Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Pupínky byste si neměli vymačkávat, protože kdykoli nějakým způsobem poškodíte pleť, riskujete, že se vám udělá jizva, nebo dostanete infekci. Vymačkávání pupínků také dlouhodobě poškozuje pleť. Někdy je ale nemožné počkat, dokud pupínek nezmizí sám od sebe. V tomto článku se dozvíte, jak zjistit, kdy je vhodné pupínek vymáčknout a jak to udělat tak, aby vás to bolelo co nejméně a abyste si nepoškodili pleť. V každém případě byste se ale měli snažit pupínky zalepovat a nevymačkávat je.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:
Jak určit, zda je možné pupínek vymáčknout

  1. 1
    Vymačkávejte pouze bílé pupínky. Bílé pupínky jsou většinou na pleti již několik dní a jsou plné hnisu, který se pod kůží nahromadil. Tyto pupínky se vymačkávají snadno a s trochou opatrnosti se jich můžete zbavit, aniž byste chytili infekci, nebo si způsobili jizvu.
  2. 2
    Jiné pupínky nevymačkávejte. Měli byste vymačkávat pouze bílé pupínky. Když budete vymačkávat jiné pupínky, mohli byste si udělat jizvu, dostat infekci, nebo způsobit krvácení a bolest, takže byste je měli nechat být.
    • Nevymačkávejte ani pupínky, které máte na pleti teprve jeden nebo dva dny. Počkejte, dokud nezbělají.
    • Neměli byste vymačkávat ani velké, zarudlé a bolestivé pupínky. U těchto pupínků je velké riziko infekce a když se je pokusíte vymáčknout, téměř jistě se vám udělá jizva.
    Reklama

Metoda 2
Metoda 2 ze 3:
Připravte si ruce

  1. 1
    Umyjte si ruce. Tento krok je velmi důležitý. Důkladně si umyjte ruce a prostory za nehty horkou vodou s mýdlem. Prsty byste se pupínku sice neměli vůbec dotýkat, ale když se vám to nepovede, bude velmi důležité, abyste je měli čisté. Jedině tak omezíte riziko podráždění a infekce.
  2. 2
    Vyčistěte si pleť okolo pupínku. Při vymačkávání pupínku narušíte pleť a zvýšíte riziko přenosu bakterií. Když zabráníte tomu, aby se bakterie do pleti dostaly, pupínek se zahojí rychleji. Vyčištěním se zbavíte také mastnoty, špíny, potu a make-upu.
    • Použijte antibakteriální čistič na obličej, nebo lékárenský líh na vatovém tamponku.
    • Neměli byste si pokožku dřít příliš silně, jinak ji podráždíte ještě více. Jemně oblast okolo pupínku očistěte, opláchněte ji teplou vodou a osušte ji ručníkem.
  3. 3
    Dejte si do misky trochu vody a vložte ji do mikrovlnky, dokud z ní nezačne stoupat pára. Dejte si přes hlavu ručník a nakloňte se nad páru (ne moc blízko, abyste se nespálili). Pára vám otevře póry a uvolní maz, který potom snáze vyjde z pupínku. Díky tomu snížíte riziko permanentní jizvy.
  4. 4
    Přikryjte si ruce. Vezměte si sterilní gumové rukavice. Vytvoříte tím bariéru mezi bakteriemi na prstech (a pod nehty) a pletí a také předejdete tomu, že si poškodíte pleť ostrými nehty. Není nutné nehty do pokožky tlačit, zejména pokud jste dodrželi všechny naše tipy.
    • Pokud nemáte rukavice, obalte si prsty papírovým kapesníkem. [1]
    • Pokud nechcete používat prsty, můžete si vzít speciální nástroj na vymačkávání pupínků, který zatlačí na okraje pupínku a nezpůsobí vám bolest ani jizvu (tento nástroj je ostrý, takže si dejte pozor, abyste se nepíchli).
    Reklama

Metoda 3
Metoda 3 ze 3:
Vymačkávání pupínku

  1. 1
    Přiložte prsty ze stran okolo pupínku. Pupínek je většinou vystouplý a nahoře je nejvyšší. Položte na každou stranu pupínku jeden prst. Netlačte přímo na pupínek, ale o kousek vedle. Měli byste cítit místo naplněné hnisem. Pokud není pupínek dost měkký na vymáčknutí, není ještě připraven. Až budete mít pupínek pevně chycený, jemně zmáčkněte prsty, aby z něho vytekl hnis.
    • Pokud nevyteče žádný hnis, zkuste prsty trochu posunout a znovu zatlačte.
    • Pokud v pupínku stále zůstane nějaký hnis, nesnažte se ho vymáčknout. Pupínek ještě není připraven na vymáčknutí. Počkejte několik dní, nebo nechejte pupínek, aby zmizel sám od sebe.[2]
  2. 2
    Promasírujte si pokožku okolo pupínku. Tím podpoříte vymáčknutí zbylého hnisu. Pokračujte tak dlouho, dokud pupínek nebude úplně čistý. Nedotýkejte se pupínku přímo, maximálně ho jemně otřete papírovým kapesníkem. Pravděpodobně budete také trochu krvácet. Když uvidíte krev, přestaňte pupínek vymačkávat a nechejte ho být, abyste předešli jizvě.
  3. 3
    Otřete si celou oblast antiseptickým gelem nebo antibakteriálním ubrouskem. Je důležité zajistit, aby se bakterie nedostaly do otevřené pokožky.
  4. 4
    Naneste na pupínek pleťovou vodu s obsahem benzoyl peroxidu. Pomůže vám to zbavit se zbylých bakterií. Nikdy nepoužívejte zubní pastu. Zubní pasta by vám mohla pleť poškodit. Není pravda, že zubní pasta pomáhá léčit akné. Pokud chcete důkaz, zeptejte se dermatologa, nebo kosmetičky.
    Reklama

Tipy

    • Pokud chcete předejít tvorbě pupínků, jezte zdravě a pravidelně si myjte obličej.
    • Navlhčete si čistou žínku a přiložte ji na pupínek, abyste odsáli zbylý hnis a zklidnili pleť. Pomůže vám to vyhnout se jizvě.
    • Udržujte svoji pleť zdravou a čistou. Měňte si povlečení každý týden, jezte zdravě a nezapomínejte na bílkoviny, umývejte si obličej jemným mýdlem, nepoužívejte prošlý make-up a pijte alespoň 8 sklenic vody denně. Když se nějaký pupínek objeví, nesahejte si na něho. Když se budete dotýkat obličeje, důkladně si umyjte ruce i pleť.
    • Všechny pupínky za nějakou dobu zmizí. Když na ně nebudete sahat, vyhnete se jizvám a poškození pleti.
    • Pokud máte problém s akné, měli byste to řešit s dermatologem, který vám jistě pomůže najít vhodné řešení.
    • Extrémně odolné pupínky je někdy třeba propíchnout jehlou. Nejprve jehlu sterilizujte v alkoholu, nebo ji podržte 10-15 vteřin v plamenu ohně. Nechejte ji vychladnout a potom s ní opatrně propíchněte pupínek. Nezapomeňte ale na to, že tím zvyšujete riziko poškození pleti.
    • Když pupínek vymáčknete, poškodíte pleť a zatlačíte bakterie hlouběji. Zkuste nějakou šetrnější metodu, například náplast.


Reklama

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautorem článku je :
Spisovatel na wikiHow
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 18 992 krát
Kategorie: Obecné zdraví
Stránka byla zobrazena 18 992 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama