Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Máte nudný účes, nebo už vás nudí nosit vlasy stále stejně upravené? Chcete zkusit nový účes, ale nevíte, jak se do toho pustit? Ať už se chcete nechat ostříhat, nebo jen chcete trochu změnit styl, existuje spousta metod a produktů, které vám s tím pomohou. Při výběru účesu byste měli brát ohled na tvar svého obličeje, typ svých vlasů a své časové možnosti.

Část 1
Část 1 ze 3:

Každodenní účesy

 1. 1
  Zamyslete se nad svojí situací. Pokud si chcete vybrat nový každodenní účes, měli byste myslet na své časové možnosti. Zamyslete se nad tím, na jakém místě pracujete, kolik času můžete každý den věnovat úpravě vlasů a kolik úsilí jste ochotní každý den věnovat péči o svůj vzhled.
  • Bez ohledu na to, jaký účes si vyberete, by se vaše vlasy měly hodit k vaší osobnosti. Musíte být se svým účesem spokojení, takže si nevybírejte nic, co se nehodí k vaší povaze a vkusu. Pokud vám kadeřník doporučí účes, se kterým nebudete spokojení, slušně mu řekněte, že se vám jeho návrh nelíbí a najděte si jiný účes.
 2. 2
  Nechejte se ostříhat. Je dobré zajít si ke kadeřníkovi, se kterým již máte zkušenosti, ale pokud si potřebujete najít nového kadeřníka, nechejte si poradit od přátel a kolegů. Vyfoťte si účesy, které se vám líbí a přineste si fotky s sebou ke kadeřníkovi, abyste mu mohli ukázat, jak si představujete výsledek.
  • Pamatujte si, jak vás kadeřník stříhá, abyste mohli v budoucnu požádat o naprosto stejný sestřih, nebo abyste mohli naopak svůj účes změnit. Pokud budete s prací kadeřníka spokojeni, nezapomeňte mu dát dobré dýško.
  • Měli byste se svého kadeřníka zeptat, jak o vlasy a o účes správně pečovat. Doporučí vám produkty, které byste měli používat a jak často byste měli chodit na úpravu střihu.
 3. 3
  Udělejte si pěšinku. Měli byste se rozhodovat zejména podle tvaru svého obličeje a přirozené pěšinky vašich vlasů. Pokud máte kulatý obličej, neměli byste nosit pěšinku uprostřed – pouze byste tím zvýraznili kulatost svého obličeje. Pokud máte ostrou čelist a výrazné lícní kosti, můžete tyto pozitivní aspekty zvýraznit pěšinkou na straně. Většině lidem sluší pěšinka několik centimetrů od středu hlavy.
  • Můžete si vlasy pročesat prsty. Dosáhnete tím přirozenějšího vzhledu. Když použijete hřeben, budete mít vlasy uhlazenější a dosáhnete jemnější struktury.
 4. 4
  Pročešte si vlasy hřebenem. Pokud si nechcete vlasy upravovat do špičky a rozcuchávat si je do všech směrů, budete pravděpodobně nosit účes, u kterého budete mít většinu vlasů učesanou v jednom směru. Můžete si vlasy učesat dopředu, dozadu, nahoru, do strany, nebo rovně dolů. Experimentujte s různými styly a najděte si to, co vám bude nejvíce slušet.
  • Většina mužů si upravuje pouze horní část vlasů, pokud je ovšem nemají středně dlouhé, nebo velmi dlouhé. Zadní a spodní strany vlasů mají muži většinou velmi krátké, takže není nutné je upravovat.
 5. 5
  Vyberte si vhodné produkty pro péči o vlasy. Bohužel většina lidí potřebuje více, než jen hřeben a vodu. Začněte s levnějšími značkami vlasových produktů a experimentujte. Až si najdete něco, co vám bude vyhovovat (například vlasový vosk), můžete si najít i značku, kterou budete mít rádi. Zde je několik produktů, které si můžete koupit. Uvádíme také popis účesů, kterých s nimi můžete docílit:
  • Sérum nebo krém: Tyto produkty vám pomohou zkrotit poletující vlasy a rozplést zacuchané vlasy, aniž byste po nich měli vlasy příliš tuhé.
  • Pěnové tužidlo: Tužidlo vašim vlasům dodá lesk a objem, ale nezafixuje je příliš silně. Pro nejlepší výsledky ho nanášejte na mokré vlasy a potom počkejte, až vám vlasy uschnou.
  • Gel: Na rozdíl od pomády gel obsahuje alkohol, který vlasy vysušuje a způsobuje, že drží pevněji. Pokud chcete dosáhnout nejsilnější fixace, nanášejte gel na mokré vlasy.
  • Pomáda nebo vosk: Tyto produkty použijte k vymodelování vlasů do požadovaných tvarů, například do bodlin nebo kudrlin (v případě rovných vlasů). Uvědomte si, že tyto produkty z vlasů často nevymyjete napoprvé, takže byste to s nimi neměli přehánět. Pokud máte krátké nebo jemné vlasy, bude vám stačit jen minimální množství. Pomády a vosky vám dodají mokrý lesklý vzhled, zatímco vlasový jíl vám dodá matnější, přirozenější vzhled.
  • Vlasové lepidlo: Už vás někdy zajímalo, jak někteří lidé dokážou udržet svá číra rovná a pevná po celý den? Pravděpodobně používají některý z druhů vlasového lepidla, která poskytují nejsilnější zafixování vlasů. Dávejte si ovšem pozor – tyto produkty se usazují ve vlasech a není snadné je vymýt
 6. 6
  Používejte správné stylingové přípravky a zafixujte je lakem na vlasy. Některé přípravky se dávají na vlasy před rozčesáváním. Pokud máte strach, že vám účes nebude přes den držet, nebo vlasy ztratí správnou strukturu, postříkejte je po úpravě ještě lakem na vlasy. Můžete si koupit lak s požadovanou sílou fixace (jen si uvědomte, že čím silnější lak, tím více alkoholu obsahuje, takže se vám vlasy vlivem laků mohou vysušovat).
  • Stříkejte lak na vlasy minimálně ze vzdálenosti 20 cm a nepoužívejte ho příliš mnoho, jinak budete mít vlasy slepené a tuhé.
  • Vlasový vosk vám také umožní zafixovat účes. Naberte si prsty trochu vosku a počkejte, až se rozpustí a potom si ho vmasírujte do jednotlivých pramenů vlasů.
  Reklama
Část 2
Část 2 ze 3:

Úprava vlasů pro speciální příležitosti

 1. 1
  Zamyslete se nad tím, jaký účes se vám bude hodit. Proč si chcete upravit vlasy? Jdete na ples? Na oběd k rodičům své přítelkyně? Nebo jen chcete vypadat dobře? Vyberte si účes, který se bude hodit k dané situaci.
  • Uvědomte si, že formálnější situace vyžadují tradičnější účesy. Neměli byste chodit na svatbu svého bratrance s čírem na hlavě.
  • Měli byste si také vybrat účes, který se co nejvíce blíží vašemu běžnému účesu, abyste se cítili uvolněněji a sebejistěji.
 2. 2
  Použijte kvalitní produkty. Pokud pro každodenní úpravu používáte levné stylingové produkty, pro speciální příležitosti byste měli používat kvalitnější produkty. Levné produkty se nahromadí ve vlasech a vaše vlasy s nimi budou příliš brzy suché, nebo mastné.
  • Nejprve si na produkt zvykněte a několikrát ho použijte při každodenní úpravě, abyste věděli, jak funguje.
 3. 3
  Nechejte si poradit nebo pomoci. Pokud se chystáte na nějakou slavnostní událost, například na svatbu, můžete si nechat od někoho poradit, nebo se objednat ke kadeřníkovi, který vám účes vytvoří. Kadeřník, rodič, nebo třeba vaše partnerka vám budou schopni poradit, jaký účes vám bude nejvíce slušet.
 4. 4
  Měli byste mít vlasy upravené a čisté. Nejdůležitější na těchto událostech je vypadat upraveně a uhlazeně. Mělo by být vidět, že jste si na úpravě vlasů dali záležet. [1]
  • Pěšinku si udělejte hřebenem, abyste ji měli rovnou.
  • Použijte stylingový produkt, který vám pomůže udržet vlasy na místě.
  • Pro speciální příležitosti se hodí kvalitní produkty, které vlasům dodají lesk a mokrý vzhled.
 5. 5
  Připravte se na to, že si vlasy budete muset v průběhu akce upravit. Pokud se chystáte na akci, která bude trvat déle než dvě hodiny, pravděpodobně si budete vlasy muset upravit, takže byste si s sebou měli vzít hřeben. Můžete si ho schovat do kapsy od saka, na toaletách si ho navlhčit a pročísnout si s ním vlasy. Pravděpodobně tím znovu aktivujete stylingový přípravek (zejména pokud se jedná o gel) a podaří se vám dosáhnout opět dokonale upravených vlasů.
  Reklama
Část 3
Část 3 ze 3:

Jak změnit účes

 1. 1
  Zjistěte, jaký tvar obličeje máte. Obecně platí, že každému tvaru obličeje sluší jiné účesy. Záleží zejména na rysech a celkovém tvaru obličeje. Je dobré stoupnout si před zrcadlo a načrtnout si obrys svého obličeje (bez vlasů a uší) kouskem mýdla, nebo tužkou na obočí. Když to uděláte, zjistíte, jaký tvar obličeje máte.
 2. 2
  Vyberte si účes, který se bude hodit k vašemu tvaru obličeje. Až zjistíte, jaký tvar obličeje máte, vyberte si účes, který se k tomuto tvaru hodí. Bude to pravděpodobně vyžadovat trochu trpělivosti, protože možná zjistíte, že musíte počkat, až vám vlasy trochu porostou a budete si je moci vhodně upravit. Zde uvádíme vhodné účesy pro různé tvary obličeje:
  • Oválný obličej: Tomuto typu obličeje sluší téměř všechny účesy, ale když budete nosit ofinu nebo patku, váš obličej bude působit kulatějším dojmem. [2]
  • Hranatý obličej: Vyberte si účes, který vám zjemní linii vlasů. Krátké účesy zvýrazní vaše ostré rysy. Nedělejte si pěšinku uprostřed. [3]
  • Podlouhlý obličej: Vyberte si nějaký vyrovnaný účes. Krátké střihy s dlouhou horní částí způsobí, že váš obličej bude ještě delší. Když si necháte některé vlasy spadnout do obličeje, vyrovnáte tím délku svého obličeje.
  • Kulatý obličej: Vyhýbejte se ostrým ofinám a patkám. [4]
  • Diamantový obličej: Měli byste si zvolit delší střihy. Nenoste krátké vlasy ostříhané okolo uší a nenoste ani rovné vlasy. [5]
  • Srdcový obličej: Měli byste nosit delší vlasy. Když si necháte narůst vousy, bradku, nebo knír, vyrovnáte tím spodní část svého obličeje. [6]
  • Trojúhelníkový obličej: Vyberte si účes, který vašim vlasům dodá šířku a objem. [7] Je dobré nosit vlnité, nebo kudrnaté vlasy.
 3. 3
  Zjistěte, jaký typ vlasů máte. Máte vlnité, rovné, hrubé, nebo kudrnaté vlasy? Máte je husté, nebo naopak jemné? Když budete respektovat přirozené tendence vašich vlasů, určité účesy vám budou slušet více.
 4. 4
  Vyberte si účes, který se bude hodit k typu vašich vlasů. Některé účesy se sice hodí ke všem typům vlasů, ale většina z nich nejlépe funguje s určitými typy vlasů. Zamyslete se nad tím, jaké vlasy přirozeně máte a vyberte si podle toho účes.
  • Pokud máte rovné vlasy, můžete si je nechat narůst dlouhé (pokud ovšem nejsou příliš jemné), česat si je na jednu stranu, nebo je zkrátit.
   • Tzv. „prohibiční“ účes je účes s velmi krátkými stranami postupně oholenými směrem ke krku a kotletám. Horní část vlasů je trochu delší, zhruba 3-4 cm. Tento účes si upravujte gelem a učešte si ho tak, aby vlasy držely na místě. [8] Pokud máte vlnité nebo kudrnaté vlasy, neměli byste tento účes nosit.
   • Pokud si chcete nechat vlasy narůst a nosit je rozcuchané, nechejte si je narůst až po ramena. Na mokré vlasy si potom naneste pěnové tužidlo a učešte si je dozadu. [9]
   • Avoid this if you have curly hair.[10]
   • Můžete si vlasy také nechat oholit na krátko, aby nevyžadovaly žádnou speciální úpravu. Nebudete potom muset používat žádné stylingové přípravky. [11]
  • Pokud máte vlnité nebo kudrnaté vlasy, nechejte si je narůst dlouhé, zkraťte si je na velmi krátký sestřih, nebo si je vyholte po stranách a nahoře si je nechejte delší.
   • Pompadour je typický klasický účes. Strany hlavy by měly být o zhruba 50% kratší, než horní část vlasů. V zásadě to znamená, že si necháte strany hlavy vyholit na krátko a horní část vlasů si necháte delší. Tento účes si můžete upravit pomádou a učesat hřebenen. [12] Pokud máte velmi jemné nebo rovné vlasy, měli byste se tomuto účesu vyhnout.
   • Pokud si chcete nechat narůst dlouhé vlasy, jednoduše je nechejte růst až pod ramena. Úprava je velmi jednoduchá – jen si vlasy vysušte ručníkem a naneste na ně trochu stylingového přípravku. [13] Pokud chcete dosáhnout nedbalejšího vzhledu, požádejte kadeřníka, aby vám vlasy upravil pomocí gelu.
   • Můžete vlasy nosit i oholené tak, že je budete mít po celé hlavě stejně krátké. S tímto účesem nebudete potřebovat žádné stylingové přípravky. [14]
  • Pokud vám vlasy ustupují a dělají se vám kouty, nechávejte si je krátké. Pokud chcete trochu experimentovat, oholte si celou hlavu a nechejte si třeba narůst bradku.
 5. 5
  Zkoušejte si různé účesy. Neexistují žádná pravidla ohledně toho, jaké účesy byste měli nosit. Naše doporučení vám sice pomohou, ale měli byste si vybrat účes, který vám bude slušet a ve kterém se budete cítit dobře. Nebojte se zkoušet různé účesy a měnit svůj vzhled tak dlouho, dokud nenajdete to, co vám bude skutečně vyhovovat.
 6. 6
  Vyberte si délku kotlet. Průměrná délka klasických kotlet sahá do poloviny ucha, ale můžete si ji upravit podle svých obličejových rysů a tvaru hlavy. Ať si zvolíte jakoukoli délku, kotlety by se měly hodit k vašemu účesu. Pokud máte krátké vlasy, měli byste mít také krátké kotlety. Čím delší vlasy budete mít, tím delší a neupravenější kotlety si můžete dovolit. [15]
  • Delší kotlety vám mohou opticky zúžit obličej a kotlety kratší než do poloviny uší mají opačný efekt. Kratší kotlety se tedy hodí spíše k delším obličejům, zatímco delší kotlety skvěle protáhnou kratší obličeje.[16]
  Reklama

Tipy

 • Nepoužívejte příliš mnoho stylingových přípravků, jinak se vám ve vlasech nahromadí a budete mít nezdravé vlasy. Pravidelně si vlasy myjte, abyste z nich stylingové produkty odstranili.
 • Vyberte si účes, který si budete chtít nechat a potom si podle toho nechejte ostříhat vlasy.
 • Pokud si nejste jistí tím, jaký účes by vám slušel, objednejte se ke kadeřníkovi, který vám poskytne cenné rady.


Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 69 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 38 294 krát
Kategorie: Nehty a vlasy
Stránka byla zobrazena 38 294 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama