Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Šátky patří mezi ty nejlepší doplňky. Můžete je nosit mnoha způsoby a vašemu oblečení dodají ten správný šmrnc. Vezměte si svůj oblíbený šátek a naučte se, jak ho nosit okolo krku, na hlavě, nebo i jinak. Jistě tím uděláte dojem na všechny okolo.

Metoda 1
Metoda 1 ze 2:
Jak nosit šátek okolo krku

 1. 1
  Jednoduše si ho zavažte. Pokud máte příliš dlouhý šátek, nebo máte na konci třásně, nejlepší je uvázat si ho jednoduše kolem krku. Omotejte šátek jednou kolem krku a vytáhněte jeden konec tak, aby byl delší, než ten druhý. Vezměte si dlouhý konec a omotejte ho kolem krku, abyste měli v ruce dva stejně dlouhé konce. Můžete je nechat viset, nebo je svázat do uzlu a nechat konce viset.
 2. 2
  Uvažte si tradiční uzel. Tento způsob uvázání šátku je nejběžnější a hodí se hlavně pro delší šátky. Vezměte si šátek a přeložte ho na polovinu, abyste měli dva konce a smyčku. Omotejte si ho kolem krku a oba konce protáhněte smyčkou. Upravte si je podle chuti a máte hotovo.
 3. 3
  Dvojitý uzel. Pokud chcete mít šátek vepředu, tento uzel se vám bude hodit. Omotejte si šátek okolo krku, aby vám oba konce visely vepředu. Potom si tyto konce svažte do volného uzlu na hrudníku. Krátké konce tohoto uzlu vám budou volně viset vepředu.
 4. 4
  Udělejte si z šátku mašli. Omotejte si šátek kolem krku, a uvažte si volný uzel u klíčních kostí. Potom si zavažte z šátku mašli, jako kdybyste si zavazovali tkaničky. Upravte si mašli podle sebe a posuňte si ji na stranu, nebo ji nechejte uprostřed. Hotovo!
 5. 5
  Udělejte si uzel „ascot“. Pokud máte čtvercový hedvábný šátek, můžete si ho uvázat tímto způsobem. Přeložte si šátek napůl a udělejte z něho velký obdélník. Dejte si ho za krk, volné konce si spojte u krku a zavažte si je dvojitým uzlem k sobě.
 6. 6
  Omotejte si šátek okolo krku. Šátkem si můžete vytvořit objemnější doplněk. Položte si šátek na stůl a smotejte ho. Podržte si ho rukama a omotejte ho kolem krku. Volné konce vepředu uvažte a omotejte je okolo krku. Konce by si měly zachovat sklady a šátek by měl být vepředu objemnější. Upravte si ho podle sebe a máte hotovo.
 7. 7
  Udělejte si z šátku nekonečný kruh. Položte si šátek na rovný povrch a přeložte ho na polovinu. Svažte jeho konce k sobě a vytvořte velkou smyčku. Smyčku si omotejte kolem krku, uzel dejte dozadu a omotejte ho ještě jednou. Upravte si látku tak, abyste zakryli uzel a máte hotovo.
 8. 8
  Uvažte si šátek do smyčky. Tento styl je podobný, jako nekonečný šátek a umožní vám předvést vzor a barvy vašeho šátku. Položte si šátek na rovný povrch a svažte konce tak, abyste vytvořili smyčku. Omotejte smyčku okolo krku a uzel dejte dozadu. Tento styl vypadá nejlépe, když si spodní stranu šátku zastrčíte například pod pásek a oblečete si sako nebo propínací svetr.
 9. 9
  Zapleťte si šátek do copu. Přeložte si šátek na polovinu, abyste měli na jedné straně smyčku a na druhé volné konce. Omotejte si ho kolem krku a jeden konec (ne oba) protáhněte smyčkou. Potom šátek otočte o 180 stupňů a protáhněte smyčkou i druhý konec. Nakonec smyčku znovu otočte o 180 stupňů a opakujte celý postup, dokud nezamotáte oba konce. [1]
 10. 10
  Uvažte si šátek jako bandanu. Tento styl se nejvíce hodí pro čtvercové hedvábné šátky, ale můžete to zkusit i s jinými. Položte si šátek na rovný povrch a přeložte ho diagonálně do trojúhelníku. Uvažte si ho tak, abyste měli trojúhelník na hrudníku. Potom si omotejte oba konce dozadu a zase zpět dopředu, kde je svažte dohromady. Volné konce zastrčte pod trojúhelník z látky a máte hotovo.
 11. 11
  Posuvný uzel. Tento styl se nejlépe hodí pro dlouhé šátky a uvážete ho snadno. Omotejte si šátek kolem krku, aby vám oba konce visely vepředu. Na jednom konci uvažte uzel, ale nechejte ho trochu volný. Protáhněte druhý konec šátku uzlem a máte hotovo! Uzel můžete posouvat tak, jak budete chtít. [2]
  Reklama

Metoda 2
Metoda 2 ze 2:
Jak nosit šátek jinými způsoby

 1. 1
  Noste šátek jako bolerko. Pokud se chcete něčím přikrýt, ale nechcete mít tlustý svetr, dejte si šátek kolem ramen jako bolerko. Pokud máte čtvercový šátek, přeložte si ho diagonálně a udělejte si z něho trojúhelník. Obdélníkový šátek překládat nemusíte. Potom si ho přehoďte přes ramena, abyste měli oba konce vepředu a měli jste přikrytá záda. Svažte konce do malého uzlu a upravte si látku tak, aby to vypadalo hezky.
 2. 2
  Noste šátek jako šálu. Pokud máte krásnou velkou pašmínu, nebo široký šátek s hezkým vzorem, noste ho jako šál. Rozložte si ho na rovný povrch a omotejte si ho kolem zad a ramen. Přehoďte si jeden konec před opačné rameno a látku trochu zastrčte. Můžete si ho otočit i obráceně, ale v tomto případě zepředu nebude šátek tak dobře vidět.
 3. 3
  Omotejte si šátek okolo hlavy jako čelenku. Pokud chcete své vlasy ochránit před počasím nebo jen chcete mít šátek na hlavě, není problém si z něho udělat čelenku. Použijte malý hedvábný šátek a rozložte si ho na rovný povrch. Smotejte ho a dejte si ho na hlavu tak, abyste měli oba konce u ramen. Svažte si konce pod bradou nebo za krkem.
 4. 4
  Udělejte si z šátku čelenku. Pokud máte hezký čtvercový šátek, můžete si z něho snadno udělat čelenku. Položte si šátek na stůl a přeložte ho do trojúhelníku. Začněte u nejširší strany a srolujte ho tak, aby vám zůstal tenký pruh látky. Potom si ho omotejte kolem hlavy jako čelenku. Svažte konce dohromady pod vlasy, nebo si uvažte zajímavý uzel nahoře.
 5. 5
  Uvažte si šátek jako pásek. Pokud máte krátký šátek, udělejte si z něho pásek. Přeložte ho tak, jak budete sami chtít a uvažte ho kolem pasu. Uzel udělejte na straně, nebo vzadu a volné konce zastrčte pod šátek. Můžete také nechat jeho konce volně viset. [3]
  Reklama

Tipy

 • Vždy je důležité, jak dlouhý a široký šátek máte. Zkoušejte si různé styly vázání šátků s různými šátky podle toho, co se vám nejvíce líbí.
Reklama

Související články

O tomto wikiHow

Hannah Park
Spoluautorem článku je :
Profesionální stylistka
Tento článek spoluautorem článku je Hannah Park. Hannah Park je profesionální stylistka a osobní nákupčí se zkušenostmi s e-commerce stylingem, stylingem celebrit a osobním stylingem. Vede stylingovou společnost The Styling Agent se sídlem v LA, kde se zaměřuje na pochopení každého jednotlivce, s nímž pracuje, a na stylingu šatníku přesně podle jejich potřeb. Tento článek byl zobrazen 6 918 krát
Kategorie: Móda
Stránka byla zobrazena 6 918 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama