wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 40 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili.
Tento článek byl zobrazen 8 441 krát
Vařit si doma své vlastní pivo je snadná, levná zábava, a výsledek bude pravděpodobně daleko chutnější, než všechna ta vodnatá břečka v plechovkách. Nemluvě o tom, že se mezi svými pivními kamarády stanete hvězdou! Nastíníme vám základní kroky jak začít, a ukážeme vám, jak své dovednosti vylepšovat a rozšířit řadu vámi vyráběných piv. Čtěte!
Přísady
- Slad z ječmene (tekutý nebo sušený)
- Chmel
- Speciální granule
- Kvasnice (jejich druh záleží na tom, jaké pivo vaříte. Dají se koupit v sadách)
Postup
Slad nechte nasáknout v horké vodě, aby se uvolnily sladové cukry. Roztok sladových cukrů povařte s chmelem, který dodá chuť. Nechte směs vychladnout a poté přidejte kvasinky, aby začalo kvašení. Kvasinky budou spotřebovávat cukry a tím se uvolní CO2 a alkohol. Když je hlavní část kvašení hotová, naplňte pivo do lahví a přidejte trochu cukru, aby se posílilo nasycení CO2.
-
1Udržujte čistotu. Jak vám řekne každý zkušený sládek, 80% úspěchu je v čistotě. Dobře umyjte a vydezinfikujte všechno, co přijde do kontaktu s pivem. Nejjednodušší je vše umýt v myčce na nádobí, nastavené na nejvyšší možnou teplotu.
- Nepoužívejte drátěnku, mohla by poškrábat povrchy — bakterie se pak ve škrábancích rády usazují, a je téměř nemožné předmět dokonale vydezinfikovat. Důkladně vše umyjte a pak na chvíli ponořte do chlorového bělidla nebo jodové tinktury.
-
2Všechno dobře opláchněte. Smyjte zbytky chloru před opětovným použitím pomůcek dostatečným množstvím pitné nebo destilované vody. Nemyslete si, že voda z kohoutku je dostatečně sterilní na to, abyste v ní myli nádobí na vaření piva.
- Používáte li k dezinfekci chlorové bělidlo, smíchejte jej s vodou v poměru 30 ml bělidla na 4 litry studené vody a zalijte 30 ml octa. Nemíchejte ocet s bělidlem před přidáním do vody! Ocet vodu okyselí, což napomůže desinfekci.
- Jodovou tinkturu neoplachujte, nechejte nádobí uschnout na vzduchu.
- Mějte na paměti, že bělidlo může nepříjemně ovlivnit chuť piva, a vyžaduje opláchnutí, které pro změnu může na nádobí zanést mikroorganismy. Chcete-li své vybavení desinfikovat správně, investujte do domácího sterilizátoru, nebo používejte roztok jódu.
- Pamatujte, při vaření piva můžete dělat, co chcete, můžete si uvařit jakékoli pivo, které vás napadne—ale správné čištění je NEZBYTNÉ. Dejte si záležet a dělejte to správně.
-
3Připravte si vše, co budete potřebovat. Zahrnuje to umyté nádobí, jak bylo popsáno výše, a všechny přísady, odměřené a nadávkované.Reklama
-
1Dělejte si poznámky. Než začnete svůj vpád do světa domácího piva, kupte si notýsek a zapisujte si všechno, co děláte—proces mytí a dezinfekce, značku kvasnic, přesná množství a druh použitého sladu a chmele a další speciální použité přísady jako granule atd., které jste při vaření piva použili.
- Díky tomu budete schopni kdykoliv uvařit to stejné pivo znovu, a poznámky vám rovněž dají základ pro experimenty a zlepšování dovedností.
-
2Namočte granule. Jakékoliv granule vložte do speciálního sáčku, určeného pro jejich máčení (vypadá jako sáček na čaj, jen je o hodně větší) a vložte jej do velké nádoby s 10 litry horké vody (66°C) na 30 minut.
- Vytáhněte granule ven a nechte z nich všechnu tekutinu vykapat do nádoby s vodou. Nevymačkávejte ji z pytle mechanicky, mohl by se tak uvolnit tannin a pivo pak bude mít svíravou chuť.
-
3Přidejte sladový extrakt a přiveďte vše k varu. Chmel se zpravidla přidává v několika intervalech a pivu dodává chuť, hořkost a aroma. Rozpětí těchto intervalů najdete v příbalovém letáku k vaší sadě a záleží i na tom, jaký druh piva chcete uvařit.
- Všeobecně chmel, přidaný na začátku vaření vytvoří pivo více hořké, ale na úkor chuti a vůně. Chmel přidaný na konci vaření ovlivní zejména chuť a aroma, ale příliš nepřispěje k hořkosti piva.
-
4Vychlaďte mladinu. Poté, co jste směs povařili (odborně se jí říká mladina), musíte ji co nejrychleji zchladit. Nejjednodušší je dát celý hrnec nebo nádobu do dřezu či do vany, naplněné ledovou vodou.
- Můžete mladinu opatrně míchat, abyste zchlazení urychlili, ale dokud je horká, snažte se s ní nešplíchat ani do ní nezanést vzduchové bubliny - může to pivu dodat divnou pachuť.
- Až bude mít přibližně 27°C, je pivo připraveno na přesun do nádoby pro kvašení.
-
5Nalijte vychladlou mladinu do vaší kvasné nádoby. Teď je ten jediný a nejvhodnější čas mladinu pořádně provzdušnit a rychlé míchání se doporučuje. Kvasinky potřebují kyslík a pořádné promíchání před kvašením ho do mladiny dodá.
- Jakmile kvašení začne, budete chtít minimalizovat přístup vzduchu, aby se předešlo nežádoucímu aroma a pachuti.
- Použijte velký cedník (kupte ten nejlevnější v obchodě s domácími potřebami) a mladinu přeceďte, abyste odstranili chmel - už vám není k užitku (pokud dáváte pivo kvasit do demižonu, přeceďte mladinu při přelévání do něj).
- Přidejte tolik vody, abyste měli 20 litrů směsi. Teď jste připraveni přidat kvasinky. Některé potřebují "nastartovat" (smíchat s horkou vodou), než je přidáte do mladiny, jiné nikoliv. Možná zjistíte, že i těm, které rozmíchat ve vodě nepotřebují, to nicméně prospěje a kvašení se tak urychlí, ale většinou na tom nijak zvlášť nezáleží.
- Zakryjte nádobu víčkem nebo pokličkou (v případě demižonu ho zajistěte špuntem) a připevněte kvasnou zátku Dejte nádobu na tmavé místo, které si udržuje stálou pokojovou teplotu (pro běžná světlá piva. Ležáky potřebují pro správný průběh kvašení být v chladu). Za přibližně 24 hodin začne kvasná zátka spokojeně pobublávat. Pokud nepozorujete žádnou změnu ani po 48 hodinách, něco je špatně, například mrtvé kvasinky.
Reklama
-
1Připravte se na stáčení! Zhruba za týden se aktivita v kvasné zátce sníží na minimum. V tu chvíli je pivo připraveno na stočení do lahví. Vaše sada pravděpodobně obsahuje i speciální cukr nebo sušený sladový extrakt. Slouží k tomu, aby se pivo prosytilo CO2, až bude v láhvi.
- Uvařte cukr v trošce vody a směs zchlaďte. Pak ji přelijte do prázdné a vydezinfikované nádoby, nebo do kvašeného piva.
-
2Přesuňte pivo. Použijte čisté a sterilizované plastové hadičky jako sifon, a stočte pivo co nejopatrněji to půjde - aby se co nejméně nasytilo vzduchem - do nádoby se směsí cukru. Snažte se nenasát žádné usazeniny ze dna kvasné nádoby..
- Připevněte čistý a sterilní plnič lahví na čistou a sterilní plnicí trubičku. Její druhý konec se připevní na spodní okraj (Používáte-li jen jednu nádobu, je důležité nechat pivo po promíchání s cukrem usadit, aby se do lahví nedostala žádná usazenina. Mohla by nepříjemně ovlivnit chuť piva.
-
3Připravte si čisté a vydezinfikované lahve. Máte-li plničku lahví, jen nasaďte hrdlo lahve na kohoutek, otevřete vzduchový ventil a načepujte pivo do lahve.
- Pokud používáte jen jednu nádobu, naplňte trubičku (připevněnou k plniči lahví) vodou a otevřený konec vložte do piva. Nechte vodu z hadičky odtéct do dřezu, hadička bude fungovat jako sifon. Naplňte lahve tak, aby byly těsně před přetečením. Napěněné pivo se usadí a nechá akorát dost vzduchu v hrdle lahve. Ruční zátkovačkou láhve zazátkujte. Opakujte, dokud nenaplníte všechny.
-
4Nechte pivo dozrát - krátce! Uskladněte lahve s pivem na týden, lépe dva, v pokojové teplotě a teprve poté vychlaďte.
-
5Připravte si žízeň! Otevřete láhev a pivo opatrně nalijte do sklenice. Ponechte v každé láhvi přibližně centimetr od dna - usazeniny mohou chutnat po kvasnicích a způsobit nadýmání.
-
6Na zdraví!Reklama
Tipy
- Většině piv prospěje "druhé kvašení". Až se kvašení zpomalí (kvasná zátka přestane bublat, nebo bude propouštět nanejvýš 2-3 bublinky za hodinu), velmi opatrně přečerpejte pivo do jiné kvasné nádoby, nejlépe skleněného demižonu. Snažte se s pivem moc nemíchat, přidání kyslíku není v tomto stádiu žádoucí. Nejlepší je pomalé přečerpání hadičkou. Toto "druhé kvašení" dá pivu čas, aby se vyčistilo, což znamená méně usazenin, a celkově přispěje ke zlepšení chuti.
- Na čištění lahví je nejlepší speciální kartáč. Spolehlivý teploměr užijete na mnoho věcí.
- Začněte dlouho dopředu sbírat vršky od piva. Na jednu várku jich spotřebujete zhruba 25 (použijete-li klasické půllitrové lahve). Je to dobrá výmluva, proč nakoupit piva známých značek. Také vratné lahve od limonád a některé lahve na víno se mohou hodit (černé pivo v lahvi od Coca Coly je vtipným dárkem).
- Skleněné demižony, i když jsou těžší a nejsou úplně levné, jsou nejlepší kvasné nádoby, pokud to s domácím pivem myslíte vážně. Plastové kbelíky a nádoby se lehce poškrábou, hůře se udržují, a plast dovnitř pomalu ale jistě propouští vzduch.
- Dnes je na trhu nepřeberné množství speciálních granulí, kvasinek, chmele, sladu a dalších "vychytávek". Experimentujte s různými kombinacemi a vytvořte si své originální pivo!
- Jednoduchý způsob, jak udržet nízkou teplotu při kvašení je ponořit kvasnou nádobu do kbelíku s vodou, a celou soustavu obalit silnější dekou. Můžete přidat i sáčky s ledem nebo lahve se zmrzlou vodou, potřebujete-li teplotu snížit o několik stupňů.
- Pomůcky pro výrobu piva se dají koupit v hobby obchodech, nebo ještě lépe na internetu. Na výběr je obrovské množství příchutí a druhů piv.
- Čistěte a dezinfikujte! Tohle je důležité opakovat znovu a znovu. Čistěte a dezinfikujte! Pokud můžete, používejte myčku na nádobí.
- Nízká teplota během kvašení vede k čistšímu a chutnějšímu pivu. Je-li to možné, snažte se teplotu udržet v rozmezí 16 až 21°C pro běžná světlá piva, a 7 až 13°C pro ležáky (nižší je lepší) Při příliš nízké teplotě přestávají kvasinky být aktivní a pokud bude teplota vysoká, pivo dosáhne příliš "ovocné" chuti. Ideální teplota se liší podle druhu kvasinek, které jste použili, takže výše popsaný návod je jen všeobecný.
- Pro začátečníky se výborně hodí plastové lahve se šroubovacím uzávěrem. Většina lidí sice nemá rádo pivo v plastových lahvích, nicméně jsou levné, odolné a snadno se používají.
- Velká nádoba s vodou, smíchanou s chlorovým bělidlem, je výtečná pomůcka pro čištění lahví.
Varování
- Při vaření mladiny dávejte pozor. Slad je někdy nevypočitatelný a může rychle přetéct.
- Buďte opatrní při přidávání cukru do lahví, aby se pivo nasytilo CO2. Pokud to s cukrem přeženete, lahve mohou explodovat!
- Než budete do vařící vody přidávat extrakt, vypněte hořák. Důkladně, ale s citem směs promíchejte, než opět hořák zapnete. Pomůže to správnému rozpuštění extraktu a zabráníte tomu, aby nádoba přetekla.
- Nepoužívejte "pivní kvasinky", které prodávají v obchodech se zdravou výživou. Jsou to mrtvé kvasnice a nebudou fungovat.
- Používáte-li skleněný demižon, nikdy do něj nelijte horkou vodu, protože kvůli velkému rozdílu teplot může prasknout.
Věci, které budete potřebovat
- Velký hrnec, ideálně s poklicí, do kterého se vejde 11 litrů.
- Demižon nebo jinou nádobu, kterou je možné vzduchotěsně uzavřít, o objemu 20 - 23 litrů. Hodit se bude i další nádoba s kohoutkem u dna.5
- Kvasná zátka, která propustí unikající vzduch ven z nádoby.
- Nejméně dvě bedničky pivních lahví, nejlépe s klasickými vršky, případně plastové lahve se šroubovacími uzávěry.
- Plnička lahví (nebo plastová trubička, která se vejde do hrdla lahve (aby se pivo nerozlévalo všude okolo).
- Asi 1,5 m plastových ohebných hadiček, které se vejdou do hrdla lahve (až budete pivo stáčet).
- Zátkovačka
- Pivní vršky