na jeho konci vsuňte tužku. Najděte míru, která odpovídá požadovanému průměru kulatého otvoru v sukni a přichyťte ji k levému dolnímu rohu papíru. Metrem spolu s tužkou pak obkružte papír od kraje ke kraji. Měli byste teď na papíře mít nakreslenu čtvrtinu kruhu, se středem v rohu papíru.
 4. 4
  Přidejte druhý kruh na základě požadované délky sukně. Vyberte si, jak chcete mít sukni dlouhou. Odměřte potřebnou vzdálenost od linie, kterou jste právě nakreslili. Pak opět vezměte tužku a metr a ze středu papíru nakreslete další čtvrtinu kruhu (pozor, délka bude průměr kruhu plus délka sukně!). Měli byste teď mít na papíře dvě soustředné čtvrtky kruhu.
 5. 5
  Stříhání. Vystřihněte papírovou předlohu podél nakreslených linií. Látku přeložte na polovinu a poté ještě jednou na polovinu - vzniknou 4 vrstvy látky, poskládané přes sebe. Střih položte na látku tak, aby střed obou kružnic ležel v rohu, kde se všechny vrstvy látky stýkají. Přišpendlete papírovou šablonu a podél obou kružnic látku odstřihněte. Když ji rozložíte, vznikne vám nepřerušené kolečko látky.
 6. 6
  Sežehlete pásek. Pro zakončení pásku budete potřebovat sežehlit švové přídavky do rubu. Zabrání to jejich třepení při nošení a praní. Přeložte 1,5 cm látky do rubu a sežehlete. Pak prošijte buď v ruce nebo na stroji elastickým stehem cik-cak.
 7. 7
  Přišijte gumu. Guma by měla být o něco kratší, než je obvod pásku, aby sukně na těle dobře držela. Musíte ji proto sešít k sobě dřív, než ji přišijete na sukni. Přeložte ji napůl a prošijte rovným stehem - nechte asi 1 - 1,5 cm švového přídavku. Obě poloviny přídavku pak stáhněte dozadu, zpátky ke gumě a naplocho je k ní přišijte, aby na sukni netvořily bouli.
 8. 8
  Přišpendlete gumu k pásku sukně. Sukně by měla pod gumou tvořit měkké záhyby, protože guma má menší obvod. Položte gumu na pásek sukně a rovnoměrně jej našpendlete. Použijte tolik špendlíků, kolik je třeba, aby guma dobře držela.
 9. 9
  Přišijte gumu. Až bude k pásku dobře přišpendlena, začněte její okraj přišívat k sukni elastickým stehem. Při šití gumu lehce natahujte, takže nikde nebude volné místo bez ní. Můžete použít rovný steh, nebo steh cik-cak.
 10. 10
  Přišijte záložku. Spodní okraj sukně asi 1 cm podhrňte a sežehlete do rubu. Pak ohněte ještě jednou, sežehlete, a prošijte rovným stehem po celém obvodu.[2]
  Reklama

Metoda 3 ze 3:
Ušijte si maxisukni

 1. 1
  Vyberte si materiál. Maxisukně jsou dlouhé, a je proto lepší vybrat těžší látku. Zvolte takovou, která není průhledná a bude dostatečně těžká na to, aby sukni nebral vítr. Na pásek použijte širokou gumu. Guma bude vidět, takže by měla ladit se zbytkem sukně.
  • Snažte se najít takovou látku, kterou budete moci ustřihnout jako jediný velký střihový díl, místo dvou nebo více menších, sešitých dohromady.
 2. 2
  Vezměte míry. Dvě základní míry pro jednoduchou maxisukni jsou obvod pasu a délka sukně. Krejčovským metrem změřte obvod místa, kde má sukně sedět (boky nebo pas). Pak od tohoto místa změřte délku ke kotníkům - ta bude záviset na vaší výšce.
  • Pro správnou délku gumy od míry odečtěte cca 2,5 cm Bude pak na těle správně držet a sukně nebude klouzat dolů.
  • Na každé straně látky přidejte rovněž 2,5 cm na švové přídavky a záložku.
 3. 3
  Můžete stříhat. Měl by vám vzniknout velký obdélník, široký jako míra okolo vašich boků a dlouhý tak, jak chcete mít sukni. Přeložte jej po délce napůl.
 4. 4
  Sešijte obdélník po celé délce. Pak od sebe švové přídavky roztáhněte a sežehlete je naplocho. Stehem cik-cak je pak přišijte k látce. Máte sešitou látkovou rouru.
 5. 5
  Začněte šít pásek. Otočte sukni naruby, aby se vám dobře pracovalo. Konce látky buď prošijte overlockem, nebo zapošijte stehem cik.cak, aby se netřepily.
 6. 6
  Přišijte gumu. Vezměte ustřiženou gumu a přeložte ji napůl. Rovným stehem sešijte konce k sobě, nechte asi 1 cm na přídavky. Pak gumu otočte, přídavky roztáhněte od sebe a přišijte zpět ke gumě. Šev pak bude hezky plochý a sukně bude vypadat úhledně.
 7. 7
  Připevněte gumu k pásku sukně. Našpendlete gumu na pásek z lícové strany. Guma je trochu kratší, než látka, špendlete ji proto s drobnými, rovnoměrnými záhybky.
 8. 8
  Přišijte gumu na látku. Použijte rovný steh a přišijte gumu po celém obvodu pásku sukně. Při šití rovnou vytahujte špendlíky a dávejte pozor na to, aby linie švu byla rovná a záhybky dobře rozmístěné.
 9. 9
  Přišijte záložku. Podhrňte spodní okraj o přibližně 1,5 cm a sežehlete, aby vznikla záložka. Stehem cik cak jej obšijte, aby se nepáral, a pak přišijte ke zbytku látky rovným stehem.
  Reklama

Tipy

 • Máte-li dostatečně štíhlý pas, můžete klidě použít povlak na polštář, místo kupování látky v obchodě. Odstřihněte kratší sešitý okraj a máte rouru s bočními švy a vypracovanou záložkou.
 • Sukni můžete ušít i na dětskou panenku. Je jen třeba správně změřit pas.
 • Chcete- li sukni lemovat krajkou, která bude vykukovat zpod záložky jako spodnička, nebo jiná sukně, našpendlete krajku těsně pod šev a přišijte blízko k němu.
Reklama

Varování

 • Je-li to vaše první šití na stroji, dobře si pročtěte návod k jeho použití.
 • Při zacházení s nůžkami, jehlami a šicím strojem používejte zdravý rozum.
Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 41 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 22 208 krát
Stránka byla zobrazena 22 208 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama