Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Ať už jsou vaše sny malé, nebo máte velká očekávání, stanovení cílů vám umožní ujasnit si, jak se chcete životem pohybovat. Některé cíle mohou trvat celý život, zatímco jiných můžete dosáhnout během jednoho dne. Nezáleží na tom, zda si plánujete malé nebo velké cíle, vždy pocítíte uspokojení z dosaženého výsledku a také si budete sami sebe vážit. Neodkládejte proto stanovení cílů, můžete totiž dosáhnout čehokoliv.

Metoda 1
Metoda 1 ze 2:

Stanovení dosažitelných cílů

 1. 1
  Určete si své životní cíle. Zeptejte se sami sebe na to, co od života očekáváte. Čeho chcete dosáhnout: dnes, za rok, za celý život? Odpověď na tuto otázku může být velmi obecná, například "Chci být šťastný" nebo "Chci pomáhat lidem".[1] Consider what you hope to attain 10, 15, or 20 years from now.
  • Kariérním životním cílem může být otevření vlastního obchodu. Fitness cílem může být to, abyste byli fit. Osobním cílem může být například založení rodiny. Tyto cíle se mohou velmi lišit.
 2. 2
  Rozbijte velký obraz do menších, konkrétnějších cílů. Zvažte oblasti svého života, které byste chtěli buď změnit, nebo které byste časem chtěli rozvíjet. Tyto oblasti mohou zahrnovat: kariéru, finance, rodinu, vzdělání, či zdraví. Začněte se ptát sami sebe na to, čeho byste v jednotlivých oblastech chtěli dosáhnout v horizontu například 5 let.[2]
  • Pro životní cíl "Chci být fit", si možná budete chtít stanovit menší cíle, jako například "Chci jíst zdravěji" a nebo "Chci uběhnout maraton."
  • Pro životní cíl "Chci si otevřít vlastní podnik" mohou být menší cíle například "Chci se naučit efektivně řídit byznys" a "Chci si otevřít nezávislé knihkupectví. "
 3. 3
  Sepište si krátkodobé cíle. Nyní již víte, čeho chcete zhruba dosáhnout během několika let, udělejte si tedy konkrétní cíle, které můžete začít plnit hned. Dejte si rozumné časové rozpětí (pro krátkodobý cíl ne více než jeden rok).
  • Pokud si cíle sepíšete, bude těžší je ignorovat a nakonec je budete muset splnit.
  • Abyste se stali fit, může vaším prvním cílem být to, že začnete jíst více ovoce a zeleniny a uběhnete 5 kilometrů.
  • Abyste si mohli otevřít vlastní podnik, bude dobrým prvním cílem návštěva kurzu vedení účetnictví a také to, že se pokusíte najít to nejlepší místo pro své knihkupectví.
 4. 4
  Začněte u malých cílů a postupujte k těm velkým, životním cílům. V podstatě se musíte rozhodnout, proč si tento cíl stanovujete a čeho tím dosáhnete. Dobré otázky, na které se sami sebe můžete zeptat, abyste to zjistili, jsou: bude to dlouho trvat? Je na to teď ta správná doba? Shoduje se to s mými potřebami?[3]
  • Například, pokud si stanovíte malý cíl, že začnete během půl roku s novým sportem, měli byste sami sobě položit otázku, zda vám tento menší cíl pomůže k většímu cíli, kterým jste si stanovili uběhnutí maratonu. Pokud tomu tak není, zkuste svůj krátkodobý cíl změnit tak, aby vám pomohl ke splnění většího cíle.
 5. 5
  Své cíle pravidelně upravujte. Možná si budete připadat jako chycení v pavučině životních cílů, proto své malé cíle čas od času zhodnoťte. Plníte své cíle podle časového plánu? Jsou tyto cíle stále nezbytné pro dosažení životních cílů? Buďte flexibilní a své cíle upravujte podle potřeby.[4]
  • Abyste byli fit, možná se vám již povedlo zaběhnout ř kilometrové závody ve skvělém čase. Poté, co jste zaběhli několik závodů a zlepšili svůj osobní čas, možná se budete chtít posunout z 5 km na 10 km. Můžete také zkusit "zaběhnout půlmaratón" a poté dokonce "maraton."
  • Abyste si mohli otevřít vlastní podnik, poté, co jste například absolvovali kurz vedení účetnictví a našli perfektní místo, budete si muset sehnat podnikatelskou půjčku, abyste si mohli koupit prostory a požádali o příslušnou obchodní licenci v závislosti na zákonech země, ve které žijete. Poté můžete pokročit dále a koupit nebo pronajmout prostor, sehnat si knihy, které potřebujete, přijmout zaměstnance a otevřít své dveře podnikání. Pokud se vám bude dařit, můžete si dokonce otevřít další podnik!
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 2:

Uplatnění strategií pro efektivní cíle

 1. 1
  Specifikujte své cíle. Až si budete udávat cíle, měly by odpovídat na základní otázky kdo, co, kde, kdy a proč. Pro každý specifický cíl, který si utváříte, byste se měli sami sebe zeptat, proč jste se na tento cíl zaměřili a jak pomůže vašim životním cílům.[5]
  • Abyste byli fit (což je velmi obecný cíl) byste si měli stanovit nějaký konkrétnější cíl, jako příklad "Chci zaběhnout maraton", který začíná jiným krátkodobým cílem, například "uběhnout 5 km“. Když si stanovujete krátkodobý cíl – jako je uběhnutí 5 km, můžete odpovědět na otázky: Kdo? Já. Co? Uběhnout 5 km. Kde? V místním parku. Kdy? Za 6 týdnů. Proč? Abych pracoval na svém dlouhodobém cíli a dokázal uběhnout maraton.
  • Abyste si otevřeli vlastní podnik, vytvořili jste si krátkodobý cíl "absolvovat kurz vedení účetnictví." Ten také odpovídá na otázky Kdo? Já. Co? Kurz vedení účetnictví. Kde? Ve školícím centru. Kdy? Každou sobotu následujících 5 týdnů. Proč? Abych se naučil vést rozpočet spojený s mým podnikem.
 2. 2
  Vytvářejte si měřitelné cíle. Abyste si mohli své cíle kontrolovat, měly by být nějakým způsobem změřitelné. Pokud si stanovíte cíl "Budu více chodit", nemůžete svůj pokrok nijak zkontrolovat, ale pokud si stanovíte cíl "Každý den 16x obejdu hřiště", je přesný a dá se změřit. V podstatě potřebujete několik způsobů, jakým si cíle určíte.[6]
  • “Uběhnout 5 km” je měřitelný cíl. Budete tak jistě vědět, jestli jste to zvládli. Možná si budete muset stanovit nějaký menší cíl, například uběhnout 3 km 3x v týdnu, abyste se dopracovali ke svému cíli a uběhli 5 km. Až tento cíl zvládnete, můžete si naplánovat, že uběhnete 5 km za kratší dobu, například "uberte 4 minuty během jednoho měsíce.”
  • Stejně tak je změřitelný cíl "absolvuji kurz vedení účetnictví", protože je to určitý kurz, do kterého se zapíšete a každý týden jej budete navštěvovat. Méně měřitelným cílem by bylo "zjistit něco o vedení účetnictví", což je vágní, protože nelze zjistit, kdy "skončíte" s učením.
 3. 3
  Dávejte si realistické cíle. Je důležité, abyste svou situaci spravedlivě zhodnotili a poznali, jaké cíle jsou realistické a jaké jsou vám již trochu vzdálené. Zeptejte se sami sebe, zda máte vše potřebné, pro splnění svého cíle (dovednosti, zdroje, čas, znalosti).[7]
  • Abyste byli fit a zaběhli maraton, budete muset strávit spoustu času běháním. Pokud nemáte dostatek času nebo zájmu, abyste se několik hodin týdně věnovali běhání, tento cíl pro vás možná nebude to pravé. Pokud zjistíte, že je to váš případ, můžete své cíle upravit, existují i jiné způsoby, jak být fit a nebudete při nich muset strávit hodiny běháním.
  • Pokud si chcete otevřít nezávislé knihkupectví, ale nemáte s vedením podniku žádné zkušenosti, nemáte kapitál (peníze), abyste si podnik mohli otevřít, a také netušíte, jak knihkupectví funguje, nebo vás četba nebaví, možná v dosažení svých cílů nebudete úspěšní.
 4. 4
  Určete si priority. V jakýkoliv daný moment budete mít několik cílů v různých stádiích rozpracovanosti. Je velmi důležité rozhodnout, které z těchto cílů jsou prioritní. Pokud si stanovíte příliš mnoho cílů, budete se cítit zahlceni a je pravděpodobné, že své cíle nesplníte.[8]
  • Pomůže vám, když si stanovíte jen několik hlavních priorit. Budete se tak moci soustředit, když se vyskytne střet zájmů. Pokud budete stát před rozhodnutím, zda dokončit dva malé cíle či jeden velký, víte, že prioritou je ten velký cíl.[9]
  • Pokud pracujete na tom, abyste byli fit, a stanovili jste si menší cíle "jíst zdravěji", "uběhnout 5 km" a "3x v týdnu uplavat 2 km", může se vám stát, že zjistíte, že nemáte na všechny tyto cíle čas ani energii. Udělejte si priority, pokud je vaším cílem uběhnout 5 km, můžete tedy vypustit plavání a soustředit se spíše na běh. Jíst zdravě je také důležité, protože prospívá celkovému zdraví a vy se ak budete cítit lépe a budete moci i lépe běhat.
  • Pokud pracujete na otevření vlastního knihkupectví, budete si muset sehnat obchodní licenci a také si budete muset být jistí, že budete moci požádat o podnikatelskou půjčku (pokud ji potřebujete) ještě předtím, než začnete vybírat knihy pro svůj obchod.
 5. 5
  Kontrolujte, jak postupujete. Psaní deníku je skvělý způsob, jak mít přehled o osobním a profesním pokroku. Pokud sami sebe zhodnotíte a zkontrolujete, jak postupujete, pomůže vám to také zůstat motivovanými. Možná, že budete moci dokonce pracovat ještě více.
  • Možná vám pomůže soustředit se, když požádáte kamaráda, aby objektivně sledoval váš vývoj. Pokud například trénujete na velký závod, je dobrý nápad se pravidelně scházet s kamarádem a poprosit jej, aby vaše výkony zhodnotil.
  • Pokud trénujete na maraton, veďte si deník, kam si budete zapisovat časy, kolik jste uběhli, a jak jste se cítili. Jak se budete zlepšovat, budete moci s pýchou sledovat pokrok, který jste udělali a vaše sebevědomí a pocit zadostiučinění také porostou.
  • Sledovat pokrok, který povede k otevření vlastního knihkupectví může být náročnější, ale pokud si budete zapisovat všechny malé cíle a jejich splnění, uvidíte, jak dobře se budete cítit, až si jednotlivé cíle odškrtnete jako splněné.
 6. 6
  Zhodnoťte své cíle. Uznejte dobu, kdy jste cíle splnili a oslavte je. Dejte si na čas a zhodnoťte dosavadní cíle – od jejich počátku až po jejich splnění. Zhodnoťte také to, zda jste byli spokojeni s časovým úsekem, svými dovednostmi a zda cíl byl rozumný.
  • Například, poté co jste zaběhli svých prvních 5 km, buďte vděční za to, že jste splnili cíl, ačkoliv vám může připadat malý ve srovnání s větším cílem zaběhnout maraton.[10]
  • Samozřejmě, až otevřete své knihkupectví a prodáte svou první knihu skutečnému zákazníkovi, řádně to oslavte a podívejte se zpět na celou tu cestu, kterou jste k otevření obchodu ušli!
 7. 7
  Pokračujte ve stanovování cílů. až nějakých cílů dosáhnete – i těch životně důležitých – neusněte na vavřínech a pokračujte v rozvoji, dávejte si stále nové cíle.
  • Až zaběhnete maraton, měli byste si určit, čeho chcete dosáhnout dále. Chcete zaběhnout další maraton, ale za lepší čas? Chcete trochu změnu a zkusit například Army run nebo Iron mana? Nebo se chcete vrátit zpět a běhat jen 5 či 10 km?
  • Pokud jste si otevřeli knihkupectví, chcete v něm pořádat nějaké události pro místní obyvatele? Můžete zkusit literární klub či tematické čtení s hosty. Nebo chcete vydělávat více peněz? Chtěli byste si otevřít další pobočku nebo se rozrůst a připojit s obchodu kavárnu?
  Reklama

Tipy

 • Používejte tzv. metodu SMART a dosáhněte správných cílů. SMART je mnemonická pomůcka používaná životními trenéry, odděleními HR, a jinými vzdělávacími institucemi, kdy každé písmeno zastupuje jedno přídavné jméno, popisující efektivní způsob, jak dosáhnout cílů.


Reklama

O tomto wikiHow

Sydney Axelrod
Spoluautorem článku je :
Certifikovaný životní kouč
Tento článek spoluautorem článku je Sydney Axelrod. Sydney Axelrod je certifikovaný životní kouč a majitel společnosti Sydney Axelrod LLC, která se zaměřuje na profesní a osobní rozvoj. Prostřednictvím individuálního koučování, digitálních kurzů a skupinových workshopů Sydney spolupracuje s klienty na objevování jejich účelu, navigaci v životních přechodech a stanovení a dosažení cílů. Sydney má více než 1 000 hodin příslušných koučovacích certifikací a je držitelem titulu BBA v oboru marketingu a financí na Emory University. Tento článek byl zobrazen 20 260 krát
Stránka byla zobrazena 20 260 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama