Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Rozpočet je jako podprsenka. Ze začátku je to divný pocit, ale jakmile si na něho zvyknete, budete rádi, že ho máte (pánové mohou použít analogii se suspenzorem). Rozpočet vám může pomoci dostat se z dluhů, zajistit si finanční nezávislost a dokonce z vás může udělat i šťastnějšího člověka. Navíc to není nic těžkého. Když jde o peníze, je důležité mít zodpovědnost.

Část 1
Část 1 ze 4:

Sledujte své příjmy a výdaje

  1. 1
    Napište si všechny své příjmy. Máte fixní plat a každý měsíc dostáváte stejně? Nebo jste živnostník a pokaždé si vyděláte jiný obnos? Když budete mít hrubý odhad toho, kolik peněz každý měsíc vyděláte, budete si moci vytvořit úspěšný rozpočet.
  2. 2
    Zjistěte, za co utrácíte peníze. Jaké účty musíte každý měsíc platit? Chodíte každý týden do restaurace s přáteli a potom do kina? Když zjistíte, kam vaše peníze mizí, snadněji je uhlídáte. Existuje mnoho aplikací a programů, které vám pomohou sledovat vaše finance.
  3. 3
    Srovnejte své pravidelné výdaje s příjmy. Pokud dostanete záporné číslo, žijete na dluh. Pokud vám nějaké peníze zbývají, rozdělte si je do několika skupin:
    Reklama
Část 2
Část 2 ze 4:

Jak si vytvořit rozpočet

  1. 1
    Určete si cíle a rozdělte si je na krátkodobé a dlouhodobé. Je dobré mít nějaký cíl, na kterém budete pracovat. Například pokud si chcete uspořit peníze na dům, máte jasně daný cíl.
  2. 2
    Sepište si věci, které musíte bezpodmínečně každý měsíc zaplatit. Jde o nájem či hypotéku, platby za energie a vodu a jídlo nebo například plenky. Všechny tyto věci sečtěte a uvidíte, kolik vám zbyde z měsíčního příjmu po zaplacení všech nezbytností.
    • Pokud vám tyto výdaje zabírají celý příjem, nemějte strach. Existují způsoby, jak ušetřit a také jak více vydělat. Důležité je mít rozpočet a držet se ho. Už to samotné vám pomůže zacházet s penězi rozumněji.
    • Pokud vám nějaké peníze po sečtení nezbytností přebývají, je to skvělé – ne každý žije v takovém luxusu. Začněte přemýšlet o tom, jak naložíte se zbývajícími penězi.
  3. 3
    Udělejte si rozpočet i pro své zbývající výdaje. Nyní musíte zhodnotit své priority. Jaké hodnoty máte a jak chcete utrácet peníze? Peníze jsou nakonec jen prostředkem. Umíte s nimi nakládat tak, aby se vám to opravdu vyplatilo?
  4. 4
    Používejte software, který vám pomůže hlídat si rozpočet. Software pro management osobních financí je dnes velmi populární. Tyto programy mají nástroje, které vám umožní nastavit si rozpočet podle sebe a plánovat si finance na delší dobu dopředu. Zde jsou některé z těchto programů:
    • Mint
    • Quicken
    • Microsoft Money
    • AceMoney
    • BudgetPulse
    Reklama
Část 3
Část 3 ze 4:

Jak se stát rozpočtovým profíkem

  1. 1
    Nepřekračujte svůj rozpočet. To je první a vlastně i jediné pravidlo rozpočtu. Zní to sice samozřejmě, ale je jednoduché rozpočet překročit, i když ho máte naplánovaný dobře. Myslete na to, jak utrácíte a plánujte své výdaje.
  2. 2
    Veďte si deník. Ze začátku vám může pomoci zapisovat si každý den příjmy a výdaje. Napište si vše, za co jste každý den utratili peníze a možná vám to otevře oči a zjistíte, že skutečně utrácíte více, než je nutné. Dejte si pozor na opakované útraty, kterým se lze snadno vyhnout, například každodenní káva po cestě do práce.
  3. 3
    Uvědomte si rozdíl mezi nezbytností a luxusem. Rozhodněte si, co musíte nutně koupit a co pouze chcete koupit. Prioritami by měly být právě nezbytné výdaje a věci, které nutně nepotřebujete, byste si měli koupit až pokud vám něco zbyde.
  4. 4
    Snižte větší náklady. Většinou to není příjemné, ale je to jistá cesta ke zkrácení celkových výdajů. Pokud například každý rok jezdíte na dražší dovolenou, zkuste letos zůstat doma a peníze ušetřit.
  5. 5
    Nechejte kreditku doma. Je lákavé pít na lístek a nakonec zaplatit kartou. Nedělejte to. Snadno tak ujedete a vypijete toho mnohem více, než vám váš rozpočet dovoluje.
    Reklama
Část 4
Část 4 ze 4:

Zkuste jít ještě dál

  1. 1
    Ušetřete na daních. Většinou to znamená využívat více výhod a odpočítávat si různé položky. Začněte si schovávat účtenky (hlavně pokud jste živnostník) a najděte si daňového poradce.
  2. 2
    Udržte si náskok před inflací. Po čase inflace zvyšuje životní náklady. Tříprocentní nárůst každý rok zdvojnásobí ceny všeho během 24 let. Pokud váš příjem roste, neutrácejte ho za luxusní věci, dokud nebudete mít jistotu, že máte stále náskok před inflací.
  3. 3
    Nespoléhejte na neočekávané příjmy. Nezapočítávejte si do rozpočtu potenciální příjmy jako je vrácení daní atd. Měli byste si psát pouze garantované příjmy.
  4. 4
    Vybírejte si peníze na týden. Pokud chcete každý týden utratit jen 4000Kč, zajděte si v pondělí do bankomatu a vyberte si tento obnos. Pokud vám peníze během týdne dojdou, máte smůlu.
    Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 133 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 5 785 krát
Kategorie: Správa peněz
Stránka byla zobrazena 5 785 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama