Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Zuby postupem času ztrácí svojí bělost, protože se mění jejich minerální struktura a vaše sklovina je více porézní. Zuby se také mohou zbarvit vlivem kouření, kávy, červeného vína a dokonce i fluoridu z kohoutkové vody. Pokud se díky svým zubům cítíte sebevědomě, můžete použít několik metod k jejich vybělení včetně bělící zubní pasty, bělícího gelu s otisky, bělících proužků a bělícího pera. Pokud žádná z těchto metod nefunguje, můžete si nechat zuby vybělit u vašeho zubního lékaře.

Metoda 1 ze 6:
Bělící zubní pasta

 1. 1
  Pokud máte omezený rozpočet použijte bělící zubní pastu. Tuba bělící zubní pasty v drogerii nebo vašem supermarketu obvykle stojí méně než 250 Kč.
 2. 2
  Hledejte zubní pasty s pečetí Americké zubní asociace nebo České stomatologické komory. Americká zubní asociace potvrdila, že bělící zubní pasty používají abrazivní částice k vyleštění zubů spolu s chemikáliemi, které se vážou na skvrny a odstraňují je. Studie prokázaly, že tyto zubní pasty nejsou pro vaší sklovinu horší než ostatní.
 3. 3
  Hledejte mezi přísadami vaší zubní pasty modrou pěnu zvanou Blue covarine. Tato modrá pěna se váže na vaše zuby a vytváří optickou iluzi, díky které vypadají méně zažloutlé.
 4. 4
  Čistěte si zuby dvakrát denně. Výsledky byste měli vidět během 2 až 4 týdnů. Pro lepší účinek používejte také bělící ústní vodu.
  Reklama

Metoda 2 ze 6:
Bělící gely s otisky

 1. 1
  Vyberte si sadu, která vyhovuje vašemu rozpočtu. Our Choice
 2. 2
  Vyčistěte si zuby a použijte zubní nit. Zkontrolujte, že vaše otisky nejsou mokré.
 3. 3
  Vymáčkněte množství peroxidového gelu velké jako slza do bělícího otisku. Nadbytečný gel se z otisku může vytlačit do úst a podráždit vaše břicho, pokud ho spolknete.
 4. 4
  Vložte otisky do pusy. Pokud vymáčknete gel na vaše dásně, otřete ho papírovou utěrkou.
 5. 5
  Používejte otisky vhodné pro typ gelu, který používáte.

  • Pro peroxido-karbamidový gel:
   • 10, 15 nebo 16 procentní gel můžete používat 2 až 4 hodiny dvakrát denně. Pokud nemáte citlivé zuby, můžete ho použít přes noc.
   • 20 až 22 procentní gel můžete používat 30 minut až 1 hodinu dvakrát denně. Nepoužívejte silný peroxido-karbamidový gel přes noc.
  • Pro peroxidovodíkový gel, používejte otisky 30 minut až 1 hodinu dvakrát denně.
 6. 6
  Vyjměte otisky a znovu si vyčistěte zuby. Pokud máte problémy s citlivostí zubů, použijte bělící pastu speciálně vyvinutou pro citlivé zuby.
 7. 7
  Vyčistěte své otisky vatovým tamponem a studenou tekoucí vodou. Skladujte otisky tak, aby mohly vyschnout. Zbývající gel skladujte na studeném suchém místě.
 8. 8
  Počkejte na výsledky. Během 1 až 2 týdnů si všimnete, že vaše zuby začínají vypadat bělejší.
  Reklama

Metoda 3 ze 6:
Bělící proužky

 1. 1
  Vyčistěte si zuby a použijte zubní nit. Použití zubní nitě zajišťuje, že gel bude bělit i mezi vašimi zuby.
 2. 2
  Vyjměte bělící proužky z obalu. Za bělící proužky zaplatíte v drogérii nebo supermarketu přibližně 700 Kč.
  • Proužky jsou vyrobeny z polyetylenu a peroxidového gelu přilnutého k plastu.
  • Uvidíte 2 proužky: 1 na horní zuby a 1 na dolní zuby.
 3. 3
  Zkontrolujte přísady. Vyhýbejte se bělícím proužkům, které obsahují oxid chloričitý. Tato chemická látka, která se používá i pro sterilizaci bazénů, může významně poškodit vaší zubní sklovinu.
 4. 4
  Přiložte proužky na vaše zuby. Držte se instrukcí na balení, ale většina proužků se může používat 30 minut dvakrát denně. Některé proužky se po kontaktu se slinami rozplynou a zmizí. Jiné musíte vyjmout a vyhodit.
 5. 5
  Vypláchněte si ústa, abyste odstranili přebytečný gel.
 6. 6
  Pozorujte výsledky. Rozdíl byste měli zaznamenat zhruba po 14 dnech.
  Reklama

Metoda 4 ze 6:
Bělící pera

 1. 1
  Pečlivě si vyčistěte zuby a použijte zubní nit. Bělící pero byste si měli vyzvednout v drogérii a mělo by stát kolem 300 až 700 Kč.
 2. 2
  Sejměte víčko z vašeho bělícího pera. Otočte bělícím perem proti směru hodinových ručiček, abyste uvolnili gel.
 3. 3
  Stoupněte si před zrcadlo a zeširoka se usmějte. Použijte špičku pera a naneste gel na vaše zuby.
 4. 4
  Nechte pusu asi 30 vteřin otevřenou, abyste dovolili gelu působit. Vyhněte se jídlu nebo pití po dobu zhruba 30 až 45 minut po aplikaci.
 5. 5
  Opakujte proces až 3 krát denně. Zhruba po 2 až 4 týdnech byste měli vidět patrný rozdíl. Přestože pera nebělí účinně mezi zuby, zabíjí bakterie v ústech a osvěžují váš dech.
  Reklama

Metoda 5 ze 6:
Nechte si vybělit zuby u zubního lékaře

 1. 1
  Nechte si vybělit zuby profesionálně. Váš zubní lékař umístí pryžovou ochranu nebo ochranný gel na vaše dásně, aby zabránil jejich podráždění. Potom nanese peroxidový gel do vašich otisků a umístí je na vaše zuby.
 2. 2
  Nechte si vybělit zuby laserem. Váš zubař dá na vaše dásně pryžový chránič, nanese na zuby bělící gel a umístí nad ně laser nebo jasné světlo. Světlo aktivuje chemické látky v gelu a vybělí vaše zuby rychleji než samotné bělení.
 3. 3
  Řiďte se doma doporučením zubaře. Zubař obvykle doporučí, abyste si na zuby nanášeli bělící produkty doma, takže se ujistěte, že se držíte jeho instrukcí, abyste dosáhli nejlepších výsledků. Zubní bělící procedury jsou drahé, ale mohou vydržet až 3 roky.
  Reklama

Metoda 6 ze 6:
Udržte zuby bílé

 1. 1
  Upravte váš jídelníček a životosprávu. Vyhýbejte se tabákovým výrobkům a buď vynechejte nápoje jako je káva, černý čaj, hroznová šťáva a červené víno, nebo je pijte brčkem. Kari také může poskvrnit vaše zuby, takže ho jezte uvážlivě.
 2. 2
  Čistěte si zuby po každém jídle. Také si čistěte zuby potom, co vypijete nápoj, který může vaše zuby obarvit. Udržujte si vybělené zuby používáním bělící zubní pasty a bělící ústní vody.
 3. 3
  Nechte si udělat profesionální dentální hygienu každých 6 měsíců. Profesionální čištění vám pomůže udržet vaše zuby bílé a zároveň předcházet mnoha zubním potížím.
  Reklama

Tipy

 • Nejezte jídla obsahující hodně kyselin, protože narušují zubní sklovinu.
 • Konzumace jablek může pomoci čistit vaše zuby.
 • Nepoužívejte k čištění zubů citronovou šťávu. Narušuje sklovinu na vašich zubech.
 • Nezapomínejte být trpěliví. Může chvíli trvat než se dostaví výsledky, ale bude to stát za to!
 • Peroxid může způsobit, že otevřené rány nebo škrábance ve vašich ústech budou štípat. I když to může být bolestivé, není to na škodu.
 • Než začnete s jakýmkoliv potenciálně škodlivým bělením zubů, proberte to s vaším zubařem. Někdy mohou přísady ve vašem bělícím prostředku narušovat zubní sklovinu.
 • Bělící peroxidový gel je skladovatelný 1 až 2 roky. Pokud ho skladujete v lednici, může vydržet ještě déle.
 • Domácí bělení zubů nezmění barvu korunek nebo implantátů.
 • Pokud vás některé z rizik těchto metod děsí, držte se od nich dál! Mít bílé zuby nestojí za obavy.
 • Vaše oblíbené slevové portály budou mít často skvělé výhodné akce na bělící produkty a sady. Také byste měli porovnat ceny v kamenných a internetových obchodech.
 • Vyzkoušejte po dobu jednoho týdne čistění zubů jedlou sodou.
 • Použijte bělící sodu, naneste jí na váš zubní kartáček a trochu namočte. Chemické látky pomohou zničit bakterie a skvrny na vašich zubech.
 • Když jdete do ordinace vašeho zubaře, zkuste si domluvit nižší cenu.
 • Pokud si vyrábíte vlastní bělící roztoky, používejte je pouze 2-3 krát týdně v závislosti na tom, kolik peroxidu do nich dáváte. Citronová šťáva atd. je velmi silná a pokud ji používáte příliš často, může podráždit vaše dásně a zuby.
 • Postříkejte váš kartáček před čištěním zubů několika kapkami citronu.
Reklama

Varování

 • Vyvarujte se čištění vašich zubů jedlou sodou (hydrogenuhličitanem sodným) jako bělícím roztokem. Jedlá soda ve skutečnosti odstraňuje zubní sklovinu, což zuby přímo vstavuje bakteriím a dalším nežádoucím látkám.
 • Používejte váš bělící roztok po konzultaci s lékařem a nepřehánějte to. Bohužel „bělící nadšenci“ si mohou způsobit průsvitné, namodralé hrany zubů a tyto změny jsou nenávratné.
 • Pokud vaše dásně po použití bělící kúry vypadají oteklé nebo bolí, okamžitě s ní přestaňte. Pokud i po omezení četnosti nebo doby trvání domácí bělící kúry stále vedou k podráždění, přestaňte je používat a okamžitě to konzultujte s vaším zubním lékařem. Abyste předešli podráždění bělícím peroxidovým gelem, můžete dásně potřít vazelínou.
 • Hodně lidí, kteří se rozhodnou pro bělící kúry, se setká s citlivostí zubů. Čistěte si zuby zubní pastou vyvinutou pro citlivé zuby nebo používejte vaše bělící roztoky méně často a po kratší dobu.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Bělící zubní pastu
 • Bělící ústní vodu
 • Zubní nit
 • Bělící otisky a peroxidový gel
 • Zubní pastu pro citlivé zuby
 • Bělící proužky
 • Bělící pero

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautor od:
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 3 430 krát
Kategorie: Zdraví
Stránka byla zobrazena 3 430 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama