Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Krásně upravené vlasy vám dodají na přitažlivosti a stylu. Jde o skvělý způsob, jak zvýraznit svoji osobnost. Existuje mnoho způsobů úpravy vlasů, takže byste si měli najít ten, který vám bude vyhovovat nejvíce. Úprava vlasů závisí na jejich délce a textuře, ale přesto si můžete vybrat z mnoha různých možností, které vám budou slušet.

Část 1
Část 1 ze 3:
Správná péče o vlasy

 1. 1
  Nepřehánějte to se šamponem, jinak budete mít vlasy vysušené. Nemusíte si vlasy mýt každý den. Pokud je máte suché, měli byste si je mýt každé 2 nebo 3 dny. Denně si je myjte pouze v případě, že je máte extrémně mastné.
  • Používejte šampon, který vyhovuje barvě a textuře vašich vlasů a nikdy nezapomínejte na kondicionér. Pokud máte vlasy rozevláté a krepaté, pravděpodobně budete potřebovat i krémy a laky na vlasy.
  • Ve skutečnosti je jednodušší upravit „špinavé“ vlasy, než čerstvě umyté vlasy, protože mírně mastné vlasy drží lépe. Pročesávejte si je od konečků ke kořínkům, abyste je před úpravou neměli zacuchané.
 2. 2
  Vyživujte své vlasy, aby byly stále lesklé. Pokud máte kudrnaté vlasy, nebo roztřepené konečky, pravděpodobně je máte suché. Kupte si produkty s hydratačními přísadami, jako jsou přírodní oleje a vyhýbejte se produktům s obsahem alkoholu.
  • Kupte si nějaký kvalitní vlasový olej, nebo vlasovou masku, abyste měli vlasy stále zdravé i když si je barvíte, nebo stříháte. Místo kondicionéru můžete používat nějaký přírodní olej, jako je kokosový nebo arganový olej. Dávejte oleje pouze na délky a konečky, abyste neměli mastné kořínky vlasů. [1]
  • Pokud máte řídké vlasy bez objemu, kupujte si produkty s obsahem biotinu, kolagenu, nebo keratinu, které vašim vlasům dodají objem a sílu. Můžete si do vlasů dávat také kondicionér a potom si vzít koupací čepici a spát s kondicionérem. Až si ráno čepici sundáte, umyjte si vlasy jako obvykle.
 3. 3
  Nepřehánějte to s nástroji využívající teplo. Není nic, co by vlasy poškodilo více, než příliš horka z fénů, elektrických kulem a žehliček. Když si vlasy spálíte, nebudete vypadat dobře s žádným účesem.
  • Používejte fén co nejméně, abyste měli zdravé vlasy. Pokud chcete používat fén, kupte si fén s difuzérem, což je produkt, který se připojí ke konci fénu a zmírňuje poškození způsobené horkem.
  • Používejte ochranný sprej proti horku. Naneste sprej na všechny části vlasů, které si chcete natočit, nebo vyžehlit. Nedávejte ho příliš blízko k hlavě, abyste si vlasy nenavlhčili – vlhké vlasy byste si nemohli natočit.
 4. 4
  Nechejte se ostříhat a pořiďte si kvalitní hřeben nebo kartáč. Pokud máte zplihlé vlasy, které nemají žádný tvar, účesy vám nebudou dobře držet. Je dobré chodit každých šest týdnů ke kadeřnici a nechávat si vlasy zkracovat. Poraďte se s kadeřnicí o tom, který kartáč nebo hřeben je pro váš typ vlasů nejvhodnější. [2]
  • Existuje spousta druhů hřebenů a kartáčů, které s vašimi vlasy provedou různé věci. Pokud s úpravou vlasů teprve začínáte, dejte si pozor, abyste si je nekartáčovali příliš často. Kartáčování může způsobit lámání a třepení vlasů. Používejte raději řídký hřeben, který je k vlasům mnohem šetrnější. [3]
  • Postupně sestříhané vlasy zvýrazní přirozené vlny. Pokud chcete mít vlasy rovné, noste je dlouhé. Pokud máte velmi kudrnaté vlasy, vyhněte se krátkým sestřihům. Pokud jste muž, nemyslete si, že gel na vlasy vyřeší všechny vaše problémy – potřebujete také kvalitní střih. U žen s dlouhými vlasy platí, že by vlasy měly vypadat upraveně, ne nedbale.
  Reklama

Část 2
Část 2 ze 3:
Výběr účesu

 1. 1
  Objednejte se ke kadeřníkovi a zjistěte, jaký účes by vám slušel. Existují lidé, jejichž prací je vybírat účesy pro ostatní, takže si s tím nemusíte dělat starosti sami. Objednejte se k odborníkovi, nebo si najděte rady na internetu. Na internetu najdete spoustu rad a návodů na různé účesy.
  • Nechejte si poradit od stylisty, nebo kadeřníka. Tito lidé mají zkušenosti s úpravou vlasů a poradí vám, jak si vlasy upravovat sami. Zeptejte se ve vašem salonu, zda vám kadeřník doporučí vhodného stylistu, který vám pomůže vybrat účes a řekne vám, jak si máte vlasy upravovat.
  • Pokud si potřebujete vlasy upravit na nějakou důležitou událost, jako je ples, nebo svatba, objednejte se ke kadeřnici. Pokud takovou možnost nemáte, zkuste si to před danou událostí natrénovat, abyste věděli, jak na to.
  • Najděte si návody na YouTube, nebo jinde na internetu. Otevřete si YouTube a vyhledejte si návody na účesy, které se vám líbí. Najdete spoustu videí, která vás naučí upravit si vlasy tak, jak budete chtít.
 2. 2
  Nastudujte si různé účesy a potom si jeden vyberte. Zamyslete se nad účesy, které se vám líbí a najděte si jejich fotografie. Potom si z nich vyberte tři nejlepší, které byste chtěli vyzkoušet a berte při tom v úvahu svůj tvar obličeje, typ vlasů a životní styl (dlouhé vlasy vyžadují více času na úpravu).
  • Líbí se vám melír, nebo nepřirozené barvy? Líbí se vám určité délky vlasů? Jakou barvu vlasů byste chtěli mít? Najděte si fotografie celebrit, které mají podobný tvar obličeje jako vy, abyste se mohli podívat, jak by vám daný účes slušel.
  • Požádejte o zpětnou vazbu. Zeptejte se svých přátel, rodiny a svého kadeřníka, jaký názor mají na váš účes. Jde o vaše vlasy a o váš styl, ale je možné, že vám vaši blízcí poradí něco, co vás dříve nenapadlo. Zkuste účesy střídat a nenoste vlasy upravené stále stejně. Pokud nosíte vlasy vždy v culíku, naučte se je nosit i rozpuštěné.
 3. 3
  Zjistěte, jakou délku vlasů chcete a jaký typ vlasů máte. Když budete vědět, jak husté a dlouhé vlasy máte a jak rychle vám rostou, budete se podle toho moci rozhodnout, který účes pro vás bude nejpraktičtější. Vlasy nad ramena se považují za krátké a středně dlouhé vlasy jsou v délce od ramen po lopatky. Dlouhé vlasy jsou ještě delší.
  • Hustotu svých vlasů byste měli poznat na pohled a na dotek, ale existují v podstatě jen dvě základní kategorie – husté a jemné vlasy. Máte vlasy rovné, vlnité, nebo kudrnaté?
  • Pokud máte krátké vlasy, můžete si je natáčet na kudrnaté, můžete si je mírně zvlnit, nebo můžete nosit hezké doplňky. Se středně dlouhými vlasy můžete nosit copy, vlny, kudrliny, drdoly, nebo culíky, nebo si vlasy můžete narovnávat. S dlouhými vlasy můžete dělat v podstatě cokoli.
 4. 4
  Zamyslete se nad svojí osobností. Není dobré snažit se napodobit všechny nové účesy, které najdete. Měli byste si vybrat účes, který bude odrážet vaši osobnost a bude se k vám hodit. Existuje tolik účesů, ze kterých si můžete vybrat – copy, vlny, krátké sestřihy, trvalé, dready, napůl oholené vlasy, komplikované střihy, nebo třeba melíry.
  • Za prvé je důležité znát sám sebe. Podívejte se do zrcadla a zeptejte se sami sebe, jakým člověkem chcete být. Vyberte si vždy také oblečení. Zamyslete se nad tím, v jakém prostředí pracujete. Hodí se váš účes k vašemu pracovnímu prostředí?
  • Je dobré pracovat s tím, co už máte a pouze zvýrazňovat svoji přirozenou krásu. Když si budete každý den narovnávat kudrnaté vlasy, nebo žehlit vlnité vlasy, budete je mít brzy poškozené a kromě toho vás to bude stát spoustu práce.
 5. 5
  Zjistěte, jaký tvar obličeje máte, abyste si podle toho mohli vybrat vhodný účes. Bohužel ne všechny účesy sluší všem typům obličeje. S tímto faktem se musíte smířit a musíte zjistit, jaký účes vašemu typu obličeje bude nejvíce slušet. [4]
  • Podívejte se do zrcadla a rtěnkou si na zrcadlo obkreslete obrys svého obličeje. Potom se na výsledný tvar zadívejte a zjistěte, jaký tvar obličeje máte. Například srdcovým obličejům nesluší krátké sestřihy, ale sluší jim dlouhé vlasy stažené do culíku. Pokud máte hranatý obličej, držte se střihů, které zvýrazňují lícní kosti a zjemňují bradu, například postupně sestříhaných střihů v délce po ramena.
  • Pokud máte obličej ve tvaru zvonu s menší horní částí, neměli byste nosit ofiny a krátké sestřihy. Pokud máte velké uši, nechejte si vlasy narůst, abyste si je mohli zakrýt. Pokud máte vysoké čelo, pravděpodobně vám budou slušet ofiny, nebo patka. Oválnému obličeji sluší téměř všechny účesy, ale pokud máte velmi výrazné rysy, například obličej ve tvaru diamantu, měli byste si zvolit jemnější účes, abyste zjemnili svůj celkový vzhled.
  • Pokud nemáte rádi své čelo, nebo svůj tvar obličeje, pravděpodobně vám nebudou slušet stažené culíky a drdoly. Ofina dokáže skvěle zvýraznit tvar obličeje, ať už bude rovná, nebo šikmá. Mikádo vám může opticky prodloužit krk. Drdol vypadá velmi sofistikovaně, stejně jako ostatní vysoké účesy. Culík zase působí uvolněně, mladě a zábavně.
 6. 6
  Experimentujte s dočasnými účesy. Je dobré si účesy nejprve vyzkoušet, než si vyberte nějaký trvalý účes. Vyzkoušejte si účesy, které se vám líbí a vyfoťte se, abyste věděli, jak s nimi vypadáte.
  • Než se rozhodnete pro permanentní barvu, vyzkoušejte si nejprve smývatelný přeliv. Můžete si zkusit také paruku, abyste získali představu o tom, jak vám daná barva bude slušet.
  • Používejte smývatelné přelivy a zkoušejte si připínací prameny vlasů dříve, než půjdete pod nůžky, nebo si vlasy necháte narůst.
  • Na internetu najdete spoustu stránek, které vám umožní nahrát svoji fotografii a vyzkoušet si různé účesy a barvy, abyste viděli, jak s nimi budete vypadat. [5] Zamyslete se nad tím, co chcete, aby lidé viděli, když se na vás podívají. Přirozeným vzhledem dáte najevo, že jste pohodoví. Pokud chcete vypadat rebelsky, můžete si vybrat nějakou zajímavou barvu, nebo si třeba oholit část vlasů.
  Reklama

Část 3
Část 3 ze 3:
Jak dosáhnout požadovaného vzhledu

 1. 1
  Používejte produkty, které vašim vlasů dodají tvar. Patří mezi ně například vosk na vlasy, nebo tužidlo. Pokud chcete mít vlasy poddajnější, používejte sérum proti krepatění, sérum pro uhlazení vlasů, nebo produkty, které jemným vlasům dodají objem, například lak.
  • Naučte se používat suchý šampon. Dodá vašim vlasům objem a texturu a zamaskuje mastné kořínky.
  • Nakupujte pouze kvalitní produkty, ne to nejlevnější, co v drogerii najdete. Když do svých vlasů investujete, budete je mít zdravé, krásné a voňavé. Nepřehánějte to s produkty na úpravu vlasů, aby vaše vlasy nevypadaly mastně. Zaměřte se na délky a nedávejte tyto produkty na kořínky. Také se snažte produkty rozdělit rovnoměrně do všech pramenů vlasů.
  • Používejte doplňky. Čelenky vypadají skvěle i na krátkých vlasech! Pokud máte vlasy trochu mastné, můžete si vzít silnou čelenku. Můžete nosit také různé sponky a stuhy, kterými snadno ozdobíte drdol, nebo culík.
 2. 2
  Dejte si pozor, abyste neměli vlasy příliš upravené a plné produktů. Lidé obou pohlaví mají rádi vlasy, které je možné prohrábnout prsty. Pokud tedy chcete mít hezké a jemné vlasy, neměli byste si do nich dávat příliš mnoho gelu nebo laku. Používejte správné produkty, ale nepřehánějte to s nimi.
  • Používejte kvalitní vosk. Nejlepším způsobem, jak si upravit vlasy, je používat kvalitní vosk – stačí jen malé množství rozetřít v dlaních a nanést ho na vlasy tak, aby držely na svém místě.
  • Pro muže, kteří chtějí mít špičaté a nedbalé vlasy, je nejlepší používat vosk nebo gel, po kterém vlasy neztuhnou a budou vypadat přirozeně. Pokud jste muž, vymačkejte si trochu gelu do ruky, rozetřete ho a naneste ho rovnoměrně na vlasy a upravte si je směrem nahoru, jako kdybyste si je chtěli stáhnout doprostřed hlavy. Když vlasy takto stáhnete dozadu, špičky se potom vytvoří samy. Zapracujte do vlasů vosk a trochu je načechrejte. [6]
 3. 3
  Zvýrazněte své přirozené vlny. Pokud máte mírně vlnité vlasy, stačí tyto vlny pouze zvýraznit a dosáhnete skvělého vzhledu. Pokud chcete mít volnější plážové vlny, nastříkejte si do vlasů sprej s mořskou solí. Vaše vlasy získají krásnou texturu a přirozené jemné vlny.[7]
  • Až vylezete ze sprchy s čerstvě umytými vlasy, vysušte si je a naneste na ně tužidlo. Dejte si pozor, abyste to s tužidlem nepřehnali. Přehoďte si vlasy dopředu a naneste tužidlo s vlasy vzhůru nohama. Potom si je rukama načechrejte.
  • Nechejte si vlasy přirozeně schnout 30-60 minut. Nakonec si je vyfoukejte fénem nastaveným na studený vzduch. Pokud máte těžké vlasy, které nedrží vlny, po vyfoukání si je trochu načechrejte a natupírujte si kořínky v předklonu.
  • Použijte lak na vlasy. Potom si vlasy vyfoukejte na studený vzduch. Nakonec je opět přehoďte dozadu a máte hotovo!
 4. 4
  Natočte si vlasy, abyste je měli vlnitější a objemnější. Existuje spousta nástrojů na teplo, které můžete použít – žehlička, kulma, nebo například elektrické natáčky. Někdy je nutné použít teplo, aby se vám podařilo vlasy natočit. [8]
  • Pokud si vlasy chcete vyžehlit, naneste na ně sprej pro ochranu před horkem. Pokud máte husté vlasy, rozdělte si je na dvě vrstvy a vyžehlete každou zvlášť. Nedávejte do žehličky příliš silné prameny a dejte si pozor, abyste se nespálili.
  • Pokud chcete použít kulatou kulmu, naneste na vlasy sprej pro ochranu před horkem. Střídejte směry natáčení jednotlivých pramenů, abyste neměli všechny prameny stejné. Vlasy byste měli mít na ramenou a na zádech. Při natáčení každého z pramenů byste je měli vzít a přetáhnout dopředu, aby byly dokonale oddělené od ostatních vlasů. Pokud máte dlouhé vlasy, měli byste je natáčet po pramenech o šířce zhruba 3 cm a dávat je na kulmu pečlivě, aby se nepřekrývaly.
  • Nikdy si kulmou nenatáčejte mokré vlasy, protože byste si je značně poškodili. Rozdělte si vlasy na jednotlivé prameny. Záleží na tom, jak husté je máte – budete potřebovat 2-6 pramenů. Nechejte si jeden pramen vlasů rozpuštěný a zbytek vlasů si sepněte sponkou, aby se vám nepletly do cesty. Čím kratší vlasy máte, tím větší prameny můžete natáčet. Pokud chcete dosáhnout ostrých výrazných vln, nechávejte si prameny vlasů v kulmě 10-12 vteřin. Pokud chcete jen jemné vlny, nechávejte prameny v kulmě 8-10 vteřin. Jde pouze o odhady – každý má jinak husté a silné vlasy.
 5. 5
  Zkuste drdol, nebo cop. Tyto účesy jsou rychlé a dodají vám styl a eleganci. Kromě toho jsou také velmi snadné.
  • Při zaplétání copu si rozdělte vlasy do tří pramenů a překládejte vždy postranní prameny přes prostřední pramen. Přeložte levý pramen před prostřední, potom pravý přes prostřední, potom opět levý přes prostřední atd. [9]
  • Pokud si chcete vytvořit rychlý a jednoduchý drdol, budete potřebovat dvě gumičky do vlasů. Udělejte si culík, vezměte si vlasy a zamotejte je kolem sebe. Potom si vezměte druhou gumičku a omotejte ji kolem drdolu. Nakonec drdol sepněte uprostřed sponkou. [10]
 6. 6
  Vyzkoušejte si kreativnější účesy. Pro jemné vlasy je nejjednodušší nechat si je rozpuštěné, rozdělit je na dva prameny a ty vzadu svázat. Když přidáte květinovou čelenku, dosáhnete elegantního hippie vzhledu. Můžete si vlasy také natočit, ale měli byste nejprve použít sprej pro ochranu před horkem.
  • Pokud máte husté vlasy, můžete si je upravit tak, že je budete mít napůl vyšesané a napůl rozpuštěné. Polovinu vlasů stáhněte do culíku a spodní část vlasů nechejte rozpuštěnou. Pokud máte ofinu, nechejte ji rozpuštěnou, vypadá to velmi hezky.
  • Kudrnatým vlasům velmi sluší dvojitý culík. Stačí udělat z horní poloviny vlasů jeden culík a ze spodní poloviny vlasů druhý, který bude hned pod ním. Vlasy díky tomu budou vypadat delší a objemnější. Můžete přidat také čelenku, nebo šátek.
 7. 7
  Dodejte svým vlasům více objemu. Měli byste si sice dávat pozor na to, jak často vlasy upravujete pomocí tepla, ale v některých případech je dobré použít fén a dodat s ním vlasům více objemu. [11]
  • Při vysoušení vlasů si do dlaně naneste trochu tužidla pro objem a naneste si ho na kořínky vlasů. Rozetřete tužidlo až do konečků a přitom vlasy načechrávejte. Potom si je vyfoukejte v předklonu, abyste je měli objemnější a neustále si načechrávejte konečky.
  • Ještě v předklonu si na kořínky nastříkejte trochu laku, aby vám objem vydržel po celý den. Použijte speciální kartáč pro rozčesávání zacuchaných vlasů, který vám dodá požadovaný lesk. Nakonec na vlasy naneste trochu oleje, aby se více leskly.
  • Pokud máte rovné vlasy, ale chcete je mít vlnité, umyjte si vlasy a použijte kondicionér. Potom si je jemně vysušte ručníkem a udělejte si drdol na temeni hlavy. Jděte s drdolem spát a ráno si ho rozpleťte – budete mít objemnější vlnité vlasy.
  • Pokud máte vlnité krepaté vlasy, pořiďte si domů zvlhčovač vzduchu a mějte ho nastavení na studený vzduch. Sprchujte se alespoň dvě hodiny před spaním, aby vám vlasy stihly před usnutím uschnout.
  Reklama

Tipy

 • Najděte si střih, který nebude těžké upravovat a který nebude zatěžovat vaše vlasy.
 • Používejte lak na vlasy, který zajistí, že se vaše vlasy ani nehnou. Každý má jiné vlasy – pokud je máte jemné, pravděpodobně budete potřebovat více laku, než lidé s hustými vlasy. Pokud máte jemné vlasy, měli byste si každou vlnu ihned nalakovat.
 • Kupte si hedvábný povlak na polštář, aby se vám nekrepatily vaše kudrnaté vlasy.
 • Měňte si povlaky na polštář co nejčastěji, abyste neměli mastné vlasy.
 • Nemyjte si vlasy příliš často, jinak z nich odstraníte přirozenou mastnotu a budou se vám poškozovat. Myjte si je pouze třikrát týdně, abyste je neměli mastné. Mnoho lidí tvrdí, že mírně mastné vlasy se lépe upravují. Mezi mytím používejte suchý šampon.


Reklama

Související články

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 94 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 4 742 krát
Kategorie: Nehty a vlasy
Stránka byla zobrazena 4 742 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama