Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Poměr tuku v těle je množství tuku, které máte v těle ve srovnání se vším ostatním (svaly, šlachy, kosti, voda atd.). Není snadné poměr tuku vypočítat správně. Tento článek vám v tom pomůže.

Metoda 1
Metoda 1 ze 2:

Vypočítejte si poměr tělesného tuku doma

 1. 1
  Určete si své BMI. BMI je veličina, která se počítá pomocí výšky a hmotnosti. Nejjednodušší je použít nějakou internetovou kalkulačku. Můžete jednoduše napsat do svého vyhledávače „BMI kalkulačka“. Do kalkulačky zadáte svoji váhu a hmotnost a zjistíte, jaké BMI máte. [1]
  • Pokud si chcete BMI vypočítat sami, klidně můžete! Vydělte si svoji váhu v kilogramech výškou v metrech na druhou. Pokud například měříte 1.75m a vážíte 78 kg, vaše BMI je 25.5.
 2. 2
  Jak zjistit poměr tuku pomocí BMI. Rovnice, která se používá k tomuto výpočtu, je: 1.20 x BMI) + (0.23 x věk) - (10.8 x pohlaví) - 5.4. Pokud jste muž, číslo pohlaví je 1. Pokud jste žena, číslo pohlaví je 0.
  • Pokud například máte BMI 25.5 a jste třicetiletý muž, rovnice bude vypadat následovně: (1.2 x 25.5) + (.23 x 30) - (10.8 x 1) - 5.4., tedy: 30.6 + 6.9 - 10.8 - 5.4 = 21.3.
 3. 3
  Změřte si bioelektrickou impedanci. Tuková tkáň nevodí elektřinu. Když si změříte svoji bioelektrickou impedanci, zjistíte, kolik tuku máte v těle v poměru k ostatním tkáním. Tato metoda nevyžaduje návštěvu lékařského zařízení a není drahá. Budete si muset stoupnout na kovové destičky, které do vašeho těla vyšlou elektrické impulzy. Když se měření provádí správně, odchylka je maximálně 3%. Váhy, které vám elektrickou impedanci změří, si můžete koupit i domů. [2]
  • Tato metoda vyžaduje, abyste 4 hodiny před měřením nejedli ani nepili a 12 hodin necvičili, 48 hodin nepili žádný alkohol a měřili se s prázdným močovým měchýřem.
  • Změřit se můžete nechat v posilovně, na zdravotních veletrzích, ve školách a u lékařů, často zdarma, nebo pouze za minimální poplatek.
 4. 4
  Změřte se krejčovským metrem. Tato metoda není nejpřesnější, ale může vám poskytnout alespoň hrubou představu o tom, kolik tělesného tuku máte. Používala se při měření tělesného tuku u amerických námořníků.
 5. 5
  Použijte hmatadlo. Tato metoda zahrnuje odtažení tukové tkáně od svalu a uchycení do posuvného metru. Výsledky se potom porovnávají s tabulkovými hodnotami. Když se test provede správně, výsledky jsou velmi přesné. Chyba při měření může nastat pouze u velmi štíhlých a obézních lidí. Toto měření se provádí ve školách, ve fitness klubech, v nemocnicích a v laboratořích. Je snadné a většinou zdarma. [3]
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 2:

Výpočet poměru tělesného tuku ve zdravotnickém zařízení

 1. 1
  Zajděte si na kliniku, kde se poměr tělesného tuku měří pod vodou. Měření pod vodou je nejpřesnějším druhem měření poměru tělesného tuku. Měří se výtlak vody způsobený vaším tělem. Odchylka je asi 1.5%. Najděte si na internetu zařízení ve vašem okolí, které tato měření provádí. [4]
  • Při měření musí člověk vydechnout všechen vzduch z plic. Tato metoda měření se provádí pouze ve specializovaných zařízeních a pokud se neúčastníte nějaké studie, pravděpodobně za ni budete muset zaplatit.
 2. 2
  Nechejte si změřit infračervenou interaktanci. Tato metoda využívá sondu s optickými vlákny, aby změřila poměr tkání (tuk a voda) na různých místech těla. Odchylka výsledků je více než 4%, u obézních lidí i vyšší. Měření se provádí v centrech pro hubnutí za minimální poplatek. [5]
 3. 3
  Navštivte zařízení s přístrojem Bod Pod. Přístroj Bod Pod měří poměr tělesných tkání pomocí výtlaku vzduchu. Tato metoda má 3% odchylku a provádí se pouze ve specializovaných centrech pro hubnutí. Hodí se pro měření poměru tuku u starších, obézních a hendikepovaných lidí.
 4. 4
  Najděte si zařízení s Dual Energy X-Ray Absorptiometry scannerem (DEXA). Tento přístroj dokáže velmi přesně změřit poměr tělesných tkání. Využívá dva rentgeny. Najdete ho pouze ve specializovaných zařízeních, ale účastníci studií ho mohou využít zdarma.
  Reklama

Související články

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku pracovali dobrovolní autoři, kteří jej v průběhu času upravili a vylepšili. Tento článek byl zobrazen 9 459 krát
Kategorie: Zdraví
Stránka byla zobrazena 9 459 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama