Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Kočky mohou být elegantní, odměřené a záhadné. Umí ale také být opravdu zábavné. Každého milovníka koček určitě rozesmějí jejich malé výstřednosti. Když strávíte trochu času tím, že si s kočkou užijete trochu zábavy, objevíte všechny její komické vrtochy a odhalíte, jakou má vaše kočka povahu. Díky hře si taky s kočkou můžete vytvořit silné pouto a zbavíte se nudy a stresu. Vy i kočka si užijete spoustu zábavy a možná si začnete říkat, jestli se vy smějete kočce, nebo ona vám.

Část 1
Část 1 ze 3:

Prostředí, kde si kočka může hrát

  1. 1
    Kočka by měla mít prostor, který bude jenom její. Může to být pelíšek nebo roh pokoje, který je určen jen pro ni. Jak ale většina majitelů koček ví, kočka si některá místa zabere sama, jako například vaši oblíbenou židli, počítač nebo polštář. Může to být trochu frustrující, protože často se stačí jen zvednout a přijdete o místo, protože se tam uvelebí kočka. To je ale součástí zábavného života s kočkou.
  2. 2
    Kočce pořiďte škrabací sloup.[1] Tato škrabadla se vyrábí z různých drsných materiálů (karton, lano, koberec atp.), které kočky mohou dle libosti škrábat. Můžete si je pořídit ve zverimexu.
  3. 3
    Pro kočku zakupte nebo postavte kočičí strom, kde si bude moct hrát.[2] Tyto stromy mají několik sekcí a pater, kde kočka může škrábat, mít pověšené hračky nebo tunely a krabice, do kterých může lézt. Tyto stromy také pořídíte ve zverimexech.
  4. 4
    Domů si pořiďte nádobu s kočičí trávou. Kočka bude mít uvnitř bytu aspoň trochu přírody.[3] Tuto rostlinu mohou kočky také jíst a dá se koupit v potřebách pro domácí mazlíčky. Trávu můžete také zasadit do květináče (nebo několika květináčů) a dát ho nějakého pokoje, aby ho kočka mohla prozkoumat. Určitě vás bude bavit pohled na kočku, jak se trávu snaží sníst.
  5. 5
    Pokud je to možné, kočce umožněte přístup k oknu. Kočky rády pozorují ptáky, veverky a další zvířata a sledují, co se děje venku.[4] Okno může být pro kočku skvělým zdrojem zábavy, zejména pokud máte kočku, která je trvale uvnitř.
  6. 6
    Zkuste kočku chovanou v bytě vzít na nějaké bezpečné uzavřené venkovní místo.[5] Pokud máte doma například přístup k zastřešené terase nebo zimní zahradě, můžete tam kočku pouštět.[6]
  7. 7
    S kočkou se můžete také procházet na vodítku.[7] Vodítka pro kočky zakoupíte ve zverimexu. Většinou se jedná o postroj a vodítko, abyste s kočkou mohli chodit ven stejně jako se psem. Ne každá kočka bude chtít chodit na vodítku, a tak může trvat nějaký čas, než ji k tomu vytrénujete. Nejsnazší bude, když s trénováním začnete od kotěte, aby si kočka na vodítko zvykla.
  8. 8
    Pokud je to bezpečné, nechte kočku hrát venku. Venkovní kočky si užijí spoustu zábavy, protože venku mohou chytat různé věci, schovávat se, plížit se a také lovit malá zvířata.[8]
    • Pokud chcete začít brát venkovní kočku dovnitř, začněte s tím pomalu. Postupně kočku zvykejte na prostředí uvnitř bytu. Budete také muset mít trpělivost, až se bude učit používat kočičí záchod, škrabadlo a další věci v bytě.[9]
  9. 9
    S kočkou si často hrajte. Kočky jsou aktivní stvoření, ale většinou si hrají v krátkých úsecích po 5 až 15 minutách.[10] [11] Pro kočky je dobré, když si často hrají, a tak zkuste během dne zařadit několik krátkých přestávek na hraní.
    Reklama
Část 2
Část 2 ze 3:

Hra s kočkou

  1. 1
    Kočce pořiďte hračky. Hodně koček má rádo své vlastní hračky. Vyberte hračky, které kočce umožní napodobovat přirozené lovicí instinkty. Mezi ně patří například věci, které kočka může honit nebo chytat. Kočky mají rozdílné povahy, a tak možná budete muset vyzkoušet několik různých hraček a zjistit, co má ráda zrovna ta vaše. Občas také můžete hračky vyměnit (každý den nebo za několik dní), aby se kočka nezačala nudit.[12] Mezi vhodné hračky patří například:
    • Hůlky s nějakým předmětem na konci
    • Gumové míčky nebo jakékoliv jiné měkké hračky, které skáčou. Kočky rády plácají po věcech packami.[13]
    • Hračky s šantou kočičí
    • Věci, které se dají zmačkat nebo zmuchlat, jako bublinková fólie nebo papírové sáčky
    • Zábavná mohou také být laserová ukazovátka, ale ta mohou kočku frustrovat.[14]
  2. 2
    S kočkou můžete hrát na schovávanou. Schovejte se před kočkou a snažte se přilákat její pozornost, aby vás mohla najít, nebo nechte kočku, aby se někde schovala. Tašky a krabice se na schovávanou skvěle hodí.[15] Kočka si také může hrát s krabicí sama, když ji necháte na zemi.
  3. 3
    Kočce dejte trochu šanty kočičí. Šanta je rostlina příbuzná mátě. Není jasné proč, ale spousta koček na šantu reaguje s nadšením. Rády se v ní válejí, vypadají plné energie a úplně spokojeně.[16] Šantu můžete kočce dávat různými způsoby:
    • Kupte hračku naplněnou šantou.
    • Vyrobte si vlastní hračku se šantou. Prázdné plastové velikonoční vajíčko naplňte sušenou šantou (zakoupenou ve zverimexu) a pozorujte kočku, jak hračku očichává a hraje si s ní.[17]
    • Trochu šanty můžete nasypat na různé věci, které patří kočce, jako třeba na hračky nebo škrabadlo.
  4. 4
    Kočku můžete zabavit pamlsky. Do trubičky od papírových utěrek dejte trochu nastříhaného papíru, nějaké pamlsky a třeba trochu šanty. Kočku bude určitě bavit vyndávání pamlsků z trubičky.[18]
    Reklama
Část 3
Část 3 ze 3:

Sledování zdraví a aktivity kočky

  1. 1
    S kočkou si často hrajte, ale všechno má své limity. Každá kočka si bude chtít hrát určitým způsobem a v určitý čas, a tak věnujte pozornost tomu, co vaše kočka upřednostňuje. Když se budete řídit několika tipy, bude vaše kočka šťastná a zaujatá hrou.
    • Nenechte kočku pokaždé vyhrát nebo prohrát.[19]
    • Nenuťte kočku, aby si s vámi hrála. Pokud ji nějaká věc nezajímá, zkuste jinou. Pokud stále nemá zájem, nechte ji být a zkuste si s ní hrát jindy.[20]
    • Pokud se kočka začne chovat nezvykle agresivně, přestaňte si hrát.[21] Kočka se možná bude potřebovat trochu uklidnit, nebo si raději bude hrát jiným způsobem.
  2. 2
    S kočkou si užívejte spoustu zábavy, ale dávejte pozor, aby ji něco nebolelo nebo aby se nezranila.[22] Pokud si všimnete, že si kočka nechce hrát nebo má se hrou problém, nenuťte ji. Možná budete muset s kočkou k veterináři, pokud se vám zdá, že kočku něco bolí. Mezi takové příznaky může patřit:
    • Váhavost před skákáním
    • Pomalá chůze po schodech nebo přes překážky
    • Špatný dopad po výskoku
  3. 3
    Domov zabezpečte. Pokud chováte v bytě kočku, nebo máte venkovní kočku, která je občas uvnitř, měla by mít možnost volně si hrát a zároveň být v bezpečí.[23] Například:
    • Čisticí prostředky a ostatní chemikálie umístěte do uzavřených nádob z dosahu kočky.
    • Některé běžné pokojové rostliny (jako břečťan nebo jmelí) jsou pro kočky jedovaté, a tak byste je neměli mít doma, pokud máte kočku.
    • Kočky se občas rády schovávají do malých, tmavých míst, jako jsou skříně. Dejte pozor, aby kočka v nějaké neuvízla.
  4. 4
    Zabezpečte zahradu. Pokud máte venkovní kočku, určitě je zábavné pozorovat ji, jak skáče, plíží se a schovává se. Můžete jí dát hračky nebo ji nechat, ať si hraje s věcmi, které najde venku. Každopádně kočce na obojek připevněte známku, kdyby se ztratila, a dejte pozor, aby byla v bezpečí (pozor na jedovaté rostliny, jiná zvířata, auta atp.).[24]
    Reklama

O tomto wikiHow

Pippa Elliott, MRCVS
Spoluautorem článku je :
Veterinářka
Tento článek spoluautorem článku je Pippa Elliott, MRCVS. Dr. Elliott, BVMS, MRCVS je veterinární lékařka s více než 30letou praxí ve veterinární chirurgii a doprovodné veterině. V roce 1987 promovala na University of Glasgow a získala titul z veterinárního lékařství a chirurgie. Pracuje na stejné zvířecí klinice ve svém rodném městě již více než 20 let. Tento článek byl zobrazen 3 180 krát
Stránka byla zobrazena 3 180 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama