X
wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 13 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili.
Tento článek byl zobrazen 8 059 krát
Sypou se vám hrnce a talíře ven, kdykoliv otevřete kuchyňskou skříňku? Pokud si potřebujete uklidit v kuchyni, jste tady na správném místě! Nejjednodušší způsob, jak si uspořádat kuchyni je uvědomit si, jak ji používáte. Co používáte každý den a co se krčí v přihrádkách až vzadu? Vyhoďte věci, kterých jste se několik let nedotkli a proměňte své skříňky na uklizené, a příjemné místo. Pokud si v poličkách udržíte pořádek, budete se těšit na každé vaření.
Postup
Část 1
Část 1 ze 3:
Vyčištění skříněk
-
1Všechno z přihrádek a skříněk vyndejte ven. Každý nový projekt se lépe začíná s čistým štítem a organizace kuchyně není výjimkou. Vyndejte proto úplně všechno z poliče ka skříněk ven - talíře, skleničky, hrnky, pánvičky, rendlíky, zkrátka úplně všechno. Vyložte to například na stůl, abyste měli snadný přístup ke všemu, co budete potřebovat.
-
2Rozhodněte se, čeho se můžete zbavit. Možná máte sbírku umělohmotných hrníčků, které jste posbírali po restauracích, štos papírových talířů, starý kávovar, který dávno nefunguje, a tak dále. Je na čase se kriticky rozhodnout, co v kuchyni používáte, a čemu můžete dát sbohem. Když se zbavíte zbytečností, bude jednodušší pořádek v kuchyni udržet.
- Můžete také zjistit, že potřebujete něco nového. V tom případě si to kupte ještě předtím, než se do uklízení pustíte. Pokud to uděláte později, je možné, že nebudete mít novou věc kam dát.
- Staré spotřebiče a nádobí můžete prodat do bazaru, nebo věnovat třeba na charitu. Když budete vědět, že vaše věci ještě někomu poslouží a neskončí na skládce, zbavíte se jich snadněji.
-
3Vyčistěte skříňky od podlážky až po strop. Připravte si čistící prostředky a vyčistěte každou skulinu a každý roh v každé skříňce. Omyjte také jejich dvířka. Vymeťte zevnitř drobky, umyjte zaschlé skvrny a prach a připravte tak čisté skříňky k naplnění kuchyňskými potřebami. Když budete kuchyni udržovat čistou, zabráníte množení škůdců, například mravenců nebo molů.
- Pokud nechcete používat chemické čisticí prostředky, připravte si roztok vody a octa. Tento přírodní prostředek se pro čištění kuchyně skvěle hodí. Pokud potřebujete něco hrubšího, poslouží vám jedlá soda.
- Pokud máte skříňky z hrubého, nelakovaného dřeva, předem si raději vyberte čisticí přípravky speciálně pro dřevo určené, abyste si kuchyň nepoškodili.
-
4Vyložte skříňky kuchyňským papírem nebo korkovými podložkami. Čistý papír pomůže pohlcovat pachy a vytvoří hezký prostor pro vaše nádobí. Na výběr máte z mnoha materiálů, kromě papíru třeba i vinyl, gumu nebo plast. Vzorků a barev existuje prakticky nekonečné množství.
- Změřte si velikost skříněk a polic a pak podložky vystřihněte podle jejich tvaru.
- Některé typy podložek mají na zadní straně přilnavou vrstvu, díky které ve skříňkách nebudou klouzat.
-
5Do rohu skříněk dejte pohlcovače pachu, které udrží vzduch uvnitř stále svěží. Voňavé osvěžovače jsou užitečnou pomůckou, aby byla vaše kuchyň stále čistá. Můžete si je vyrobit i sami - jednoduše si vyberte voňavé koření, například skořici, levanduli, okvětní plátky růží nebo rozmarýn, zavažte je do kousku čisté látky, a okraje svažte nebo sešijte. Vyměňujte osvěžovač každých několik měséců, až jeho vůně vyvane.
- Některé vůně dokonce odpuzují hmyz. nejúčinnější jsou v tom například máta, eukalyptus, tea tree oil nebo citron.
- Pokud chcete jen pohlcovač pachu, bez přidané vůně, dejte do skříněk pytlíčky, naplněné jedlou sodou.
-
6Kupte si organizéry na menší kuchyňské náčiní. Teď, když jsou vaše skříňky čisté a vyložené papírem, je čas začít přemýšlet, jak si zorganizovat jejich obsah tak, aby byl přehledný. Není sice nutné si organizéry kupovat, ale pokud máte hodně různých příborů a jiných pomůcek, ušetří vám spoustu času a věci budou díky nim pořád na svém místě. Zvažte pořízení následujících pomocníků:
- Organizér na příbory. Některé šuplíky jej sice už mají zabudovaný, ale běžné to není. Pokud jej vaše kuchyně nemá, investujte těch pár desítek korun a kupte si ho.
- Háčky na hrnky a hrníčky. Mnoho lidí si pod kuchyňské skříňky nad linkou nainstaluje háčky, na kterých skladuje hrnky na kávu a čaj. Také o této možnosti popřemýšlejte, obzvlášť pokud jste milovníkem kávy a pije ji i celá vaše rodina. Hrnky tak budete mít neustále po ruce. Máte-li navíc hezkou, dekorativní sadu hrnků, určitě vám takto vaši kuchyň zkrášlí.
- Nádoby na těstoviny, luštěniny a podobně. Pokud máte ve skříňkách věci jako je mouka, cukr, koření a tak dále (nemáte je v samostatné spižírně), budete si možná chtít pořídit kvalitní nádoby. Vyberte si takové, které se dají neprodyšně uzavřít, aby se do nich nemohl dostat hmyz.
Reklama
Část 2
Část 2 ze 3:
Hrnce, pánve a nádobí
-
1Vyložte si na stůl všechno, co potřebujete do skříněk umístit. Rozdělte si věci podle jednotlivých typů. Při ukládání kuchyňských potřeb do skříněk má smysl je utřídit podle toho, k čemu je používáte. Tak všechno snáz najdete a budete mít přehled o tom, kolik nádobí je ještě čistého a kdy vám něco už dochází.
- Dejte si dohromady všechno skleněné nádobí, včetně skleniček a vodu, na džus, na pivo a dalších, které používáte každý den.
- Na další hromádku dejte sklenice se stopkami, včetně sklenic na víno, šampaňské nebo brandy. Možná do téhle skupiny budete chtít zařadit i sklenky na destilát.
- Další hromádku budou tvořit talíře a misky. Mnoho lidí má hluboké talíře naskládány na mělkých, aby ušetřili trochu místa. Dejte tedy všechno jídelní nádobí dohromady.
- Oddělte slavnostní porcelán a sezónní kusy.
- Pokud mají vaše skříňky dvířka ze skla, rozhodněte se, jaké do nich dáte nádobí, protože bude zvenku vidět. Nádobí může totiž být jak funkční, tak plnit dekorativní funkci.
-
2To, co používáte nejčastěji, dejte do skříněk, které jsou nejlépe přístupné. Upřímně zhodnoťte, co používáte prakticky každý den, a vyberte si pro toto nádobí největší a nejpohodlnější skříňku. Pravděpodobně to bude ta, která se nachází nad kuchyňskou linkou, než pod ní, takže se k nádobí nebudete muset pokaždé ohýbat. Pokud mají vaše skříňky několik polic a vy jste normálního vzrůstu, dejte nejpoužívanější věci na tu spodní.
- Do kategorie "pro každý den" budou pravděpodobně patřit mělké a hluboké talíře, polévkové misky a misky na salát. Úhledně je naskládejte do vybrané skříňky.
- Pokud se vám talíře nevejdou do skříněk, můžete je vyskládat do odkápávače na nádobí, který postavíte na linku.
- V oddělené, snadno přístupné skříňce, uskladněte sklenice na vodu, hrnky na kávu, čaj, a další nádobí, které používáte každý den.
-
3Slavnostní nádobí skladujte o poličku výše. Horní poličky v kuchyňských skříňkách se hodí na křehké věci, které chcete mít v bezpečí. Skleničky se stopkou, křehký porcelánový servis a podobné věci, byste měli uchovávat v horních policích, kam běžně nedosáhnete.
-
4Hrnce a pánve dejte do spodních skříněk. Každý kuchyň je jiná, ale většinou se poličky pod linkou skvěle hodí pro hrnce a pánve. Toto nádobí je většinou těžké a neskladné, je proto logické, že je chcete mít někde, kde nebude překážet, a kde ho nebudete muset zvedat příliš vysoko. Ty hrnce a pánve, které nepoužíváte často, dávejte do spodních polic, nebo k zadní stěně skříněk.
- Někomu vyhovuje umístit hrnce na tyč, připevněnou ke stěně vedle skříněk. Máte-li prostornou kuchyň, směle do toho, je to velmi praktické.
- Jiní zase dávají hrnce na samotné skříňky. Pokud nemáte skříňky až ke stropu, můžete zvolit i tuto možnost.
-
5Udělejte si pořádek v šuplíku s příborem. Dejte do jednoho z šuplíků organizér a narovnejte vše tak, abyste bez problémů našli nože, vidličky, lžíce, i lžičky na kávu.Reklama
Část 3
Část 3 ze 3:
Další kuchyňské nezbytnosti
-
1Najděte si místo na malé spotřebiče. Spotřebiče, které používáte každý den, je nejlepší nechat jednoduše na lince, ale takové, které vytáhnete jednou za čas - stroj na vafle, odšťavňovač, robot a tak dále - je dobré přechovávat ve skříňce. Dejte je do skříňky, kde vám nebudou překážet, nebo na úplně horní police. Tak se k nim snadno dostanete, když je budete potřebovat, ale nebudou vám nijak překážet v běžném provozu domácnosti.
-
2Potraviny skladujte v oddělené skříňce. Pokud vám například nedostatek prostoru nedovoluje spíž, uskladněte potraviny v lehce oddělené skříňce. Nechcete přece, aby se vám cereálie vysypaly do talířů. Jídlo by mělo mít svou vlastní skříňku.
- Můžete si pořídit i zvláštní přihrádku na koření. Vejdou se tam omáčky, dochucovadla, koření a další drobné věci. Je jen na vás, co při vaření nejčastěji používáte, a co chcete mít vždy po ruce.
- Koření můžete rovněž umístit do šuplíku. Pokud se tak rozhodnete, vyložte šuplík papírem nebo jednorázovou podložkou, kterou budete moci vyhodit, když se příliš ušpiní od rozsypaného koření. Nádobky s kořením pak naskládejte dovnitř.
-
3Nechte si jeden šuplík na kuchařské náčiní. většina kuchyní disponuje několika šuplíky, do kterých můžete dát vše, co se nehodí do skříněk. Každý je samozřejmě využívá různě. Uvědomte si, jaké kuchyňské náčiní máte a pak s šuplíky naložte podle uvážení.
- Kuchyňské potřeby jako otvírák na kozervy, škrabka na zeleninu, lis na česnek a podobně můžete skladovat ve stejném šuplíku.
- Pokud často pečete, můžete v šuplíku skladovat odměrky, lžíce, kvedlíky a další potřeby na pečení.
- Zvažte, zda by se vám nehodil šuplík na utěrky, zástěry a chňapky.
- Možná budete potřebovat jeden šuplík na plastikové krabičky na jídlo, alobal, potravinářskou fólii a tak dále.
- Také si můžete jeden šuplík nechat na věci, které se nikam jinam nehodí - zakutálená tužka, gumičky, slevové kupony, vystřižené recepty, zkrátka spousta drobných, užitečných věcí.
-
4Úklidové prostředky mohou mít místo pod dřezem. Místo pod dřezem je oblíbené a obvyklé na schovávání všeho, co potřebujete, aby byla vaše kuchyň čistá. Pytle do odpadkových košů, saponáty, gumové rukavice, extra jar na nádobí, náhradní houbičky a tak dále, to všechno se tam vejde. Pokud se rozhodnete pod dřezem ukrýt úklidové prostředky, neskladujte tam už žádné nádobí nebo jídlo.Reklama
Tipy
- Než se pustíte do mytí a čištění skříněk saponáty, vždy si na malém kousku materiálu na málo viditelném místě ověřte, že vám chemikálie skříňky nepoškodí.
- Zvažte pořízení různých organizérů a systémů, které šetří místo.
- Pravidelně uklízejte drobný nepořádek, aby byly vaše skříňky stále dokonale uklizené.
- Do skříněk můžete dát speciální tablety nebo prášek proti mravencům, molům nebo švábům. Pokud máte s hmyzem velký problém, který nedokážete řešit sami, zavolejte deratizační firmu.
Reklama
Věci, které budete potřebovat
- Měkké hadříky na utření prachu a na čištění
- Šetrné mýdlo nebo jar, rozmíchané ve vlažné vodě
- Papír nebo korkové podložky do skříněk
- Plastové nádoby
Reference
- Morgenstern, Julie, Organizing from the Inside Out, (1998) – research source
O tomto wikiHow
V jiných jazycích
Deutsch:Küchenschränke neu organisieren
中文:布置厨房橱柜
Nederlands:Je keukenkastjes inrichten
Bahasa Indonesia:Menata Lemari Dapur
日本語:キッチンキャビネットの整理
العربية:تنظيم خزانة المطبخ
Stránka byla zobrazena 8 059 krát.
Pomohl vám tento článek?
Reklama