Kdy jste si naposledy udělali volno, zapomněli na povinnosti a užili si příjemný den? Pokud si nemůžete vzpomenout, měli byste se nad sebou zamyslet. Většina lékařů se shoduje na tom, že občasný den volna je důležitý pro zdraví, štěstí a produktivitu člověka. [1] Naplánovat si den jen pro sebe je skvělým způsobem, jak si odpočinout od povinností každodenního života. Ať už den budete trávit sami, nebo budete mít společnost, jistě zjistíte, že něčemu tak skvělému, jako je volný den, se nic nevyrovná.

Metoda 1 ze 3:
Udělejte si hezký den sami

 1. 1
  Dobře se vyspěte. Pokud chcete mít hezký den, musíte začít den předem! Když budete nevyspaní a unavení a budete si muset uprostřed dne zdřímnout, neužijete si volno tak, jak byste mohli. Snažte se vyspat se před volným dnem co nejlépe. Každý potřebuje jiné množství spánku, ale většina dospělých lidí by měla spát 7-9 hodin denně.
  • I v den volna byste měli jít spát dost brzy – nedostatek spánku bývá spojován s mnoha zdravotními problémy, například s obezitou a srdečními onemocněními. [2]
 2. 2
  Začněte den malou rozcvičkou. Většina lidí se ráno z postele vyplazí rovnou do sprchy a za malou chvíli jsou už na cestě do práce. Dnes byste měli začít pomalým protažením celého těla. Když se protáhnete, uvolníte svaly, prokrvíte tělo a pročistíte si hlavu. Kromě toho se budete cítit jednoduše skvěle.
  • Pokud chcete, můžete se protáhnout ještě v posteli. Natáhněte ruce a protáhněte si všechny prsty. Potom si protáhněte zápěstí a paže, pokračujte s prsty u nohou, s chodidly, kotníky a oběma nohama.
  • Můžete si k tomu pustit nějakou svoji oblíbenou hudbu. Když budete poslouchat klasickou hudbu, nebo třeba Boba Marleyho, budete se soustředit na protahování a začnete den se skvělou náladou.
 3. 3
  Dejte si dobrou snídani. Pokud každý den pracujete od devíti hodin do pěti, pravděpodobně snídáte cokoli, co vám přijde pod ruku. Dnes to zkuste trochu jinak. Dejte si něco, co máte opravdu rádi a co si užijete. Každému chutná něco jiného, ale zde uvádíme několik tipů na skvělé snídaně:
  • Dva plátky celozrnného chleba s máslem a pomazánkou, dvě vejce, jablko nebo banán, párek, slanina, nebo šunka.
  • Odolejte pokušení dát si obrovskou snídani. Přestože pravděpodobně budete mít chuť na palačinky, slaninu i omelety, velká snídaně by vás mohla unavit na celý zbytek dne.
  • Ke snídani si dejte šálek vašeho oblíbeného čaje nebo kávy. Malá dávka kofeinu vám dodá potřebnou energii.
 4. 4
  Oblečte si něco, v čem se cítíte dobře. Když budete mít celý den špinavé tepláky a tričko, budete se celý den cítit jako kdybyste zrovna vylezli z postele. Oblečte se o něco lépe, než normálně, jako kdybyste šli na rande s někým, kdo se vám opravdu líbí. Podívejte se na sebe do zrcadla a usmějte se.
  • Věřte tomu nebo ne – to, co máte na sobě, má velký vliv na to, jak se chováte a cítíte. Výzkumy prokázaly, že když se lidé oblékají hezky, cítí se sebejistěji, daří se jim ve vztazích a dokonce pracují pilněji. Naopak nedbalé oblékání a zanedbávání osobní hygieny může být známkou deprese. [3]
 5. 5
  Zacvičte si. Cvičení by mělo být nedílnou součástí každého příjemného dne. Nejen že je dobré pro vaše zdraví, ale také vám krátkodobě zvedne náladu. Lékaři zjistili, že při cvičení se v těle uvolňují endorfiny, které způsobují pocity štěstí a pohody. [4] Cvičení se často předepisuje jako lék na mírnou depresi!
  • Pokud to bude možné, zacvičte si venku (jděte si například zaběhat, nebo se projeďte na kole). Když na chvíli půjdete ven, budete mít lepší náladu a budete se cítit lépe. [5]
 6. 6
  Věnujte se svým koníčkům. Každý má něco, co mu přináší radost a naplnění. V den volna byste se měli alespoň hodinu věnovat některé z těchto věcí. Budete mít radost, že jste si udělali čas na něco, k čemu jste se dlouho nedostali kvůli povinnostem.
  • Pokud například rádi pečete, zkuste si upéct něco, co jste ještě nepekli. Budete se moci procvičit v tom, co vás baví a navíc si později budete moci dát vlastnoručně upečený dezert. Můžete si také zkusit upravit nějaký svůj oblíbený recept. Přidejte například do čokoládového těsta trochu pomerančové kůry!
 7. 7
  Napište někomu dopis. V době emailů, chytrých telefonů a sociálních sítích už dopisy nikdo nepíše. Je to škoda, protože napsat někomu ručně dopis je opravdu radost. Udělejte si chvíli čas a napište někomu, koho máte rádi. Nemusíte psát o ničem důležitém, jen vyjádřete své pocity a zeptejte se adresáta dopisu, jak se má.
  • Pokud nevíte, kde začít, napište například o něčem zábavném, co se vám nedávno stalo. Jistě se brzy rozepíšete. Pokud jste byli nedávno někde na výletě, můžete o tom napsat. Také si můžete vzpomenout na něco, co jste prožili společně s adresátem dopisu a zavzpomínat si na to.
  • Pokud chcete, můžete do dopisu něco nakreslit, přidat několik fotek, nebo třeba i malý dáreček. Tato malá gesta dají adresátovi najevo, že vám na něm záleží.
 8. 8
  Přečtěte si nějakou knihu. Čtení nemusí být nudné! Najděte si nějakou knihu, která vás opravdu baví a chvíli si ji čtěte. Čtení vás bude bavit v jakémkoli věku. Pokud si to chcete opravdu užít, vlezte si s knihou do postele a připravte si teplý čaj nebo kakao. Pokud máte domácí zvíře, vezměte si ho s sebou.
  • Pokud nemáte nic zajímavého na čtení, zajděte si do knihovny. Najdete tam vše, co vás jen napadne. Můžete si vybrat cokoli, na co budete mít chuť a když budete chtít, můžete se usadit přímo v knihovně a v klidu si chvíli číst.
  Reklama

Metoda 2 ze 3:
Udělejte si příjemný den s partnerem

 1. 1
  Ráno použijte svůj oblíbený parfém. Pokud chcete volný den strávit s partnerem, použijte trochu parfému nebo kolínské (hlavně pokud to většinou neděláte). Když budete hezky vonět, váš partner to ocení a budete pro něho přitažlivější. Připravte se na to, že uděláte dojem – studie prokázaly, že vůně hraje důležitou roli v sexuální přitažlivosti. [6]
  • Naneste si trochu parfému na zápěstí a za uši. Můžete trochu dát i na jiná místa na těle, kde máte silné žíly, například pod koleno, nebo na lokty. Jen si dejte pozor, abyste to s vůní nepřehnali.
  • Mnoho deodorantů (zejména ty pro muže) mají dost silnou vůni. Pokud používáte takový deodorant, nedávejte si přes něho ještě parfém. Když na sobě budete mít více vůní, vůně se navzájem budou tlouct a ostatním lidem budete vonět nepříjemně.
 2. 2
  Užijte si spolu nějaký dezert. Zajděte si do nějaké cukrárny a objednejte si něco dobrého. Nemusíte si před tím ani dávat jídlo. Slovy Ally Craig: „Nevidím důvod čekat. Co kdybych během hlavního chodu umřela?“ Když si společně užijete něco dobrého, váš společný den pro vás bude speciální příležitostí. Celý tento den by měl být v podstatě dezertem pro vás oba.
 3. 3
  Objevujte. Užijte si den tak, že se vypravíte někam, kde jste ještě nikdy nebyli. Můžete si zajít například do zábavního parku, nebo třeba do lesa. Možnosti jsou nekonečné. Zvuk zpívajících ptáků a vůně přírody vám zlepší náladu a umožní vám uvolnit se a v klidu si popovídat. Kromě toho vás chůze povzbudí a dodá vám energii.
  • Pokud žijete ve velkoměstě, stále si můžete zajít na příjemnou procházku. Usmívejte se na kolemjdoucí a užívejte si, že můžete trávit čas spolu.
 4. 4
  Nasbírejte si čerstvé ovoce. Jeďte do sadu a nasbírejte si levné čerstvé ovoce. Bude to rozhodně větší zábava, než nakupovat v supermarketu. Kromě toho si užijete spoustu legrace a nakonec si společně budete moci upéct třeba koláč!
  • Dávejte si pozor – některé rostliny v přírodě mohou být jedovaté. Pokud si nejste stoprocentně jistí tím, zda sbíráte správné ovoce, nejezte ho. Například některé bobule mohou sice vypadat lákavě, ale mohou být smrtelně jedovaté. [7]
  • Pracujte spolu na nějakém projektu. Pokud jste spolu ještě nikdy nic netvořili, pusťte se do toho! Malování, kreslení, psaní písní, nebo třeba natáčení vlastního filmu vám umožní trochu se sblížit a strávit odpoledne produktivně. Možná svého partnera poznáte z úplně jiné stránky – vaše přítelkyně má možná skutečné nadání na natáčení filmů! I když se vám projekt nepodaří podle představ, budete se spolu věnovat něčemu produktivnímu a jistě se přitom dobře pobavíte. [8]
 5. 5
  Rozmazlujte se a zajděte si do lázní. Pokud jste spolu nikdy nebyli v lázních, zajděte si tam! Když si dopřejte příjemnou masáž, koupel ve vířivce a saunu nebo páru, budete se cítit skvěle a uvolněně. Pokud jste oba často ve stresu, udělá vám to opravdu dobře. I ti nejmužnější muži neodolají masážím, tak neváhejte a navrhněte to svému partnerovi.
 6. 6
  Nemusíte chodit do drahých lázní. Pokud nemáte moc peněz, můžete se rozmazlovat i doma. Napusťte si teplou vanu a navzájem se umyjte voňavými mýdly. Zapalte si svíčky, nalejte si víno a udělejte si romantický večer.
  • Jděte nakupovat do secondhandů. Procházet společně secondhandy může být opravdu zábava. Pravděpodobně nenajdete vždy něco skvělého (většinou budete nacházet pouze příšerné věci), ale čas od času narazíte na něco skutečně stylového. Společné nákupy oblečení jsou zábava – nikdy nevíte, co všechno můžete nosit, dokud to nevyzkoušíte!
 7. 7
  Nákupy v secondhandech mají spoustu výhod – nemusíte se starat o to, že si některý z vašich přátel koupí to samé, co máte vy, pravděpodobně budete mít jediný kus ve městě! Navíc je nakupování v secondhandu mnohem zábavnější, než nákupy drahého oblečení v obchodních domech.
  • Jděte se podívat na západ slunce. Pokud máte čas, zajděte si někam, kde budete s partnerem moci pozorovat západ slunce. Někdy je úžasné jen tak tiše sedět a sledovat, jak slunce zapadá. Tento zážitek vás může velmi sblížit, protože často není možné najít si chvíli na to, abyste spolu jen tak tiše seděli.
 8. 8
  Většinou je možné zjistit, kdy přesně bude slunce zapadat. Potom už si musíte najít jen vhodné místo, na kterém budete moci západ slunce sledovat.
 9. 9
  Jděte tančit. Zakončete společně strávený den tím, že vyrazíte ven a zatančíte si. Můžete si vybrat jakýkoli styl hudby a tance, který vás bude bavit – je jedno, jestli budete tančit latinskoamerické tance, nebo půjdete do klubu na heavy metal! Pravděpodobně bude lepší jít si zatančit do klubu nebo na diskotéku, kde budou i ostatní lidé, ale pokud chcete trochu romantiky, zatančete si klidně na ulici, nebo v parku. Můžete si doma zapálit svíčky a zatančit si i v obývacím pokoji!
  • Při tanci s partnerem nemusíte myslet na to, jak vypadáte. Zavřete oči, ponořte se do hudby a tančete. Pamatujte si, že to děláte jeden pro druhého – ne pro ostatní lidi.
  • Pokud neradi tančíte, nic si z toho nedělejte. Můžete si najít nějaký taneční kurz pro začátečníky, kde se společně naučíte základní kroky několika tanců.
  Reklama

Metoda 3 ze 3:
Udělejte si příjemný den s přáteli

 1. 1
  Zajděte si na pláž. Pokud je venku krásně, zavolejte několika kamarádům a jděte na pláž. Můžete si zaplavat, zahrát si plážový volejbal a jiné hry, nebo jen tak odpočívat. I v případě, že není zrovna teplo, můžete alespoň stavět hrady z písku, nebo se procházet po okolí.
  • Pokud nebydlíte poblíž pláže, nic si z toho nedělejte. Spoustu plážových aktivit můžete dělat i jinde. Můžete si jít zaplavat na bazén, zahrát volejbal do tělocvičny, nebo se jít projít po okolí.
 2. 2
  Zahrajte si nějaký sport. Budete potřebovat pouze míč a několik přátel. Zahrajte si v parku fotbal, basketbal, nebo jiný sport. Můžete si počítat skóre, nebo si jen tak kopat, to je jen na vás.
  • Někdy bude nutné improvizovat ohledně vybavení. Pokud například hrajete fotbal, použijte trička a označte si s nimi okraje „branek“.
 3. 3
  Zajděte si na nějaký koncert. Není nic lepšího, než poslouchat oblíbené písničky naživo a ve společnosti přátel. Vyberte si nějaký koncert, kupte si lístky a vyrazte! Budete si moci užít skvělou show a zároveň strávíte nějaký čas s přáteli.
  • Koncerty velkých hvězd bývají většinou dost drahé, takže pokud nemáte moc peněz, zkuste si najít nějaký levnější. Mnoho uměleckých škol, divadel a klubů pořádá pravidelně živé koncerty. Neuvidíte sice velké hvězdy, ale ušetříte peníze a možná si najdete nové oblíbené interprety.
 4. 4
  Jeďte kempovat. Zajet si s přáteli někam do přírody na den nebo dva je skvělým způsobem, jak si užít a odpočinout. Plánování, balení a cestování na místo pobytu je často to nejzábavnější. Můžete si večer udělat oheň, chodit na procházky do lesa, povídat si dlouho do noci a užívat si společnost blízkých přátel.
  • Kempování může být někdy i docela náročné. Pokud si nejste jistí, za máte všechno potřebné vybavení, přečtěte si nějaké články o kempování, abyste se mohli dobře připravit.
 5. 5
  Pracujte společně na nějakém projektu. Malování, stavění soch, nebo nějaká řemeslná výroba je vždy zábava, ale s přáteli je to ještě zábavnější. Zkuste například s přáteli dokončit něco, co jste rozdělali v domě nebo na zahradě a již dlouho to odkládáte. Můžete také dělat něco jen tak pro zábavu. Zde je několik tipů:
  • Vytvořte si „klubovnu“ – místnost, kde se budete moci scházet
  • Postavte si pevnost nebo dům na stromě
  • Ušijte si nějaké oblečení
  • Vyrobte si vlastní skateboardy (kolečka a prkna seženete v obchodě)
  • Pracujte na zahradě a postavte třeba zídku
  • Vylepšete si auto
  • Uvařte si skvělé jídlo o několika chodech
 6. 6
  Nedělejte nic! Někdy je nejlepší prostě jen tak odpočívat a nedělat nic. Nemusíte se stydět, když se vám chce jen tak ležet na gauči a hrát videohry, nebo si povídat. Všem lidem udělá dobře, když někdy mohou celý den promarnit. Není nutné se neustále věnovat něčemu smysluplnému.
  • Samozřejmě byste se na tuto metodu neměli spoléhat vždy. Svět je zajímavý a zábavný a existuje spousta věcí, které můžete dělat. Když budete celé dny jen ležet na gauči, všechny tyto věci vám uniknou!
 7. 7
  Udělejte si filmový večer. Pokud je venku zima, není nic lepšího, než pozvat si několik přátel, připravit popcorn a sledovat společně filmy. Vyberte si filmy, které chcete všichni vidět a připravte si něco na zub. Můžete to spojit i s dobrou večeří, kterou si před filmem společnými silami uvaříte.
  • Zeptejte se přátel, jaké filmy by chtěli vidět. Pravděpodobně nebude možné vybrat film, který budou chtít vidět úplně všichni, ale můžete se pokusit alespoň najít filmy které bude chtít sledovat většina lidí.
 8. 8
  Seznamujte se s novými lidmi. Co je lepší, než trávit čas se třemi přáteli? Trávit čas se čtyřmi přáteli! Nebuďte nesmělí a seznamujte se s novými lidmi – jedině tak si najdete nové zajímavé přátele. Některé činnosti nabízejí více příležitostí k seznamování, než jiné, ale nové lidi potkáte téměř kdekoli. Mějte otevřené oči a nebojte se dát se do řeči s někým novým!
  • Pokud například jdete s přáteli do klubu, pravděpodobně budete nějakou dobu čekat, než kapela začne hrát. Během této doby se můžete procházet po klubu a povídat si s cizími lidmi, kteří poslouchají stejnou hudbu, jako vy!
  Reklama

Tipy

 • Lichoťte lidem. Když se budete chovat mile a budete lidem lichotit, všichni se s vámi budou cítit dobře a budou s vámi chtít trávit čas.
 • Držte se dál od alkoholu a cigaret. Není nic špatného na tom si čas od času trochu dopřát, ale když budete pít příliš, zkazíte si celý večer a rozhodně se nebudete dobře bavit. Jistě nepotřebujete alkohol k tomu, abyste si užili večer s přáteli. Co se týče cigaret, těm byste se měli vyhýbat úplně – není na nich nic dobrého!
 • Nejezte nezdravá jídla. Když si dáte zeleninu, ovoce, ořechy, nebo rybu, budete se cítit mnohem lépe. Začněte svůj den volna zdravou snídaní, která vašemu tělu dodá spoustu živin a neunaví vás!
 • Říkejte „prosím“ a „děkuji“. Když se k ostatním lidem budete chovat hezky, budete ze sebe mít mnohem lepší pocit.
 • Zpomalte a nikam nespěchejte. Když budete mít pocit, že vám něco utíká, zastavte se a zamyslete se nad tím, zda je nutné se neustále za něčím hnát.
 • Popřejte každému hezký den a usmějte se.
 • Zjednodušujte svůj život a zbavujte se zbytečností.

Reklama

Varování

 • Návrhy uvedené v tomto článku jsou pouze tipy, ze kterých si můžete vybrat. Nemusíte dělat vše, co zde uvádíme. Doporučujeme vybrat si to, co vás opravdu zajímá a ostatní věci si nechat na jiný volný den.
Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 24 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 3 965 krát
Kategorie: Obecné zdraví
Stránka byla zobrazena 3 965 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama