Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Všichni víme, jakou výzvou je uklidit si skutečně zaneřáděný pokoj. Někdy se může zdát, že je to jako zdolat Mount Everest, místo abyste si jen poskládali oblečení a uklidili knihy. Naštěstí se toho nemusíte vůbec bát – přečtěte si následující postup a zjistíte, jak si uklidit pokoj snadno a rychle.

Metoda 1
Metoda 1 ze 5:
Dostaňte se do správné nálady

 1. 1
  Pusťte si nějakou příjemnou hudbu. Než začnete, nachystejte si hudbu, kterou máte rádi a která vás nabíjí energií. Rychlejší hudba vám pomůže položit se do svého úklidu naplno. Nepouštějte si ale žádnou klidnou a relaxační hudbu, raději si pusťte něco, co vás motivuje. Rozhodně se vyhýbejte smutným a depresivním písničkám. Můžete si také naladit nějakou rádiovou stanici.
 2. 2
  Pokud vám hudba nepomůže soustředit se, můžete si pustit nějakou audio knihu nebo rádiový pořad. Nepouštějte si ale nic, co by vás mohlo příliš rozrušit.
  • Poslouchejte přírodní zvuky, například vodopády nebo praskání ohně, může vám to pomoci soustředit se na svůj úklid.
  • Snažte se netrávit příliš času vymýšlením hudby a hledáním těch správných písniček. Nastavte si iPod na náhodné přehrávání a nebudete se tím muset zabývat.
 3. 3
  Rozsviťte si. Roztáhněte všechny závěsy a vpusťte dovnitř přírodní světlo. Také můžete otevřít okna a nasát trochu čerstvého vzduchu. Když budete mít více světla, budete mít také více energie a lepší náladu.
  • Pokud uklízíte večer, rozsviťte si všechna světla. V přítmí se budete neustále cítit unavení a nebude se vám chtít uklízet.
 4. 4
  Napište si seznam všech místností a věcí, které musíte uklidit. (Tento krok je volitelný.) Můžete si svůj seznam postupně odškrtávat, získáte tím větší motivaci. Také je dobré určit si přesný čas na každou činnost, můžete zkusit závodit s časem a budete tak mít uklizeno dříve.
 5. 5
  Naplánujte si přestávku. Když si dáte přestávku na jídlo, pití nebo malou procházku, budete potom mít více energie. Snažte se to ale nepřehnat a nepouštějte se během přestávky do nových věcí. Určete si, jak dlouho budete mát přestávku, nejlepší je udělat si ji po dokončení jednoho z úkolů. Například si můžete říct, že si dáte malou svačinku po tom, co si uklidíte pod postelí a po přestávce si urovnáte věci ve skříni.
  • Pokud je již čas pokračovat v úklidu, ale vám se nechce, zapomeňte na to! Snažte se najít motivaci a prostě se do toho pusťte!
 6. 6
  Vymyslete si nějakou odměnu. Rozhodněte se, co uděláte až s úklidem skončíte. Můžete si zajít na kávu s nejlepším kamarádem, pustit si nějaký film s rodinou, nebo si dát velkou misku zmrzliny. Když budete mít něco, na co se můžete těšit, uteče vám to uklízení rychleji. Nedávejte si ale tak lákavou odměnu, abyste svoji práci odflákli, vždy vše udělejte pořádně.
 7. 7
  Pokud nemáte dostatek motivace, udělejte si z uklízení hru. Jestli máte problémy se dostatečně motivovat, je možné si z uklízení udělat hru, která vás bude bavit. Zkuste zjistit, kolik věcí stihnete udělat za 10 minut. Potom se snažte tento „rekord“ překonat. Pokud se vám to povede, dejte si nějakou malou odměnu. Pro více informací si pročtěte tipy na konci tohoto článku.
  • Existují také další možnosti. Pokud máte rádi herectví a nemůžete najít motivaci k uklízení, zkuste si vymyslet nějakou scénu, ve které vaše postava musí uklízet. Byli byste překvapeni, jak rychle se zaměříte na svoji roli a ani si nevšimnete, že při tom uklidíte celý dům.
  Reklama

Metoda 2
Metoda 2 ze 5:
Uklízení předmětů na povrchu

 1. 1
  Připravte si krabice a tašky. Poslouží vám k uložení věcí, které nepotřebujete. Nevyhazujte věci, pokud nejsou rozbité. Místo toho je můžete darovat charitě.
 2. 2
  Odstraňte všechno z postele a ustelte ji. Nejen že získáte pocit, že jste již něco udělali, ale také budete mít skvělý povrch, na kterém si můžete poskládat oblečení. Svoji postel berte jako ostrov čistoty ve svém oceánu nepořádku. Odstraňte vše, co bylo na vaší posteli a dejte to na jednu hromadu. Převlečte si postel a obraťte si matraci na druhou stranu. Zvýšíte tím její životnost a bude se vám spát lépe.
  • Dejte si na stlaní postele záležet. Vždy zasuňte prostěradlo pod matraci, narovnejte přikrývky a natřepejte polštáře. Když budete mít krásně čistou postel, budete mít větší motivaci k úklidu zbytku pokoje. Špinavé ložní prádlo odneste do pračky.
 3. 3
  Dejte věci na svá místa. Nejprve ukliďte všechno z podlahy. Budete tak moci chodit volně po pokoji, aniž byste naráželi do věci. Nemusíte vše srovnávat dokonale, pouze to dejte na své místo. Začněte s velkými věcmi, jako jsou knihy nebo polštáře a postupně přejděte až k těm nejmenším, jako jsou tužky.
  • Nejprve se zbavte těch největších věcí. Když uklidíte jen několik z nich, uvidíte velké zlepšení. Pokračujte dál podle velikosti a skončete u těch nejmenších věcí.
  • Nenechejte se rozrušit věcmi, které odkládáte. Možná najdete album s fotkami, které jste už dlouho hledali. Neprohlížejte si ho ale při úklidu. Pokud se na něho skutečně chcete podívat, dejte si to za odměnu až úklid dokončíte.
 4. 4
  Zorganizujte si svůj pokoj logicky. Dávejte si věci, které používáte často, na pohodlná místa, abyste se k nim snadno dostali. Naopak věci, které používáte pouze zřídka můžete mít schované na hůře přístupnějších místech. Zkuste se zamyslet, kam byste věci dávali, kdyby se vám je nechtělo uklízet a přizpůsobte tomu svůj pokoj.
 5. 5
  Ukliďte všechno čisté oblečení. Složte si oblečení a uložte ho do skříně, nebo pověste. Skládejte si oblečení pečlivě a snažte se ho nepokrčit.
  • Před pokoj si postavte koš na prádlo. Nejlepší je umístit jej do chodby. Všechno špinavé prádlo, které najdete, dejte do koše. Nechoďte ale ještě prát, bůhví, kde všude najdete špinavé ponožky.
 6. 6
  Špinavé nádobí odneste z pokoje. Pokud máte koš navíc, dejte nádobí do koše, abyste ho mohli snadněji odnést do kuchyně. Pokud máte v nádobí něco lepkavého nebo tekutého, okamžitě to odneste, abyste to nevylili.
  • Pokud najdete něco jiného, co patří do jiného pokoje, dejte to do zvláštní krabice a odneste to, až si v pokoji uklidíte.
  Reklama

Metoda 3
Metoda 3 ze 5:
Jak si uklidit hromady věcí

 1. 1
  Ukliďte si pod postelí. Vytáhněte si všechno, co máte pod postelí. Možná budete překvapení, kolik nepořádku se tam nahromadilo, třeba najdete něco, co jste už dávno měli za ztracené.
  • Rozdělte si tyto věci na čtyři hromady: na vyhození, na rozdání charitě, věci pro sourozence (pokud je máte) nebo kamarády a věci, které si v pokoji necháte. Nejjednodušší je asi udělat si nejprve dvě hromady – co si nechat a co vyhodit, a ty potom rozdělit díle. Také se podívejte pod nábytek, pod stůl a za police.
 2. 2
  Vrhněte se na hromádky, ale vynechte tu, na které jsou věci, které si chcete nechat. Pokud máte hromady věcí, roztřiďte je na menší (oblečení, boty, knížky atd.)předtím, než je dáte stranou.
  • Nejprve odpadky. Věci, které již nejdou recyklovat, dejte do koše, ty které lze recyklovat dejte do popelnice na recyklovatelný odpad.
  • Nyní roztřiďte věci, které patří jinam. Pokud tyto věci patří někam ve vašem domě, hned je tam odneste, pokud patří na jiné místo, odložte je stranou, ale pamatujte si, kam jste je dali.
  • Další je hromádka pro sourozence/kamarády. Okamžitě vraťte věci, které jsou vašich sourozenců do jejich pokoje. Věci pro kamarády odložte je stranou, ale pamatujte si, kam jste je dali.
 3. 3
  Vrhněte se na věci, které si chcete nechat. Začněte tím, že si roztřídíte věci podle kategorií. Například dejte všechny knihy tam, kam patří – na polici, ale zatím neuklízejte přímo samotnou polici, k tomu se dostanete později. Pokračujte a dávejte věci, kam patří – plyšáci, fotky, oblečení atd., dokud nebude hromada pryč.
  • Takové malé úspěchy vám dodají motivaci. Nejprve se sice může zdát, že je nemožné všechno srovnat, ale když si úklid rozdělíte na menší úkoly, budete mít větší motivaci a uděláte svoji práci dříve a kvalitně.
  • Pokud najdete něco, co nikam nepatří, udělejte si na to místo, nebo to dejte pryč. Méně věcí v pokoji je vždy lepší. Pokud tuhle věc potřebujete používat, můžete se zeptat rodičů, jestli vám ji nemohou dát jinam.
 4. 4
  Ukliďte si v šatníku. Šatník nejlépe uklidíte tak, že odnesete vše pryč a postupně se budete probírat hromadami oblečení – na to se vám bude hodit postel. Vyhoďte vše, co už nebudete nosit. Jakmile si vyčistíte skříň a zjistíte, co si chcete nechat, udělejte to samé také s botami a urovnejte si věci na policích ve skříni. Postupně pověste vše, co do šatníku chcete vrátit.
  • Pokud najdete oblečení, na které jste už zapomněli, zkuste si ho. Když vám nebude, nebo se vám už nelíbí, dejte ho pryč. Budete mít více místa na věci, které skutečně budete nosit.
  • Pokud máte pocit, že nemáte dost místa na boty, kupte si prostorný botník.
 5. 5
  Vytáhněte všechno oblečení z polic a úhledně ho poskládejte. Skládání je velmi důležité. Když si oblečení poskládáte, budete mít více místa v policích a také zásuvky se budou vytahovat snadněji. Zorganizujte si police s oblečením tak, aby v každé polici či zásuvce byl pouze jeden typ oblečení.
  • I nyní si zkuste vše, na co jste zapomněli, nebo co vám již nemusí sedět. Pokud se vám oblečení nelíbí nebo vám nesedí, dejte ho charitě.
  • Horní zásuvky by měly být na spodní prádlo a ponožky, v těch dalších by měly být košile a trika a ve spodních zásuvkách by měly být kalhoty a sukně.
  • Srovnejte si šatník tak, aby vám to dávalo smysl. Pokud jste zvyklí mít spodní prádlo ve spodní zásuvce, nemusíte si ho nyní dávat do horní zásuvky.
 6. 6
  Projděte si hromady, které jste udělali. Když si oblečení takto rozdělíte, budete se moci postupně vrhnout na každou hromadu zvlášť. Nikdy neuklízejte více hromad najednou, ztratíte motivaci uklidit si všechno oblečení a nebude se vám chtít úklid dokončit.
  • Nejprve vyhoďte nepořádek. Přineste si velký pytel na odpadky a naházejte do něho vše, co chcete vyhodit. Nenoste ho ale před koncem úklidu, protože pravděpodobně budete celou dobu nacházet věci, které patří do koše. Nejlepší tedy je vyhodit vše až nakonec.
  • Srovnejte si věci, které chcete rozdat. Všechny věci pro kamarády, sourozence nebo charitu si dejte do velké krabice a schovejte ji například na chodbu nebo do sklepa. Můžete do ní postupně přidávat další věci, nemusíte vše hned odnášet. Je každopádně nejlepší odstranit co nejvíce věcí z pokoje. Pokud máte oblečení nebo věci, které byste chtěli dát konkrétní osobě, nalepte si na krabici samolepku s připomínkou, komu tyto věci patří.
  • Dejte si bokem všechny věci, které si chcete nechat v pokoji. Poskládejte si zbytek oblečení, srovnejte si knihy na policích, hračky v krabicích atd.
  Reklama

Metoda 4
Metoda 4 ze 5:
Ukliďte si věci v pokoji

 1. 1
  Roztřiďte si knihy a časopisy. I ty, které máte na zemi! Seřaďte je podle velikosti, největší dolů a nejmenší nahoru. Knihy si také seřaďte do police.
  • Všechny police by měly vypadat hezky. Když si na ně věci jen tak naházíte, nebude to vypadat zrovna uklizeně.
  • Můžete si každou polici označit a knihy si seřadit podle abecedy. Není ale důležité, jak je máte seřazené – důležité je, aby to vypadalo uklizeně.
 2. 2
  Ukliďte si věci na stole. Kupte si nějaký organizér na stůl. Můžete si do nich dávat psací potřeby a nemusíte se tak prohrabovat tužkami, které se lepí na lepidlo.
  • Ukliďte si všechny zásuvky ve stole. Projděte všechny papíry, které najdete a rozhodněte se, co si chcete nechat a co chcete vyhodit. Kupte si složky a všechno si úhledně srovnejte do správné složky (můžete si je také nadepsat, například „Škola“, „Kresby“, „Faktury“ atd.).
  • Pokud nemáte složky, sepněte si papíry alespoň kancelářskou sponkou, aby se vám neztratily. Můžete také malé věci spojit gumičkou.
  • Jestli nechcete organizér, zkuste si všechny psací potřeby schovat do plastového pytlíku, aby se vám nekutálely po celém stole.
 3. 3
  Ukliďte vše ostatní, co potřebuje uklidit. Rozhlédněte se po pokoji a zjistěte, zda není třeba uklidit ještě něco. Nyní je čas rozmotat si šperky, srovnat si páry bot, upravit si fotky na zdi atd. Soustřeďte se na detaily.
  • Jde také o skvělou příležitost promyslet si možná vylepšení svého pokoje. Potřebujete nový botník, nebo nový věšák na oblečení? Potřebujete krabici na šperky, abyste měla kam dát všechny své náhrdelníky? Napište si seznam věcí, kterými byste mohli vylepšit svůj pokoj a vyvěste si ho na nástěnku (pokud ji máte). Později si tyto věci budete moci nakoupit a odškrtnout ze seznamu.
  Reklama

Metoda 5
Metoda 5 ze 5:
Ukliďte si každý povrch v pokoji

 1. 1
  Utřete prach ze všech povrchů v pokoji. Pomocí prachovky otřete všechen prach na stole, na skříni, policích a všude jinde, kde ho můžete mít. Prach utírejte před vysáváním, jinak byste ho zvířili a usadil by se na čisté podlaze. Vždy přitom mějte otevřená okna, hlavně pokud jste na prach alergičtí.
  • Pokud nemáte prachovku, můžete použít vlhké ubrousky a otírat prach jimi. Dezinfekční ubrousky fungují skvěle a zároveň také zabíjejí bakterie. Prach můžete utírat ale také vlhkým hadrem.
  • Oprašte také věci na stole, na skříni na policích atd. Obrázky, suvenýry nebo trofeje budou vypadat mnohem lépe, když nebudou pokryty vrstvou prachu.
 2. 2
  Vysajte si podlahu. Pokud máte plný pytlík ve vysavači, vyměňte ho. Nejprve vysajte ty nejšpinavější části pokoje. Pokud chcete, můžete koberec před vysáváním posprejovat kobercovým deodorantem, který dodá vašemu pokoji příjemnou vůni.
  • Jestli nemáte koberec, zameťte podlahu. Měli byste také vytřít mopem.
 3. 3
  Podívejte se, jestli nemáte špinavá okna a zrcadla v pokoji. Okna umývejte správným prostředkem a hadrem z mikrovlákna, abyste neudělali šmouhy. Když si pořádně umyjete okna, váš pokoj bude vypadat úplně jinak.
 4. 4
  Ukliďte zbytek pokoje. Můžete vyleštit kliky, nebo natřít stůl voskem. Pokud máte u stropu větrák, také ho umyjte a otřete.
  • Odstraňte všechny pavučiny, které máte u stropu pokoje.
 5. 5
  Dodělejte poslední detaily. Vyhoďte poslední nepořádek a vysypejte koš. Pokud jste našli ještě něco, co je třeba uklidit, udělejte to. Můžete do pokoje také nastříkat trochu osvěžovače.
  • Odneste krabice s věcmi na rozdání někam, kde na ně nezapomenete.
  • Všechno nádobí a věci, které patří do jiných pokojů, ihned odneste.
 6. 6
  Odměňte se! Udělejte něco, co máte opravdu rádi, nebo si odpočiňte ve svém krásně uklizeném pokoji. Zajděte si do kina, dejte si něco sladkého, nebo si pohrajte se svým psem – dělejte prostě co chcete. Po takové práci si to zasloužíte.
  • Snažte se začít vracet věci na své místo. Každý den si stelte postel. Když si zvyknete tyto věci dělat každý den, nebudete si muset uklízet tak často. A navíc to bude pořád pěkně vypadat.
  Reklama

Tipy

 • Když si něco vezmete, vždy to vraťte zase zpět na své místo.
 • Kupte si do pokoje osvěžovač vzduchu. Když to u vás bude příjemně vonět, budete mít motivaci také k úklidu.
 • Pokud máte pocit, že už zase máte v pokoji nepořádek, možná bude dobré se zbavit nějakých starých věcí. Zkuste něco prodat, rozdat, darovat nebo to prostě vyhoďte – roztřiďte si všechny věci a úklid vám půjde snadněji.
 • Najděte všechny ostré předměty a dejte je někam, kde na ně nešlápnete
 • Pokud máte hodně věcí, u kterých se nemůžete rozhodnout, zda je chcete vyhodit nebo si je nechat, dejte je všechny do krabice. Vyndávejte věci tak, jak je budete potřebovat. Po dvou týdnech pravděpodobně již budete vědět, že nepotřebujete to, co jste z krabice zatím nevytáhli.
 • Dejte pryč všechnu elektroniku a knihy, které by vás mohly od úklidu odvádět.
 • Snažte se uklízet si každý týden. Když si budete uklízet častěji, nebudete mít na podlaze tolik věcí (a úklid vám také nebude trvat tak dlouho).
 • Neházejte při úklidu věci všude okolo. Vždy vše dejte na své místo, jinak byste si pokoj přece neuklidili. Rozházet věci na jiná místa není úklid.
 • Mějte na sobě pohodlné oblečení, nejlépe tričko a tepláky. Připravte se na to, že se při úklidu trochu ušpiníte.
 • Vyfoťte si svůj pokoj před úklidem a po úklidu. Obrázky porovnejte a jasně uvidíte, jaký kus práce jste na svém pokoji odvedli. Budete tak mít motivaci a pokoj vám vydrží uklizený déle.
 • Můžete pokoj uklízet například ve směru hodinových ručiček. Začněte nalevo a pokračujte směrem doprava.
 • Pokud se nemůžete donutit začít uklízet, představte si, jak krásně bude váš pokoj vypadat po úklidu.
 • Řekněte si, že si budete pokoj udržovat uklizený a napište si to třeba na nástěnku. Udržíte si tím motivaci a budete si uklízet častěji.
 • Rozdělte si pokoj a nastavte si časové limity. Například velká hromada nepořádku vám může zabrat půl hodiny, ale uklidit na stole potrvá jen několik minut. Zkuste lámat své rekordy a odměňujte se za skvělé výkony.
 • Když najdete něco, co byste mohli jednoho dne potřebovat, zjistěte, zda jste to v posledních 6 měsících potřebovali. Pokud ne, dejte to do krabice s věcmi, které chcete rozdat nebo vyhodit
 • Zkuste najít člena rodiny, který vám s úklidem pomůže. Když jste na to dva, vždy to jde rychleji a lépe.
 • Při úklidu si zatančete, nebo zazpívejte.
 • Pokud se nedokážete soustředit, dávejte si každou půlhodinu krátkou pauzu.
Reklama

Varování

 • Pokud máte alergii na prach, vezměte si před úklidem své léky proti alergii a ideálně také mějte na sobě protiprachovou masku.
 • Pokud jste ještě nikdy nepoužívali čisticí náčiní nebo vysavač, požádejte o pomoc rodiče. Požádejte je, aby vám ukázali, jak tyto věci správně používat, abyste si neublížili.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Pytel na odpadky
 • Čistič na okna + hadr
 • Koš na prádlo
 • Hudba (volitelné)
 • Prachovka
 • Pohodlné oblečení
 • Vysavač nebo smeták
 • Dezinfekční ubrousky

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautorem článku je :
Spisovatel na wikiHow
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 44 455 krát
Kategorie: Úklid
Stránka byla zobrazena 44 455 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama