Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Když si hezky ustelete postel, vykročíte do nového dne pravou nohou a budete se cítit lépe. Pokud nevíte, jak si správně ustlat postel, čtěte dál! Není na tom nic těžkého, stačí jen povléct postel prostěradlem a povlečením a vyzdobit si ji podle sebe. Pokud se to chcete naučit, přečtěte si náš postup.

Metoda 1 ze 3:
Chraňte svoji postel

 1. 1
  Dejte si na postel přehoz s volány. Dlouhý přehoz s volány pomůže zabránit tomu, aby se pod postel prášilo a také jí dodá mnohem hezčí vzhled. Přehoz dejte přes rám postele a přikryjte s ním celou postel až po zem. Nemusíte ho prát tak často jako povlečení.
  • Ne všechny postele potřebují přehoz. Pokud mát vnější rám, který slouží tomuto účelu, nebo máte vodní postel či velmi nízkou postel, můžete tento krok přeskočit.
 2. 2
  Přikryjte si matraci speciální poduškou. Poduška na matraci se dává přímo na matraci. Díky ní se vyhnete ušpinění matrace a také budete mít postel trochu měkčí. Vyberte si podušku ve velikosti vaší matrace. Položte ji na matraci a zastrčte pod ni rohy.
  • Vyhlaďte podušku tak, aby těsně přiléhala na matraci.
  Reklama

Metoda 2 ze 3:
Jak si ustlat

 1. 1
  Natáhněte na postel spodní prostěradlo. Toto prostěradlo je elastické a zastrkuje se pod rohy matrace. Kupte si prostěradlo ve velikosti své postele, ať už máte postel pro jednoho, manželskou postel nebo extra širokou postel. Prostěradlo natahujte následovně:
  • Nejprve zastrčte prostěradlo pod horní rohy postele.
  • Potom prostěradlo napněte a zastrčte ho postupně do obou spodních rohů.
  • Vyhlazujte prostěradlo a postupně ho zastrkávejte až pod matraci. Pokud máte správnou velikost mělo by krásně sedět.
  • Někdy není lehké toto elastické prostěradlo natáhnout. Požádejte partnera nebo někoho z rodiny, aby vám s tím pomohl.
 2. 2
  Natáhněte na elastické prostěradlo vrchní prostěradlo. Toto prostěradlo není elastické, ale mělo by mít stejnou barvu jako spodní prostěradlo. Natáhněte ho přes celou postel rubem nahoru a volné konce nechejte viset po stranách postele.
  • Horní roh by měl dosahovat až k matraci a spodní roh by měl viset u konce postele.
 3. 3
  Zastrčte horní konec prostěradla pod matraci. Volný konec na horní straně postele zastrčte pod matraci, aby byl pevně mezi matrací a rámem postele.
 4. 4
  Ze spodních okrajů udělejte tzv. nemocniční rohy. Vezměte si volný konec na jednom rohu postele a napněte ho. Zastrčte ho pod matraci u rohu a zbytek nechejte volně spadnout a potom ho také zastrčte. Vytvoříte tím vertikální sklad, kterému se říká nemocniční roh. Zopakujte stejný postup i na druhé straně.
  • Zastrčte prostěradlo pevně, aby na posteli leželo rovně a ani se nehnulo.
 5. 5
  Horní volný konec prostěradla zastrčte pod matraci. Pokračujte tak dlouho, dokud nebude horní konec prostěradla pevně zastrčený za matrací.
 6. 6
  Natáhněte přes horní prostěradlo deku. Srovnejte ji s dlouhou stranou matrace, horní konec deky by měl ležet asi 15 cm pod horním koncem postele. Její spodní konec by měl trochu viset přes okraj postele a také přes její strany.
 7. 7
  Vytvořte ze spodních okrajů deky nemocniční rohy. Zastrčte spodní rohy deky pod matraci, tak jako u horního prostěradla. Dejte si pozor na to, abyste neponičili už zastrčené rohy horního prostěradla.
 8. 8
  Zastrčte deku ze všech stran pod matraci. Nezapomeňte ji hezky uhladit.
 9. 9
  Přeložte horní prostěradlo přes horní konec deky. Prostěradlo přeložte asi 30 cm před deku, aby byla vidět jeho lícová strana. Vyhlaďte prostěradlo a obě strany zastrčte pod matraci.
  • Nyní se můžete rozhodnout, jak budete chtít zastrčit horní prostěradlo – na obou stranách, nebo jen na spodní straně. Pokud v posteli spíte každý den, bude stačit zastrčit jen spodní rohy, protože když budete mít zastrčené celé prostěradlo přes deku, bude se vám do postele špatně lozit. Pokud ale stelete například jen postel pro hosty, můžete zastrčit všechny rohy.
 10. 10
  Dejte na postel přehoz. Obě strany přehozu by měly viset přes postel na obou stranách. Přehoz nemusíte nikam zastrkovat.
 11. 11
  Dejte si na postel polštáře. Nejprve je povlečte povlaky a než je položíte na postel, hezky je natřepejte. Polštáře by měly být všechny stejně velké. Pokud máte velkou postel, můžete si na ni dát i více polštářů.
  • Polštáře patří na horní konec postele.
  Reklama

Metoda 3 ze 3:
Jak si vyzdobit postel

 1. 1
  Dejte si na postel prošívanou deku. Roztáhněte ji rovnoměrně přes celou postel a uhlaďte ji rukama. Deku není nutné zastrkovat, jen ji přehoďte přes postel.
 2. 2
  Přidejte si na postel další polštáře. Možná potřebujete ke spaní jen dva polštáře, ale klidně si na postel můžete dát několik dalších menších polštářů. Můžete jich mít klidně i pět nebo šest, důležité je, aby na posteli hezky seděly a barevně s ní ladily.
  • Naaranžujte je tak, aby se hodily k polštářům na spaní.
 3. 3
  Dejte si na postel plyšáky. Několik vycpaných plyšových zvířátek vám pomůže vyzdobit si postel podle sebe.
 4. 4
  Hotovo.
  Reklama

Tipy

 • Pokud máte čtvercová prostěradla na velké postele a nevíte, kde je horní a spodní strana, změřte si prostěradla a kratší stranu dejte na spodní stranu postele. Můžete si prostěradlo nenápadně označit fixem, abyste příště věděli, jak patří. Pokud má prostěradlo ozdobný lem, patří touto stranou dolů.
 • Než se vzdáte druhého prostěradla, dobře se zamyslete. Když budete používat jen deku a spodní prostěradlo, budete mít jednodušší postel, ale nezapomínejte na to, že druhé jemnější prostěradlo chrání vaši pleť před hrubým prostěradlem a poskytuje větší čistotu a v zimě také teplo. Je lepší pravidelně prát dvě prostěradla, než prát deky. Navíc přikrývky vydrží déle, když je budete mít stále čisté a nebudete je tak často prát.
 • Kupte si prostěradla správné velikosti. U horního prostěradla to není takový rozdíl, ale když si koupíte malé elastické prostěradlo, budete mít problém ho dostat na postel.
 • Pokud máte hodně plyšáků, hezky si je na posteli naaranžujte.
 • Podložka na matraci ochrání vaši postel a polštáře před alergeny a prachovými částicemi způsobujícími astma.
 • Pokud máte malou deku, můžete si ji dát na polštáře, aby se vám na ně neprášilo.

Zastrkejte všechna prostěradla a všechny deky pod matraci.

 • Ukliďte si v pokoji. Ustlaná postel bude vypadat mnohem lépe v uklizeném pokoji. *Měli byste si postel stlát každý den. Bez ohledu na to, jak uklizeno budete mít, neustlaná postel nebude nikdy dělat dobrý dojem.
 • Použijte dost velká prostěradla, aby zůstala v noci zastrčená pod matrací a nevysouvala se. Díky tomu budete mít pohodlnější postel.
 • Když dáte horní prostěradlo lícem dolů, budete ho moci potom přeložit přes deku nebo přikrývku lícovou stranou a bude se vám spát lépe. Také to vypadá lépe, když postel ustelete.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Postel s rámem a matrací
 • Spodní přehoz (volitelné)
 • Podložka na matraci (volitelné)
 • Povlečení – dvě prostěradla a povlaky na polštáře
 • Přikrývky – deky a peřiny
 • Vrchní přehoz
 • Polštáře

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautor od:
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 5 315 krát
Kategorie: Úklid
Stránka byla zobrazena 5 315 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama