Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Umíte si představit něco kouzelnějšího než skřítky, stavějící si na vaší zahradě své domečky? Stačí vhodně rozmístit květiny a dostatek různých skrýší, držet se našich instrukcí a svou vlastní pohádkovou zahradu si vybudujete během okamžiku.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:

Plánování zahrady

  1. 1
    Vyberte lokaci. Pokud už zahradu máte, rozhodněte, zda ji zkrášlíte celou nebo jen zčásti. Nejspíš budete chtít zachovat část zahrady v současném stavu (skřítci potřebují své soukromí, do kterého se můžou vracet). Hranice mezi kouzelnou a klasickou zahradou stanovte nášlapnými kameny, kusy skály, dřevěnými prvky nebo prostě jen nějakým menším plotem.
  2. 2
    Vysaďte květiny. Vybírejte půdokryvné, středně vysoké a vyšší rostliny. Rozdílná výška dodá zahradě pěkný, vrstvený vzhled. Vezměte při výběru do úvahy klima a typ půdy vaší zahrady. Na poušti byste taky nesázeli pralesní květiny. V zahradnictví vám určitě ochotně poradí.
    • Mezi vhodné půdokryvné rostliny patří mechy. Jsou měkké na dotek (skřítci budou mít na čem odpočívat) a pokryjí veškerý prostor mezi jednotlivými květinami. Další možností jsou floxy, nízké rostlinky trochu podobné kapradinám. Nejlépe vypadají koncem jara a začátkem léta. Nezapomínejte ani na bylinky. Nízko rostoucí je např. tymián, ten navíc skvěle voní a využijete ho v kuchyni.
    • Vysaďte barevné květiny. Lidé (ale i skřítci) zbožňují barevné květiny. Krásné a voňavé jsou třeba minaturní růže, pomněnky, konvalinky, violky, malé zvonky, heřmánek a další.
    • Navštivte specializované zahradnictví.
    • Postavte květinám malou pergolu. Okrasnou mřížovou stavbu ze dřeva nebo kovu, po které se mohou pnout popínavé rostliny a tvořit tak krásné zdi. Vhodné jsou různé druhy plaménku (clematis). Tvoří spousty malých bílých kvítků s výraznou vůní. Pergoly se dají pořídit nebo vyrobit v různých variantách-obyčejné ploché, brány, klenuté oblouky, klece apod.
  3. 3
    Přilákejte ptactvo. Nejsnažší cestou je rozvěsit po zahradě krmítka. Buď ze stromů nebo vlastních stojanů. Ne všichni ptáci ocení stejné pochoutky, dopředu tedy promyslete, co jim v krmítku nabídnete.
    • Poskytněte ptákům přístřeší. Vyrobte nebo kupte ptačí budky.
    • Postavte koupátko. Ptáci, a vlastně i skřítkové, ocení další zdroj vody navíc.
  4. 4
    Nalákejte do zahrady další zvířata. Skřítci je milují. Musíme ale vzít v potaz, že chlupatí lesní tvorové budou mít občas chuť na vámi právě vysazené květiny. Tomu se můžete vyhnout, nabídnete-li jim jiné krmení. Nejsnáze je k sobě přilákáte ale zasazením nějakých ovocných keřů. Na těch si navíc pochutnáte doma všichni.
    • Motýli se u vás usadí, pokud budete pěstovat astry, denivky, levanduli, topolovky, zlatobýl nebo cínie.
    Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 3:

Postavte skřítkům obydlí

  1. 1
    Přidejte do zahrady pohádkové domečky. Skřítkové i ostatní kouzelní tvorové rádi odpočívají v bezpečném, útulném přístřeší. Takový domeček můžete buď vyrobit nebo koupit.
    • Použijte přírodní materiály. Zabodněte do země čtyři silné kolíky a připevněte k nim ze stran kůru ze stromů. Vytvoříte tak zdi. Střechu udělejte z velkých listů nebo dalšího kusu kůry. Před jednu stranu postavte kousek od sebe dva kameny a vytvořte tak vchod. Samozřejmě se nemusíte tohoto návrhu pevně držet. Buďte kreativní a stavbu si užijte!
  2. 2
    Rozvěste zvonkohry. Ať už koupené nebo vlastnoručně vyrobené, všechny vydávají za větru nádherný, jemný zvuk. Zavěste je za větve stromů nebo kovové stojany.
  3. 3
    Přidejte vodní prvek. Výše zmíněné koupátko pro ptáky doplňte fontánkou nebo malým rybníčkem, ve kterém můžete postavit dokonce vodopád. Každý z těchto vodních elementů na vaši zahradu přiláká další ptáky, zvířata a samozřejmě hlavně skřítky.
  4. 4
    Připravte pro skřítky sladkosti. Milují je. Nasypte jich pár do nádobky a nechte na nějakém stinném místě. Nezapomeňte je rozbalit, zvířata by mohla obal spolknout.
    • Skvěle by se svým blýskavým, magickým dojmem hodily umělé krystaly vyrobené z cukrového rozvaru. Opravdu snadno se vyrábějí a navíc jim můžete dát jakoukoli barvu, která doladí vámi budovanou zahrádku.
    • Mezi sladkosti nedávejte žádnou čokoládu. Nejenže by se brzy roztekla, ale navíc je pro spoustu zvířat, včetně psů, toxická.
    Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 3:

Tvorba miniaturní pohádkové zahrady

  1. 1
    Vyberte vhodný druh nádoby. Pro co nejpřírodnější vhled použijte např. květináč nějaké přírodní barvy. Můžete si ho i sami vyrobit. Nezapomeňte, že nádoba, kterou se rozhodnote použít, musí mít odvodňovací otvor (umožní přebytečné vodě odtéct spodem).
  2. 2
    Naplňte nádobu hlínou pro pěstování květin. Vyberte ji na základě toho, jaké květiny plánujete ve své pohádkové zahradě pěstovat.
  3. 3
    Zakreslete do hlíny zamýšlený půdorys. Udělejte jakousi skeč, abyste si vytvořili lepší představu, jak bude výsledná zahrada vypadat. Navrhněte tedy rovnou kam zasadit jakou květinu a kam umístit miniaturní lavičky a podobné doplňky.
  4. 4
    Vyberte „strom“. Měla by to být spíš nějaká menší dřevnatější rostlina, která bude strom připomínat, jako např. zimostráz nebo šalvěj. Vyhlubte jamku a zasaďte „strom“ dostatečně hluboko. Ještě předtím rozpleťte jeho kořeny a rozprostřete je na dně jamky. Potom zasypte důkladně hlínou.
  5. 5
    Přidejte dekorace. Jak jinak přilákat skřítky než neodolatelně útulným a mírumilovným vzhledem?Přidejte do zahrady miniaturní domky, lavičky, židle a stoly-cokoli se vám zachce! Místo židlí a laviček můžete použít ploché kameny.
    • Nábytek můžete vyrobit sami z různých přírodních materiálů jako je kůra ze stromů, stará ptačí hnízda apod.
    • Vodu nalijte do malé hliněné misky. Vyhlubte malou jamku, aby do ní miska až po okraj zapadla. Navrště okolo hlínu a zarovnejte. Nalijte do misky vodu. Pro třpytivý dojem vhoďte na dno několik skleněných korálků. Nezapomeňte vodu pravidelně měnit, aby se v ní nestihly množit mikroorganismy.
    Reklama


Tipy

  • Existuje mnoho specializovaných obchodů, které nabízejí stromky, květiny, popínavé rostliny, zahradní doplňky atd. Výběr je skutečně větší, než si dokážete představit.
  • Konzultujte s odborníkem vhodnost rostliny pro typ půdy ve vaší zahradě. To platí zejména pro rostliny koupené přes internet.


Reklama

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautorem článku je :
Spisovatel na wikiHow
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 2 984 krát
Stránka byla zobrazena 2 984 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama