Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Mít uspořádaný šatník je bránou k uspořádané místnosti a uspořádanému životu. K uspořádání svého šatníku budete muset roztřídit všechno své oblečení, rozhodnout se, co opravdu potřebujete a najít nejlepší způsob, jak přeorganizovat vaše oblečení a další věci. Pokud chcete vědět, jak si uspořádat šatník, dodržujte tyto kroky.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:
Roztřiďte si oblečení

 1. 1
  Vyjměte všechno oblečení z vašeho šatníku. Sundejte všechno oblečení z ramínek a vyndejte ho ze všech beden a zásuvek ve vašem šatníku. Naskládejte ho na hromádky na podlaze nebo na posteli. Zahrnuje to také boty.
 2. 2
  Rozhodněte se, které oblečení si necháte. Oblečení, které si necháte, je oblečení, které nosíte pravidelně a které byste postrádali, pokud by nebylo ve vašem šatníku. Pokud jste určitou věc nosili poslední týden, měsíc nebo i několik měsíců, měli byste u ní setrvat dokud je to sezónně vhodné.
  • Padne mi tenhle kousek? Oblečení ve skříni by vám mělo dobře sedět, ani příliš volné, ani příliš těsné. Obvykle to znamená, že je to pohodlné, neobepíná, oblečení se dá snadno zapnout a na pokožce nezůstanou žádné červené stopy. Může to také znamenat, že se musíte vzdát kousků, které již nejsou v módě, jako jsou přiléhavé sukně, které byste opravdu neměly nosit do práce.
   • Obvykle je nejlepší vyřadit „inspirativní předměty“, jako jsou džíny, do kterých doufáte, že jednoho dne zhubnete; kousky, které již mohou být z módy, až zhubnete. Jeden pár „tlustých kalhot“ může být v pořádku, aby vám připomněl váš úspěch při hubnutí.
  • Pokud vaše váha kolísá nahoru nebo dolů (například u rostoucích mladých dospělých, těhotných žen nebo dietářů), může to být složité. Přesto se zbavte nebo uložte kousky, které vám zjevně nesedí.
  • Nosím to? Nosili jste předmět za poslední rok? Jak často jej nosíte: jednou týdně nebo letos jen jednou? Pokud jste předmět dlouho nenosili, může to značit, že je čas ho vyřadit.
   • Kousky pro speciální použití mohou být v pořádku, i když jsou používány pouze pravidelně. Můžete mít vánoční svetr, šaty na pohovor nebo formální šaty, které se nepoužívají často, ale přesto stojí za to mít je k dispozici.
  • Líbí se mi to? Pokud se vám položka opravdu nelíbí, nenechávejte si ji. Obecně nelpěte na věcech z viny - například košile, kterou vám koupil váš otec, ale prostě se vám nelíbí.
  • Mám toho několik? Pracovní nebo školní uniformy jsou jedna věc. Ale pokud máte sedm černých téměř identických triček, mohlo by to být dobré jich pár vyřadit.
  • Vytvořte pro oblečení, které si necháte a budete pravidelně nosit hromádku "Nechat si".
 3. 3
  Rozhodněte se, které oblečení uskladníte. Měli byste skladovat oblečení, které nebudete chvíli nosit proto, že to není sezónně vhodné. Pokud je polovina léta, můžete uskladnit zimní svetry a šály, a pokud začíná zima, můžete uskladnit tílka a letní šaty.
  • Také si můžete uskladnit oblečení, které může mít pro vás citovou hodnotu, jako je tričko, které vám upletla vaše babička, nebo staré tričko ze středoškolského tenisového družstva, které už vám nepadne. Přesto se snažte, aby oblečení se sentimentální hodnotou, bylo minimálně. Konec konců oblečení je od toho, aby se nosilo.
  • Když jste hotovi s tříděním oblečení, které si uskladníte, dejte ho do plastového koše. Můžete ho buď skladovat v zadní části vašeho šatníku, pod postelí nebo ve skladovacím prostoru v jiné části vašeho domova, pokud máte místo.
 4. 4
  Rozhodněte se, které oblečení chcete darovat nebo vyhodit. To je nejtěžší a nejdůležitější krok. Pokud chcete mít opravdu uspořádaný šatník, vaším cílem by mělo být zbavit se co nejvíce věcí z něj. To neznamená, že byste měli vyhodit své oblíbené věci – znamená to, že byste se měli pořádně a upřímně zamyslet, které oblečení budete ve skutečnosti ještě někdy nosit.
  • Pokud jste něco neměli na sobě přes rok a nemá to citovou hodnotu, je čas to darovat.
  • Pokud máte věc, která je tak obnošená, děravá od molů nebo vybledlá, že byste si jí ani vy ani nikdo jiný už nevzali na sebe, je čas jí vyhodit.
  • Pokud máte několik kusů oblečení, které je tak nějak příliš malé, přestaňte čekat na den, kdy vám bude sedět a darujte ho.
  • Všechno oblečení, které nepotřebujete a je v dobré kondici darujte na charitu, nebo ho dejte sourozenci nebo kamarádovi.
 5. 5
  Umyjte vnitřek šatníku. To byste měli udělat než dáte vaše oblečení zpět. Vysajte nebo vytřete dno, otřete stěny univerzálním čistícím prostředkem a vymeťte všechny pavučiny, které se tu mohly nahromadit.
  • Pokud chcete udělat nějaké změny, jako vymalovat vnitřek jinou barvou nebo přidat a odstranit některé poličky, udělejte to teď.
  Reklama

Metoda 2
Metoda 2 ze 3:
Uspořádejte si oblečení v šatníku

 1. 1
  Pověste si oblečení a uspořádejte ho. Snažte se pověsit co nejvíce svého oblečení. Bude pro vás snazší oblečení najít a šetřit prostor. Neměli byste si oblečení jen pověsit, ale měli byste si ho také konkrétním způsobem uspořádat, abyste ho snadno našli, kdykoliv budete potřebovat. Tady je několik způsobů, jak uspořádat oblečení, které pověsíte:
  • Uspořádejte si oblečení podle období. Pokud jste některé své sezónní oblečení uskladnili, uspořádejte si šatník podle období na polovinu roku. Pokud je léto, pověste jako první své letní oblečení, následované podzimním oblečením.
  • Uspořádejte si oblečení podle druhu. Můžete oddělit tílka, kalhoty, sukně a šaty.
  • Uspořádejte si své pracovní a neformální oblečení. Oddělte své oblečení do práce od neformálního oblečení, abyste se mohli ráno snadno obléknout do práce.
  • Uspořádejte si oblečení podle toho, jak často ho nosíte. Můžete si zvolit jakoukoliv metodu organizace, ale pověste si několik klíčových položek, jako je vaše oblíbená mikina nebo džíny, které nosíte pořád, na nejdostupnější místo.
  • Pokud to chcete udělat opravdu pořádně, můžete použít různě barevná ramínka k označení různých typů oblečení. Například můžete pověsit svá tílka na růžová ramínka nebo své pracovní oblečení na zelená ramínka.
  • Také se můžete zamyslet nad přimontováním další tyče k pověšení dalšího vašeho oblečení.
 2. 2
  Dejte další oblečení do ostatních částí vašeho šatníku. Jakmile jste pověsili všechno oblečení, které se vejde na tyč, měli byste najít další místa v šatníku, do kterých dáte zbytek vašeho oblečení. Oblečení, která dáte do krabic, by mělo být používáno méně často, než oblečení, které pověsíte, nebo by to mělo být oblečení, které nepotřebuje být pověšené, jako oblečení na cvičení. Tady je několik nápadů:
  • Neplýtvejte místem pod visícím oblečením. Dejte pod visící oblečení několik plastových krabic s oblečením.
  • Pokud máte místo na prádelník, zvažte dát ho do vašeho šatníku. Ušetří vám to čas a místo.
  • Zvažte namontovat do šatníku organizér, abyste našli efektivnější způsob skladování zbývajícího oblečení.
  • Pokud máte místo nahoře, co nejvíce ho využijte. Použijte ho k uskladnění objemných svetrů, mikin a dalších věcí, které jsou silné a snadno spatřitelné.
 3. 3
  Uspořádejte si boty. Vaše boty mohou ve vašem šatníku zabírat hodně místa, takže jakmile se rozhodnete, které boty si necháte, je důležité využít váš prostor skladováním bot v co nejuspořádanějším a nejefektivnějším způsobem. Tady je několik způsobů, jak uspořádat boty ve vašem šatníku:
  • Uspořádejte je podle druhu. Oddělte své společenské boty, sandály a zimní boty.
  • Uspořádejte je podle toho, jak často je nosíte. Nechte si oblíbený pár zimních bot, žabek nebo tenisek na místě s nejsnazším přístupem.
  • Investujte do botníku, který dáte na podlahu vašeho šatníku. Bude tak mnohem snadnější najít boty, které chcete.
  • Zkuste skladovat vaše boty v horním prostoru. To je další snadný způsob, jak ušetřit místo.
  • Pokud má váš šatník otevírací dveře místo posuvných, zvažte pořízení závěsného botníku.
  • Pokud máte šatník i v předsíni, zvažte dát boty, které nosíte nejčastěji, právě tam, abyste ušetřili místo ve vašem osobním šatníku.
  Reklama

Metoda 3
Metoda 3 ze 3:
Uspořádejte si zbytek svého šatníku

 1. 1
  Uspořádejte všechny krabice ve vašem šatníku. Pokud je váš šatník dostatečně velký, je pravděpodobné, že jste v něm skladovali jiné věci než oblečení, jako velké krabice plné vzpomínek, starých fotoalb a CD, která jste neviděli deset let. Abyste dokončili organizaci vašeho šatníku, měli byste projít tyto staré krabice, a zjistit, co byste si měli nechat a co byste měli vyhodit. Tady je, jak na to:
  • Zbavte se všech papírů a věcí, které jste uchovávali déle než rok a nemají citovou hodnotu.
  • Sjednoťte krabice, abyste ušetřili místo v šatníku. Pokud je váš šatník už narvaný, zvažte dát některé věci na jiné místo, jako třeba dát vaše školní vzpomínky na dno vaší knihovny.
  • Pokud jste používali kartonové krabice, vyměňte je za plastové koše. Vydrží déle a budou vizuálně hezčí.
  • Označte si krabice nebo koše, abyste příště, až budete s věcmi hýbat nebo je znovu uspořádávat, věděli, co v nich je.
 2. 2
  Uspořádejte všechny další předměty ve vašem šatníku. Věnujte čas projití všech další věcí ve vašem šatníku, abyste se ujistili, že je stále potřebujete a že je pro ně šatník opravdu nejlepším místem. Tady je několik příkladů:
  • Pokud najdete nějaké ručníky, prostěradla nebo deky, dejte je do vašeho prádelníku.
  • Pokud máte starou skládací židli nebo jiný kus nábytku a ve skutečnosti nepotřebujete, aby se tam povaloval, je čas ho vyhodit.
  • Pokud jste museli vzít nějakou věc a strávili alespoň patnáct sekund snažením se zjistit, co to sakra je, nebo proč byste to potřebovali, je čas to vyhodit.
  • Ujistěte se, že všechny další předměty, které najdete, patří do šatníku a ne do jiné části vašeho domu. Například, pokud najdete krabici žárovek, krabici komiksů nebo krabici čokolády, zeptejte se sami sebe, jestli by nebylo logičtější mít tyto věci uchované někde jinde.
 3. 3
  Udělejte svůj šatník vizuálně půvabnější. Uvolněte meze svojí kreativity a dodejte rutině oblékání se a každodennímu dívání se do šatníku den potěšení. Pokud strávíte více času zkrášlováním vašeho šatníku, budete v budoucnu méně náchylní k jeho zaneřádění.
  • Vymalujte svůj šatník hezkou jemnou barvou.
  • Pro záři přidejte zrcadla.
  • Pověste šperky a šály tam, kde je uvidíte – pokud vám nebudou překážet.
  • Pověste do šatníku malý plakát nebo kresbu, které vás rozesmějí pokaždé, když šatník otevřete.
  1. Užijte si nově uklizenou skříň. Udělejte krok zpět a obdivujte svou tvrdou práci! Doufejme, že váš šatník je nyní uspořádán tak, aby bylo možné snadno najít veškerý jeho obsah a jeho celkový vzhled je podle vašich představ. Pokud ne, věnujte několik minut dalším drobným změnám, které je ještě třeba provést.
  • Od tohoto okamžiku se snažte udržovat svůj šatník uspořádaný, jak věci přidáváte, nebo vyndáváte a vracejte jeho aktuální obsah. Tímto způsobem zabráníte tomu, abyste v budoucnu museli provést další velkou úpravu skříně.
  Reklama

Tipy

 • Kovová drátěná ramínka se nepovažují za dobrou volbu. Plastová, dřevěná, nebo látková méně pravděpodobně způsobují změny barvy nebo jiné potíže.
 • Pověste oblečení otevřenou částí ramínka směrem k vám. Když si něco obléknete, dejte to zpět normálně, takže za 4-6 měsíců budete moci projít svůj šatník, zaměřit se na stále obrácená ramínka a rozhodnout se, jestli si chcete oblečení nechat nebo ho darovat.
 • Také si můžete uspořádat oblečení podle barvy nebo vzoru.
 • Botníky na dveře jsou ve srovnání s botníky na zem skvělý způsob šetření prostoru.
 • Každé roční období si projděte oblečení, které máte, a rozhodněte se jestli se bude hodit příště, až bude to období. Pokud ne, můžete ho darovat nebo vyhodit, a ušetříte si tak čas příští rok.
 • Ramínka stejné barvy způsobují, že šatník vypadá uspořádanější.
 • Trika si můžete uspořádat podle délky rukávů.
 • Pokud na to máte prostor, můžete zvážit namontování další tyče do vašeho šatníku.
 • Plastové přepravky jsou skvělou improvizovanou organizační pomůckou. Jsou štosovatelné, skvělé pro objemné předměty jako svetry nebo mikiny, boty a další.
 • Pokud máte v šatníku nějaké místo, můžete do něj dát prádelník se spoustou oblečení v něm.
 • Pokud připevníte na ramínko uzávěr od plechovky s pitím, můžete na něj pověsit další věc a vytvořit tak více prostoru na tyči.
Reklama

Související články

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 39 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 6 011 krát
Kategorie: Úklid
Stránka byla zobrazena 6 011 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama