Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Tmavý melír není tak výrazný, jako běžný melír a většinou je jemnější, protože se tmavší odstíny dávají na spodní vrstvy vlasů a dodávají účesu hloubku. V tomto článku se dozvíte, jak si vytvořit tmavý melír doma.

Metoda 1
Metoda 1 ze 4:

Výběr barvy

 1. 1
  Kupte si v drogerii nebo v kadeřnických potřebách barvu. Někteří výrobci barev na vlasy nabízejí barvy určené speciálně pro domácí barvení. Pokud na takovou barvu narazíte, kupte si ji. Pokud takovou barvu nemáte, vyberte si barvu pečlivě podle vašeho přirozeného odstínu vlasů.
 2. 2
  Vyberte si barvu o dva nebo tři odstíny tmavší, než jsou vaše vlasy. Vezměte si dvě nebo tři barvy v podobném odstínu. Myslete na barvu své pleti a podle toho si vyberte studené, nebo teplé barvy. Kupte si všechny barvy od stejné značky, abyste se nemuseli řídit různými pokyny najednou. [1]
  • Blondýny by si měly zvolit o něco tmavší barvu, než je jejich přirozená barva. V drogerii najdete široké spektrum blond barev, od platinových až po karamelové.
  • Brunety by si měly zvolit tmavě hnědý, nebo červený odstín. Na krabičce tyto odstíny vypadají skořicově, nebo jantarově. Brunety se světlou pletí by se měly vyhýbat příliš tmavým barvám – je nutné barvu přizpůsobit barvě pleti. Pokud máte světlou pleť, zvolte zlatou, nebo měděnou.
  • Zrzky by si měly zvolit tmavší rezavý nebo červený odstín. Pokud máte tmavé vlasy, zkuste zlatohnědou, nebo hnědou.
  • Pokud máte tmavé vlasy, vyberte si tmavý odstín se zabarvenými odlesky.
 3. 3
  Proveďte test na alergie. Většina výrobců barev na vlasy doporučuje provést test na alergie. Naneste si malé množství barvy na pleť a počkejte alespoň 10 minut, zda se nevyskytne alergická reakce. Pokud vám pokožka zarudne, nebo se objeví pupínky, pravděpodobně trpíte alergií na danou barvu a v žádném případě byste ji neměli používat.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 4:

Příprava vlasů a barvení

 1. 1
  Umyjte si vlasy jeden nebo dva dny před barvením. Neměli byste si vlasy mýt v den barvení, jinak je budete mít vysušené a barva vám je zničí. Kromě toho vám na mírně mastných vlasech barva vydrží déle.
  • Před barvením nepoužívejte kondicionér. Kondicionéry narušují přirozenou strukturu vlasových vláken.
 2. 2
  Dávejte si pozor na skvrny od barvy. Barva na vlasy vám může ušpinit tričko, koberec a vše ostatní, s čím přijde do styku. Přikryjte si podlahu a umyvadlo igelitem nebo novinami a na sebe si vezměte staré tričko, které se může ušpinit. [2]
  • Nachystejte si papírové utěrky pro případ, že by se vám barva vylila.
 3. 3
  Použijte ručník a gumové rukavice, abyste se vyhnuli skvrnám. Dejte si na ramena starý ručník, který se může ušpinit a vezměte si gumové rukavice, abyste si nezničili manikúru a neušpinili si ruce.[3]
  • Většina barev se prodává společně s rukavicemi. Pokud v balíčku s barvou rukavice nemáte, budete si je muset koupit zvlášť.
 4. 4
  Dejte si pozor, abyste si neobarvili uši, krk a čelo. Natřete si pleť podél linie vlasů, za ušima a na krku vazelínou. Když se vám barva dostane na vazelínu, snadno ji potom setřete.
  • Některé barvy se prodávají se speciálními mastmi, které vaši pleť ochrání před ušpiněním. Pokud tuto mast v krabičce s barvou máte, použijte ji.
  • Místo vazelíny můžete použít i balzám na rty.
 5. 5
  Namíchejte si barvy. Barvy, které jste si koupili, mají v krabičce návod k použití. Pečlivě si ho přečtěte a řiďte se jím. Měli byste mít také misku a štětec. Pokud v balíčku nic takového nebylo, použijte jakoukoli plastovou misku, kterou můžete ušpinit. Některé barvy se musejí míchat s aktivační látkou. Pokud je to váš případ, namíchejte barvu podle pokynů v příbalovém letáku. Pokud používáte více barev, namíchejte si je všechny naráz.
  • Pokud v balíčku s barvou nemáte štětec, můžete použít velký malířský štětec z obchodu s výtvarnými potřebami, nebo si v kadeřnických potřebách koupit správný štětec.
 6. 6
  Smíchejte si aktivační roztok s barvou. Některé barvy je potřeba smíchat s aktivačním roztokem, který najdete v krabičce s barvou. Pokud v krabičce roztok není a je nutné ho použít, budete si ho muset koupit zvlášť. Seženete ho ve většině obchodů s kadeřnickými potřebami.
  • Pokud používáte barvu o několik odstínů tmavší, než je barva vašich vlasů, použijte 10% aktivační roztok.
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 4:

Nanášení barvy

 1. 1
  Rozdělte si vlasy na prameny, na které budete chtít nanášet barvu. Použijte hřeben s ostrým koncem, kterým snadno vytvoříte přesné prameny. Na rozdíl od melíru, který se dává na horní části vlasů, se tmavý melír dává většinou na spodní vrstvy vlasů, takže si horní vlasy připněte k hlavě sponkou. [4]
  • Je také dobré si vlasy pořádně rozčesat, abyste je neměli zamotané.
 2. 2
  Připněte si sponkami prameny, které chcete nabarvit a rozhodněte se, kterou barvu nanesete na který pramen. Není nutné postupovat symetricky. Když budete barvy střídat nahodile, výsledný účes bude vypadat přirozeněji. [5]
  • Pokud chcete docílit výraznějšího výsledku, nabarvěte prameny blízko u sebe.
  • Pro přirozenější vzhled nabarvěte prameny dál od sebe.
  • Blondýny by si neměly dávat na zadní části vlasů příliš mnoho barvy, jinak by výsledek nepůsobit přirozeně.
 3. 3
  Nanášejte barvy postupně, abyste si mohli vybrat prameny, které nabarvíte. V krabičce s barvou byste měli mít štětec, kterým barvu nanesete na vlasy.
 4. 4
  Naneste si barvu na vlasy. Přiložte štětec k pokožce hlavy a nabarvěte celé délky vlasů. Dejte si pozor, abyste pokryli všechny prameny vlasů rovnoměrně.
  • Pokud chcete barvit tenké pramínky, zabalte si je po nabarvení do alobalu, nebo do potravinové folie, aby se vám nespojily s prameny nabarvenými jinou barvou. Pročešte si nabarvený pramen hřebenem, aby se barva dostala ke všem vlasům.
  Reklama
Metoda 4
Metoda 4 ze 4:

Zakončení

 1. 1
  Nechejte barvu působit tak dlouho, jak je uvedeno na krabičce. Během této doby se barva dostane hluboko do vlasů. Neměli byste tuto dobu překračovat, ale neměli byste barvu nechávat na vlasech ani příliš krátkou dobu.
 2. 2
  Otřete si barvu z obličeje a krku papírovým ubrouskem nebo vlhkou žínkou. Neměli byste skvrny od barvy nechávat na kůži příliš dlouho, aby se vám pokožka nezabarvila. Skvrny by se smyly až po několika dnech.
 3. 3
  Umyjte si vlasy. Můžete si vlasy opláchnout v umyvadle, nebo ve sprše. Umyjte si je co nejstudenější vodou a nepoužívejte šampon ani kondicionér. Pokud jste v krabičce s barvou měli speciální kondicionér, můžete ho použít. Při oplachování vlasů to bude vypadat, že se vám barva smývá – nic si z toho nedělejte a vymývejte vlasy tak dlouho, dokud se nezbavíte veškeré barvy.
  • Pokud v krabičce nemáte speciální kondicionér po barvení, kupte si ho v obchodě s kadeřnickými potřebami.
  • Minimálně 24-48 hodin nepoužívejte běžný kondicionér.
  • Když budete používat běžný šampon, barva se vám z vlasů rychle vymyje.
 4. 4
  Vyhýbejte se UV paprskům. Po barvení vlasů byste alespoň jeden den neměli chodit na slunce, protože UV záření snižuje intenzitu barvy. To samé platí i pro fény – po barvení byste si několik dní neměli sušit vlasy fénem.
 5. 5
  Myjte si vlasy správným šamponem a kondicionérem. Počkejte alespoň 24 hodin po barvení a potom si vlasy umyjte šamponem. Doporučujeme koupit si šampon a kondicionér určený speciálně pro barvené vlasy. S normálními šampony by se vám barva velmi rychle vymyla.
 6. 6
  Dobarvujte si vlasy podle potřeby. Pokud chcete, aby tmavý melír vypadal stále skvěle, budete si muset vlasy dobarvovat každých 6-8 týdnů. Pokud máte dlouhé vlasy, možná to nebudete muset dělat tak často. Pokud nechcete mít vlasy zničené a suché, používejte pravidelně hloubkový kondicionér.
  Reklama

Tipy

 • Požádejte o pomoc kamarádku, budete to mít mnohem jednodušší.
 • Používejte speciální šampony a kondicionéry určené pro barvené vlasy.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Barva na vlasy
 • Hřeben
 • Pinetky
 • Gumové rukavice
 • Sprcha
 • Alobal

O tomto wikiHow

Michael Van den Abbeel
Spoluautorem článku je :
Majitel, Mosaic Hair Studio
Tento článek spoluautorem článku je Michael Van den Abbeel. Michael Van den Abbeel je vlastníkem Mosaic Hair Studio a Blowout Bar, kadeřnictví v Orlandu na Floridě. Má více než 17 let zkušeností se stříháním, stylingem a barvením vlasů. Tento článek byl zobrazen 4 661 krát
Kategorie: Nehty a vlasy
Stránka byla zobrazena 4 661 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama