Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Než si nakoupíte nové oblečení, svatební šaty, nebo jiný oděv pro speciální příležitost, měli byste vědět, jaké barvy se hodí k vašemu odstínu pleti. Když si vyberete špatné barvy, vaše pleť bude vypadat nezdravě a vybledle, ale když si vyberete správné barvy, budete vypadat zářivě a mladistvě. Tento článek vám pomůže zjistit, jak určit svůj odstín pleti a jak si podle něj vybrat oblečení, šperky, líčení a barvu vlasů tak, abyste vypadali co nejlépe.

Část 1
Část 1 ze 2:

Zjistěte, jaký odstín pleti máte

 1. 1
  Co je to odstín pleti. Lidé mají velkou spoustu různých odstínů pleti, ale v zásadě existují dva základní odstíny: teplý a studený. [1] Teplé odstíny pleti mají žluté podtóny, zatímco studené odstíny pleti mají růžové podtóny. Barva pleti se sice může mírně změnit vlivem opálení (ať už je to proto, že chodíte do solária, nebo kvůli sezónnímu opálení od slunce), odstín pleti zůstává stále stejný.
 2. 2
  Prohlédněte si své žíly. [2] Pleť na zápěstí, na předloktí a na spáncích je velmi tenká a prosvítají skrz ni žíly. Pokud máte dostatečně světlou pleť, budete schopni na těchto třech místech své žíly vidět.
  • Pokud máte žíly olivově zelené nebo nazelenalé, máte teplý odstín pleti.
  • Pokud máte žíly spíše modré, máte studený odstín pleti.
  • Pokud nepoznáte, jakou barvu mají vaše žíly, nebo v nich najdete obě barvy, máte neutrální odstín pleti.
 3. 3
  Proveďte test s bílým papírem. [3] Pleť na obličeji má často načervenalé odstíny, což by znamenalo, že máte studený odstín pleti, ale je možné, že je toto zarudnutí výsledkem hormonálních hladin, nebo vystavení slunce. Proto byste měli odstín pleti určovat podle pleti na krku a na hrudníku, ne podle pleti na obličeji.
  • Vezměte si kus bílého papíru a přiložte si ho k hrudníku a ke krku.
  • Podívejte se, jaké barvy vám začnou vystupovat z pleti vedle bílého papíru.
  • Modrá a růžová znamená, že máte studený odstín pleti.
  • Zelená a zlatá znamená, že máte teplý odstín pleti.
  • Barvy neutrálního odstínu pleti se mohou měnit podle ročního období a vystavení slunci.
 4. 4
  Proveďte test se šperky.[4] Ani u tohoto testu byste neměli srovnávat barvu pleti na obličeji, takže pro tento test nepoužívejte náušnice. Měli byste použít raději náhrdelník nebo náramek. Budete potřebovat zlaté a stříbrné šperky, pomocí kterých zjistíte odstín své pleti. Na denním světle se podívejte na to, jak vypadá vaše pleť ve srovnání s barvou šperků.
  • Vedle kterého kovu vaše pleť vypadá zdravěji a zářivěji?
  • Pokud vám více sluší zlaté šperky, máte teplý odstín pleti.
  • Pokud vám více sluší stříbrné šperky, máte studený odstín pleti.
 5. 5
  Zamyslete se nad tím, jak vaše pleť reaguje na slunce. Lidé, kteří mají studený odstín pleti, se snadno spálí, zatímco lidé s teplým odstínem pleti se opalují dobře a nespalují se.
  • Neměli byste chodit na dlouhou dobu na slunce jen abyste zjistili, zda se spálíte!
  • Raději si vzpomeňte na své zkušenosti z minulosti. Pokud jste se někdy v minulosti spálili, pravděpodobně máte studený odstín pleti. Pokud si ale nevzpomenete, zda jste se někdy v minulosti spálili, pravděpodobně máte teplý odstín pleti.
  • Pokud se nespalujete, ale ani se neopálíte, nebo se spálíte, ale zarudlá pleť se vám rychle změní v hnědé opálení, máte pravděpodobně neutrální odstín pleti.
 6. 6
  Určete si své roční období. [5] V první sekci jste zjistili, zda máte studený nebo teplý odstín pleti, ale každá z těchto kategorií má ještě dvě podkategorie. Letní a zimní odstíny jsou studené, zatímco jarní a podzimní odstíny jsou teplé.
  • Léto: u testu s bílým papírem máte modré, červené, nebo růžové podtóny pleti. Ve srovnání se zimním typem máte jemnější kontrast mezi barvou vlasů a barvou pleti.
  • Zima: u testu s bílým papírem máte modré, červené, nebo růžové podtóny pleti. Ve srovnání s letním typem máte výraznější kontrast mezi barvou pleti a barvou vlasů (máte například světlou pleť a černé vlasy).
  • Jaro: u testu s bílým papírem máte zlaté, krémové a broskvové podtóny pleti. Jarní typy mají často světle hnědé a blond vlasy, pihy, růžové tváře a modré nebo zelené oči.
  • Podzim: u testu s bílým papírem má vaše pleť zlaté, teplé, nebo žluté podtóny.
  Reklama
Část 2
Část 2 ze 2:

Vyberte si barvy, které se hodí k odstínu vaší pleti

 1. 1
  Některé barvy jsou vhodné pro všechny odstíny pleti. Některé barvy vypadají dobře na všech lidech, takže je mohou nosit lidé se všemi odstíny pleti – zkuste například jasně červenou, světle růžovou, tmavě fialovou, nebo zelenomodrou.
 2. 2
  Noste oblečení, které se barevně hodí k odstínu vaší pleti. [6] Ne všechny vaše oděvy se musejí dokonale hodit k vaší pleti, protože kdybyste toho chtěli dosáhnout, museli byste nosit stále dokola stejné oblečení. Měli byste se ale pokusit nosit barvy, které se k vaší pleti hodí a ostatní barvy používat pouze jako doplňkové barvy a akcenty, abyste se nemuseli oblékat příliš monotónně.
  • Léto: noste lila a světle modrou a pastelové barvy a jemné neutrální odstíny s růžovými podtóny. Jemnější barvy vám budou slušet více, než jasně zářivé barvy.
  • Zima: moste oblečení s modrými a růžovými podtóny, nebo ostré barvy, jako je bílá, černá a tmavě modrá.
  • Jaro: noste oblečení s růžovými a oranžovými podtóny, jako je broskvová, okrová, nebo korálová.
  • Podzim: noste teplé přírodní barvy, jako je kávová, karamelová, béžová, červená a zelená.
 3. 3
  Noste doplňky, které se vám budou hodit k pleti. [7] Doplňky a šperky jste mohli použít k tomu, abyste zjistili, jaký odstín pleti máte, takže již víte, které kovy vaší pleti sluší nejvíce a se kterými vaše pleť vypadá nejzdravěji. Tyto kovy byste tedy měli nosit co nejčastěji.
  • Studený odstín: letní typy by měly nosit stříbro a bílé zlato, zimní typy mohou nosit stříbro a platinu.
  • Teplý odstín: jarní typy mohou nosit zlato, podzimní typy mohou nosit zlato, bronz, nebo měď.
 4. 4
  Používejte make-up, který se vám bude hodit k pleti. [8] [9] Měli byste používat podkladový make-up a korektor, který se bude hodit k odstínu vaší pleti. Pokud používáte korektor pod oči, měli byste si ho koupit o jeden odstín světlejší, než je barva vaší pleti, abyste tuto oblast rozzářili. Uvědomte si, že pleť mění během roku barvu podle opálení, takže byste měli v průběhu roku střídat i produkty, které používáte.
  • Velmi světlá pleť: pokud máte alabastrovou nebo porcelánovou pleť, budou vám slušet jemné růžové, růžovohnědé a béžové odstíny, ale měli byste se vyhýbat oranžovo-červené barvě. „Nahé“ a broskvové rtěnky vám budou slušet na běžné denní nošení a na večer si můžete vzít výraznou červenou rtěnku. [10] Vyhýbejte se světlému šedému make-upu a lesklým očním stínům, které by vedle vaší pleti nevypadaly hezky. [11]
  • Středně světlá pleť: noste make-up se žlutými a perleťovými podtóny a zlatými třpytkami.
  • Středně tmavá pleť: vaše pleť snese různé barvy – jak zářivé, tak pastelové. Experimentujte a najděte si to, co se vám bude líbit.
  • Tmavá pleť: noste syté metalické barvy, jako je měděná, bronzová, nebo stříbrná. Na rtech můžete nosit zářivé tmavě červené a růžové odstíny. Raději se vyhněte světlým barvám. [12]
 5. 5
  Vyberte si barvu vlasů podle odstínu své pleti. [13] Změna barvy vlasů je drastičtější a dlouhodobější změna, než změna oblečení, šperků nebo líčení, takže si to nejprve dobře promyslete. Když ovšem zvolíte správnou barvu, budete vypadat mnohem lépe a vaše pleť bude zářit.
  • Teplé odstíny pleti se žlutými podtóny: vyberte si tmavě hnědou barvu, například kaštanovou nebo mahagonovou, nebo měděnou červenou, či světlý melír.
  • Studené odstíny pleti s modrými/červenými podtóny: vaší pleti budou slušet kontrastní barvy, takže zvolte intenzivní hnědou, červenou, nebo blond.
  • Červená pleť s růžovými podtóny: nejvíce vám bude slušet béžová, medová a zlatá barva vlasů.
  Reklama

Pomohl vám tento článek?

Reklama