Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Pokud chcete zkusit nějaký nový účes, při výběru musíte vzít v potaz texturu svých vlasů, tvar vašeho obličeje a jeho rysy. Možná se vám líbí účes nějaké kamarádky, ale je důležité si vybrat to, co bude slušet právě vám. Ať už máte husté či jemné vlasy, rovné nebo kudrny, jistě si najdete účes, který vám bude slušet.

Metoda 1
Metoda 1 ze 4:

Výběr účesu podle tvaru obličeje

Stáhnout PDF
 1. 1
  Vyberte si účes, který bude lichotit vašemu tvaru obličeje. Měli byste mít takový účes, který bude kontrastovat s tvarem vašeho obličeje. Pokud máte například hranatý obličej, měli byste ostré hrany vyrovnat nějakým jemným sestřihem, nebo vlnitým účesem.
  • Když budete znát svůj tvar obličeje, budete se moci správně rozhodnout ohledně účesu. Pokud tvar svého obličeje neznáte, učešte si všechny vlasy z obličeje. Stoupněte si před zrcadlo tak, abyste na svůj obličej viděli rovně. Vezměte si rtěnku, nebo něco podobného, co snadno smyjete a obkreslete si tvar svého obličeje na zrcadlo.
 2. 2
  Rysy kulatého obličeje. Kulatý obličej má jemně zakřivené rysy a kulatou bradu. Jak čelo, tak brada jsou vcelku široké a tváře jsou pouze o něco širší.
  • Střihy, které vám budou slušet: Dlouhá sestříhaná mikáda pod bradu, kratší mikáda, sestřihy s ofinou a postupně sestříhané vlasy v délce po ramena. [1]
  • Účesy, které vám budou slušet: Vlny vytvořené kulmou, klasické drdoly s ofinou na stranu a účesy s dlouhou ofinou.
  • Nestříhejte si všechny vlasy na stejnou délku (jako například klasické mikádo).
 3. 3
  Rysy hranatého obličeje. Hranaté obličeje jsou široké, mají výrazné čelisti a široké tváře i čela.
  • Střihy, které vám budou slušet: Dlouhé rovné sestřihy s postupným sestříháním od čelisti, šikmá mikáda, která jsou vepředu delší, asymetrické střihy a ofiny nad oči. [2]
  • Účesy, které vám budou slušet: Experimentujte s vlnami. U vyčesaných účesů si stáhněte vlasy do uhlazeného culíku nebo drdolu (tím zvýrazníte své krásné čelisti).
  • Nenoste účesy s rovnými ofinami ani mikáda v jedné délce, které by přivedly pozornost k čelisti.
 4. 4
  Rysy oválných obličejů: Oválné obličeje jsou podobné těm hranatým, ale jsou trochu delší. Brada a čelo jsou zhruba stejně široké, lícní kosti jsou o něco širší a čelisti jsou nevýrazné.
  • Střihy, které vám budou slušet. Oválným obličejům sluší všechny střihy vlasů. Najděte si to, co se vám na vašem obličeji nejvíce líbí a vyberte si střih, který tento rys zvýrazní. Máte výrazné lícní kosti? Noste šikmé mikádo, které je zvýrazní? Máte krásné oči? Noste ofinu, která k nim přivede pozornost.
  • Účesy, které vám budou slušet: Klasické účesy, jako je francouzský drdol.
 5. 5
  Rysy srdcového obličeje: Srdcové obličeje mají špičatou úzkou bradu a široké čelo. Lícní kosti jsou stejně široké jako čelo, nebo o něco širší.
  • Střihy, které vám budou slušet: Odveďte pozornost od brady pomocí ofiny na stranu, nebo ofiny pod obočí. Budou vám slušet také krátké střihy. Nenoste sestříhané vlasy, které přivádí pozornost k bradě.
  • Účesy, které vám budou slušet. Zkuste si vlasy vyčesat nahoru a dodat jim trochu objemu.
  • Nečešte si uhlazené culíky, které vám opticky zmenší čelo.
 6. 6
  Rysy trojúhelníkových obličejů: Trojúhelníkové obličeje jsou pravým opakem srdcových obličejů. Mají široké čelisti a úzké čelo.
  • Střihy, které vám budou slušet: Nechejte si ostříhat šikmou ofinu, která opticky zúží čelisti. Ideální jsou kratší objemné sestřihy. Můžete nosit i dlouhé vlasy, ale měly by být dlouhé alespoň po klíční kosti.
  • Účesy, které vám budou slušet: Zkuste volné culíky s pramínky kolem obličeje.
  • Nenoste drdoly a účesy, které vám stáhnou všechny vlasy z obličeje.
 7. 7
  Rysy diamantového obličeje: Diamantový obličej má široké lícní kosti a úzké čelo i bradu.
  • Střihy, které vám budou slušet: Zkuste střihy s rovnou ofinou, které rozšíří bradu, nebo mikádo po bradu.
  • Účesy, které vám budou slušet: Pokud máte ofinu, noste vysoké culíky a drdoly.
  • Neměla byste nosit účesy s pěšinkou uprostřed, které opticky prodlužují čelo.
 8. 8
  Rysy dlouhého obličeje: Dlouhé obličeje jsou v podstatě stejně široké od čela až k bradě.
  • Střihy, které vám budou slušet: Šikmé ofiny po obočí, nebo mikáda po bradu váš obličej opticky rozšíří. Měla byste nosit krátké vlasy. Dlouhé vlasy totiž obličej prodlužují.
  • Účesy, které vám budou slušet: Používejte kulmu a noste vlnité vlasy.
  • Nenoste extravagantní sestřihy ani vlasy delší než po ramena.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 4:

Výběr účesu podle textury vlasů

Stáhnout PDF
 1. 1
  Vyberte si účes, který bude slušet textuře vašich vlasů. Každá žena má jinak husté vlasy – některé mají velmi jemné rovné vlasy, jiné mají zase husté a kudrnaté vlasy. Účes byste si měla vybrat podle textury svých vlasů.
  • Například krátké sestřihy vypadají dobře pouze na rovných a jemných vlasech, husté kudrnaté vlasy by měly být dlouhé.
 2. 2
  Vyberte si účes pro jemné vlasy. Pokud máte velmi jemné vlasy, nenoste dlouhé rovné účesy, jinak budete vypadat jako dítě. Nechejte si udělat nějaký objemnější sestřih a noste vlasy nad ramena, nebo ještě kratší.
  • Nenoste rovně ostříhanou ofinu, pokud chcete ofinu, nechejte si ji ostříhat šikmo.
 3. 3
  Jak pracovat s hustými vlasy. Pokud máte velmi husté vlasy, které jsou přirozeně vlnité, neměla byste si je stříhat na krátko, jinak by se vám kroutily kolem hlavy. Kudrnaté vlasy je potřeba nechat narůst, aby byly trochu těžší.
  • Měla byste nosit účesy delší než pod bradu, ideálně pod ramena.
 4. 4
  Ze středně dlouhých vlasů můžete udělat spoustu účesů. Pokud máte středně husté vlasy „normální“ textury, můžete nosit krátké, ale i dlouhé účesy. Hrajte si se svými vlasy a stále berte v potaz tvar svého obličeje.
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 4:

Zvýraznění rysů obličeje pomocí účesu

Stáhnout PDF
 1. 1
  Zvýrazněte své silné stránky. Dobrý sestřih by měl přivést pozornost k rysům, které chcete zvýraznit. Kvalitní účes vám dodá sebejistotu a budete se díky němu cítit přitažlivěji.
  • Pokud máte například ráda svůj dlouhý krk, nechejte se ostříhat na krátko, nebo noste drdoly, abyste svůj krk zvýraznila.
  • Pokud chcete zvýraznit oči, noste ofinu pod obočí, která přitáhne pozornost k očím.
 2. 2
  Skryjte své nedostatky. Správně zvolený střih vlasů vám může pomoci odvést pozornost od věcí, které se vám na vašem obličeji nelíbí.
  • Pokud máte velké uši, nenoste krátké vlasy, ani culíky a drdoly (i muži by měli mít vlasy přes uši, aby od nich odvedli pozornost).
  • Pokud máte příliš široké nebo vysoké čelo, noste ofinu.
  • Pokud máte krátký krk, noste delší vlasy, které ho skryjí.
 3. 3
  Zkuste si nechat vlasy nabarvit (volitelné). Barvené vlasy se musí složitě udržovat, ale také vám mohou pomoci srovnat tón pleti a vylepšit celkový vzhled. Vybrat si tu správnou barvu není jednoduché, takže se poraďte se svojí kadeřnicí a vyberte si barvu, která bude nejlépe sedět vašemu tónu pleti.
  • Můžete si také přečíst o barevné typologii a zjistit, jaká barva se hodí k určitému typu pleti.
  Reklama
Metoda 4
Metoda 4 ze 4:

Změna účesu

Stáhnout PDF
 1. 1
  Zkuste si se svými vlasy trochu hrát. Měla byste stále myslet na svůj tvar obličeje a texturu vlasů, ale můžete experimentovat s různými typy účesů a vybrat si ten, který vám bude slušet nejvíce. Stoupněte si před zrcadlo a zkuste si různé účesy, nebo si vlasy upravte tak, abyste viděla, jak by to vypadalo, kdybyste měla krátké vlasy. Zkuste si vlasy narovnat, nebo si vytvořit vlny. Muži mohou zkusit experimentovat s voskem na vlasy a vytvářet si různé účesy. [3]
  • Měla byste se nechat ostříhat tak, abyste se cítila sebejistěji bez ohledu na to, zda se váš účes hodí k vašemu vzhledu. Neměla byste si vybírat účesy, které se vám nelíbí, jen proto, že se hodí k vašemu typu obličeje.
 2. 2
  Prohlédněte si fotky celebrit, které mají stejný tvar obličeje, jako vy. Najděte si na internetu fotky celebrit, které mají podobný tvar obličeje a prohlédněte si jejich účesy. Podle toho se můžete rozhodnout, jaký účes byste chtěla.
  • Když najdete účes, který by se vám líbil, vytiskněte si fotku a vezměte si ji s sebou do kadeřnictví.
 3. 3
  Poraďte se s profesionálním kadeřníkem. Pokud si nedokážete vybrat vhodný účes, objednejte se ke kadeřníkovi a nechejte si poradit. Nebudete se muset hned stříhat, ale můžete si promluvit o tom, jaké možnosti máte.
 4. 4
  Zamyslete se nad tím, jak budete účes udržovat. Zamyslete se nad tím, kolik času budete ochotna věnovat údržbě účesu. Pokud nerada trávíte více než pět minut úpravou vlasů, neměla byste si nechávat stříhat různé extravagantní účesy, které se musí každý den narovnávat, nebo natáčet.
  • Pokud chcete mít krátké vlasy, budete se muset chodit stříhat každé 3-4 týdny, aby si účes udržel tvar.
  • Delší vlasy můžete nechat bez zastřihnutí i dva měsíce, ale musíte si dávat pozor na roztřepené konečky a na to, abyste si je nepoškodila žehlením, fénováním a kulmováním.
 5. 5
  Zvažte všechny možnosti. Až budete vědět, jaký máte tvar obličeje, jakou texturu mají vaše vlasy, jaké rysy chcete zvýraznit, a jak moc času chcete trávit úpravou vlasů, vyberte si účes, který vám bude ve všech ohledech vyhovovat.
  • Najděte si nějaký kompromis. Pokud se vám líbí nějaký účes, ale máte strach, že by s vašimi jemnými vlasy nevypadal dobře, požádejte kadeřníka, aby účes upravil tak, aby mu dodal trochu objemu. Jistě s vámi bude rád spolupracovat a navrhne vám vhodný střih.
  Reklama

Tipy

 • Pečujte o své vlasy. Nechávejte si pravidelně zastřihovat roztřepené konečky a snažte se nepoškodit si vlasy fénem, kulmou a žehličkou.
 • Pokud máte dlouhé a zničené vlasy, měla byste si vybrat nějaký kratší sestřih. S ním budete mít vlasy zdravější, protože je budete muset častěji stříhat.
 • S výjimkou lidí, kteří mají velmi jemné a mastné vlasy, není nutné si vlasy mýt příliš často. Myjte si je 2-3x týdně a používejte kartáče s pravými štětinami, nebo suchý šampon. Když si nebudete vlasy mýt příliš často, budete je mít lesklejší a nebudou se třepit.
 • Najděte si dobrého kadeřníka. Až si najdete kadeřníka, kterému budete důvěřovat, nebudete se bát nechat se ostříhat. Najděte si kvalitního profesionálního kadeřníka, který si rád poslechne vaše požadavky a doporučí vám účes, který vám bude vyhovovat. Možná vás to bude stát trochu více peněz, ale z dlouhodobého hlediska ušetříte, protože nebudete muset chodit k dalšímu kadeřníkovi, aby vám nepovedený účes spravil.


Reklama

Varování

 • Kudrnatým a vlnitým vlasům nesluší ofiny. Ofinu si nechávejte stříhat pouze pokud si budete vlasy každý den narovnávat.
Reklama

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautorem článku je :
Spisovatel na wikiHow
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 64 386 krát
Stránka byla zobrazena 64 386 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama