Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Sýr ricotta, vynikající klíčová ingredience italských pokrmů od lasagní po cannoli, je snadné vyrobit ve vaší vlastní kuchyni. Domácí ricotta sýr vyžaduje pouze několik přísad a výsledek je lehčí a čerstvější než kupovaný sýr. Podívejte se na krok 1 níže, abyste se naučili, jak si udělat várku už dnes.

Přísady

  • 8 hrnků plnotučného mléka
  • 1 hrnek smetany
  • 1/4 hrnku destilovaného bílého octa
  • 1/2 čajové lžičky soli
  • Vybavení: nereaktivní miska, tenká látka, cedník s jemnými oky, hrnec, teploměr, naběračka
  • Zbytky syrovátky z výroby sýra
  • Vybavení: nereaktivní miska, tenká látka, cedník s jemnými oky, hrnec, teploměr, naběračka
Metoda 1
Metoda 1 ze 2:

Ricotta na bázi mléka

  1. 1
    Připravte si cedník. Vyložte cedník s jemnými oky velkým kusem tenké látky a dejte ho nad nereaktivní misku. Položte toto zařízení na váš pracovní povrch, abyste ho měli připravené na sýrovou směs.
    • Pokud nepoužíváte tenký hadřík, bude obtížné oddělit tvaroh od syrovátky. Můžete ho nahradit dvojitou vrstvou papírových utěrek nebo tenkou bavlněnou utěrkou.
  2. 2
    Zahřejte mléko, smetanu a sůl. Dejte mléko, smetanu a sůl do hrnce a zahřejte směs na vyšší střední teplotu. Nechte směs ohřívat, dokud nedosáhne 93 stupňů Celsia. Když je směs dost teplá, vypněte sporák a stáhněte hrnec, aby mléko mohlo začít chladnout. Mělo by trvat zhruba 5 minut, než dosáhne správné teploty.
    • Při ohřívání směs míchejte, abyste zabránili připalování na dně. [1]
    • Použijte váš teploměr k určení toho, zda směs dosáhla té správné teploty. Pokud ji nenecháte vařit dostatečně dlouho, tvaroh se neoddělí od syrovátky. Pokud ji převaříte, zničí se konzistence.
  3. 3
    Pomalu přidejte ocet. Použijte jednu ruku ke stálému míchání, zatímco druhou pomalu naléváte ocet do směsi ohřátého mléka a smetany. Ocet způsobí, že tvaroh koaguluje a oddělí se od syrovátky. Uvidíte, jak se vytvářejí pevné kousíčky a vyplouvají na povrch tekutiny. Míchejte, dokud nepřidáte všechen ocet. [2]
    • Srážlivým činidlem je v tomto případě ocet, ale někteří lidé upřednostňují použití jiných látek. Pro jinou příchuť zkuste nahradit ocet 3 lžícemi citronové šťávy.
    • Pro tradičnější způsob zkuste použít jako koagulant živočišné syřidlo. [3] Smíchejte 1 lžičku syřidla s 1/4 hrnku studené vody, potom to vmíchejte do mléčné směsi.
  4. 4
    Nechte směs odstát, dokud nebude hustá. Počkejte zhruba 10-20 minut než koagulant zafunguje a způsobí, že se tvaroh oddělí od syřidla. Hotovo je, když tvaroh vyplave na hladinu, vytvoří tenkou vrstvu a zanechá pod sebou tekutou syrovátku.
  5. 5
    Pomocí naběračky vložte tvaroh do cedníku. Seberte hustou vrchní vrstvu tvarohu a dejte ho na cedník zakrytý tenkým hadříkem. Sbírejte tvaroh, dokud vše, co zbude v hrnci, bude syrovátka. V tuto chvíli můžete syrovátku vyhodit.
  6. 6
    Nechte ricottu okapat. Počkejte nejméně hodinu, než z ricotty do misky odteče poslední zbytek syrovátky skrz tenký hadřík. Bude trvat zhruba půl hodiny, než ricotta úplně okape. Nepokoušejte se scedit nebo protlačit ricottu skrz hadřík, protože tak jen zatlačíte tvaroh do hadříku.
    • Pokud byste rádi dosáhli krémovějšího konečného produktu, přestaňte s okapáváním ricotty zhruba po 5-10 minutách. Pro sušší koneční výrobek počkejte hodinu, než okape. [4]
  7. 7
    Přendejte ricottu do misky. Hotová ricotta je teď připravena k použití ve vašem oblíbeném receptu. Je vynikající jako součást pikantních jídel nebo dezertů. Ricotta vydrží v lednici zhruba týden.
    Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 2:

Ricotta na bázi syrovátky

  1. 1
    Nechte si syrovátku z výroby sýra v nereaktivní misce. Když vyrábíte domácí sýr, budete mít tvaroh na dně misky a vylijete syrovátku. Přefiltrujte co nejvíce částeček tvarohu bude možné, protože jinak ve finální ricottě vytvoří tuhé kuličky. Zakryjte syrovátku a nechte ji alespoň 12 hodin v pokojové teplotě odstát, aby se vyvinula dostatečná kyselost.
    • Acidofilní syrovátka se chová jako svůj vlastní koagulant a proto není nutné přidávat k oddělení tvarohu ocet nebo citronovou šťávu.
  2. 2
    Zahřejte acidofilní syrovátku. Nalijte ji do hrnce a za stálého míchání ji zahřejte, dávejte pozor, abyste zabránili přilepení nebo spálení. Zahřívejte, dokud teplota nedosáhne zhruba 80 stupňů Celsia a na povrchu se objeví bílá. Pokračujte se zahříváním a mícháním, dokud teplota nedosáhne 93 stupňů Celsia.
    • Všimněte si, že pěna se jaksi nahromadí. Buďte opatrní. Pokud se to bude vařit, může překypět.
  3. 3
    Sejměte syrovátku z tepla a počkejte, než se srazí. Zakryjte ji a nechte ji nerušeně vychladnout, dokud nebude mít příjemnou teplotu na dotek. Tvaroh se objeví brzy jako mráčky v syrovátce, zatímco syrovátka bude čirá a nažloutle zelená.
  4. 4
    Sceďte ricottu. Nemíchejte tvaroh. Místo toho si připravte hrnec s velkým cedníkem a jemným hadříkem navrchu. Přendejte naběračkou tvaroh do hadříku a nechte syrovátku v hrnci. Syrovátku vyhoďte.
    • Ujistěte se, že tvaroh přendáte jemně. Protože tvaroh je velmi jemný a křehký, může snadno ucpat hadřík. To způsobí velmi pomalé odkapávání, pokud bude porušený.
  5. 5
    Nechte scedit syrovátku skrz hadřík. Než syrovátka úplně odteče, může to trvat 2-3 hodiny. Pokud chcete, můžete dát cedník do lednice a nechat ji odkapávat přes noc.
  6. 6
    Odstraňte ricottu z hadříku. Dejte ji do nádoby, zakryjte a skladujte v lednici. Použijte ji brzy po výrobě.
    • Ricotta vydrží v lednici až týden. Nebo se také velmi dobře mrazí.
    Reklama

Tipy

  • Tento proces počítá s tím, že necháte naočkované bakterie v syrovátce dále fermentovat tekutinu, když ta odpočívá v pokojové teplotě dalších 12-24 hodin. Během té doby se zbývající cukry přemění na kyselinu mléčnou, která snižuje pH syrovátky. Rozpustnost bílkovin v acidofilní syrovátce je omezená. Zahřátí acidofilní syrovátky denaturuje protein a způsobí, že se vysráží jako jemný tvaroh.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

  • Nereaktivní hrnec, buď nerezový, nebo smaltovaný. Pokud použijete tenký smaltovaný hrnec, měli byste buď ohřát syrovátku v něm nad vařící vodou, nebo míchat téměř nepřetržitě.
  • Dřevěnou lžíci nebo špachtli s dlouhou rukojetí (s hranatým koncem, aby pomohla udržet tvaroh ode dna)
  • Teploměr (0-110 °C) k monitorování teploty syrovátky při vaření
  • Hrnec na scezení stejně velký nebo větší než hrnec, ve kterém se směs vařila (bude stačit čistý plastový kýbl)
  • Cedník s jemnými oky ke scezení tvarohu
  • Velký cedník nad hrnec
  • Jemný hadřík (např. čistý sterilní kapesník nebo utěrku, která není froté)

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautorem článku je :
Spisovatel na wikiHow
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 10 983 krát
Kategorie: Recepty
Stránka byla zobrazena 10 983 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama