Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Je důležité mít v někom vzor. Vzor nás inspiruje udělat ve svém životě změnu a stát se tím, kým chceme být. Rozumně vybraný vzor má na nás pozitivní vliv a pomůže nám pomoct stát se naším nejlepším já. Vzor nemusí být jen celebrita, ale i někdo, koho znáte. Následující rady vám pomohou najít vzor, který bude ideální právě pro vás.

Metoda 1
Metoda 1 ze 2:

Osoba, kterou znáte jako vzor

 1. 1
  Najděte si za vzor někoho, kdo vám pomůže stát se vaším nejlepším „já“. Vzor vám pomůže vyspět a růst jako osobnost. Dá vám rady a příklady z reálného života a povede vás na cestě za úspěchy.
 2. 2
  Zjistěte, jaké máte zlozvyky nebo jaké jsou negativní stránky vaší osobnosti. Jedná se o věci, které se vám na vás nelíbí a které chcete na sobě změnit. Je důležité si předem vyjasnit, jak je chcete změnit.
 3. 3
  Udělejte si seznam klíčových věcí, kterých chcete dosáhnout. Chcete žít určitým způsobem života? Dosáhnout něčeho konkrétního? Stát se určitým typem člověka? Udělejte si seznam věcí, kterých chcete ve svém životě dosáhnout.
 4. 4
  Budujte své sebevědomí. Zpočátku především zapracujte na sebedůvěře. Je důležité mít vzor proto, že vás motivuje stát se lepším člověkem. Musíte si však věřit a mít schopnosti stát se tím, kým chcete být.
 5. 5
  Najděte osoby, které mají kvality, kterých chcete dosáhnout. Pokud chcete být inspirací ostatním, tak popřemýšlejte nad tím, kdo vás inspiruje. Udělejte si menší „brainstorming“. Proč danou osobu tolik obdivujete? Čeho chce svými činy dosáhnout?
  • Skvělé vzory můžete najít všude kolem vás. Jsou to lidé, kteří na vás mají velký dopad a mohou se dokonce stát vašimi mentory.
 6. 6
  Popřemýšlejte nad někým, kdo má smysl pro cíl. Dobrým vzorem je člověk, který ví, kým je. Nechcete mít přece za vzor někoho, kdo se zdá být perfektní, ale nemá žádný smysl pro účel. Chcete někoho, kdo si nehraje na něco, co není.
 7. 7
  Najděte si někoho, díky komu máte ze sebe dobrý pocit. Váš vzor by měl být někdo, kdo si myslí, že je v pořádku být jedinečný, i pokud jste v něčem „zvláštní“. Vždy byste díky němu měli mít ze sebe skvělý pocit a celkově mít dobrou náladu.
  • Vzor lidé mají proto, aby je inspiroval a dodal jim odhodlání na sobě pracovat. Pokud váš vzor ve vás nevzbuzuje takovéto pocity, najděte si někoho jiného.
 8. 8
  Zvažte někoho, kdo komunikuje s ostatními příjemným způsobem. Tato osoba by měla být milá vůči ostatním a schopná s lidmi dobře komunikovat. Je lehké lidem porozumět a napodobit je, když dokáží dobře komunikovat.
 9. 9
  Zvažte i osoby, které nejsou „špičkou“ ve svém oboru. Je lepší si vybrat za vzor člověka, který dokazuje, že má spolehlivé schopnosti a získal si svou pozici tvrdou prací a odhodláním. Lidé, kteří v něčem zničehonic uspěli, jsou lidé, kteří berou velká rizika a závisí spíše na štěstí, než na svých schopnostech. Je lepší si vybrat osobu, která opravdu tvrdě pracuje a jde si za svým cílem.[1]
  • Pokud si za vzor vyberete člověka, který je nejlepší ve svém oboru, tak takový vzor vás může ve skutečnosti odradit a demotivovat, protože si uvědomíte, že je těžké napodobit jeho/její skvělé výsledky, pokud zrovna nemáte štěstí jako on/a.[2]
 10. 10
  Vyberte si někoho, kdo je trochu jiný než vy. Lidé mají tendenci si vybírat za vzor osoby, které jsou jim podobné. Takovýto vzor vás však bude pouze zdržovat na cestě za úspěchem, protože ve skutečnosti na sobě nebudete nic měnit a budete pouze zlepšovat to, co máte. Vyberte si za vzor někoho, u koho vidíte něco, co „nemáte“, ale co potřebujete.
  • Napodobování vzoru, který není jako vy, vám nebude připadat příjemné ani přirozené, ale bude vás to motivovat a donutí vás to překonat sám sebe.
  • Vyberte si za vzor někoho, nad kým byste normálně nepřemýšleli.
  • Například, pokud jste spontánní a odvážní, tak si vyberte někoho, kdo je vyrovnaný a myslí analyticky.[3]
 11. 11
  Snažte se něco dozvědět o jeho úspěších a selháních. Je důležité si něco zjistit o jeho úspěších a pádech. Někdy vás jeho neúspěchy mohou dokonce více motivovat a povzbudit, než jeho úspěchy. Uvědomíte si díky tomu, že oni jsou lidé, stejně jako vy, kteří občas dělají chyby. Je však důležité se z chyb ponaučit a nepřestat na sobě pracovat.
  • I slavní vědci, jako je Isaac Newton a Albert Einstein, zažili mnohá selhání. Nikdy se však nevzdali a tvrdě pracovali, takže nakonec dosáhli svých úspěchů. Jejich selhání vás mohou motivovat tvrdě pracovat i v momentě, kdy vám nic nevychází.[4]
 12. 12
  Najděte si někoho, koho znáte a kdo si jde za svým cílem způsobem, který rezonuje s vašimi morálními hodnotami a životními přesvědčeními. Vzor by měl být někdo, koho obdivujete ve všech ohledech a kdo vede zdravý životní styl.
  • Hledejte kvality typu: vášeň, schopnost inspirovat ostatní, jasné hodnoty, oddanost vůči určité komunitě, obětavost, přijetí ostatních, schopnost překonávat překážky.
 13. 13
  Nekopírujte své vzory úplně ve všem. Každý děláme nějaké chyby a i váš vzor občas chybuje. Váš vzor je vaším průvodcem a ne někým, koho byste měli slepě ve všem kopírovat. Nenásledujte jej úplně ve všem.
 14. 14
  Vybudujte si vlastní styl. Je sice dobré napodobovat nějaký vzor, ale také je důležité si uchovat vlastní osobnost. Neztraťte sami sebe jen proto, že se chcete někomu podobat. Snažte se adoptovat některé vlastnosti vašeho vzoru, které chcete na sobě zlepšit, ale zároveň se snažte zůstat sami sebou.
  • Zůstaňte sami sebou a věřte si v tom, co děláte. Nikoho v ničem nekopírujte, snažte se vyniknout. Kopírování ostatních pouze dokazuje, že si nevěříte a nejste dostatečně originální.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 2:

Známá osobnost jako vzor

 1. 1
  Vyberte si za vzor nějakou celebritu nebo hrdinu, který vyniká v určité oblasti a rádi byste jej/ji v tom napodobili. Hrdina obvykle vyniká v určitých životních situacích a pravděpodobně se o něm dozvíte přes média a nebudete jej znát osobně.
 2. 2
  Identifikujte své nejlepší vlastnosti. Jaké jsou vaše silné stránky? Co vám jde? Jedná se o vlastnosti, které chcete v sobě podporovat a udržet, ale zároveň nepotřebujete, aby je měl i váš vzor. Zjistěte si, jaké jsou vaše silné stránky a udělejte si představu o tom, kdo jste a kým chcete být.
 3. 3
  Identifikujte své zlozvyky nebo negativní stránky vaší osobnosti. Jedná se o věci, které se vám na vás nelíbí nebo je chcete na sobě změnit. Je však důležité vědět, jak je chcete změnit.
 4. 4
  Udělejte si seznam klíčových vlastností, které chcete mít. Chcete žít určitým způsobem života? Dosáhnout něčeho konkrétního? Stát se určitým typem člověka? Udělejte si seznam věcí, kterých chcete dosáhnout ve svém osobním a profesním životě.
 5. 5
  Budujte své sebevědomí. Zpočátku především zapracujte na sebedůvěře. Je důležité mít vzor proto, že vás motivuje stát se lepším člověkem. Nejprve si však musíte věřit a mít schopnosti stát se tím, kým chcete být.
 6. 6
  Identifikujte osoby, které dokázaly něco, co obdivujete. Může se jednat o někoho, kdo dokázal vybrat hodně peněz pro charitu, zachránil hodně životů, pomohl lidem v nouzi nebo objevil lék na nějakou nemoc. Najděte si někoho, kdo má ty dobré vlastnosti, které (zatím) nemáte.
 7. 7
  Nezapomeňte, že pouze bozi jsou perfektní. Neočekávejte, že váš vzor bude dokonalý. Každý děláme chyby. Například, můžete si vybrat někoho pro jeho úspěchy v práci, aniž byste napodobovali jeho osobní život.
  • Především je důležité si toto uvědomit, pokud si vybíráte za vzor nějakou celebritu. Spousta celebrit má osobní život, který byste si opravdu nepřáli napodobovat.
 8. 8
  Hledejte někoho, kdo vede takový život, který byste chtěli i vy a ke komu můžete vzhlížet. Pokud chcete být slavný spisovatel, najděte si za vzor nějakého úspěšného spisovatele. Pokud chcete být dobrý doktor, najděte si za vzor nějakého úspěšného doktora ve vašem okolí, který je věrný své práci.
 9. 9
  Snažte se něco dozvědět o jeho úspěších a selháních. Je důležité si něco zjistit o jeho úspěších a pádech. Někdy vás jeho neúspěchy mohou dokonce více motivovat a povzbudit, než jeho úspěchy. Uvědomíte si díky tomu, že oni jsou lidé, stejně jako vy, kteří občas dělají chyby. Je však důležité se z chyb ponaučit a nepřestat na sobě pracovat.
  • I slavní vědci, jako je Isaac Newton a Albert Einstein, zažili mnohá selhání. Nikdy se však nevzdali a stále tvrdě pracovali, takže nakonec dosáhli svých úspěchů. Jejich selhání a pády vás mohou motivovat tvrdě pracovat i v momentě, kdy vám nic nevychází.[5]
 10. 10
  Snažte se něco dozvědět o jeho osobních nedostatcích. Spousta celebrit vede život, který byste asi nechtěli napodobovat. Měli byste si zjistit, jak jejich osobní nedostatky ovlivňují jejich životy a kariéru. Uvědomte si, že spoustě celebrit spousta věcí prochází jen proto, že jsou slavní a/nebo mají peníze. Když budete znát jejich nedostatky a zlozvyky, tak se jim budete moct vy sami vyhnout.
 11. 11
  Nekopírujte své vzory úplně ve všem. Každý děláme nějaké chyby a i váš vzor někdy chybuje. Váš vzor je vaším průvodcem a ne někým, koho byste měli slepě ve všem kopírovat. Nenásledujte ho úplně ve všem.
 12. 12
  Vybudujte si vlastní styl. Je sice dobré napodobovat nějaký vzor, ale je také důležité si uchovat vlastní osobnost. Neztraťte sami sebe jen proto, že se chcete někomu podobat. Snažte se adoptovat některé vlastnosti vašeho vzoru, které chcete na sobě zlepšit, ale zároveň se snažte zůstat sami sebou.
  • Zůstaňte sami sebou a věřte si v tom, co děláte. Nikoho v ničem nekopírujte, snažte se sami vyniknout. Kopírování ostatních pouze dokazuje, že si nevěříte a nejste dostatečně originální.
  Reklama

Tipy

 • Nezapomeňte, že mít vzor neznamená, že se stanete přesnou kopií dané osoby. Vždy se snažte uchovat svoji jedinečnost. Napodobujte je, ale vždy do toho dejte svoji osobnost.
 • Napodobujte jej nebo ji tak dlouho, dokud vy sami se nestanete „vzorem“. Tak zjistíte, že jste se naučili vše potřebné.
 • Opravdový vzor je člověk, který má kvality, které byste rádi měli i vy sami. Vzor vás dokáže určitým způsobem ovlivnit a pomoct vám stát se lepším člověkem. Někdy si však neuvědomujeme, že někoho napodobujeme a zjistíme to až v momentě, kdy si všimneme osobního růstu a vývoje, který daný vzor zapříčinil.
 • Když si najdete za vzor někoho, koho znáte, tak jej můžete požádat o to, aby se vám stal mentorem. Daná osoba vás může naučit něco nového a vést vás při práci na sobě.
Reklama

Varování

 • Nikdy nezapomeňte, že nikdo není dokonalý.
 • Některé špatně vybrané vzory mohou využít své situace a donutit vás dělat věci, které pro vás nejsou dobré nebo mají velmi špatný vliv na ostatní. Nikdy se neřiďte podobnou osobou a nikdy nikoho nenapodobujte bez přemýšlení.
Reklama

Související články

Jak obejmout mužeJak obejmout muže
Jak se vyhnout znásilněníJak se vyhnout znásilnění
Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 54 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 5 241 krát
Stránka byla zobrazena 5 241 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama