Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Uplést si dready nevyžaduje nic víc, než vosk na dready a trochu trpělivosti. Můžete si je nechat zaplést v salonu, ale když si je uděláte doma, budete to mít levnější a přirozenější. Pokud chcete mít dready krásné a zdravé, budete jejich údržbě muset věnovat několik měsíců.

Metoda 1 ze 3:
Jak uplést dready

 1. 1
  Umyjte si vlasy. Měli byste mít vlasy naprosto čisté a dát si pozor, abyste na nich neměli ani zbytky vlasových produktů. Přirozené oleje na vlasech způsobují, že vlasy kloužou, takže je nejlepší začínat s čerstvě umytými vlasy.
  • Po šamponu si na vlasy už nedávejte kondicionér ani jiný produkt.
  • Než začnete dready zaplétat, musíte mít vlasy úplně suché.
 2. 2
  Rozdělte si vlasy na čtvercové pramínky. Každý čtverec bude nakonec jeden dread. Jak velké dready budete chtít záleží jen na vás. Pokud chcete dosáhnout elegantnějšího a upravenějšího vzhledu, měly by být všechny prameny stejně silné.
  • Řídkým hřebenem si učešte vlasy a rozdělte si je na čtvercové pramínky, které si upevněte malými gumičkami.
  • Standardní středně velké dready budete mít, když budete mít pramínky vlasů cca 2,5x2,5cm. Čím více pramínků si ale nachystáte, tím déle budete dready zaplétat.
  • Pramínky a řady čtverců budou možná nakonec na hlavě viditelné. Pokud se chcete vyhnout pravidelnému vzoru, nachystejte si pramínky ve stylu „cik-cak“, nebo v cihlovém vzoru, abyste dosáhli přirozenějšího vzhledu.
 3. 3
  Natupírujte si každý pramínek. Vezměte si pramínek a narovnejte ho kolmo k hlavě. Začněte ho tupírovat asi 3cm od hlavy směrem k hlavě. Každý pramínek natupírujte několikrát, dokud nebude celý zacuchaný a vlasy se nezačnou hromadit u hlavy. Natupírujte takto všechny pramínky a nakonec je u hlavy upevněte gumičkou.
  • Při tupírování si druhou rukou jemně zakrucujte pramínek, se kterým pracujete. Díky tomu si pramínky udrží svůj tvar a tupírování vám půjde snadněji.
  • Pokračujte s tupírováním touto technikou, dokud nebudete mít natupírované všechny vlasy. Můžete požádat o pomoc kamaráda, aby vám to šlo rychleji.
  • S každým pramínkem mějte trpělivost. Když budete spěchat, budete mít různě zapletené dready, které nebudou vypadat hezky.
 4. 4
  Každý dread by měl mít na konci malou gumičku. Druhou gumičku dejte těsně k hlavě. Tyto gumičky budou dready držet pohromadě během jejich „zrání“.
 5. 5
  Navoskujte si dready. Použijte přírodní vosk na dready, nebo zpevňující gel. Naneste ho na celé délky dreadů a pečlivě ho zapracujte do každého pramínku. Voskování stačí opakovat jen jednou za 2-4 týdny.
  • Mnoho lidí s dready vosk ani gel nepoužívá, protože si myslí, že tím naruší přirozený proces tvorby dreadů. Používejte ho tedy jen pokud jste si jistí, že vám pomůže.
  Reklama

Metoda 2 ze 3:
Jak dready zafixovat

 1. 1
  Myjte si vlasy šamponem, který nezanechává na vlasech zbytky. Když si budete vlasy pravidelně mýt, pomůžete tím usadit dready, což většinou trvá asi 3 měsíce. Používejte suchý šampon na dready, nebo nějaký šampon bez parfémů a kondicionérů, které se v dreadech zachycují a způsobují nepříjemný zápach.
  • Při mytí vlasů se zaměřte na pokožku hlavy. Nemusíte mýt samotné dready extra silně, aby se vám nezačaly třepit.
  • Myjte si vlasy ráno, aby vám dready stihly uschnout. Když půjdete spát s mokrými dready, mohly by vám začít plesnivět.
 2. 2
  Zvlhčujte si dready. Používejte směs oleje a vody a jednou za pár dní si dready navlhčete, aby vám nevysychaly a nelámaly se. Použijte například olej z čajovníku. Nedávejte oleje moc, jinak by dready působily mastným dojmem. Když si je nastříkáte jednou za týden, bude to stačit.
  • Nepoužívejte rostlinný olej, olivový olej ani jiné oleje používané při vaření. Vsákly by se vám do vlasů a mohly by se zkazit.
  • Můžete si také na internetu koupit speciální zvlhčovač dreadů.
 3. 3
  Zastrčte si volné vlasy. Během každodenních činností se vám z dreadů budou uvolňovat jednotlivé vlasy. Pomocí háčku na háčkování nebo pinzety si je zase zastrčte dovnitř.
 4. 4
  Válejte dready v rukou a zarovnávejte jejich konce. Pokud chcete mít dready hezky hladké a vytvarované, měli byste si je pravidelně válet v rukou. Když budete jejich konci tlačit na dlaň, vlasy se zarovnají a dready budou na konci zaoblené.
  • Pokud vám nevadí mít roztřepené konce, nemusíte s nimi nic dělat.
  • Nepřehánějte to s válením, jinak se vám dready budou rozplétat.
  Reklama

Metoda 3 ze 3:
Dlouhodobá údržba

 1. 1
  Sundejte si gumičky. Až se vaše dready usadí, nebudete už potřebovat gumičky. Po asi třech měsících si je tedy sundejte od kořínků i z konečků vlasů.
 2. 2
  Mněte si kořínky. Až se vaše dready usadí, nově rostoucí vlasy se k nim přirozeně připojí. Budete jim ale muset trochu pomoci. Prsty si nové vlasy mněte a přidávejte si je po kouscích k již hotovým dreadům.
  • Není nutné to dělat často – až budete mít dready déle, nové vlasy se k nim budou automaticky přidávat asi dva centimetry od hlavy.
  • Nepřežeňte to se zapracováváním vlasů u kořínků, jinak by vám mohly začít padat.
 3. 3
  Stále si vlasy myjte šamponem. Mastnota a špína narovnává vlasy od kořínků a zabraňuje jim správně se zaplétat do dreadů. Nové vlasy si tedy pravidelně myjte a sušte, aby se samy od sebe přidaly ke dreadům.
 4. 4
  Dready můžete snadno a přírodně čistit pomocí jedlé sody. Namočte si pokožku hlavy a vmasírujte si do ní asi ¼ šálku jedlé sody. Potom si hlavu opláchněte roztokem vody a jablečného octa v poměru 3:1 a nakonec si ji propláchněte ještě jednou čistou vodou, aby vám dready nezapáchaly.
  Reklama

Tipy

 • Pokud se chcete dreadů zbavit, nemusíte si je hned stříhat. Některé společnosti dokážou dready šetrně rozplést a vlasy účinně vyživit. Pravděpodobně se potom budete muset stejně trochu ostříhat, abyste se zbavili roztřepených konečků, ale dreadů se zbavíte i bez krátkého sestřihu.
 • Dready si můžete upravit spoustou věcí. Můžete je nabarvit, nebo si do nich například zaplést korálky.
 • Pokud se chcete vyhnout nepříjemnému zápachu, nezaplétejte si vlasy, dokud úplně neuschnou, jinak vám dready budou smrdět jako mokrý pes.
 • Rolujte si dready ještě za vlhka v dlani jedním směrem. Voda je přirozeným voskem na dready. Po zamotání nechejte dready uschnout. Pokud jste je zamotali důkladně, zůstanou zamotané.
 • Vlasy se vám zamotají s voskem i bez vosku. Můžete to nechat na přírodě a nedělat nic.
 • V dreadech budete mít vlasy o něco kratší – v průměru budou dready dlouhé asi 1/3 vašich vlasů.
Reklama

Varování

 • Gumové gumičky používejte pouze pro upevňování pramínků a před tupírováním je sejměte. Kdybyste je ve vlasech nechali, velmi špatně by se vám sundávaly.
 • Netahejte si za dready, jinak by vám mohly upadnout.
Reklama

Související články

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautor od:
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 13 530 krát
Kategorie: Nehty a vlasy
Stránka byla zobrazena 13 530 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama