X
wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 60 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili.
Tento článek byl zobrazen 2 430 krát
Čerstvě upečený chleba patří k jednoduchým životním radostem, a kdykoliv si ji dopřát je snazší, než si možná myslíte. Můžete si upéct svou vlastní francouzskou bagetu, měkký chléb na toasty, nebo lahodné rychlé housky a bulky tak nejen ušetřit peníze, ale také naplnit svůj dům úžasnou vůní čerstvého pečiva. S několika málo ingrediencemi a trochou šikovnosti se naučí pést chleba každý!
Postup
Metoda 1 ze 3:
Pečeme základní francouzský chléb
Metoda 1 ze 3:
-
1Připravte si všechny ingredience. Na základní francouzský chléb potřebujete:
- 6 šálků polohrubé mouky
- 1 lžička soli
- 2 šálky vody
- 3 lžičky práškových nebo 1 balení čerstvých aktivních kvasnic
-
2Aktivujte kvasnice. V hrnku nebo mističce smíchejte kvasnice s 1/4 šálkem teplé vody. Voda by měla být na dotek teplá, ale ne horká. Pokud bude příliš horká, kvasinky zahubí, studená je naopak dostatečně neaktivuje a chléb pak bude obtížně kynout. Teplota by měla být taková, abyste ve vodě udrželi prst, aniž by vám to bylo nepříjemné.
- Po minutě či dvou by směs měla začít houstnout a získávat správnou texturu. Bude vonět po silném pivu. Až se začnou objevovat bublinky, kvasnice jsou aktivované.
- Pokud použijete čerstvé kvasnice, nemusíte je před přidáním do mouky nechat aktivovat. Přeskočte tento krok a pokračujte k následujícímu.
-
3Ve velké míse smíchejte mouku se solí. Mísa musí být tak velká, aby se do ní vešla mouka i voda, a aby se vám pohodlně míchalo, nejlépe dřevěnou vařečkou. Až budete mít mouku v misce,přidejte buď čerstvé kvasnice, nebo bublající kvásek. Důkladně propojte s moukou.
- Chcete-li, můžete těsto umíchat v domácí pekárně nebo elektrickém hnětači. Hnětení těsta je ale u francouzského chleba poměrně krátké, takže je většinou jednodušší, udělat to prostě rukama. V dalších krocích si ruce stejně ušpiníte.
-
4Přidejte k mouce vodu a důkladně promíchejte. Pomalu jednou rukou přilévejte do mísy vodu, zatímco druhou rukou budete směs míchat dřevěnou vařečkou. Snažte se zformovat těsto a propojit všechny ingredience tak, aby vznikla použitelná hmota, takže nepřestávejte vařečkou pohybovat. Může vám pomoci někdo, kdo bude vodu přilévat, zatímco vy oběma rukama hnětete, nebo naopak.
- Množství vody, které budete potřebovat závisí na druhu mouky a také na vlhkosti vzduchu. Zkoušejte to, a brzy získáte dostatečný cvik. Přilévejte vodu pomalu, nepřestávejte míchat a sledujte, jak se těsto spojuje. Jakmile se začne těsto lepit dohromady, je na čase přestat přilévat vodu.
- Začněte těsto v míse zpracovávat rukama (nejprve si je pomoučete). Všechny kousky spojte v jednu kouli a začněte formovat základní těsto, než jej z mísy vyklopíte ven.
-
5Vyklopte těsto na důkladně pomoučený vál. V tuto chvíli vznikají v chlebovém těstě struktury, které budou po upečení krásně křupavé. Tvoří se bez ohledu na to, zda hnětete či nikoliv, můžete tedy nechat těsto chvíli odpočinout, než ho začnete hníst a nechat kvasinky, ať práci odvedou za vás. Ulehčí vám to práci.
- Mezitím dobře vyčistěte misku, než ji použijete ke kynutí těsta.
-
6Začněte těsto hníst rukama. Je to jeden z nejdůležitějších kroků při pečení chleba - správně těsto připravit. Musíte těsto alespoň 5-10 minut důkladně rukama zpracovávat, dokud nebude úplně hladké. Pokud vypadá jeho povrch jako měsíční krajina, pokračujte v hnětení a přidávejte podle potřeby mouku nebo vodu.
- Získat v pohybu rukou jistotu, vyžaduje trochu praxe. Jednoduše do těsta rukama tlačte a rolujte ho směrem od sebe. Nebojte se, tlačte klidně co nejsilněji, jako kdybyste se pokoušeli těsto protlačit skrz vál. Odtlačujte jej od sebe a zase rukama vracejte zpátky.
- Vaše ruce by měly být neustále dobře pomoučené a že se těsto nelepí k válu. Pokud se těsto zdá příliš vlhké, přidejte na vál mouku a pokračujte v hnětení.[1]
-
7Nechte těsto přibližně 3 hodiny kynout. Vraťte těsto zpět do vyčištěné (nebo alespoň vypláchnuté) mísy a přikryjte potravinářskou fólií nebo čistou utěrkou. Udržujte mísu s těstem na teplém, ale ne horkém místě. Ideální teplota pro kynutí těsta je okolo 25°C.
- Pokud je ve vašem bytě příliš chladno, nebo se rozhodnete péct v zimě, vložte těsto do trouby se zapnutým světlem (trouba musí být vypnutá) a nechte vykynout tam.
-
8Vytáhněte těsto z mísy a znovu ho prohněťte. Nemusíte to dělat tak dlouho jako před prvním kynutím. Několikrát jej obraťte a promněte na pomoučeném válu a pak vraťte do misky na druhé kynutí. Jde o to, aby se těsto vrátilo do původního tvaru, s jakým jste začali. Nebude to trvat dlouho a s těstem se vám bude mnohem lépe pracovat, bude hladké a vláčné.[2]
-
9Nechte těsto znovu vykynout asi 90 minut. Názory na potřebnost druhého kynutí se různí, někteří pekaři jej přeskakují a rovnou začínají tvarovat bochníky, zatímco jiní tvrdí, že pro správnou konzistenci jsou nejlepší kynutí tři. Poctivý, křupavý francouzský chléb je známý nadýchanou kůrkou a vzdušnou střídkou, čehož dosáhnete jen velkým množstvím bublinek vzduchu, které vytvoří kvasnice během kynutí. Máte-li dostatek času a chuť na autentický francouzský chléb, nechte jej vykynout dvakrát až třikrát. Pokud máte naopak hlad a nemůžete se dočkat, až váš dům bude vonět jako pekárna, klidně další kynutí přeskočte, chléb bude i tak chutnat báječně.
-
10Vytvarujte těsto do libovolného tvaru. Vyklopte těsto z misky a rozdělte ho na tolik dílů, kolik chcete mít pečiva. Fantazii se meze nekladou, tvarujte bochníky, bagetky, kaiserky nebo bulky, jak je vám libo.
- Bochníky vytvoříte tak, že těsto jednoduše rozdělíte nožem na dvě poloviny a ty vytvarujete do jednoduchého kulatého tvaru. Dejte je na pečicí papír a posypte je trochou kukuřičné mouky. Zakryjte je.
- Bagety se připravují rozdělením těsta na 4 stejně velké díly, které vyválíte na pomoučeném válu tak, aby byly dlouhé a štíhlé. Bude to chvilku trvat, než bagetu vyválíte dostatečně dlouhou. Válejte od středu ke koncům a snažte se, aby byla bageta všude stejně silná.
- Bulky Nakrájejte těsto na 6 kusů a vytvarujte krátké, hranatější bagetky. Neexistuje žádný předepsaný způsob, pokaždé budou chutnat skvěle.
-
11Nechte těsto dále kynout ještě 45 minut. Až své pečivo naskládáte na plech s pečicím papírem, zakryjte je a nechte ještě 45 minut dojít, než je dáte do trouby. Bude pak krásně nadýchané.
- Je jen na vás, zda bochník před pečením navrchu naříznete do tvaru písmene X nebo nějak jinak. Můžete udělat několik krátkých zářezů, asi 1 centimetr hlubokých, aby se rovnoměrně při pečení rozevřely.
-
12Pečte chleba na 200°C po dobu asi 30 minut, nebo dokud nebude nazlátlý. Chléb je hotový ve chvíli, kdy je jeho kůrka zlatohnědá a jeho spodek je pevný. Při poklepání kloubem prstu by měl bochník znít dutě.
-
13Utvořte perfektní kůrku s pomocí páry. tajemství dokonalé kůrky? Pára! Opakovaně během pečení chléb poprašte vodou rozprašovací láhve. Uvnitř trouby se tak vytvoří jemná pára, která zajistí, že chléb bude zvenku křupavý a uvnitř vláčný, tak jak by měl správný francouzský chléb být.
- Můžete také vložit do trouby kastrůlek s vodou, který umístíte pod plech s pečivem. Pára se tak bude postupně při pečení uvolňovat. Experimentuje, abyste zjistili, jaký postup vám vyhovuje nejvíc.
Reklama
Metoda 2 ze 3:
Pečeme základní toastový chléb
Metoda 2 ze 3:
-
1Připravte si vše potřebné. Toastový chléb se připravuje v podstatě stejným způsobem jako francouzský, ale jsou zde některé přísady navíc, které mu dodávají typickou, nasládlou chuť a měkkost. Možnosti budou uvedeny v návodu, nicméně pro základní toastový chleba potřebujete následující:
- 6 šálků polohrubé mouky (bílé nebo celozrnné)
- 1 šálek vody
- 1 šálek mléka
- 2 lžíce másla
- 2 lžíce cukru nebo medu
- 1 lžíce soli
- olej (nepovinné)
- 1 vejce (prošlehané)
-
2Aktivujte kvasnice. Použijte šálek teplé vody, ve kterém rozmícháte kvasnice. nechte je chvíli stát, než se na povrchu začnou tvořit bubliny a pěna.
-
3Nalijte mléko do rendlíku.Rychle ho na sporáku ohřejte a těsně před bodem varu rendlík stáhněte. Vmíchejte máslo a cukr a dobře propojte. Pozor, nechcete mléko spálit a nechcete jej ani uvařit, protože při vaření se mléko velmi rychle srazí. Hrnec nespouštějte z očí a jakmile z něj začne stoupat pára, odstavte ho ze sporáku. Nechte směs trochu zchladnout, než ji přidáte ke kvasnicím.
- Chcete-li, ohřejte mléko v mikrovlnce a máslo s cukrem vmíchejte, dokud bude mléko stále teplé.[3]
-
4Nalijte směs spolu s jedním šálkem mouky do mixéru. Nechte mixovat asi 2 minuty na střední rychlost. Až se začne tvořit těsto, postupně přidávejte zbytek mouky, vždy po jednom šálku. Až mouku spotřebujete, nechte směs ještě další 2 minuty mixovat.
- Množství mouky, které budete potřebovat, záleží na vlhkosti vzduchu, těsto proto nepřestávejte sledovat a používejte zdravý úsudek. Stejné je to i s druhem mouky - tmavé, celozrnné spotřebujete pravděpodobně menší množství. Pro začátek bude možná lepší použít polovinu bílé a polovinu tmavé mouky, abyste si na ten rozdíl zvykli postupně.
-
5Vyklopte těsto a začněte s hnětením. Všechny zbytky mouky a hrudky zapracujte do těsta a to pak začněte zpracovávat na pomoučeném válu. Pokračujte, dokud těsto není pevné, hladké a vláčné, bez hrudek.
- Je také úplně v pořádku nechat hnětač, aby za vás tuto práci odvedl. Záleží na vás, jakému způsobu dáváte přednost. V mixéru je potřeba nechat těsto alespoň 10 minut, aby se vytvořily glutenové struktury, které dávají chlebu jeho vzdušnost.
-
6Potřete kouli těsta olivovým olejem a položte ji do olejem vymazané misky. Povrch se tak během kynutí nevysuší a nepopraská. Praskliny a tuhá krusta by v hotovém chlebu vytvořily tuhé žmolky.Zakryjte mísu čistou utěrkou nebo potravinářskou fólií a dejte ji na teplé (ale ne horké) místo.
- Nechte těsto kynout asi 90 minut. Mělo by přibližně zdvojnásobit svou velikost, nebo se alespoň trochu zvětšit, v případě že používáte tmavou, celozrnnou mouku.
-
7Zmačkejte těsto. Pěsti položte na kouli těsta a smáčkněte ji, až bude mít stejnou velikost jako před kynutím. Nemusíte těsto již znovu hníst, mělo by být pružné a hladké. Rozdělte ho nožem na dvě stejně velké části, ze kterých budete tvarovat bochníky.
-
8Vytvarujte dva bochníky, které vložte do vymazaných forem na pečení chleba. na válu rukama těsto vytvarujte do dlouhých kvádrů. Pak oba konce ohněte směrem ke středu kvádru a spoj rukama uhlaďte. To bude spodní strana bochníku.[4]
- Vložte bochníky do vymazaných nádob na pečení a přikryjte je utěrkou. nechte těsto znovu vykynout asi 30-45 minut. mezitím si můžete uklidit vál a kuchyňskou desku, a dát předehřát troubu.
-
9Pečte chléb na 200°C 35 minut, dokud nebude zlatohnědý. Než bochníky do trouby vložíte, nařízněte jejich povrch 3 nebo 4 krátkými, mělkými zářezy, a pak potřete prošlehaným vajíčkem nebo olejem, aby byla svrchní kůrka krásně křupavá.
- Chléb je hotový ve chvíli, kdy je jeho spodní strana pevná a na pokleb kloubem prstu zní bochník dutě. Pokud si nejste jistí, vyklepněte chléb z formy a několikrát na něj zaťukejte ohnutým prstem. Buďte opatrní, chléb bude horký.
Reklama
Metoda 3 ze 3:
Pečeme rychlé chleby
Metoda 3 ze 3:
-
1Udělejte si rychlý pivní chlebíček. jednodušší už to být nemůže - získáte teplý, pevný a nádherně voňavý chleba, aniž byste jej museli nechat kynout. V míse důkladně promíchejte 3 šálky bílé mouky, půl šálku cukru a plechovku piva. Nalijte směs do formy na pečení chleba, potřete rozpuštěným máslem a pečte na 200°C po dobu 45-50 minut. Na tomto receptu není co zkazit a pivní chléb skvěle doplní každou večeři.
-
2Vyzkoušejte chléb s jedlou sodou. Toto pečivo může být sladké i slané, záleží jen na vaší chuti a na přísadách, které máte zrovna po ruce. Na jednoduchý chleba smíchejte tyto suché ingredience: 4 šálky mouky, lžičku soli a lžičku jedlé sody a pak několik lžic cukru (1, pokud chcete slané pečivo, 4 a více pro sladké). Dále v misce promíchejte 2 šálky mléka nebo podmáslí se 4 lžícemi rozpuštěného másla. Lehce prohněťte a pečte v chlebové formě na 200°C.
- Oblíbené přísady do sladkého chleba jsou například citronová nebo pomerančová kůra a sušené ořechy nebo ovoce. Podávejte buď jen tak, nebo s marmeládou.
-
3Experimentujte s různými recepty. Rychlé chleby vám dokáží vyčistit zbytky z lednice nebo spíže - přidejte do nich cokoliv, co máte po ruce, uvidíte, že to bude chutnat skvěle. Nebojte se neotřelých kombinací a vyzkoušejte například:
- Cuketový chléb
- Dýňový chléb
- Banánový chléb
- Kukuřičný chléb
Reklama
Tipy
- Tekuté přísady ovlivňují výslednou chuť vašeho chleba. Mléko a smetana se používají do lehkého, světlého pečiva. Voda a olivový olej jsou vhodné pro tužší chléb v italském stylu. Můžete se rozhodnout pro celozrnnou mouku, bílou mouku nebo jejich kombinaci (doporučuje se to, protože samotná celozrnná mouka může být příliš těžká), nebo vyzkoušet jiné druhy mouky - rýžovou, kukuřičnou, konopnou...do chleba se také nebojte přidat nejrůznější semínka, lněná, slunečnicová nebo třeba dýňová. Experimentujte a brzy přijdete na kombinaci, která vám chutná nejvíce!
- Housky a bulky - množství uvedené v receptech postačí na výrobu přibližně 12 housek nebo bulek. Položte je na pečicí papír v dostatečné vzdálenosti od sebe, protože nakynou a mohly by se slepit.
- "Speciální mouka do pekáren" obsahuje hodně proteinů, které pomáhají kvasnicím vytvořit více glutenových vláken. Hodí se pro použití v domácích pekárnách. Pokud chcete tuhý italský chléb, použijte mouku na výrobu těstovin, a nedávejte hotový bochník do formy.
- Dávejte pozor, abyste měli ty správné ingredience. Hladká mouka se na pečení chleba nehodí, protože je příliš jemná - výsledné pečivo by bylo příliš houževnaté. nepoužívejte ani mouku s přidanými látkami pro lepší kynutí. Obyčejná polohrubá mouka poslouží dobře, nicméně úplně nejlepší je "chlebová mouka" - obsahuje více glutenu a bude tak lépe reagovat na hnětení a kynutí.
- Pokud troubu na 5-10 minut zapnete a pak vypnete, získáte ideální, teplé místo na kynutí. Další možnosti jsou například radiátor, zapnutý na nízkou teplotu nebo slunný parapet (obzvlášť, pokud těsto zakryjete tmavou utěrkou).
- Chcete-li, aby bylo výsledné pečivo měkké, můžete ho před pečením potřít mlékem, pokud máte naopak raději křupavou kůrku, zvolte prošlehané vajíčko. Semínka a jadérka na chléb nasypte také před pečením. Na výběr máte z mnoha variant, od ovesných vloček přes mák až po sezamová semínka.
- Hnětení: Položte si před sebe kouli těsta a klouby pěstí zabořte do ní, jako kdybyste chtěli těsto odstrčit co nejdál od vás. Pohupujte rukama tam a zpět a vše opakujte. Těstem otáčejte, po každém prohnětení o 90° kouli pootočte a hněťte z jiné strany. Otáčením důkladně zpracujete těsto ze všech stran.
Reklama
Varování
- Až vytáhnete chleba z trouby, nesnažte se ho hned krájet. Mohl by se rozlámat a měkká střídka uvnitř potrhat. nechte bochník 30-60 minut odpočívat. Pokud přes bochník přehodíte čistou, suchou utěrku, udržíte jej v teple. Pozor ale, aby okolo chleba mohl proudit vzduch, jinak by se kůrka mohla rozmáčet.
Reklama
Reference
O tomto wikiHow
V jiných jazycích
Italiano:Fare il Pane
Español:hacer pan
Français:faire du pain
Português:Fazer Pão
Русский:испечь хлеб
中文:制作面包
Nederlands:Brood bakken
日本語:パンを作る
Bahasa Indonesia:Membuat Roti
العربية:عمل الخبز
हिन्दी:ब्रेड बनाएं
Tiếng Việt:Làm Bánh mì
한국어:빵 만드는 법
ไทย:ทำขนมปัง
Stránka byla zobrazena 2 430 krát.
Pomohl vám tento článek?
Reklama