Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.
Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality.
V tomto článku je 7 referencí jejichž znění najdete ve spodní části stránky.
Tento článek byl zobrazen 5 647 krát
Chcete vědět, jak si správně mýt obličej, abyste měli zářivou, zdravou a čerstvou pleť? Každodenní mytí obličeje je snadným způsobem, jak vylepšit pleť, ale je nutné to dělat správně, abyste si pleť nevysušili, nebo si nezpůsobili zánět. Ať už máte sklony k akné, suchou nebo jemnou pleť, nebo normální bezproblémovou pleť, v tomto článku se dozvíte, jak si správně mýt obličej.
Postup
Každodenní mytí obličeje
-
1Navlhčete si obličej teplou vodou. Stáhněte si vlasy z obličeje a navlhčete si pleť teplou vodou. Horká nebo studená voda může pleť poškodit, zatímco příjemně teplá voda je jemná a nepodráždí vám kůži.
- Můžete si vodu nanášet na obličej rukama, nebo použít navlhčenou žínku.
- Když si obličej navlhčíte dříve, než použijete čistící produkt, otevřou se vám póry a produkt se vám snadno dostane na pleť, takže s ním nebudete muset plýtvat.
-
2Použijte čistící produkt dle svého výběru. Bude vám stačit množství o velikosti mince. Naneste si ho na obličej krouživými pohyby tak, aby se dostal na úplně celý obličej. Potom si obličej třicet vteřin krouživými pohyby masírujte.[1]
- Nepoužívejte na obličej mýdlo na ruce, nebo sprchový gel na tělo. Kůže na obličeji je mnohem citlivější, než kůže na zbytku těla a hrubá mýdla ji mohou snadno vysušit nebo podráždit.[2]
- Pokud používáte make-up, kupte si speciální odličovač, zejména na líčení očí. Můžete ovšem použít i čistý kokosový olej.
-
3Udělejte si jemný peeling. Peelingem se jemně zbavíte mrtvých kožních buněk a špíny, která se vám na obličeji zachytila. Když si každých několik dní uděláte peeling, nebudou se vám ucpávat póry a budete mít stále zářivou pleť. Používejte peeling z drogerie, nebo žínku a krouživými pohyby si vyčistěte pleť. Zaměřte se na obzvláště vysušená nebo mastná místa. [3]
- Když si budete peeling dělat příliš často, nebo příliš hrubě, mohli byste si podráždit pleť. Dělejte to jen několikrát a za týden a snažte se příliš netlačit. V některé dny nebudete peeling potřebovat, takže tento krok budete moci vynechat.
- Můžete si vyrobit vlastní peeling, bude vám k tomu stačit jen několik věcí, které máte doma. Smíchejte si lžíci medu, lžíci krystalového cukru a lžíci vody nebo mléka.
-
4Opláchněte si obličej a jemně si ho osušte. Opláchněte si obličej teplou vodou a smyjte všechny zbytky peelingu a čistícího gelu. Potom si obličej velmi jemně osušte ručníkem. Neotírejte si ručníkem pleť, aby se vám nezačaly tvořit vrásky a abyste si nepodráždili pleť. [4]
-
5Používejte tonikum, abyste měli hladkou pleť. Tento krok je volitelný, ale pokud chcete mít hladkou pleť a menší póry, bude se vám hodit. Tonikum na pleť nanášejte vatovým tamponkem a zaměřte se zejména na místa, na kterých máte zvětšené póry.
- Tonika z drogerie obsahují alkohol, který může vysušovat pleť. Sežeňte si tonikum bez alkoholu, zejména pokud máte suchou pleť, která se loupe.[5]
- Přírodní tonika fungují stejně dobře jako tonika z obchodu. Zkuste například směs vody a citronové šťávy, nebo aloe vera, lísku lékařskou a růžovou vodu.
-
6Nakonec použijte hydratační krém. Vyberte si krém pro váš typ pleti a naneste si ho na celý obličej. Hydratační krém vaši pleť ochrání před vlivy počasí a vysycháním a zajistí, že ji budete mít stále zářivou.
- Pokud si myjete obličej těsně před spaním, používejte těžší noční krém, který vaši pleť přes noc vyživí.
- Pokud jdete ven, použijte hydratační krém s UV faktorem 15 nebo více, abyste ochránili svůj obličej před poškozením slunečními paprsky.
Reklama
Mytí pleti se sklony k akné
-
1Myjte si obličej dvakrát denně. Pokud máte pleť se sklony k akné, doporučuje se mýt si ji dvakrát denně. Když si ji umyjete ráno, zbavíte se bakterií, které se na ní přes noc nahromadily. Večer je zase nutné pleť umýt, abyste odstranili pot, špínu a make-up z předešlého dne. Když si ovšem budete mýt pleť častěji než dvakrát denně, mohli byste si ji poškodit a podráždit.
- Mnoho lidí, kteří trpí akné, si myslí, že když si budou pleť mýt častěji, budou ji mít zdravější, ale ve skutečnosti to není pravda. Pleť na obličeji je velmi jemná a když si ji budete mýt příliš často, mohli byste si ji poškodit a oslabit.[6]
- Pokud máte pocit, že si potřebujete pleť mezi mytím trochu osvěžit, opláchněte si ji pouze vlažnou vodou a nepoužívejte mýdlo, ani jiné chemikálie.
-
2Používejte čistící produkt určený pro pleť se sklony k akné. Běžně prodávané čistící produkty na obličej často obsahují přísady, které mohou vaše akné zhoršit. Chemikálie, alkohol a oleje mohou vaši pleť podráždit a způsobit ucpávání pórů, což je to poslední, co v případě akné vaše pleť potřebuje. Vyberte si čistící produkt určený speciálně pro pleť se sklony k akné. [7]
- Pokud máte akné, nemusí to znamenat, že musíte mít mastnou pleť. Používejte produkty, které se hodí i k typu vaší pleti a nebudou vám příliš vysušovat pokožku.
- Pokud trpíte vážným akné, měli byste si zajít k dermatologovi a používat produkty na předpis, které dokážou zabíjet bakterie ucpávající póry. Promluvte si se svým lékařem, nebo si v lékárně zkuste koupit nějaký volně prodejný produkt s obsahem kyseliny salicylové, sulfacetamidu sodného, nebo benzoylperoxidu. [8]
-
3Nedrhněte si obličej. Mnoho lidí s akné dělá velkou chybu a drhne si obličej co nejhruběji, aby si tím otevřeli póry. Bohužel při tom ale naruší pleť a způsobí záněty, které potíže s akné ještě zhorší. Pokud máte akné, je nutné zacházet s pletí velmi opatrně. Používejte velmi jemné peelingy a nikdy si pleť nedrhněte hrubě.[9]
- Místo peelingu můžete používat vlhkou žínku a krouživými pohyby si s ní jemně otírat obličej.
- Pokud trpíte na akné, nepoužívejte kartáče na obličej.
-
4Vyhýbejte se horké vodě. Horká voda může způsobit záněty a zarudnutí pleti, takže při mytí obličeje používejte raději studenou vodu. Při propuknutí akné byste se měli vyhýbat také páře, protože vysoké teploty mohou vaše problémy zhoršit.
-
5Jemně si osušte ručník. Pokud máte akné, je důležité neodírat si pleť hrubým ručníkem. Kupte si velmi jemný ručník určený na obličej a po mytí si s ním pleť pouze jemně osušte. Ručníky na obličej často perte, abyste si na obličej po umytí nedávali bakterie hned zpět.
-
6Nakonec použijte hydratační krém bez oleje. Pokud trpíte na akné, póry se vám budou ucpávat velmi snadno. Nejlepší je v tomto případě používat krémy bez obsahu olejů. Pokud chcete používat hydratační krém s olejem, nejprve si ho vyzkoušejte na malém kousku pleti a po několika dnech zjistěte, zda vám neucpává póry. Pokud ne, můžete ho používat na celý obličej.
- Aloe vera zklidňuje podrážděnou pleť a skvěle se hodí jako hydratační krém pro lidi se sklony k akné.
- Pokud máte velmi mastnou pleť, nemusíte krém používat vůbec, nebo si ho můžete nanášet pouze na velmi suchá místa.
Reklama
Mytí suché pleti
-
1Myjte si pleť jednou denně. Pokud máte suchou pleť, neměli byste si ji mýt častěji než jednou denně, jinak ji budete mít ještě vysušenější. Je důležité se večer důkladně odlíčit a smýt si z pleti špínu a pot. Ráno si obličej pouze opláchněte vlažnou vodou nebo ho otřete vlhkou žínkou, ale nepoužívejte žádné mycí produkty. Nakonec vždy použijte hydratační krém, abyste neměli pleť vysušenou a šupinatou.[10]
-
2Používejte místo čistícího gelu jemné mýdlo na obličej, nebo olej. Suchá pleť se mytím ještě více vysušuje, takže je důležité vybrat si správný produkt pro čištění. Najděte si jemný čistící gel nebo mýdlo pro suchou pleť, nebo si pleť myjte olejem.
- Pokud chcete použít olej, navlhčete si obličej a natřete si ho olejem (mandlovým, olivovým, jojobovým, kokosovým atd.). Žínkou si olej krouživými pohyby vetřete do pokožky. Potom si obličej opláchněte teplou vodou.
- Pokud si chcete pleť mýt čistícím produktem z obchodu, kupte si nějaký bez obsahu sulfátů.. Sulfáty jsou agresivní chemikálie, které vám pleť ještě více vysuší.
-
3Používejte často peeling, abyste se zbavili mrtvých kožních buněk. Pokud se vám pleť loupe, pravděpodobně budete muset častěji používat peeling. Zkuste peeling používat každé dva dny – krouživými pohyby si otřete suchá místa vlhkou žínkou. Klíčem je nevysušit si pleť ještě více, abyste ji neměli podrážděnou.
- Pokud máte extrémně suchou pleť, můžete používat jako peeling i olej. Naneste si trochu kokosového (nebo jiného) oleje na měkkou žínku a krouživými pohyby si s ní otírejte obličej. Zbavíte se tím mrtvých kožních buněk a zároveň pleť vyživíte.
- Nepoužívejte lufu, kartáč, ani jiné hrubé nástroje. Suchá pleť je náchylnější k poškození a vráskám mnohem více než normální nebo mastná pleť, takže s ní musíte zacházet velmi opatrně.
-
4Opláchněte se studenou nebo teplou vodou. Horká voda by vám pleť vysušila, takže používejte pouze vlažnou vodu. Když to s vodou budete přehánět, také budete mít vysušenou pleť, takže se snažte si obličej umýt co nejrychleji. Můžete si obličej mýt namočenou žínkou, místo abyste si na něho stříkali vodu.
-
5Jemně se osušte měkkým ručníkem. Používejte pouze měkké a jemné ručníky, které vám pleť jemně osuší. Nikdy si pleť nedrhněte ručníkem, pouze na ni ručník přiložte, abyste si ji nepodráždili.
-
6Nakonec použijte hutný hydratační krém. Vyberte si krém určený pro suchou pleť, abyste měli stále čerstvou a hydratovanou pleť. Přírodní krémy jsou pro suchou pleť nejlepší, protože neobsahují chemikálie, které by vám mohly podráždit a vysušit pleť.[11]
- Kupte si hydratační krém s obsahem bambuckého másla, kakaového másla, nebo nějaké jiné hutné přísady, která vaši pleť ochrání před vysušením.
- Pokud se vám pleť již několik hodin po mytí začne loupat, naneste si na ni trochu kokosového oleje nebo aloe vera.
Reklama
Varování
- Nikdy nechoďte spát neodlíčená.
- Žínku na obličej po každém použití vyperte.
- Nemyjte si pleť příliš často. Mohli byste ji podráždit a způsobit, že se vám bude více mastit.
- Pokud máte citlivou pleť, všechny produkty si nejprve vyzkoušejte na nenápadném místě. Naneste si trochu například na ruku a počkejte alespoň 10 minut, abyste měli jistotu, že vám daný produkt pleť nepodráždí.
- Při mytí obličeje a peelingu dělejte vždy krouživé pohyby směrem nahoru. Tím obličej promasírujete a zlepšíte krevní oběh. Nikdy pleť netahejte směrem dolů.
Věci, které budete potřebovat
- Mýdlo nebo mycí gel na obličej
- Měkký ručník
- Žínka na peeling
- Tonikum
- Hydratační krém
Reference
- ↑ https://www.aad.org/dermatology-a-to-z/health-and-beauty/general-skin-care/face-washing-101
- ↑ http://www.today.com/health/youre-doing-it-wrong-heres-right-way-wash-your-face-8C11462859
- ↑ http://www.wsj.com/articles/SB10001424052702304402104579149542082224218
- ↑ https://www.aad.org/dermatology-a-to-z/health-and-beauty/general-skin-care/face-washing-101
- ↑ http://www.marieclaire.com/beauty/how-to/a7053/how-to-wash-your-face/
- ↑ http://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/acne/cleansers
- ↑ http://www.huffingtonpost.com/2013/09/11/get-great-skin-surprising-ways_n_3900170.html
- ↑ http://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/acne/cleansers
- ↑ http://www.wsj.com/articles/SB10001424052702304402104579149542082224218