Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Škola nemusí být nepříjemným místem. Ať už máte pocit, že je škola nudná, těžká, nebo prostě jen stresující, můžete se naučit užívat si ji. V tomto článku se dozvíte, co dělat, aby pro vás škola byla snazší, našli jste si v ní kamarády a dobře se bavili.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:

Jak si ve škole najít kamarády

 1. 1
  Najděte si svoji partu. Když budete mít partu kamarádů, se kterými budete mít stejné zájmy a se kterými se budete dobře bavit, budete do školy chodit rádi. Ať už vás zajímá hudba, sport, nebo třeba zvířata, najděte si ve škole kamarády, kteří mají stejné zájmy.
  • Přestávky jsou skvělou příležitostí najít si přátele. Pokud hrajete basketbal, najděte si lidi, kteří hrají basketbal. Můžete si s nimi povídat o svých oblíbených hráčích a brzy se spřátelíte.
  • Nemusíte si dělat starosti s tím, abyste byli populární. Nemusíte se ani kamarádit s populárními lidmi. Najděte si kamarády, se kterými budete mít něco společného a nebavte se s těmi, se kterými si nemáte co říct.
  • Zkuste si najít nejlepšího kamaráda, abyste měli někoho, kdo vám bude skutečně rozumět.
 2. 2
  Začněte chodit do nějakého kroužku. Další skvělou příležitostí, jak si najít přátele, je chodit do nějakého zájmového kroužku, nebo klubu. Hudební klub, šachový klub, nebo například tanec – zjistěte si, jaké kroužky vaše škola nabízí a vyberte si nějaký, který vás bude bavit.
  • Pokud vás žádné kroužky nezajímají, můžete nějaký založit sami. Založte kroužek kouzelnictví, nebo třeba kroužek pro hráče počítačových her. Jistě najdete učitele, který vás podpoří.
  • Můžete zkusit začít chodit i do kroužku, který vás na první pohled nezajímá. Možná tam najdete nové kamarády. Můžete například chodit do pěveckého sboru, i když neumíte moc dobře zpívat. Využijte kroužků k tomu, abyste si našli kamarády.
 3. 3
  Zkuste nějaký týmový sport. Některé školy mají sportovní týmy, které vám umožní soutěžit s ostatními školami a najít si přátele mezi studenty vaší školy. Na začátku školního roku většina studentů daný sport vůbec neumí, takže se nemusíte mít strach, že byste museli hrát proti zkušenějším hráčům. Fotbal, basketbal, nebo třeba baseball jsou také velmi zábavné sporty.
  • Pokud nechcete hrát sporty, začněte chodit s kamarády na zápasy sportovních týmů, které vás zajímají. Můžete se tam seznámit se spoustou nových lidí!
  • Sporty nejsou pro každého a někteří studenti je často přeceňují. Mohou vám umožnit seznámit se s mnoha novými lidmi a užít si spoustu zábavy, ale mohou pro vás být také zbytečnými zdroji stresu. Věnujte se pouze tomu, co vás bude opravdu bavit.
 4. 4
  Uvolněte se. Když si z vás někdo vystřelí, můžete si to vzít osobně a začít plánovat pomstu, nebo se tomu můžete zasmát a nedělat si z toho těžkou hlavu. Spřátelte se s lidmi díky tomu, že se nebudete brát příliš vážně a budete se s lidmi bavit. Škola by neměla být utrpením, můžete se v ní i skvěle bavit. Když se toho nebudete bát, podaří se vám to!
  • Lidi se s vámi budou kamarádit, když s vámi bude zábava, ne když budete naštvaní a příliš vážní. Pokud si chcete najít kamarády, musíte se uvolnit a být sami sebou.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 3:

Jak se ve škole bavit

 1. 1
  Každý den začněte s dobrou náladou. Můžete se ráno vzbudit se špatnou náladou a mít kvůli tomu špatný celý den, nebo si můžete hned po probuzení pustit svoji oblíbenou písničku, dát si něco dobrého k snídani a mít příjemný den. Jde jen o to, co si zvolíte – rozhodněte se, že budete mít příjemný den a skutečně ho budete mít příjemný.
  • Vyberte si nějakou veselou písničku, kterou si budete každý den ráno pouštět. Můžete si ji i nastavit jako budík na telefonu nebo v rádiu, abyste každý den jako první slyšeli svoji oblíbenou melodii.
  • Každý den si dejte dobrou a zdravou snídani, abyste měli po celý den dostatek energie. Jezte ovoce a celozrnné pečivo a vyhýbejte se sladkému pečivu a cereáliím. Místo koláče si ráno dejte jablko.
 2. 2
  Vyzdobte si školní potřeby. Pokud vám to udělá radost, vyzdobte si batoh, pořadač na poznámky, sešit, skříňku a další školní potřeby. Použijte samolepky, fixy, nebo nášivky vaší oblíbené kapely.
 3. 3
  Noste oblečení, ve kterém se budete cítit dobře. Módní trendy se stále mění, takže není snadné nosit oblečení, které je vždy moderní. Užívat si školu ovšem neznamená chodit v nejnovějším a nejdražším oblečení. Noste oblečení, ve kterém se budete cítit dobře a které se vám bude líbit.
  • Zkuste si každý večer chystat oblečení na následující den, abyste ráno nemuseli ztrácet čas výběrem toho, co si vezmete na sebe. Naučte se prát a žehlit, abyste měli jistotu, že budete mít vždy čistou košili.
 4. 4
  Čas od času se zastavte a zasněte se. Škola může být skutečně nudná. Musíte v ní sedět několik hodin denně a učit se i předměty, které vás nebaví. Zkuste zapojit svoji představivost.
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 3:

Jak to udělat, aby škola byla jednodušší

 1. 1
  Buďte organizovaní. Jednou z nejvíce stresujících součástí studia je to, že musíte mít stále hotové všechny úkoly a musíte se učit vše, co po vás učitelé chtějí. Musíte vědět, kdy si musíte udělat úkol do angličtiny, kam jste si založili sešit do matematiky a kdy si musíte přinést vybavení na rýsování. Čím organizovanější budete, tím méně stresu vám tyto věci budou způsobovat. Připravujte se na každou hodinu a studium pro vás bude snazší.
  • Pořiďte si pořadač nebo složku na poznámky a domácí úkoly. Schovávejte si všechny důležité dokumenty a vždy si ihned zapisujte zadání domácích úkolů. Ve složce si pravidelně uklízejte, aby se vám v ní nehromadily staré věci.
  • Veďte si deník domácích úkolů, abyste měli vždy všechno splněné a nezapomínali na zadání. Každý den kontrolujte, kolik domácích úkolů si musíte na následující den udělat.
 2. 2
  Chovejte se mile ke svým učitelům. Učitelé jsou jako studenti – někteří jsou milí, jiní ne. Učitelé mají ale na starosti celou třídu a když se k nim budete chovat stále mile, budou se i oni chovat mile k vám. Díky tomu se budete ve škole cítit mnohem lépe.
  • Možná máte pocit, že bavit se v hodině se spolužáky a vyrušovat je zábava, ale z dlouhodobějšího hlediska to způsobí pouze to, že budete více ve stresu a škola vás nebude bavit, protože budete mít špatné známky.
  • Pokud máte špatnou reputaci, nebo jste známí jako „třídní klaun“ či „potížista,“ nebude to snadné, ale můžete se změnit. Počkejte si na skončení vyučování a řekněte svému učiteli, že se chcete polepšit. Zeptejte se ho, jak to máte udělat, abyste dostávali lepší známky a neměli problémy. Uvidíte, že tím na něho uděláte dojem.
 3. 3
  Naučte se hospodařit s časem. Když budete mít na vše dostatek času, domácí úkoly pro vás nebudou tak stresující. Vyhněte se problémům s nedostatkem času a dělejte si všechny úkoly co nejdříve. Nenechávejte nic na poslední chvíli. Když budete dělat domácí úkoly o přestávce před hodinou, budete zbytečně ve stresu. Kromě toho vám dobré známky jistě pomohou cítit se ve škole lépe.
  • Pokud máte například měsíc čas na velký projekt do nějakého předmětu, můžete to odkládat tak dlouho, dokud nebudete muset všechnu práci stihnout za poslední večer, nebo se můžete projektu každý den věnovat 20-30 minut a nebudete se muset stresovat. Když uděláte každý den kousek práce, nezabere vám to moc času a bude to rozhodně příjemnější, než muset udělat celý projekt za jeden večer. [1]
 4. 4
  Pokud máte s domácími úkoly potíže, požádejte o pomoc. Pokud vám to ve škole moc nejde, nepokoušejte se zvládnout to sami. Požádejte o pomoc nějakého zkušenějšího studenta, nebo si najděte doučování.
  • Nechejte si poradit od rodičů nebo od starších sourozenců. Mohou vám s učením pomoci, protože se ve škole učili to samé, co vy.
  • Zeptejte se učitele, jestli by vám po hodině nemohl vysvětlit učivo, které vám dělá problémy. Vždy je lepší se zeptat!
 5. 5
  Zamyslete se nad tím, zda nepotřebujete větší výzvy. Pokud se ve škole nudíte, nebo máte špatné známky a vyrušujete, možná je to proto, že pro vás škola není dostatečnou výzvou. Když se budete zabývat zajímavějšími věcmi, škola pro vás bude zábavnější. Zkuste si najít jinou školu, na které budete moci dělat to, co vás baví, nebo si zjistěte, zda by bylo možné přeskočit ročník.
  • Soukromé školy jsou drahé, ale může se vám podařit získat stipendium. Zjistěte si, jaké školy ve vašem okolí jsou a zkuste přestoupit.
  • Pokud vaši rodiče nejsou ochotni přistoupit na přestup do jiné školy, promluvte si s nimi společně se svým učitelem a řekněte jim, že je pro vás velmi důležité, aby vám pomohli.
 6. 6
  Nerozptylujte se. Možná máte pocit, že když si do školy přinesete iPod, nebudete se tolik nudit, ale uvědomte si, že vás to může dostat do problémů. Nejlepším způsobem, jak školu užívat, je dávat v hodinách pozor. [2]
  • Zní to možná trochu trapně, ale zkuste předstírat, že je pro vás to, co učitel zrovna vysvětluje, životně důležité. Předstírejte, že se neučíte násobilku, ale složité vzorce pro stavbu robotů. Využijte svoji představivost a soustřeďte se!
  Reklama

Tipy

 • Život je jako horská dráha – i když se budete snažit, nebudete ho mít neustále pod kontrolou. Nemá smysl se zbytečně stresovat, raději berte život takový, jaký je. *Neměli byste zbytečně spěchat, ani podléhat falešnému dojmu, že máte vše pod kontrolou. Součástí života je jak smích, tak pláč. Važte si každé chvíle a žijte život naplno.
 • Najděte si svůj každodenní režim a zvykněte si na něj.
 • Buďte zodpovědní, ve škole se vám to bude hodit.
 • Když budete ve stresu a pod tlakem, snažte se zastavit se a všechny problémy nejprve v klidu analyzovat.
 • Buďte aktivní a zabavte se – snažte se, abyste se ve škole nikdy nenudili.
 • Neučte se vše na poslední chvíli, připravujte se na testy a písemky alespoň o několik dní dříve.
 • Když se budete rozhodovat, do jakého kroužku byste měli začít chodit, vyberte si takový, který vás bude bavit. Můžete se také poradit s rodiči.
 • Je dobré být alespoň trochu soutěživý.


Reklama

Varování

 • Vyhýbejte se problémům.
 • Dávejte si pozor na lidi, kteří by vám mohli ublížit, nebo s vámi chtějí manipulovat.
 • Dávejte si pozor, abyste někoho omylem neurazili. Mohli byste se kvůli tomu dostat do vážných problémů.
 • Pokud si chcete něčím vyzdobit batoh, nejprve se zeptejte rodičů. Školní batohy bývají drahé, takže nedělejte nic, s čím vaši rodiče nebudou souhlasit.


Reklama

Související články

Jak si psát s klukem, který se vám líbíJak si psát s klukem, který se vám líbí
Jak si psát s dívkou, která se vám líbíJak si psát s dívkou, která se vám líbí
Jak líbatJak líbat
Jak poznat, jestli se líbíte mužiJak poznat, jestli se líbíte muži
Jak na první polibek s klukemJak na první polibek s klukem
Jak projít neohlášeným testem na drogyJak projít neohlášeným testem na drogy
Jak si vydělat peníze (pro teenagery)Jak si vydělat peníze (pro teenagery)
Jak se chovat v přítomnosti kluka, který se vám líbíJak se chovat v přítomnosti kluka, který se vám líbí
Jak být hezkáJak být hezká
Jak bezbolestně přijít o panenstvíJak bezbolestně přijít o panenství
Jak dát muži najevo, že se vám líbíJak dát muži najevo, že se vám líbí
Jak se zeptat dívky, jestli s vámi chce choditJak se zeptat dívky, jestli s vámi chce chodit
Jak na to, aby se do tebe kluk zamiloval (Pro dívky 10  12 let)Jak na to, aby se do tebe kluk zamiloval (Pro dívky 10 12 let)
Jak oslovit kluka, který se vám líbíJak oslovit kluka, který se vám líbí
Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 35 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 22 985 krát
Kategorie: Mládí
Stránka byla zobrazena 22 985 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama