Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Vést si deník je skvělý způsob, jak si zaznamenávat minulost a přemýšlet nad budoucností. Díky deníkům si také můžete zlepšit náladu i emoce. Máte-li také zájem vést si deník, rozhodněte se, jaký typ deníku vlastně chcete. Své zápisky pište upřímně, podrobně a autenticky.

Část 1
Část 1 ze 3:

Jak bude deník vypadat

Stáhnout PDF
 1. 1
  Zvolte si typ deníku. Deník, jaký si zvolíte, závisí na stylu vašeho psaní a dalších faktorech. Než si tedy nějaký koupíte, rozmyslete si, jaký vlastně chcete.
  • Berte v potaz váš rukopis. Jak velkým písmem píšete? Pokud máte drobné písmo, bude se vám hodit deník s úzkými linkami. Pokud máte rukopis větší, poohlédněte se spíše po deníku se širšími řádky. Můžete si vybrat i deník, který má listy bez linek.
  • Jak má být deník odolný? Jak moc odolný má být deník, který si chcete pořídit? Diáře typu moleskin jsou trochu dražší (cena se pohybuje kolem 400 Kč), ale jinak jsou velmi odolné. V supermarketech a jiných obchodech se ale dají najít i levnější.
  • Máte v plánu nosit deník stále s sebou? Spousta lidí to dělá tak, že nosí deník nebo zápisník stále u sebe, aby si mohli zapisovat všechno, co je napadne. Pokud uvažujete o něčem takovém, kupte si nějaký deník menšího formátu, který se vejde do kabelky nebo příruční tašky.
  • Pokud bydlíte s více lidmi a chcete si udržet soukromí, pořiďte si deník, který se dá zamykat. Nezapomínejte ale na to, že i do těchto uzamykatelných deníků se dá velmi snadno dostat.
  • Existují webové stránky, na kterých si můžete vést deník online. Výhodou je to, že vám nezabere vůbec žádné místo a navíc nemusíte nic psát ručně, stačí mačkat klávesy počítače. Je tu ale problém se soukromím, protože webovou stránku si může přečíst každý. I když je chráněna heslem, soukromí na webu není nikdy stoprocentní. Někdo by se mohl do vašeho online deníku nabourat a dostat se k vašim osobním údajům.
 2. 2
  Rozhodněte se, kam si budete deník ukládat. Pokud chcete držet svůj deníček v tajnosti, najděte si nějaké diskrétní místo doma. Schovejte si ho například pod matraci, do skříně s oblečením, nebo prostě někam, kde nebude nikdo hledat. Pokud se o své soukromí tolik nebojíte, nechávejte si deník klidně na stole, na posteli, nebo kdekoliv jinde, kde do něj máte v plánu psát.
 3. 3
  Rozhodněte se, jak budete poznámky označovat. Někteří to dělají tak, že na začátek každé poznámky píšou datum, kdy ji zapisují. Když si pak pročítají deník zpětně, je jednodušší zjistit, kdy byla poznámka vytvořena. Jiní dávají přednost kratším nadpisům. Buďte kreativní a bavte se. Používejte metodu, která vám bude vyhovovat nejlépe.[1]
  • Někteří lidé se pod své zápisky podepisují. Pokud vám to nevadí, klidně se podepisujte také. Ale pozor na soukromí. Pokud byste deník ztratili, bude velmi snadné zjistit, kdo ho psal. A pokud v něm budou osobní informace, může to být velmi choulostivý problém. Zkuste místo podpisu používat třeba jen iniciály.
  Reklama
Část 2
Část 2 ze 3:

Jak psát zápisky

Stáhnout PDF
 1. 1
  Buďte upřímní. Deníky mohou být velmi prospěšné. Studie na kalifornské univerzitě prokázala, že psaní o pocitech pomáhá mozku regulovat emoce.[2] Při psaní deníku se snažte být co nejupřímnější. Je to dobré pro vaši emocionální pohodu.
  • Spousta lidí používá psaní deníků jako očišťující prostředek, protože mohou být sami sebou a psát bez zábran o tom, co je tíží. Zapisujte si kladné i záporné emoce.[3]
  • Neřešte kvalitu vašeho psaní. Váš deník je bezpečný prostor, kde můžete ventilovat a sdílet vše, co vás trápí, bez ohledu na to, co si o tom myslí vaše okolí. Prvních pár minut si pište vše, co vás napadá, co vám přichází na mysl. Například co jste zažili během dne, jakou máte náladu, napište něco o svých pocitech.[4]
  • Spousta lidí díky psaní o sobě a svých vztazích pochopí věci, o kterých netušil. Při psaní buďte upřímní, hodně se toho o sobě dozvíte.[5]
 2. 2
  Rozhodněte se, o čem budete psát. Existují různé typy deníků. Někteří lidé používají deníky k zaznamenávání každodenních událostí, jiní jako kroniky svých snů. Pokud máte nějaký cíl, například zhubnout nebo dokončit důležitý projekt, deník může být skvělým prostředkem, pomocí kterého lze zapisovat pocity během hubnutí nebo průběh projektu. Někteří lidé píší do deníku věci na různá témata. Záleží jen na vás, co budete do svého deníku zapisovat vy.
 3. 3
  Pište podrobnosti. Deníky jsou důležité ještě z jednoho důvodu. Uchovávají bezprostřední pocity. Paměť je vrtkavá a vzpomínky na konkrétní události se po čase vytrácejí. Pište si podrobnosti, abyste si vzpomínky po nějaké době opět vybavili.[6]
  • Než si začnete psát deník, přemýšlejte o své minulosti. Co si chcete pamatovat? Chcete mít lepší vzpomínky na úsměv vaší babičky? Přáli byste si uchovat v paměti tu vůni vašeho pokoje, když vám jako malým dětem na Den díkuvzdání maminka připravila snídani? Používejte v deníku tyto touhy jako vodítko. Pečlivě si zapisujte tyto momenty, které jsou pro vás cenné, abyste si je mohli po čase zase vybavit.[7]
  • Vaše zápisky by měly být co nejupřímnější. Chcete přece, aby váš deník uchovával vzpomínky na různé události. Nepište o tom, že vlasy vaší přítelkyně byly zářivější než polární záře, pokud jste nikdy žádnou polární záři neviděli. Mluvte o věcech tak, aby pro vás měly smysl. Například byste mohli napsat, že se vlasy vaší přítelkyně leskly jako pozdně odpolední slunce odrážející se ve světlech projíždějícího automobilu. Možná méně romantické, ale rozhodně autentičtější a vaše.[8]
 4. 4
  Pište pravidelně. Spousta lidí má problém s tím najít si čas psát deník každý den. Pokud to s deníkem myslíte vážně, zkuste si vytvořit nějaký plán a držet se ho.
  • Pište do deníku vždy ve stejnou denní dobu. Tímto způsobem se psaní vašeho deníku stane běžnou denní rutinou, součástí harmonogramu, stejně jako je čištění zubů nebo sprchování.[9]
  • Nenastavujte si harmonogram tak, pokud víte, že ho nebudete schopni dodržet. Pokud nebudete mít možnost psát zápisky do deníku každý večer, nezavazujte se k tomu. Zvolte si volnější plán. Pište například jen třikrát týdně.
  • Udělejte si na psaní čas, kdy vás nebudou obtěžovat či omezovat jiné povinnosti.
 5. 5
  Pokud máte málo času, pište krátké zápisky. Všichni jsme občas doslova zahlceni prací. Pokud jste v časové tísni, pište krátké poznámky. Zapište si pocity a myšlenky jen útržkovitě, zaznamenejte si ty nejnaléhavější a bezprostřední poznámky. O události, o které nemáte čas napsat dnes, můžete napsat třeba o pár dní později, až čas mít budete. Zapište si pouze ty nejdůležitější detaily, než je zapomenete.[10]
  Reklama
Část 3
Část 3 ze 3:

Přizpůsobte si deník

Stáhnout PDF
 1. 1
  Přidávejte ilustrace. Pokud chcete, aby byl váš deník více osobní, vkládejte do něj třeba ilustrace. Může to být zábavné a deník bude díky ilustracím osobnější.
  • Někteří lidé mají na každé stránce jiný typ obrázku nebo ilustrace. Pokud máte například kočku, můžete kreslit její podobiznu na každou stránku. Pokud chcete zacházet do detailů, můžete kočku kreslit v závislosti na ročním období. V létě ji můžete nakreslit se slunečními brýlemi, v zimě můžete vytvořit obrázek, jak sáňkuje.[11]
  • Můžete také kreslit to, o čem píšete. Můžete nakreslit malý náčrt na konec každé stránky nebo někam na okraj. Kreslete obrázky lidí, které jste během dne potkali, jídlo, které jste jedli, záběr z filmu, který jste viděli, prostě cokoliv.[12]
 2. 2
  Vyměňte obal, nebo si ho upravte. Některé deníky mají velmi ozdobné obaly, jiné úplně obyčejné. Pokud vám obal vašeho deníku přijde nudný, možná uvažujete o tom, že si ho nějak ozdobíte. Můžete tam napsat své jméno pomocí různě barevných, legračně upravených písmen. Můžete na něj nalepit samolepky nebo výstřižky z časopisů či novin. Obal si klidně pomalujte barevnými fixami. Bavte se a buďte kreativní.
 3. 3
  Kupte si personalizovaný deník. Pokud se necítíte na to, že byste si deník vyzdobili sami, například svými kresbami, na internetu si můžete koupit nějaký personalizovaný. Můžete si vybírat z celé řady ilustrací a šablon, pomocí kterých si na vnitřní obálku můžete přidávat různé věci, například jméno nebo adresu. Některé deníky, obvykle cílené na mladé, obsahují výzvy či pobídky ke psaní nebo předvyplněné prázdné stránky.
 4. 4
  Nepřehánějte to. Nezapomínejte na to, že deník není album výstřižků. Lepit si do deníku například lístky z koncertu, fotografie, nebo průvodce z míst, které jste navštívili, může být zábavné, ale pokud to s nimi budete přehánět, bude váš deník vypadat jako album výstřižků. Deník by měl sloužit spíš na psaní, než na tvorbu koláží.
  Reklama

Tipy

 • Bavte se. Psaní deníku by měla být očišťující, pohodová činnost, nikoliv námaha. Snažte si psaní deníku spíš užívat.
 • Místo nadpisu Můj deník použijte například "Matematické zápisky" nebo "Školní sešit", aby nikdo nepoznal, že jde o váš tajný deník!
Reklama

Související články

Jak si psát s klukem, který se vám líbíJak si psát s klukem, který se vám líbí
Jak si psát s dívkou, která se vám líbíJak si psát s dívkou, která se vám líbí
Jak na první polibek s klukemJak na první polibek s klukem
Jak si vydělat peníze (pro teenagery)Jak si vydělat peníze (pro teenagery)
Jak na to, aby se do tebe kluk zamiloval (Pro dívky 10  12 let)Jak na to, aby se do tebe kluk zamiloval (Pro dívky 10 12 let)
Jak líbatJak líbat
Jak poznat, jestli se líbíte mužiJak poznat, jestli se líbíte muži
Jak se zeptat dívky, jestli s vámi chce choditJak se zeptat dívky, jestli s vámi chce chodit
Jak být hezkáJak být hezká
Jak se chovat v přítomnosti kluka, který se vám líbíJak se chovat v přítomnosti kluka, který se vám líbí
Jak bezbolestně přijít o panenstvíJak bezbolestně přijít o panenství
Jak dát muži najevo, že se vám líbíJak dát muži najevo, že se vám líbí
Jak pozvat muže na randeJak pozvat muže na rande
Jak projít neohlášeným testem na drogyJak projít neohlášeným testem na drogy
Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 115 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 44 037 krát
Kategorie: Mládí
Stránka byla zobrazena 44 037 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama