Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Někdy není snadné mít přehled o lécích, které berete, zejména pokud jich každý den musíte brát několik. Tablety vypadají všechny stejně a snadno se stane, že je zaměníte, nebo si nevzpomenete, zda jste si dnes již jednu vzali. Naštěstí existuje několik způsobů, jak získat přehled o lécích, které pravidelně berete. V tomto článku se dozvíte, jak na to.

Metoda 1 ze 3:
Seznamte se se svými léky

 1. 1
  Napište si seznam všech léků, které berete. Nejde jen o léky, které vám předepsal lékař – napište si také všechny volně prodejné léky a vitamíny, které berete. Vezměte si kus papíru a napište si všechny léky, které každý den berete, od těch nejdůležitějších (léky na předpis) až po ty nejméně důležité (vitamíny a potravinové doplňky). Napište si také:[1] :
 2. 2
  Dejte kopii tohoto seznamu někomu z rodiny. Vždy je dobré mít vše pod kontrolou. Když dáte někomu z rodiny seznam svých léků, nic se nestane ani v případě, že ztratíte ten svůj (například při cestování). Hodí se to také v případě, že byste měli nehodu a v nemocnici by potřebovali zjistit, jaké léky vám mají dát.
  • Choďte si pro recepty do stejné lékárny, aby bylo v případě potřeby možné do lékárny zavolat a zeptat se, jaké léky berete.
 3. 3
  Zeptejte se svého lékaře na doplňující informace ke všem lékům, které berete. Než začnete léky brát, promluvte si s lékařem o tom, co od nich můžete očekávat. Zeptejte se na možné vedlejší účinky, abyste nebyli překvapení, kdyby se vám udělalo špatně, nebo jste byli například velmi unavení.
  • Všechny tyto informace si zapište, abyste je nezapomněli.
 4. 4
  Nastavte si upomínky v kalendáři, které vám budou připomínat, že si máte doplnit léky. Bylo by špatné, kdybyste jeli na dovolenou a zapomněli si vzít léky. Musíte mít stále přehled o tom, kolik léků vám ještě zbývá. Většinou se léky prodávají v baleních na 30 nebo 60 dní. Zapište si do kalendáře, kdy budete muset zajít do lékárny pro nové léky.
  • Měli byste do lékárny jít o několik dní dříve, než vám léky dojdou.
 5. 5
  Zjistěte, co je třeba udělat v případě, že vynecháte dávku. Tyto pokyny se budou u každého léku lišit. V některých případech budete muset pokračovat v běžném braní léků i po vynechání, jindy budete muset následující dávku zdvojnásobit. Poraďte se s lékařem a všechny informace si zapište. [2]
 6. 6
  Sledujte expirační dobu svých léků. Prošlé léky by vám mohly uškodit, takže si vždy zkontrolujte expirační dobu všech léků, které berete.[3]
  • Některé léky jsou použitelné pouze určitou dobu od otevření krabičky (masti, gely, kapky a krémy). Zapište si do kalendáře, kdy jste krabičku s léky otevřeli a kdy ji musíte spotřebovat.
  Reklama

Metoda 2 ze 3:
Kupte si dávkovač na léky

 1. 1
  Kupte si dávkovač na léky, který má na každý den malou krabičku. Tyto dávkovače seženete v lékárně. Krabička by měla mít na každý den v týdnu jednu přihrádku. Některé dávkovače mají dokonce na každý den tři přihrádky – na léky, které se berou ráno, v poledne, a večer.
  • Pokud trpíte nemocí, kvůli které ztrácíte přehled o běžných věcech, nebo nejste schopni si léky dávkovat sami, požádejte někoho z blízkých, aby vám dávkovač koupil a naplnil.
 2. 2
  Jednou týdně si dávkovač naplňte. Jeden den v týdnu (většinou v neděli nebo v pondělí) si naplňte dávkovač léky, které musíte pravidelně brát. Při naplňování dávkovače se soustřeďte, abyste neudělali chybu.
  • Pokud si například každé ráno musíte vzít prášek na artritidu, měli byste do každé krabičky vložit jeden. Díky tomu nebudete muset každé ráno pilulky hledat – budete je mít nachystané.
 3. 3
  Dávkovač s léky si uložte na nějaké pohodlné místo. Pokud jste stále v pohybu, nejlepší pravděpodobně bude, když si ho dáte do kabelky nebo do kufříku. Pokud si musíte brát pilulky společně s jídlem, dejte si dávkovač do kuchyně, kde se k němu snadno dostanete.
  • Pokud chcete mít přehled o tom, které léky jste si již vzali, nechejte víčko prázdné krabičky otevřené.
 4. 4
  Jednu pilulku nechejte v originální krabičce. Většina krabiček obsahuje příbalový leták se všemi informacemi o daném léku. Možná zjistíte, že musíte brát každý den dvě velmi podobné bílé tabletky – jednu ráno a jednu večer. Abyste si je nespletli, nechejte si v původní krabičce alespoň jednu pilulku, abyste ji mohli v případě potřeby srovnat.
 5. 5
  Ujistěte se, že není nutné nechávat léky v původních obalech. Některé léky musíte nechat v původních obalech, jinak by se mohly znehodnotit. Spousta léků je citlivých na světlo nebo vlhkost a mohly by ztratit své účinky. Na obalu léků je vždy uvedeno, zda je smíte přendat do dávkovače, nebo je musíte nechat v původním obalu. [4]
  • Pokud berete léky, které musí zůstat v původním obalu, dejte si je na stejné místo jako dávkovač, abyste na ně nezapomínali.
  Reklama

Metoda 3 ze 3:
Vymyslete si rozvrh

 1. 1
  Vytvořte si tabulku, do které si budete zapisovat pilulky, které berete. Nachystejte si všechny léky, které berete a vezměte si kus papíru. Nakreslete si tabulku s pěti sloupci a tolika řadami, kolik léků berete. Vedle každé řady si napište název léku a nad sloupce si napište toto: [5] :
  • Sloupec jedna: Název léku a jeho indikace, například Losartan 50mg, na vysoký tlak.
  • Sloupec dvě: Barva a tvar léku – mezi běžné tvary patří koule, diamant, ovál, kapsle, nebo čtverec.
  • Sloupec tři: Pokyny (jak se léky užívají). Uveďte, zda musíte k lékům jíst nebo je zapíjet větším množstvím vody.
  • Sloupec čtyři: Doba užití léků. Zapište si, kdy musíte léky brát (ráno, večer, před jídlem, jednou týdně atd.).
  • Sloupec pět: Lékárna, kde jste léky koupili (místní lékárna, internetová lékárna atd.).
 2. 2
  Ke každé pilulce si vyplňte všechny informace a rozpis si někam pověste. Až budete mít tabulku hotovou, napište si do ní všechny důležité informace. Nejlepší bude seřadit si léky podle toho, v jakém pořadí je musíte brát. Hotovou tabulku si potom pověste někam, kde ji budete mít stále na očích, například:
  • Do koupelny, do kuchyně, vedle postele, nebo ke stolku, u kterého si čtete.
 3. 3
  Vytvořte si kalendář pro léky. Pokud se vám nechce vytvářet tabulku, můžete si koupit kalendář. Do každého dne si vepište název léků, které si musíte vzít a nezapomeňte uvést také dobu, kdy byste lék měli vzít. Až si lék vezmete, v kalendáři si ho odškrtněte.
  • Je dobré mít vedle kalendáře pero, kterým si budete moci odškrtávat léky, které jste si vzali, abyste nemuseli jít hledat něco na psaní a zapomněli, co jste do kalendáře chtěli napsat.
 4. 4
  Spojte si léky s nějakou každodenní činností. Je snadnější si zapamatovat, že si musíte vzít léky, když to budete mít spojené s jinou činností. Pokud si například musíte brát léky ráno, udělejte to vždy po vyčištění zubů. Ze začátku možná budete trochu zapomínat, ale velmi brzy se vám čištění zubů spojí s braním léků a bude to pro vás jednoduché.
  • Pokud si nemůžete zapamatovat ani činnost, se kterou si chcete braní léků spojit, napište si na lepící papírek upozornění a nalepte si ho na nějaké viditelné místo. Pokud si například chcete brát pilulku po čištění zubů, napište si na papírek „Vyčistit si zuby a vzít si lék“ a nalepte si ho na zrcadlo v koupelně. Brzy si to zapamatujete a lepící papírky už nebudete potřebovat.
 5. 5
  Nastavte si budík. Pokud jste zaneprázdnění a často nejste doma, nastavte si na telefonu budík, který vám bude připomínat, že si máte brát léky. [6]
  Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku pracovali dobrovolní autoři, kteří jej v průběhu času upravili a vylepšili. Tento článek byl zobrazen 1 349 krát
Stránka byla zobrazena 1 349 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama