Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Nechat si udělat piercing může být velmi vzrušujícím zážitkem, ale je velmi důležité si své rozhodnutí předem dobře promyslet, abyste ho později nelitovali. Projděte si s námi několik základních pouček a tipů, podle kterých pro sebe vyberete nejvhodnější typ piercingu.

Metoda 1
Metoda 1 ze 4:
Brainstorming

 1. 1
  Viditelnost piercingu. Šperky v uších nebo obličeji jsou velmi nápadné a mohli byste si jimi způsobit problémy ve škole nebo práci. Proto si nejdřív udělejte malý průzkum a zjistěte, jestli si piercing nebudete muset někde vyndavat.
  • Pokud si necháváte aplikovat pouze jeden piercing, zkuste ho něčím překrýt a schovat po dobu hojení před veřejností. Většina škol by vám ale neměla dnes dělat problémy.
 2. 2
  Zkuste dočasný piercing. Takový šperk se na požadované místo pouze přicvakne (aniž by propíchl kůži), a vy si tak můžete na svůj nový vzhled zvyknout nebo si ho rozmyslet.
  • Pokud takový falešný piercing nemáte nebo nemůžete sehnat, zkuste si na požadované místo přilepit netoxickým lepidlem plastovou kuličku nebo jiný předmět, který by reálný šperk připomínal. Zní to hloupě, ale budete si moct polohu budoucího piercingu prohlédnout ze všech úhlů.
  • Běžte s falešným piercingem ven. Nechte si poradit od ostatních lidí a vyslechněte jejich názory. Prohlížejte se v zrcadle v průběhu celého dne a hodnoťte vzhled piercingu v různém osvětlení. Máte-li na konci dne stále nějaké pochybnosti, celý tento krok zopakujte ještě jednou.
 3. 3
  Vyfoťte se. A to nejlépe z různých úhlů a zkontrolujte, jak umístění a typ piercingu vypadá. Klidně fotky nahrajte na sociální síť a nechte své známé, aby se vyjádřili. Na fotkách by měl být celý obličej v dobrém osvětlení.
  • Nahrajte svou fotku do grafického editoru. Postačí „Malování“, ale klidně použijte jakýkoli jiný, třeba „Adobe Photoshop“ nebo online editor pxlr.com.
  • Potom si piercing přimalujte na místo elektronicky. Můžete také vložit obrázek piercingu. Od počítače pak odstupte a fotku si prohlédněte. Piercing posunujte, dokud nebudete s výsledkem spokojeni. Experimentujte.
 4. 4
  Přemýšlejte o svých nedostatcích. Zní to zvláštně, ale lidé často používají piercing k odvedení pozornosti od některých rysů, které považují za nedostatky. Např. robustní, baculatý nos spraví piercing typu nostril. Nelíbí se vám tvar vašeho obočí? Nevadí, zkuste mu v počítači přimalovat kroužek a uvidíte, jak se celkový vzhled změní.
 5. 5
  Vyspěte se na to. Nedělejte unáhlená rozhodnutí. Nechte si na přemýšlení několik týdnů a noste během této doby falešný piercing. Přemýšlejte i nad časem, který strávíte jeho čištěním. Nakonec sami sebe ujistěte, že takovou ozdobu skutečně chcete.
 6. 6
  Konzultujte své rozhodnutí se zkušeným piercerem. Profesionál s patřičnou zkušeností vám erudovaně poradí a může vám pak piercing sám ve správných podmínkách aplikovat.[1]
 7. 7
  Pokud je to nezbytné, promluvte si s rodiči. Některá studia po vás budou požadovat souhlas rodičů, pokud vám ještě nebylo 18 let.
  Reklama

Metoda 2
Metoda 2 ze 4:
Piercing uší

 1. 1
  Základní piercing lalůčku. Jedná se o nejrozšířenější piercing vůbec. Setkáte se s ním jak na punkovém koncertě, tak v kostele. Většina škol propíchnuté uši neřeší.
  • Plusy: Stylové a prosté, základní propíchnutí lalůčku je dobrým vstupem do světa piercingu. Pokud byste přece jen rádi něco „divočejšího“, zkuste lalůček propíchnout vícekrát nebo ho roztáhnout.
  • Mínusy: Takový piercing není sám o sobě skutečně ničím extra vzrušujícím, pokud se chcete trochu odvázat. Přesto je do začátku ideální.
 2. 2
  „Helix“. Piercing chrupavky v horní části boltce je univerzální, trendy a poměrně bezbolestný.
  • Plusy: Propichuje se tenká chrupavka. Čištění je velmi jednoduché. Navíc je možné propíchnuté místo spojit s jiným a vést jeden dlouhý šperk dvěma vpichy („industrial“) apod.
  • Mínusy: Viditelnost piercingu. Můžete ho však v případě potřeby snadno zakrýt delšími vlasy.
 3. 3
  “Tragus“. Chrupavka na vstupu do ušního kanálku, která tvoří vlastně jakousi záklopku. Poměrně obtížný piercing, který ale skvěle vypadá a můžete s ním dobře doplnit i další šperky.
  • Plusy: Skutečně unikátní, pokročilý piercing. Malý kroužek nebo kulička vypadají skvěle a navíc je poměrně bolestivý-ukážete své odhodlání.
  • Mínus: Značná bolest kvůli tloušťce chrupavky. Také je u něj zvýšená náchylnost na produkci mazu a tím zvýšené nároky na čištění. Také se zhoršuje pohodlí při nošení sluchátek.
   • Záhyb hned nad tragusem se nazývá „daith“ a obyčejně je mnohem méně bolestivější. Pokud se obáváte bolesti a náročné péče o tragus, volte daith.
 4. 4
  “Conch“. Vpich pro „conch“ prochází chrupavkou uprostřed mezi helixem a lalůčkem. Je poměrně oblíbený.
  • Plusy: Stejně jako další ušní piercingy, tak i conch je relativně bezpečný a bezúdržbový a rychle se hojí. Skvěle vypadá s činkami.
  • Mínusy: Skutečně nepřehlédnutelný. Pro někoho to ale může být spíš plus.
 5. 5
  Další piercingy chrupavky. Existují další ušní záhyby, které se dají propíchnout. Vybírejte s rozvahou.
  • Zkuste chvíli nosit falešný kroužek a posouvat ho na různá místa. Sledujte reakce okolí a zkuste si udělat představu, která možnost bude nakonec nejlepší. Poraďte se s odborníkem.
  Reklama

Metoda 3
Metoda 3 ze 4:
Piercing v obličeji

 1. 1
  Nostril. Asi nejrozšířenější piercing v obličeji vůbec. Je stylový a společností kladně přijímaný téměř všude.
  • Plusy: Mnohem rozšířenější a oblíbenější, než by se mohlo zdát. Je vhodným způsobem jak začít s obličejovým piercingem. Poměrně dobře se hojí.
  • Mínusy: Skrýt ho je téměř nemožné. Navíc si ho po dobu hojení (několik měsíců) nesmíte vyndat. Některé typy šperků jsou náročné na odstranění.
 2. 2
  Septum. Piercing nosní přepážky těsně pod chrupavkou. Jeho popularita strmě roste.
  • Plusy: Septum je velmi univerzální piercing, který se dá snadno ukrýt. Podkovy se dají jednoduše převrátit a schovat uvnitř nosu.
  • Mínusy: Septum vypadá skvěle, ale jen se správným šperkem. Při nevhodné volbě vypadá, jakoby vám něco nevzhledného teklo z nosu. Někdy může být v závislosti na okolnostech bolestivé.
 3. 3
  Piercing rtu. Typicky se provádí piercing dolního rtu těsně pod jeho linií a to uprostřed, po stranách nebo v kombinacích. Horní ret se někdy také propichuje, takový piercing se nazývá „madona“ na jedné straně a „monroe“ na druhé.
  • Plusy: Je velké množství možných kombinací. Začít můžete s jedním a postupně případně přidávat. Oblíbené je např. tzv. „hadí kousnutí“.
  • Mínusy: S piercingem rtů se vždy nese určité riziko poškození chrupu. Stejně jako u jiných piercingů obličeje je potřeba, aby ho prováděl opravdu zkušený piercer.[2]
 4. 4
  Piercing obočí. Původně byl piercing obočí projevem mužnosti a statečnosti.[3] Je stylový a trochu rebelský.
  • Plusy: Dominantní piercing, který vypadá dobře s kroužkem i činkou.
  • Mínusy: Tento piercing se nedá zakrýt, aniž byste ho vyndali nebo přelepili náplastí. Jeho popularita postupně upadá.
 5. 5
  Piercing jazyka. Pokročilejší piercing, ke kterému se lidé obyčejně musejí nějakou dobu propracovávat přes jiné piercingy. Je oblíbený z mnoha důvodů.
  • Plusy: Pro některé lidi nabízí dostatek stylu a jistých sexuálních výhod. Také je velmi snadno utajitelný.
  • Mínusy: Jedná se o jeden z nejbolestivějších a nejnebezpečnějších piercingů vůbec. Existuje reálné riziko poškození nervů nebo cév. Zvlášť pokud ho neprovádí zkušený profesionál. Také může docházet k poškození chrupu.
  Reklama

Metoda 4
Metoda 4 ze 4:
Piercing dalších částí těla

 1. 1
  Pupík. Běžný piercing, který se dá snadno schovat. Zpravidla si ho nechávají dělat ženy. Dobře vypadá na vypracovaném těle.
  • Plusy: Rozhodně nejběžnější a společeností nejlépe přijímané piercingy.
  • Mínusy: Obvykle bolestivé. Vyžadují zvýšenou péči.
 2. 2
  Bradavky. Římští vojáci si je nechávali propichovat, aby dokázali svou statečnost. Je vhodný pro muže i ženy.
  • Plusy: Mnoho lidí ocení zvýšenou stimulaci a sexuální výhody z toho plynoucí. Snadno se schovají pod oblečením.
  • Mínusy: Bradavky jsou extrémně citlivé a piercing tak může dost bolet. U žen může jejich dlouhodobé nošení zhoršit tvorbu mléka a kojení.[4]
 3. 3
  Povrchový piercing, tzv. „mikrodermál“. Boky, záda, zadní strana krku nebo třeba zápěstí. Tato i další místa je také možné propíchnout. Oblíbený u lidí, kteří se chtějí odlišit, je jakýsi z piercingu utvořený „korzet“.
  • Plusy: Jedny z nejnápadnějších a nejefektnějších typů piercingu.
  • Mínusy: Většinou velmi pokročilý piercing náchylný k „vycestování“. Také může při neopatrném pohybu roztrhnout kůži.
 4. 4
  Piercing genitálu. Pro piercingové nadšence může být takový piercing něčím skutečně vzrušujícím. Pro ostatní je podobná představa nemyslitelná. Proti zvýšené citlivosti a sexuální vzrušivosti stojí riziko infekce a poškození nervů. Tento piercing vždy nejprve konzultujte s odborníkem.
  • Ženy si často nechávají dělat vertikální piercing klitorisu, možný je ale i horizontální. Existují i další možnosti, jako např. fourchette (piercing hráze) a další. Tento druh piercingu s sebou nese poměrně vysoká rizika.
  • Muži si nechávají propíchnout uzdičku (tzv. „frenulum“), močovou trubici nebo vertikálně žalud („Prince Albert“, možný je i horizontální piercing-“ampallang“). Propíchnout se dá i šourek („hafada“) nebo předkožka. Piercer musí vždy zhodnotit fyzické předpoklady pro bezpečné provedení piercingu.
  Reklama

Tipy

 • Starejte se o všechny typy piercingu a řiďte se instrukcemi, které vám dal odborník. Nebudete-li se o piercing starat pořádně, může se vám do něj dostat ošklivá infekce a o piercing přijdete.
 • Pokud šperk necháte vyndaný příliš dlouho, propíchnutí se může zúžit nebo úplně zacelit.
 • Každý piercing konzultujte s odborníkem. Náhlých rozhodnutí se v tomto případě lituje obyčejně nejvíc.
 • Nikdy neprovádějte piercing sami sobě, pokud nevíte naprosto jistě, co děláte.


Reklama

O tomto wikiHow

Karissa Sanford
Spoluautorem článku je :
Specialistka na Body Piercing
Tento článek spoluautorem článku je Karissa Sanford. Karissa Sanford je spolumajitelkou Make Me Holey Body Piercing, piercingového studia v San Francisco Bay Area, které se specializuje na bezpečný piercing. Karissa má více než 10 let zkušeností s piercingem a je členem Asociace profesionálních piercerů (APP). Tento článek byl zobrazen 15 381 krát
Stránka byla zobrazena 15 381 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama