X
wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 133 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili.
Tento článek byl zobrazen 5 785 krát
Rozpočet je jako podprsenka. Ze začátku je to divný pocit, ale jakmile si na něho zvyknete, budete rádi, že ho máte (pánové mohou použít analogii se suspenzorem). Rozpočet vám může pomoci dostat se z dluhů, zajistit si finanční nezávislost a dokonce z vás může udělat i šťastnějšího člověka. Navíc to není nic těžkého. Když jde o peníze, je důležité mít zodpovědnost.
Postup
Část 1
Část 1 ze 4:
Sledujte své příjmy a výdaje
-
1Napište si všechny své příjmy. Máte fixní plat a každý měsíc dostáváte stejně? Nebo jste živnostník a pokaždé si vyděláte jiný obnos? Když budete mít hrubý odhad toho, kolik peněz každý měsíc vyděláte, budete si moci vytvořit úspěšný rozpočet.
- Pokud jste živnostník, musíte si uvědomit, že peníze, které přinesete domů, nejsou to samé jako peníze, které skutečně vyděláte. Pokud například každý měsíc vyděláte 40.000, nejsou všechny tyto peníze vaše, protože je budete muset zdanit. Zkuste si vypočítat, kolik budete muset platit na daních a odečtěte tuto částku od svého měsíčního příjmu.
- Pokud jste zaměstnanec a dostáváte plat, nemusíte daně od příjmu odečítat, protože je za vás odvádí zaměstnavatel. Měsíční plat, který dostanete, bude tedy už jen váš. Pokud dostanete nějaké peníze na daních zpět, můžete si s nimi dělat co chcete.
-
2Zjistěte, za co utrácíte peníze. Jaké účty musíte každý měsíc platit? Chodíte každý týden do restaurace s přáteli a potom do kina? Když zjistíte, kam vaše peníze mizí, snadněji je uhlídáte. Existuje mnoho aplikací a programů, které vám pomohou sledovat vaše finance.
- Rozdělte si své výdaje do kategorií. Bude pro vás snadnější sledovat, kam vaše peníze mizí. Někdy stačí si rozdělit výdaje na několik kategorií a hned začnete měnit své zvyky, hlavně pokud jste si dříve plně neuvědomovali, jak moc utrácíte. Zde je seznam kategorií, které můžete použít:
- Domácnost (nájem, hypotéka, údržba)
- Auto (leasing, údržba, pojištění)
- Jídlo (nákupy v obchodě a jídlo v restauracích)
- Platby za energie (voda, plyn, elektřina)
- Zdraví a fitness (posilovna, poplatky za lékaře, doplňky stravy)
- Cestování a dovolená
- Ostatní (oblečení, knihy, dary atd.)
- Úspory
- Rozdělte si své výdaje do kategorií. Bude pro vás snadnější sledovat, kam vaše peníze mizí. Někdy stačí si rozdělit výdaje na několik kategorií a hned začnete měnit své zvyky, hlavně pokud jste si dříve plně neuvědomovali, jak moc utrácíte. Zde je seznam kategorií, které můžete použít:
-
3Srovnejte své pravidelné výdaje s příjmy. Pokud dostanete záporné číslo, žijete na dluh. Pokud vám nějaké peníze zbývají, rozdělte si je do několika skupin:
- Rezerva: Rezerva by měla představovat asi 10-20% vašich příjmů a jde o peníze, které použijete v případě neočekávaných výdajů. Když někomu lehce oťuknete auto nebo se vám rozbije vysavač, budete mít kam sáhnout pro peníze.
- Úspory. V ideálním světě byste si měli spořit asi 30% svých příjmů. V reálním světě byste se měli snažit uspořit alespoň 10% všech svých příjmů, bez ohledu na to, jak málo vyděláváte. [1] [2] Uspořte si dost peněz na to, abyste měli dostatečnou rezervu pro případ krize (asi 4-6 měsíčních platů) a potom začněte spořit na investice.
- Peníze na útratu. To jsou peníze, které vám zbydou po tom, co si rozdělíte zbytek peněz na rezervu a úspory. Z těchto peněz platíte oblečení, obědy v restauraci a další zábavní aktivity. Pokud vám zbývá opravdu málo peněz, zjistěte si něco o tom, jak snížit životní náklady.
Reklama
Část 2
Část 2 ze 4:
Jak si vytvořit rozpočet
-
1Určete si cíle a rozdělte si je na krátkodobé a dlouhodobé. Je dobré mít nějaký cíl, na kterém budete pracovat. Například pokud si chcete uspořit peníze na dům, máte jasně daný cíl.
- Krátkodobé cíle mohou být například neutratit za měsíc více, než přesně dané množství peněz nebo uspořit každý měsíc přesný obnos peněz. Tyto krátkodobé cíle nejsou tak obtížné, jako ty dlouhodobé.
- Dlouhodobé cíle jsou například splatit hypotéku nebo úvěr na auto, nebo se začít připravovat na důchod. Je těžké dosáhnout těchto dlouhodobých cílů, protože vaše tvrdá práce se projeví až za několik desítek let.
-
2Sepište si věci, které musíte bezpodmínečně každý měsíc zaplatit. Jde o nájem či hypotéku, platby za energie a vodu a jídlo nebo například plenky. Všechny tyto věci sečtěte a uvidíte, kolik vám zbyde z měsíčního příjmu po zaplacení všech nezbytností.
- Pokud vám tyto výdaje zabírají celý příjem, nemějte strach. Existují způsoby, jak ušetřit a také jak více vydělat. Důležité je mít rozpočet a držet se ho. Už to samotné vám pomůže zacházet s penězi rozumněji.
- Pokud vám nějaké peníze po sečtení nezbytností přebývají, je to skvělé – ne každý žije v takovém luxusu. Začněte přemýšlet o tom, jak naložíte se zbývajícími penězi.
-
3Udělejte si rozpočet i pro své zbývající výdaje. Nyní musíte zhodnotit své priority. Jaké hodnoty máte a jak chcete utrácet peníze? Peníze jsou nakonec jen prostředkem. Umíte s nimi nakládat tak, aby se vám to opravdu vyplatilo?
- Jaký člověk jste a co rádi děláte? Většina lidí tyto peníze utrácí za své zájmy, koníčky a zábavu. Berte to jako investice – dáváte peníze a za to dostáváte uspokojení nebo zkušenosti atd.
- Zamyslete se nad tím, co vás dělá šťastnými. Vědci postupně zjišťují, že lidé, kteří utrácejí peníze za zážitky, jsou většinou šťastnější než lidé, kteří utrácejí peníze za věci. [3] To proto, že příjemné vzpomínky vydrží déle, než radost z nově zakoupené materiální věci. Věci jsou totiž nové vždy jen chvíli. [4] Zamyslete se nad tím, jaké zážitky vás dělají skutečně šťastnými a snažte se udělat těmto věcem větší prostor ve svém rozpočtu. Nechejte si například více peněz na dovolenou a cestování.
-
4Používejte software, který vám pomůže hlídat si rozpočet. Software pro management osobních financí je dnes velmi populární. Tyto programy mají nástroje, které vám umožní nastavit si rozpočet podle sebe a plánovat si finance na delší dobu dopředu. Zde jsou některé z těchto programů:
- Mint
- Quicken
- Microsoft Money
- AceMoney
- BudgetPulse
Reklama
Část 3
Část 3 ze 4:
Jak se stát rozpočtovým profíkem
-
1Nepřekračujte svůj rozpočet. To je první a vlastně i jediné pravidlo rozpočtu. Zní to sice samozřejmě, ale je jednoduché rozpočet překročit, i když ho máte naplánovaný dobře. Myslete na to, jak utrácíte a plánujte své výdaje.
-
2Veďte si deník. Ze začátku vám může pomoci zapisovat si každý den příjmy a výdaje. Napište si vše, za co jste každý den utratili peníze a možná vám to otevře oči a zjistíte, že skutečně utrácíte více, než je nutné. Dejte si pozor na opakované útraty, kterým se lze snadno vyhnout, například každodenní káva po cestě do práce.
-
3Uvědomte si rozdíl mezi nezbytností a luxusem. Rozhodněte si, co musíte nutně koupit a co pouze chcete koupit. Prioritami by měly být právě nezbytné výdaje a věci, které nutně nepotřebujete, byste si měli koupit až pokud vám něco zbyde.
- Pravidelně se odměňujte, ale nikdy tím nezničte svůj rozpočet. Jak jsme již zmínili, peníze musí pracovat pro vás a ne vy pro peníze. Pokud máte pocit, že jste otrokem svého rozpočtu nebo peněz obecně, nebudete nikdy šťastní. Nebojte se tedy jednou za čas si pořádně užít nějaký výlet nebo dobrou večeři v restauraci.
- Zároveň ale nesmíte odměn zneužívat tak, aby se ukázaly jako kontraproduktivní. Jednou za čas si dát zmrzlinu vám neublíží, ale když se začnete odměňovat velmi drahými věcmi, váš rozpočet to rozhodně nevydrží.
-
4Snižte větší náklady. Většinou to není příjemné, ale je to jistá cesta ke zkrácení celkových výdajů. Pokud například každý rok jezdíte na dražší dovolenou, zkuste letos zůstat doma a peníze ušetřit.
- Zamyslete se také nad „neřestmi“, které vás stojí peníze. Když jejich množství omezíte, budete mít více peněz a budete se cítit lépe. Pokud kouříte, snažte se přestat. Pokud pijete více než je zdrávo, také s tím skoncujte.
-
5Nechejte kreditku doma. Je lákavé pít na lístek a nakonec zaplatit kartou. Nedělejte to. Snadno tak ujedete a vypijete toho mnohem více, než vám váš rozpočet dovoluje.
- Bylo by nejlepší platit pouze hotovostí a kreditní/debetní kartu vůbec nepoužívat. Studie prokázaly, že lidé, kteří platí hotově, většinou utratí méně peněz. [5] [6] To proto, že když se loučíte se skutečnými penězi, má to na vás větší dopad, než když jen mávnete kreditní kartou. Váš mozek si takové utrácení snáze ospravedlní.
Reklama
Část 4
Část 4 ze 4:
Zkuste jít ještě dál
-
1Ušetřete na daních. Většinou to znamená využívat více výhod a odpočítávat si různé položky. Začněte si schovávat účtenky (hlavně pokud jste živnostník) a najděte si daňového poradce.
-
2Udržte si náskok před inflací. Po čase inflace zvyšuje životní náklady. Tříprocentní nárůst každý rok zdvojnásobí ceny všeho během 24 let. Pokud váš příjem roste, neutrácejte ho za luxusní věci, dokud nebudete mít jistotu, že máte stále náskok před inflací.
-
3Nespoléhejte na neočekávané příjmy. Nezapočítávejte si do rozpočtu potenciální příjmy jako je vrácení daní atd. Měli byste si psát pouze garantované příjmy.
-
4Vybírejte si peníze na týden. Pokud chcete každý týden utratit jen 4000Kč, zajděte si v pondělí do bankomatu a vyberte si tento obnos. Pokud vám peníze během týdne dojdou, máte smůlu.Reklama
Reference
- ↑ http://money.cnn.com/2007/01/08/pf/expert/expert.moneymag/
- ↑ http://www.foxbusiness.com/personal-finance/2013/05/14/how-to-make-saving-10-for-retirement-reality/
- ↑ http://www.psychologytoday.com/blog/ulterior-motives/201303/why-are-experiences-often-better-purchases-things
- ↑ http://www.cnn.com/2009/HEALTH/02/10/happiness.possessions/
- ↑ http://www.livescience.com/2849-study-credit-cards-spending.html
- ↑ http://www.thefrugalpath.com/frugal-philosophies/credit-cards-spend-more
O tomto wikiHow
V jiných jazycích
English:Budget Your Money
Français:gérer son argent
Italiano:Pianificare le Spese
Español:realizar un presupuesto
Português:Administrar o seu Dinheiro
Nederlands:Je uitgaven budgetteren
Русский:планировать бюджет
日本語:家計のやりくり
中文:给自己的钱做预算
Bahasa Indonesia:Merencanakan Keuangan
한국어:예산 책정 하는 방법
Tiếng Việt:Lập kế hoạch tài chính cá nhân
ไทย:วางแผนการใช้เงิน
Türkçe:Bütçe Nasıl Yapılır
Stránka byla zobrazena 5 785 krát.
Pomohl vám tento článek?
Reklama