Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Téměř každý člověk si chce vybudovat bohatství. Po letech tvrdé práce jistě chcete, abyste z toho něco měli. Jak ale myslet na budoucnost a chytře investovat? Tento článek vás to naučí.

Část 1
Část 1 ze 4:

Naučte se spořit

 1. 1
  Sedněte si a připravte si rozpočet. Musíte na to jít popořadě. Nemůžete být bohatí, když nebudete šetřit peníze a nemůžete šetřit peníze, když nebudete vědět, kolik máte a jak utrácíte. Pravděpodobně již znáte základy tvorby rozpočtu, takže vás nebudeme nudit těmi nejjednoduššími věcmi. Důležité je připravit si rozumný rozpočet, kterého se budete schopni držet. Díky tomu budete na nejlepší cestě k finanční nezávislosti.
 2. 2
  Spořte si část každého svého příjmu. Je jen na vás, kolik si budete ukládat. Někteří tvrdí, že nejlepší je spořit 10% nebo 15%, jiní zase říkají, že by to mělo být trochu více. [1] Čím dříve to začnete dělat, tím více peněz nakonec ušetříte a později nebudete muset spořit tolik. Začněte si tedy spořit co nejdříve, i když to ze začátku bude třeba jen těch 10%.
  • Pravidlem by mělo být počítat tak, abyste si do důchodu ušetřili osminásobek platu, který nyní máte. [2] Když si tedy ušetříte do 35 let jeden svůj plat, do 45 let 3x svůj plat a do 55 let také 3x svůj plat, mělo by to být v pořádku.
 3. 3
  Využijte peněz zdarma. Jen málo věcí v životě je zdarma a peníze mezi ně často nepatří. Peníze jsou vlastně zdarma tak zřídka, že byste měli každé takové příležitosti využít. Zde je příklad peněz, které můžete dostat zdarma:
  • Využívejte sociálních a důchodových pojištění, které vám platí zaměstnavatel. Když si zřídíte důchodové připojištění, zaměstnavatel vám bude na tento účet doplácet každý měsíc tolik, kolik si tam vložíte vy. Jde o peníze, které dostanete naprosto zdarma, tak se snažte toho využít.
  • Založte si důchodový fond. Spousta bank nabízí důchodové účty s výhodnými úroky, které nepodléhají daním. Zjistěte si co nejvíce informací a nějaký takový účet si vyberte.
 4. 4
  Zbavte se kreditních a debetních karet. Kreditní karty jsou sice někdy užitečné, ale u některých lidí vyvolávají neřízené utrácení. To proto, že lidé utrácejí peníze, které nemají a odkládají tak své starosti až na dobu, kdy se jim nebudou moci vyhnout.
  • Vědci zjistili, že lidský mozek nevnímá karty stejně, jako peníze v hotovosti. Při jedné studii se zjistilo, že majitelé kreditních karet utrácejí o 12-18% více a společnost McDonald’s zjistila, že lidé, kteří platí kartami, utrácejí na jejich pobočkách v průměru o $2.50 více než lidé, kteří platí hotově.[3] Proč to tak je?
  • Odpověď na tuto otázku není jistá, ale myslíme si, že když se „loučíme“ se skutečnými penězi, vyvolává to v nás silnější pocity, než když platíme kartami, protože u toho žádné peníze nevidíme. Platba kartou se nám tedy může zdát jako platba penězi z Monopolů – tedy alespoň primitivní část našeho mozku to tak vnímá.
 5. 5
  Vrácené daně si spořte, nebo je utraťte rozumně. Když vám finanční úřad vrátí daně, nechoďte peníze utrácet za hlouposti. Lidé si často říkají, že takové peníze, se kterými nepočítali dopředu, si mohou užít za zábavu. Je sice v pořádku si čas od času něco užít (za vhodných okolností), ale rozhodně vám to nepomůže zbohatnout. Místo abyste peníze utráceli, si je uložte, investujte je, nebo s nimi splácejte své dluhy. Nebude to možná taková legrace, jako utratit je za nějaký výlet nebo za oblečení, ale pomůže vám to dosáhnout vašich budoucích cílů.
 6. 6
  Změňte svůj pohled na spoření. Všichni víme, že spořit je velmi těžké. Spoření v podstatě odkládá potěšení na později, což neumí každý. Když se na to začnete dívat trochu jinak, budete mít větší motivaci a nebudete mít problémy se spořením. Zkuste to například takto:
  • Když si budete chtít koupit něco velkého, rozdělte si hodnotu té věci na svoji hodinovou mzdu. [4] Pokud například chcete boty za 5000Kč, ale vyděláváte pouze 100Kč za hodinu, uvědomte si, že si na tyto boty vyděláte za 50 hodin práce, což je více než jeden týden. Stojí vám ten nákup za to? Někdy se rozhodnete že ano, někdy si zase uvědomíte, že ne.
  • Rozdělte si své cíle spoření na menší části. Místo abyste si řekli, že budete každý rok spořit 50.000Kč, si to rozpočítejte na měsíce, týdny, nebo klidně i dny. Řekněte si: Dnes ušetřím 150Kč. Když to budete dělat každý den, budete mít za rok více než 50.000Kč!
  Reklama
Část 2
Část 2 ze 4:

Aktivně pracujte na tom, abyste zbohatli

 1. 1
  Najděte si zkušeného finančního poradce. Už jste někdy slyšeli frázi: „Abyste peníze vydělali, musíte je utrácet“? V případě finančních poradců to platí. Budete jim muset platit (hlavně pokud si najdete nějakého dobrého), ale nakonec díky němu vyděláte více peněz, než kolik mu zaplatíte, takže se jedná o výhodou investici. Pomůže vám to vybudovat si bohatství.
  • Dobrý finanční poradce toho pro vás udělá spoustu. Naučí vás investiční strategie, vysvětlí vám krátkodobé a dlouhodobé cíle, pomůže vám vytvořit si zdravý vztah k penězům a poradí vám, kdy máte své peníze začít investovat.
 2. 2
  Rozhodněte se, zda chcete peníze investovat. Investice jsou nezbytně důležité, pokud chcete být bohatí a ne si své peníze jen udržovat. Existuje spousta způsobů, jak investovat. Když budete mít dobrého poradce, můžete zkusit investovat třeba na burze. Zde je několik věcí o investicích:
  • Investujte do indexu. Když například investujete peníze do S&P 500 nebo do Dow Jones, v podstatě tím sázíte na úspěch americké ekonomiky. Mnoho investorů si myslí, že investice do indexů je relativně bezpečná a chytrá investice.
  • Investujte do nějakého společného fondu. Společné fondy jsou soubory akcií, které jsou spolu svázány tak, aby minimalizovaly riziko ztrát. Nevydělají vám sice tolik peněz, jako kdybyste všechny peníze investovali do jednoho druhu akcií, ale nejsou tak riskantní.
 3. 3
  Nezaplétejte se do denního obchodování. Možná si myslíte, že vyděláte hodně peněz, když budete nakupovat ráno levné akcie a večer je draze prodávat, ale nakonec se vám to nevyplatí. I když budete mít základy obchodování, vyznáte se v průmyslu a budete vědět, co máte kupovat, jde v podstatě o spekulace neboli gamblerství a ne o investice. Co se týče gamblerství, uvědomte si, že vyhrává vždy kasino.
  • Spousta akademických výzkumů potvrdila, že denní obchodování není výhodné. [5] Nejen že budete muset každý den provádět velké transakce a platit za ně poplatky, ale většinou získáte narůst pouze o 25% nebo 50% - a to pouze když budete mít štěstí. Je velmi těžké si naplánovat obchodování na burze. Lidé, kteří si vyberou dobré akcie a nechávají své peníze investované dlouho, většinou vydělají více peněz než ti, kteří stále nakupují a prodávají různé druhy akcií.
 4. 4
  Vložte peníze do cizích nebo nových trhů. Dlouhou dobu bylo nejvýhodnější investovat do amerických akcií. Nyní se ale stále vynořují nové trhy, které mají velký potenciál pro růst. [6] Když investujete do nových trhů, dočkáte se snížení rizika, které byste jinak nikde jinde nenašli.
 5. 5
  Investujte do realit. Investice do nemovitostí mohou být velmi lukrativní, ale nemusí tomu tak být vždy. Lidé, kteří věří, investice do nemovitostí se může pouze vyplatit, byli ti, na kterých se podepsala hypoteční krize v roce 2008. Lidé brzy zjistili, že hodnota jejich domů klesla. Od té doby, co se trh stabilizoval, se lidé začínají znovu uchylovat k investicím do nemovitostí. Zde je několik tipů, které vám pomohou investovat bezpečně:
  • Kupte si dům, který si můžete dovolit a budujte si vlastní kapitál, místo abyste platili nájem. Hypotéka je pravděpodobně to nejdražší, co si kdy v životě můžete pořídit, ale nemělo by vás to odradit od koupě domu, který si můžete dovolit. Proč byste měli platit tisíce korun měsíčně za nájem, místo abyste budovali vlastní kapitál v domě, který jednou bude jen váš? Pokud jste finančně připraveni si koupit dům (nezapomínejte na to, že stojí hodně peněz dům udržovat), udělejte to.
  • Prodávejte domy, ale opatrně. Dávejte si pozor na přeprodej domů. Můžete koupit dům nebo byt, v rychlosti ho zrenovovat za co nejméně peněz a potom ho prodat za více peněz, než za kolik jste ho koupili. Je možné takto prodávat domy a byty a někteří lidé na tom skutečně vydělávají, ale také se vám může stát, že dům zůstane na trhu příliš dlouho, nebo vás bude stát více peněz, než kolik za něho budou lidé ochotní nabídnout.
  Reklama
Část 3
Část 3 ze 4:

Buďte chytrým spotřebitelem

 1. 1
  Žijte tak, jak si můžete dovolit. Mnoho lidí si to uvědomuje až později, ale je nutné to pochopit. Žijte za tolik peněz, kolik máte, abyste v budoucnu mohli mít více. Když nyní budete dělat dluhy a budete žít nad svojí úrovní, připravte se na to, že v budoucnu budete žít pod svojí úrovní. Většina lidí raději svoji životní úroveň zvyšuje, než snižuje.
 2. 2
  Nikdy nekupujte drahé věci impulzivně. Možná opravdu chcete krásné nové auto, ale musíte si uvědomit, kdy jednáte emocionálně a kdy jednáte rozumně. Když budete chtít koupit něco, co opravdu chcete, ale budete vědět, že to není rozumné, udělejte toto:
  • Určete si povinnou čekací lhůtu. Počkejte si minimálně týden, ale raději i déle a uvidíte, jak na tom s peněz budete. Když si danou věc budete chtít koupit i po týdnu, pravděpodobně už nepůjde o impulzivní nákup. [7]
 3. 3
  Nechoďte nakupovat jídlo hladoví a pište si nákupní seznamy. Několik studií potvrdilo, že hladoví lidé nakoupí vždy mnohem více jídla, než potřebují a také kupují kaloričtější a nezdravější potraviny. [8] Než půjdete do obchodu, najezte se a napište si nákupní seznam. Kupujte pouze to, co jste si napsali a dovolte si maximálně jednu nebo dvě výjimky. Díky tomu koupíte jen to, co skutečně potřebujete a ne to, co si myslíte, že budete potřebovat. Uvědomte si, že výzkumy prokázaly, že asi 12% všech potravin, které koupíte, nakonec stejně vyhodíte, takže se snažte nekupovat zbytečně nic, co nakonec nesníte.
 4. 4
  Kupujte si věci přes internet a ve větším množství. Místo abyste si koupili jednu krabici kapesníků, která vám za dva týdny dojde, si kupte kapesníky na celý rok. Velkoobchody prodávají věci mnohem levněji, než malé obchody, takže díky tomu ušetříte spoustu peněz. [9] Pokud opravdu chcete nakupovat chytře, nejprve si na internetu zkontrolujte ceny věcí, které chcete koupit. Na internetu jsou věci často mnohem levnější, než v obchodech, protože nemusíte platit za lidi, kteří v obchodech pracují.
 5. 5
  Noste si do práce uvařené obědy v krabičce. Pokud si každý den kupujete oběd za 200Kč a místo toho si začnete vařit doma a brát si do práce obědy, které vás denně budou stát jen 50Kč, ušetříte za rok několik desítek tisíc korun! To je více, než vám stačí na krizový fond pro případ, že by se něco stalo a museli byste platit neočekávané výdaje, nebo byste třeba přišli o práci. Nemusíte se kvůli tomu ale vyhýbat kontaktu s lidmi, takže si jednou za čas udělejte chvíli na to, abyste si zašli na oběd s kolegy.
 6. 6
  Pokud máte dům s hypotékou, zkuste ji nechat refinancovat, abyste ušetřili. Refinancován hypotéky vám může ušetřit spoustu peněz. Pokud jste začali s rozumnou sazbou a úroky vám mezitím vzrostly, měli byste tuto příležitost využít.
  Reklama
Část 4
Část 4 ze 4:

Zapracujte na svých dovednostech

 1. 1
  Naučte se vydělávat. Pokud máte pocit, že nevyděláváte dost, protože toho neumíte dost, vraťte se do školy. Obchodní školy a večerní studium vás může naučit věci, díky kterým získáte lepší práci. Pokud chcete například pracovat v počítačovém odvětví, najděte si nějaký kurz a začněte se učit.
  • Školné je většinou levnější než platby za studium na běžných univerzitách, protože nemusíte chodit na všechny předměty, abyste získali diplom. Jako bonus si můžete také udělat spoustu kurzů na nějaké online univerzitě.
  • Neměli byste podceňovat ani odborné vzdělání. Někteří zaměstnavatelé chtějí vidět, že jste schopni dokončit studium a máte motivaci, jiným zase bude záležet jen na tom, abyste nějaký diplom měli.
 2. 2
  Udržujte kontakt s ostatními lidmi ve vašem oboru. Nebojte se prokázat laskavost někomu, kdo vám ji bude moci jednou vrátit.
 3. 3
  Podporujte spolupráci v komunitě. Dělejte dobrovolnickou práci, seznamte se s členy odborů a organizací a snažte se splatit svůj dluh společnosti. Nikdy nevíte, jak to ovlivní váš život. Vyplatí se udržovat kontakty se spoustou různých lidí z různých oborů.
 4. 4
  Naučte se používat své peníze. Až se naučíte šetřit a budete schopni si peníze odkládat, měli byste si čas od času připomínat, že je dobré někdy i utrácet. Peníze totiž nejsou cílem. Jsou prostředkem k dosažení různých cílů a jejich skutečná hodnota se měří podle toho, co si za ně můžete pořídit, ne podle toho, kolik jich budete mít na smrtelné posteli. Naučte se tedy rozumně utrácet a čas od času si užívejte – zajeďte si na dovolenou, nebo si kupte hezké boty, abyste ze svého života měli radost.
  Reklama

Tipy

 • Čtěte! Čtěte všechny texty a knihy o tom, co vás zajímá, orientujte se v nových trendech a zjišťujte si, co se děje ve světě. Jde o globální ekonomiku a je pravděpodobné, že vše, co se ve světě děje, nějak ovlivňuje váš obor.
 • Naučte se výhodně investovat.
 • Zapracujte na svých vědomostech, jinak zakrníte. Choďte na kurzy, trénujte a vzdělávejte se v oborech, které vás zajímají.
 • Zasaďte své peníze do investic a sledujte, jak porostou.


Reklama

Varování

 • Neutrácejte své úspory za věci, které chcete.
 • Nepracujte za minimální mzdu. Uvědomte si, že kdyby to šlo, společnosti by vám klidně platily ještě méně.
 • Nezapomeňte své peníze investovat, jinak se vám nezačnou množit.
 • Rada ohledně investic: neutrácejte peníze, které byste mohli investovat, jinak vám nezbyde nic.
Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 19 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 6 447 krát
Kategorie: Správa peněz
Stránka byla zobrazena 6 447 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama