Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Máte zarudlé a unavené oči? Spadlo vám něco do oka, ale nemáte po ruce oční kapky? Můžete si oči vypláchnout vodou a zbavit se čehokoli, co vám do nich spadlo. Měli byste ovšem postupovat opatrně, aby se vám do očí nedostaly bakterie a další nečistoty. V tomto článku se dozvíte, jak si správně mýt oči vodou.

Část 1
Část 1 ze 3:

Proplachování očí

Stáhnout PDF
 1. 1
  Vezměte si misku, šálek, kapátko, nebo ručník. Budete muset vodu dostat bezpečně do oka. Pro začátečníky je nejlepší použít velkou misku, menší šálek, standardní kapátko, nebo ručník. Měli byste všechny nádoby vyčistit vodou a mýdlem a nechat je uschnout.
  • Pokud chcete použít šálek, měl by vám těsně přiléhat k oku jako páska. Pokud používáte misku, vezměte si tak velkou, aby se vám do ní vešel celý obličej. S kapátkem je to snadné a ručníky by měly být suché a čisté – nebudete si je dávat přímo do oka.
 2. 2
  Propláchněte si oči pomocí šálku. Najděte si malý čistý hrnek o něco větší než vaše oko a naplňte ho studenou nebo vlažnou vodou – neměli byste používat příliš studenou vodu, ale ani příliš teplou vodu. Potom si oči propláchněte následovně:
  • Předkloňte se, přitlačte si šálek k oku a zakloňte hlavu, abyste měli oko směrem nahoru (i s šálkem).
  • Několikrát mrkněte a protočte oko, aby se vám voda dostala do oka.
  • Připravte se na to, že trochu vody rozlejete – je lepší se naklonit nad umyvadlo, aby vám voda nestékala po oblečení. Můžete si dát kolem krku ručník.
 3. 3
  Vypláchněte si oči pomocí misky. Položte si velkou misku na ručník (u této metody pravděpodobně nějakou vodu vylejete). Potom postupujte následovně:
  • Naplňte misku do poloviny vlažnou vodou. Neměli byste misku naplňovat celou, jinak by se vám voda vylila.
  • Strčte obličej do misky s vodou. Otevřete oči a protáčejte je, aby se vám voda dostala až dovnitř.
  • Zvedněte hlavu z misky. Několikrát mrkněte, abyste měli vodu v očích rovnoměrně. Potom si otřete obličej ručníkem.
 4. 4
  Použijte kapátko. Tato metoda je jednoduchá – ponořte kapátko do vody, nasajte si vodu do kapátky, zakloňte hlavu a nakapejte si vodu po kapkách přímo do oka. Několikrát mrkněte, aby se vám voda dostala do celého oka a v případě potřeby celý postup opakujte.
  • Můžete použít i sterilní plastovou stříkačku s tupým koncem.
 5. 5
  Očistěte si oko mokrým ručníkem. Namočte si ručník nebo žínku do vody a otřete si s ním zavřené víčko – mějte stále zavřené oči. Tato metoda funguje jako studený obklad. Nikdy byste si neměli přikládat různé věci přímo na oko, jinak byste si ho mohli podráždit. Když ručník trochu vymáčknete, voda se dostane do oka přirozeně.
  • Neměli byste si ručník znovu namáčet a přikládat na oko – použijte jiný kousek ručníku, nebo si vezměte úplně čistý ručník.
  Reklama
Část 2
Část 2 ze 3:

Vyrobte si vlastní roztok

Stáhnout PDF
 1. 1
  Uvařte si vodu. Profesionální roztoky na čištění očí jsou vždy lepší než doma vyrobené roztoky. Vždy existuje riziko, že si oko podráždíte, nebo si způsobíte infekci. [1] Pokud jste si vědomi všech rizik a přesto si chcete vyrobit vlastní roztok, musíte dát pozor, abyste postupovali bezpečně a měli roztok čistý. Začněte tím, že si uvaříte hrnec vody, abyste zničili bakterie a další organismy, které by vám mohly podráždit oči.
  • Použijte destilovanou vodu a ne vodu z kohoutku. Voda z kohoutku obsahuje více bakterií.
  • Pokud si nechcete vyrábět roztok, můžete použít vodu z kohoutku. Musíte si jen uvědomit, že riziko infekce je u ní mnohem vyšší.
 2. 2
  Přidejte si do vody sůl. Cílem tohoto roztoku je napodobit chemické složení přirozených slz. Nejlepší je tedy vodu mírně osolit, což nebude pro oči takový šok. Slanost slz se sice u každého liší podle toho, o jaké slzy jde (bolest, smutek atd.), ale většinou slzy obsahují méně než 1% soli. [2] U domácího roztoku tedy přidejte 1 čajovou lžičku na každý šálek uvařené vody.
 3. 3
  Důkladně roztok zamíchejte. Sůl by se měla dobře rozpustit. Neměli byste soli dávat příliš m noho. Míchejte roztok tak dlouho, dokud se všechna sůl nerozpustí.
 4. 4
  Nechejte roztok vychladnout. Nikdy si neproplachujte oči horkým roztokem. Mohli byste se zranit, nebo dokonce oslepit. Nechejte roztok vychladnout na pokojovou teplotu. Můžete ho přelít do jiné nádoby, ale tuto nádobu musíte důkladně vyčistit a propláchnout destilovanou vodou. Až bude mít roztok pokojovou teplotu, můžete ho použít.
  • Během chladnutí roztok přikryjte, aby se do něho nedostaly bakterie a nečistoty.
  • Když budete mít roztok studený, bude to příjemnější. Neměl by ovšem být studený až moc, jinak byste si mohli oči poranit.
  • I když budete dávat dobrý pozor na to, abyste měli roztok stále čistý, po jednom či dvou dnech byste ho měli vyhodit a připravit si nový.
  Reklama
Část 3
Část 3 ze 3:

Proplachování očí v případě nouze

Stáhnout PDF
 1. 1
  Měli byste vědět, v jakých situacích je nezbytně nutné okamžitě oko vypláchnout. V některých případech, například když se vám do oka dostane nějaká dráždivá látka, byste se neměli zdržovat přípravou sterilního roztoku. Měli byste se snažit si co nejrychleji a co nejlépe vypláchnout oči vodou a ihned vyhledat lékařskou pomoc. Pokud se vám do oka dostane kyselina, zásaditá látka, nebo nějaká jiná chemikálie, okamžitě si oči důkladně vypláchněte vodou.
  • Při práci s chemikáliemi dodržujte zásady bezpečnosti – noste ochranné brýle. Nebudete mít jistotu, že se nezraníte, ale riziko zranění tím značně snížíte.
  • Uvědomte si, že některé látky reagují na vodu, například alkalické kovy (levý sloupec periodické tabulky) se nesmí mísit s vodou. V případě zasažení očí těmito látkami si oči rozhodně nevyplachujte vodou.
 2. 2
  Použijte stanici pro výplach očí. Většina míst, na kterých se vám může do očí dostat nějaká chemická látka, jako jsou například laboratoře, mají speciální stanice pro vyplachování očí. Najděte takové místo, stiskněte páku a nastavte oko k proudu vody, který vám ho mírným tlakem propláchne. Mějte oči otevřené – můžete si je podržet i rukama.
  • Doporučuje se proplachovat oči alespoň 15 minut. [3] Voda spoustu chemikálií nedokáže neutralizovat – pouze je rozředí a spláchne. Proto je nutné oplachovat oči co nejdéle.
 3. 3
  Pokud nemáte k dispozici stanici na proplachování očí, použijte vodu z kohoutku. Pokud nemáte po ruce speciální proplachovač, použijte nejbližší zdroj tekoucí vody. Voda z kohoutku není sterilní a není tedy ideální pro proplachování očí, ale je velmi důležité dostat chemikálie z očí co nejdříve. Proplachujte si oči co největším množstvím vody. Pokud máte kohoutek s nastavitelným proudem, nechejte si vodu téct přímo do oka a rukama si ho držte otevřené. Dělejte to alespoň 15-20 minut.
 4. 4
  Vyhledejte lékařskou pomoc. Pokud se vám do očí dostala nějaká chemická látka, musíte co nejrychleji vyhledat lékaře, i když jste si oko dobře propláchli. Zavolejte na číslo 112 a stále si proplachujte oči. Neměli byste marnit čas tím, že budete sedět u telefonu. Pokud je s vámi ještě někdo jiný, požádejte ho, aby vám záchranku zavolal on. Čím dříve se dostanete do nemocnice, tím menší bude riziko oslepnutí.
  Reklama

Tipy

 • Do každého oka si nalejte čistý roztok, abyste nepřenášeli bakterie.
 • V lékárně koupíte soupravu pro domácí proplachování očí.
 • Počítejte s tím, že se u všech těchto metod namočíte.
 • Pro některé lidi je voda v očích nepříjemný, protože přirozené slzy jsou slané. *Pokud vám čistá voda bude vadit, přidejte si k roztoku trochu soli. Budete mít slanější roztok, který by vás v očích neměl dráždit.
 • Pokud máte podezření na zánět spojivek, můžete si oči vypláchnout některý z těchto způsobů.
Reklama

Varování

 • Nepoužívejte příliš horkou, ale ani příliš studenou vodu.
 • Nepřežeňte to se solí – když dáte do roztoku příliš mnoho soli, buňky v oku vám budou praskat a bude vás to bolet.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Větší miska
 • Menší šálek
 • Vlažná voda
 • Ručníky/papírové utěrky

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 22 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 18 177 krát
Kategorie: Obecné zdraví
Stránka byla zobrazena 18 177 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama