Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Melír dodá vlasům nový život a objem. Také dokáže zvýraznit vaše rysy a zajistit vám mladší a zářivější vzhled. Nechat si udělat melír v salonu je ale dost drahé, takže je velké štěstí, že je možné si ho udělat sama doma. V tomto článku najdete návod na domácí melírování vlasů pomocí melírovacího balíčku z drogerie a také tipy na přírodní zesvětlení vlasů.

Část 1
Část 1 ze 3:

Jak na to

 1. 1
  Vyberte si správnou barvu. U melíru je nejlepší se držet barev, které jsou maximálně o dva až tři odstíny světlejší, než je vaše přirozená barva vlasů. Když použijete moc světlou barvu, mohla byste skončit s nepřirozenými pruhy. Kupte si nejlépe melír, který obsahuje také toner. Toner se postará o nepřirozené přechody a zajistí, že váš melír bude vypadat přirozeně.
  • Nejlepší je koupit si barvu, která obsahuje také kondicionér a z vlasů nestéká. Barvení vlasů je samo o sobě škodlivé, takže je vždy lepší, když si vlasy při barvení zachovají trochu vlhkosti.
  • Pokud máte tmavé vlasy, zkontrolujte si barevná okénka s vzorky výsledných barev na krabičce, abyste věděla, jakou barvu můžete očekávat.
 2. 2
  Přikryjte si oblečení a ochraňte kůži. Omotejte si okolo ramen ručník, nebo si vezměte velký pytel na odpadky, udělejte v něm díru a přetáhněte si ho přes hlavu. Vezměte si rukavice, které najdete v krabičce s barvou, abyste si bělidlem nepoškodila kůži na rukou. Jistě nechcete mít koupelnu plnou barvy.
  • Pokud chcete, můžete si namazat okolí vlasů na obličeji a okolo uší vazelínou. Nebudete tak muset hned po barvení čistit barvu z uší a krku. Musíte ale dát pozor, aby se vám vazelína nedostala na vlasy.
 3. 3
  Připravte si všechny nástroje. Většina barev obsahuje aplikátor barvy, se kterým se nováčkům velmi špatně zachází. Pokud máte čas, můžete si ho vyzkoušet s obyčejným kondicionér. Sama uvidíte, že neobratné zacházení by vám mohlo způsobit flekaté obarvení.
  • Pokud máte příliš velký štětec, kupte si dětský kartáček na zuby. Někdy je totiž štětec tak velký, že si s ním omylem obarvíte větší vlasy, než jste chtěla.
 4. 4
  Přečtěte si návod k použití. Vždy byste si měla přečíst celý návod k použití. Barvy na vlasy existují už desítky let, takže se vyplatí dodržet přesný postup doporučený výrobci. Přečtěte si ho raději dvakrát.
  • Sama se musíte rozhodnout pouze ohledně toho, zda použijete melírovací čepici, nebo ne. Pokud máte dlouhé a husté vlasy, čepice vám to pravděpodobně moc neusnadní. Pokud si nechcete barvou ušpinit i ostatní vlasy, můžete si pramínky podložit například papírovými kapesníky, nebo kousky alobalu.
  Reklama
Část 2
Část 2 ze 3:

Barvení vlasů

 1. 1
  Připravte si peroxid. Dodržujte pokyny uvedené na krabičce a podle nich si namíchejte barvu. Nemusíte mít strach z toho, že je barva modrá nebo fialová – je to normální.
  • Nalejte si barvu do malé misky, do které se vám bude snadno namáčet štětec. Použijte pochopitelně misku, kterou již nebudete potřebovat na jídlo.
 2. 2
  Rozdělte si vlasy alespoň na pět částí. Pokud chcete, rozdělte si je na dvanáct částí. Každou část vlasů si připněte sponkami. Obarvené prameny by se vám neměly míchat s těmi, které jste ještě neobarvila.
  • Pokud máte dost času, proveďte test na malém pramínku vlasů, abyste zjistila, jak dlouho přesně byste měla nechat barvu působit. Je rozhodně dobré to udělat, jinak riskujete, že melírování dopadne katastrofálně.
 3. 3
  Naneste melír na vlasy. Začněte asi půl centimetru od kořínků a nanášejte barvu na velmi tenké pramínky vlasů. Čím tenčí pramínky budete dělat, tím přirozeněji budou vaše vlasy vypadat. Se silnými pramínky budete vypadat jako zebra.
  • Nezačínejte hned u kořínků. Když to uděláte, budete mít u hlavy pravděpodobně velkou plochu světlých vlasů a nebudete vypadat dobře.
 4. 4
  Nechejte barvu působit požadovanou dobu. Během této doby pozorně sledujte vlasy a dejte si pozor, abyste si je nezesvětlila příliš. Když necháte barvu působit déle, dosáhnete silnějšího zesvětlení.
  • Pokud nevíte, jak dlouho nechat barvu působit, vyberte si průměrnou dobu uvedenou na krabičce. Když budete mít vlasy zesvětlené málo, budete to později moci opravit.
  • Melír se během času vlivem mytí a vystavování slunci ještě zesvětluje.
 5. 5
  Naneste na vlasy toner. Některé barvy pro domácí melírování obsahují tónující roztok, který vám pomůže sjednotit odbarvené pramínky s vaší přirozenou barvou vlasů. Měla byste to rozhodně použít, protože díky němu budou vaše vlasy zářivější a budou vypadat zdravěji. Pokud ho v krabičce s barvou nemáte, měla byste si ho koupit zvlášť.
  • I v tomto případě dodržujte pokyny uvedené na obalu.
 6. 6
  Vymyjte si barvu. Použijte šampon a kondicionér, který byl součástí balení s barvou. Pokud ho nemáte, použijte svůj běžný kondicionér. Vymývejte barvu tak dlouho, dokud nebudete mít naprosto čisté vlasy.
  • Melírování vám vlasy vysuší (pokud si barvíte vlasy na světlejší odstín, jde vždy o zesvětlování peroxidem), takže nechejte kondicionér působit alespoň 2-3 minuty, abyste vlasům dodala trochu vlhkosti. Hydratace je pro vlasy nezbytná.
 7. 7
  Vysušte si vlasy fénem, nebo je nechejte uschnout přirozeně. Potom zkontrolujte výsledek na denním světle. Nemějte strach, pokud to není úplně podle vašich představ, počkejte několik dní. První umytí vlasů vám může pramínky ještě trochu ztmavit.
  • Pokud se vám výsledek opravdu nelíbí, měla byste si zajít do kadeřnictví. Není dobré si vlasy poškozovat více, než je nezbytné. Je možné si vlasy nabarvit znovu, ale měla byste se snažit se tomu vyhnout.
  Reklama
Část 3
Část 3 ze 3:

Přírodní metody

 1. 1
  Zkuste citrony. Citron obsahuje přirozené bělící vlastnosti, které dokážou jemně zesvětlit vlasy, aniž by je poškozovaly. Citrony jsou jako slunce ve formě ovoce.
  • Vymačkejte si šťávu z několika citronů do malé misky. Nanášejte ji štětcem na malé pramínky vlasů už od kořínků. Můžete použit i prsty, nebo šťávu na vlasy lít přímo z misky. Potom si na 20-30 minut sedněte na slunce, aby se citron mohl do vlasů vstřebat.
  • Tato metoda je nejlepší pro světlé vlasy. Tmavé vlasy by mohly skončit oranžově.
 2. 2
  Obarvěte si vlasy šumákem. Pokud si chcete vlasy jemně zvýraznit barvou, vyzkoušejte šumák v prášku, který určitě najdete ve své spižírně. Pomocí šumáku můžete dosáhnout červených, fialových nebo dokonce i zelených pramínků.
  • Ve středně velkém hrnci svařte vodu, přidejte asi 4 - 5 sáčků šumáku a důkladně jej rozmíchejte. Aplikujte na pramínky vlasů buď pomocí prstů nebo štětce. Můžete si do hrnce namočit i konečky vlasů.
  • Barvu nechte působit asi 10 - 15 minut a poté vlasy důkladně vypláchněte.
 3. 3
  Heřmánkový čaj. Pokud jste bruneta a chcete dosáhnout jen několika světlejších pramínků, můžete si vlasy mýt heřmánkovým čajem. Uvařte si hrnec čaje, nechejte ho vychladnout a smývejte s ním z vlasů svůj běžný kondicionér. Potom si zajděte na chvíli na slunce.
  • Touto metodou nezměníte drasticky barvu svých vlasů, ale dodáte jim několik přirozeně zesvětlených pramínků. Výsledky byste měla vidět asi za týden.
 4. 4
  Zesvětlete si vlasy křídou. Pokud hledáte dočasnou a zábavnou metodu barvení vlasů, můžete si je obarvit křídou. Lépe to jde se světlými vlasy, ale i tmavé vlasy mohou dosáhnout trochu světlejších barev. Tato metoda ovšem vydrží jen velmi krátce.
  • Pokud máte hodně světlé vlasy, křída vám vydrží jedno či dvě umytí. Pokud se hned nevymyje, potrvá to několik dalších umytí.
  Reklama

Tipy

 • Pokud máte chemicky barvené vlasy, nebo máte trvalou, neměla byste se melírovat doma, abyste si je ještě více nepoškodila.
 • Melír nanášejte vždy na suché vlasy. Pro nejlepší výsledky si je 1-2 dny před tím umyjte.
 • Den před barvením vlasů použijte hloubkový kondicionér. Tím vlasy připravíte na poškození chemickým barvením, které je čeká.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Melírovací balíček
 • Štětec na vlasy (pokud není v balíčku)
 • Rukavice (pokud nejsou v balíčku)
 • Malá miska
 • Ručník
 • Vazelína (volitelné)
 • Šumák, citrony, heřmánkový šampon nebo křída (pro domácí melírování)

Související články

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 10 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 27 088 krát
Kategorie: Nehty a vlasy
Stránka byla zobrazena 27 088 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama