Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Chcete bělejší zuby bez utrácení spousty peněz za drahé výrobky či ošetření? Naštěstí existuje v domácnostech běžný výrobek, který zuby zázračně bělí – jedlá soda. Jedlá soda – také známá jako soda bikarbona – je mírné abrazivum, které ze zubů účinně odstraňuje skvrny způsobené čajem, kávou, cigaretami atd. Tady je pár rad, jak jí používat.

Metoda 1
Metoda 1 ze 2:

Základní metoda

 1. 1
  Smíchejte jedlou sodu s vodou. V malém hrnku smíchejte půlku čajové lžičky jedlé sody s půlkou čajové lžičky vody. Umíchejte pastu. Ponořte zubní kartáček do hrnku a pokryjte štětinky pastou z jedlé sody.
  • Také můžete rovnou ponořit mokrý zubní kartáček do jedlé sody a prášek se na štětinky sám přilepí. Nicméně pokud použijete tuto metodu, bude chuť jedlé sody velmi silná.
 2. 2
  Minutu až dvě si čistěte zuby. Čistěte si zuby jako obvykle, ale soustřeďte se na to, aby se kartáček dostal do všech mezer. Nečistěte si zuby déle než dvě minuty, protože jedlá soda je mírné abrazivum a mohla by narušit sklovinu vašich zubů.
  • Mějte na paměti, že chuť jedlé sody není nijak příjemná!
 3. 3
  Vypláchněte. Vyplivněte jedlou sodu a vypláchněte si pusu obyčejnou nebo ústní vodou. Opláchněte pečlivě i váš zubní kartáček.
 4. 4
  Opakujte každý druhý den. Čištění zubů jedlou sodou byste měli opakovat obden po dobu jednoho až dvou týdnů. Již za několik dní si všimnete mírného rozdílu v bělosti vašich zubů, podstatný rozdíl poznáte za několik týdnů.
  • Po několika týdnech čištění zubů jedlou sodou obden, byste ho měli omezit pouze na jedno až dvě užití týdně. To proto, že abrazivní vlastnosti jedlé sody mohou při příliš častém používání poškodit vaší zubní sklovinu.
  • Mějte na paměti, že čištění zubů jedlou sodu by nemělo nahradit čištění běžnou zubní pastou. To proto, že běžná zubní pasta obsahuje fluorid, který je důležitý pro posílení zubů a prevenci zubních kazů.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 2:

Další způsoby

 1. 1
  Smíchejte jedlou sodu s peroxidem vodíku. Peroxid vodíku je další skvělý výrobek v domácnosti, který může být použit k účinnému bělení zubů. Jednoduše smíchejte polovinu čajové lžičky peroxidu vodíku s polovinou čajové lžičky jedlé sody do pasty, která se konzistencí podobá pastě na zuby. Vyčistěte si touto směsí zuby, poté ji na nich nechte minutu nebo dvě působit. Vypláchněte obyčejnou nebo ústní vodou.
  • Peroxid vodíku najdete ve všech lékárnách a je obvykle prodáván v hnědé neprůhledné lahvičce, aby se předešlo reakci peroxidu se světlem. Ujistěte se, že máte 3% roztok, který je bezpečný pro orální použití.
  • Peroxid vodíku lze také použít jako účinnou antibakteriální ústní vodu.
 2. 2
  Smíchejte jedlou sodu s citronovou nebo limetovou šťávou. Jedlou sodu můžete také smíchat s čerstvou citronovou nebo limetovou šťávou, protože kyselina citronová z těchto plodů je účinným bělícím činidlem. Jednoduše smíchejte polovinu čajové lžičky jedlé sody s polovinou čajové lžičky čerstvě vymačkané citronové nebo limetové šťávy. Směs naneste na zuby kartáčkem a nechte asi minutu působit. Ústa pak pečlivě vypláchněte.
  • Mějte na paměti, že většina zubařů tuto metodu nedoporučuje, protože kyselina citronová je žíravina a poškozuje zuby.
 3. 3
  Smíchejte jedlou sodu se zubní pastou. Můžete smíchat trošku jedlé sody s vaší běžnou zubní pastou, abyste dosáhli bělícího efektu jedlé sody v kombinaci s posilujícími a ochrannými vlastnostmi fluoridové zubní pasty. Jednoduše vymáčkněte na kartáček obvyklé množství zubní pasty, posypte jedlou sodou a vyčistěte si zuby jako obvykle.
  Reklama

Tipy

 • Nečistěte si dásně, mohlo by to vést k jejich pálení a krvácení.
 • Po vyčištění zubů použijte na jazyk vaše oblíbené koření nebo ovoce. Zapáchající dech je spojen se zuby pouze pokud v nich jsou zbytky jídla a zubní plak. Hlavní příčinou zápachu z úst je bakterie, která se množí na dásních. Než si vypláchnete ústa po použití ústní vody, zkuste si jemně vyčistit celý vnitřní povrch vašich úst (kromě krku).
 • Použití elektrického zubního kartáčku vám pomůže vyčistit si zuby rychleji a účinněji.


Reklama

Varování

 • Jedlá soda může rozpustit ortodontické lepidlo. Nepoužívejte tuto metodu pokud nosíte rovnátka.
 • Netlačte na zubní kartáček moc silně, může to poškodit (obrousit) vaší sklovinu a vést ke zvýšené citlivosti zubů.
 • Nepoužívejte tuto metodu příliš často, protože obrušování může poškodit zubní sklovinu. Existují speciální zubní pasty (často pro kuřáky), které obsahují mnohem jemnější abraziva než jedlá soda. Mohou být používány denně bez rizika pro zdraví vašich zubů a pomáhají odstraňovat nejenom skvrny od tabáku, ale také od kávy, čaje a vína.
Reklama

O tomto wikiHow

Cristian Macau, DDS
Spoluautorem článku je :
Lékař dentální chirurgie
Tento článek spoluautorem článku je Cristian Macau, DDS. Dr. Macau je ústní chirurg, periodontista a estetik na Favero Dental Clinic v Londýně. V roce 2015 obdržel titul DDS na Carol Davila University of Medicine. Tento článek byl zobrazen 11 883 krát
Kategorie: Zdraví
Stránka byla zobrazena 11 883 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama