Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Výplachy vagíny byly dříve běžné, ale v poslední době se od nich opět upouští. Studie prokázaly, že výplachy vagíny mohou způsobovat bakteriální infekce a problémy v těhotenství, takže rozhodně nejde o bezpečnou metodu mytí. [1] Pokud vám ale lékař výplachy doporučil, dodržujte tento bezpečný postup.

Část 1
Část 1 ze 2:

Kdy byste se měla vyplachovat

 1. 1
  Vaše tělo se vaginálního výtoku, menstruační krve a semene partnera zbavuje samo. Mnoho žen si vagínu vyplachuje, aby se umyly po menstruaci, nebo se zbavily výtoku či partnerova semene po sexu. Na ženském těle je ale skvělé to, že se o tyto věci dokáže postarat samo. Vagína se čistí sama i bez výplachů, takže se nemusíte uchylovat k mýdlům jen proto, abyste měla vagínu čistou a zdravou.
 2. 2
  Vyplachujte se pouze pokud vám to doporučí lékař. Studie provedené v posledních letech prokázaly, že výplachy vagíny mohou být někdy dokonce škodlivé. Vagína se čistí sama svým kyselým prostředím a přirozeným hlenem a výplachem jí toto prostředí narušujete. Kvůli výplachům jste tedy náchylnější k mykózám a bakteriálním infekcím. Nejprve si tedy promluvte s lékařem a dodržujte všechny jeho rady.
 3. 3
  Nevyplachujte se proto, abyste se zbavila pálení nebo svědění. Některé ženy mají pocit, že si musí vagínu vyplachovat, aby se zbavily pálení nebo svědění pochvy. Většinou jsou to příznaky infekce a výplachem se jich nezbavíte. Místo vyplachování si raději zajděte k lékaři a popište mu své problémy.
 4. 4
  Nevyplachujte se ani proto, že se chcete zbavit zápachu. Přestože vagína může jemně zapáchat, pokud trpíte silným zápachem v době, kdy nemáte menstruaci, může to znamenat, že máte nějakou infekci. Místo vyplachování si tedy zajděte rovnou k lékaři. Možná vám výplachy doporučí, ale nejlepší je mít jistotu, než si celý problém ještě zhoršit.
 5. 5
  Nevyplachujte se ani pokud chcete předejít těhotenství nebo pohlavně přenosným chorobám. Výplachy nejsou v žádném případě alternativou kondomu nebo jiného druhu antikoncepce – jejich cílem je pouze „umýt“ vagínu zevnitř. Proto byste se nikdy neměla vyplachovat s cílem omezit riziko těhotenství nebo chorob, protože by to nemělo vůbec žádný vliv.
 6. 6
  Místo vyplachování si důkladně umývejte pochvu zvenku. Pokud chcete, aby vám vagína nezapáchala a byla čistá, umývejte si ji pouze zvenčí. Používejte jemný intimní gel a teplou vodu a zbavujte se tak potu a špíny, které se mohou objevit na vagíně. Čistění vnitřní části vagíny přenechejte svému tělu. [2]
Část 2
Část 2 ze 2:

Jak se správně vyplachovat

 1. 1
  Vyberte si správný produkt. Kupte si v drogerii nebo v lékárně jemné intimní mýdlo, které vám bude vyhovovat. Nekupujte si nic s parfémy nebo barvivy, protože byste mohla dostat infekci. Pokud chcete, můžete si vyrobit vlastní roztok pomocí octa a koupit si pouze speciální lahev na jeho aplikaci. [3]
 2. 2
  Připravte si roztok. Pokud jste si koupila roztok v obchodě, přečtěte si pokyny k použití, které najdete na obalu nebo v příbalovém letáku. Budete potřebovat asi litr vody. Pokud si roztok vyrábíte doma, smíchejte 1 díl octa se 3 díly vody do zhruba půllitrového hrnku.
 3. 3
  Naplňte si speciální lahev nebo balonek roztokem. Dodržujte pokyny k použití, nebo jednoduše nalejte roztok do lahve. Pokud se vám do ní nevejde všechen roztok, naplňte ji až po okraj a zbytek si schovejte na později.
 4. 4
  Vlezte do vany nebo do sprchy. Výplachy pochvy nejsou extrémně špinavou záležitostí, ale za některých okolností se i to může stát. Aby vám roztok nikam nevytekl, si vlezte do vany nebo do sprchového koutu. Pravděpodobně se potom stejně budete chtít osprchovat.
 5. 5
  Propláchněte si vagínu roztokem z mačkací lahve. Vložte konec lahve do vagíny a vymačkejte do ní roztok. Vymývejte vagínu tak dlouho, dokud nevypotřebujete všechen roztok.
 6. 6
  Umyjte se okolo vagíny. Jemným mýdlem a teplou vodou si umyjte okolí vagíny, tak jako běžně při sprchování nebo koupání. Měla byste přitom smýt zbytek roztoku. Roztok na výplachy není škodlivý, takže ho pouze opláchněte. Nemusíte mít obavy, když se vám dostane na jiná místa na těle. [4]
 7. 7
  Dokončete mytí. Po vypláchnutí vagíny se umyjte tak jako běžně. Potom vymyjte lahev na roztok a schovejte si ji pro příští použití. Umyjte také všechno ostatní, co jste roztokem při vyplachování ušpinila.

Tipy

 • Nemusíte v sobě roztok „zadržovat“. Když použijete celou lahev, můžete mít jistotu, že jste si vagínu důkladně vypláchla.
 • Pokud používáte vyplachovací lahev s plastovou špičkou, nestrkejte si ji moc hluboko do těla. Neměla byste cítit nic kromě teplé vody.
 • Roztok používejte pouze čerstvý a nevyužitý roztok vždy vylejte.

Varování

 • Pokud trpíte infekcí, jděte ihned k lékaři. Nesnažte se sama „vyléčit“ pomocí výplachů.
 • Pokud vás roztok ve vagíně štípe nebo pálí, ihned ho přestaňte používat a dobře se umyjte vodou.
 • Pokud po vyplachování pociťujete bolest, pálení, štípání nebo svědění, zajděte si k lékaři.

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 20 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 34 134 krát
Kategorie: Osobní hygiena
Stránka byla zobrazena 34 134 krát.

Pomohl vám tento článek?